Naše pohraniční opevnění z let 1935-38 - Tvrz Bouda
Asi většina z nás někdy při toulkách českou přírodou narazila na nějaký ten "bunkr z války". Nejčastěji jste asi narazili na ten nejmenší, čili ŘOPík. V rámci plánu na obranu naší vlasti z let 1935-38 však vznikaly mnohem masivnější stavby, jakými byly pěchotní a dělostřelecké sruby a důmyslné, podzemními chodbami spojené, dělostřelecké tvrze.
Foto: Jeden z řopíků na východu tzv. Červenovodské příčky
Přibližme si jednu z našich největších dělostřeleckých tvrzí z let 1935-38 - tvrz BOUDA, kdy se dnes díky nesmírné píli pár nadšenců můžete podívat do zrekonstruovaných prostor této majestátné stavby, která byla součástí našeho pohraničního opevnění proti fašistickému Německu.
Foto: K-S 22a „Krok" - Vchodový objekt do dělostřelecké tvrze BOUDA
Dělostřelecká tvrz BOUDA byla spolu s tvrzí HŮRKA největšími pevnostními stavbami ze 30. let 20 století, které jsou na území ČR přístupné veřejnosti. Jsou zároveň součástí Králické pevnostní oblasti, kde je postupně realizován největší projekt na záchranu a zpřístupnění těchto unikátních vojensko-technických a historických památek v ČR.
Foto: Šachta pro neosazenou otočnou dělovou věž dělostřeleckého srubu K-S 22 "Horymír" dělostřelecké tvrze Bouda. Věž měla být instalována až na jaře roku 1939. | Zdroj: rovensky.blog.idnes.cz
S výstavbou tvrze BOUDA se začalo v říjnu roku 1936. Tvrz byla sice stavebně dokončena, nicméně dokončovací práce uvnitř objektů včetně osazování objektů zbraněmi (např. osazení objektu K-S 22 otočnou výsuvnou dělovou věží apod.) nebylo dokončeno díky rozkazu opustit objekt dne 1. října roku 1938 na základě zabrání Sudet Němci (mnichovská dohoda).
Návštěva těchto monumentálních staveb – pomníků zašlé slávy Československa – stojí rozhodně za to, zejména pokud jste zájemce o vojenskou historii.
Foto: Pravé křídlo tvrze Bouda kryje pěchotní srub K-S 21 "Kazi". Hlavní výzbroj tvořily dvě dvojčata těžkých kulometů mířící z prudkého svahu, napravo je pak vidět pomocná střílna pro lehký kulomet. Pod ní je v příkopu umístěn nouzový východ.
Foto: Pěchotní srub na levém křídle tvrze, K-S 24 "Libuše". V době okupace byl v rámci zkoušek posunut výbuchem o desítky centimetrů.
Foto: Podzemní prostory dělostřelecké tvrze BOUDA
Za zhlédnutí stojí také následující video, ve kterém se dozvíte něco o historii tvrze BOUDA přímo z úst mého kamaráda Martina Ráboně, který se spolu se svými kolegy zasloužil o znovuobnovení této naší národní památky.
Video: Historie dělostřelecké tvrze BOUDA / YouTube
Video: Tvrz Bouda 1938-2012 / YouTube
Komentáře