Nepraktické německé vynálezy z 2. světové války. Šílení vědci pracující pro naivního Vůdce
Během druhé světové války se vědci a vynálezci na obou stranách konfliktu doslova předháněli ve vývoji nových a děsivých zbraní, které by mohly zvrátit vývoj událostí v jejich prospěch. Vzniklo tak mnoho nových válečných strojů, které byly uvedeny do praxe na bojištích po celém světě. Nacistický režim však v oblasti exotických projektů, které byly většinou naprosto nepraktické, vynikal. Podívejme se na příklad pěti za vlasy přitažených zbraní, které se Němci pokoušeli realizovat – od smrtících paprsků ve vesmíru až po vichřicové zbraně.
Schwerer Gustav
Toto největší dělo, jaké kdy bylo v dějinách lidského válčení nasazeno, dokázalo vystřelit projektily na vzdálenost 47 km. Granáty vážily 4800 (tříštivý) nebo 7100 kg (průrazný proti betonovým bunkrům). Dělo se pohybovalo po železničních kolejích a vážilo zhruba 1350 tun. Jeho jméno v překladu znamená Těžký Gustav.
Teoreticky představovalo velmi účinný prostředek. Ve výrobě se muselo jevit jako příslib zásadní změny pravidel hry. V praxi se však Velký Gustav ukázal být téměř zcela nepoužitelný. Jeho velikost a hmotnost byly nepraktické. K sestavení zbraně a položení potřebných železničních kolejí byla zapotřebí malá armáda dělníků.
Foto: Schwerer Gustav (česky Těžký Gustav) a Dora byla jména německého extrémně velkého železničního kanónu ráže 80 cm z druhé světové války. | Bundesarchiv / Public domain
Tento děsivý válečný stroj byl spíše překážkou pro nacisty než hrozbou pro jejich nepřátele. Akce se dočkal jen minimálně. Byl využit během obléhání Sevastopolu v červnu 1942. Vypálil 47 granátů, načež bylo třeba vyměnit opotřebovanou hlaveň (asi 250 granátů bylo vypáleno při předchozím testování zbraně). Po dobytí Sevastopolu bylo dělo přesunuto k Leningradu, ale do žádné akce se již nezapojilo. Bylo tak obrovské, že k jeho přesunu bylo zapotřebí speciálního zařízení – monstra Landkreuzer P. 1500.
Landkreuzer P. 1500 Monster
Adolf Hitler věřil v to, co bylo popsáno jako "válečné vítězné zbraně" – nové a inovativní zbraně, které zvrátí průběh války. V tomto duchu zadal vývoj a konstrukci skutečně masivního válečného stroje, známého jako Těžký Gustav. Toto mohutné dělo bylo původně navrženo pro pohyb po vlakové trati, ale protože to vyžadovalo obrovské množství lidské síly, bylo jako řešení navrženo monstrum Landkreuzer P. 1500.
Foto: Ilustrace monstra Landkreuzer P. 1500 | Military Equipment Guide / Public domain
Jednalo se o samohybný podvozek o hmotnosti 1500 tun, který měl učinit Těžkého Gustava mobilnějším. Stroj této velikosti měl nevyhnutelně narazit na některé praktické a funkční problémy. Za prvé, jeho velikost z něj činila strategickou a logistickou zátěž. Už jeho samotná hmotnost by ničila silnice a mosty a ze stejného důvodu se nedal přepravovat po železnici. Výroba tohoto nesmyslného monstra byla nakonec odložena.
Vichřicové dělo
Pokud jde o tzv. vichřicové dělo, jeho název mluví za vše. Tuto zbraň navrhl excentrický rakouský inženýr Mario Zippermayr. Vytvářela vířící vzduch, který mohl ničit letící letadla. První prototypy se zdály být velmi účinné a zasahovaly cíle na vzdálenost 180 m. Kdyby zbraň fungovala ve větším měřítku, mohla být novou hrozbou pro spojenecké letouny, ale ukázalo se, že je zcela nedostatečná. Byl zkonstruován model v plném měřítku, který byl testován na dělostřeleckém cvičišti v Hillerslebenu, ale nedokázal vystřelit dostatečně intenzivní proud vzduchu, aby dosáhl výšky, ve které létala nepřátelská letadla. Po několika neúspěšných zkouškách byla tato pozoruhodná zbraň sešrotována a zkušební model opuštěn.
Pásový nosič nálože Goliath
Ačkoli její název může vyvolávat představu obra, pásový nosič nálože Goliáš byla pozoruhodně malé zařízení. Šlo o jednoduchý koncept: bomba na housenkových pásech, kterou bylo možné ovládat na dálku pomocí joysticku. Myšlenka spočívala v tom, že je německé jednotky mohly navádět k nepřátelským liniím a odpálit je, aniž by se dostaly na dostřel a riskovaly tak vlastní životy.
Foto: Benzínový Goliath během nasazení v Rusku. Všimněte si vojáka, který vozítko ovládá, zatímco jeho kolega přidržuje řídící kabel | Bundesarchiv / Public domain
Stejně jako mnoho jiných nacistických vynálezů to fungovalo jen teoreticky. Kritickou chybou konstrukce byl prvek dálkového ovládání; aby fungoval, musel se od joysticku k tanku natáhnout prodloužený kabel. K vyřazení zařízení z provozu stačilo spojeneckým vojákům přestřihnout kabel, a v tu chvíli už němečtí vojáci nemohli bombu řídit ani odpálit. „Tanky“ Goliath byly také extrémně zranitelné protitankovými zbraněmi, na bojišti neprakticky pomalé a jejich výroba byla příliš drahá.
Sluneční dělo
Jedna z nejvíce nerealistických zbraní navržených a vyvinutých německými vědci během druhé světové války, takzvaná sluneční zbraň, bylo skutečně čiré sci-fi. Základní koncept spočíval v konstrukci a vynesení vesmírné stanice na oběžnou dráhu, která by byla schopna odrážet sluneční světlo zpět na Zemi v intenzivně řízených paprscích. Teoreticky by to nacistům umožnilo zničit celá města během okamžiku, ale slovo "teoreticky" je zde opravdu klíčové.
Přestože byly provedeny první testy a postaveny miniaturní prototypy, i nacističtí vědci, kteří stáli za tímto konceptem, připouštěli, že by trvalo 50 až 100 let, než by se jejich práce dostala do praxe. K využití slunečního světla jako zbraně by podle nich bylo zapotřebí devět kilometrů čtverečních metalického sodíku zavěšeného téměř 10 tisíc kilometrů nad zemským povrchem. Tyto parametry dokonale postačují pro posouzení celého projektu, a to nejen v kontextu 40. let 20. století.
Zdroj: warhistoryonline
Komentáře
Vaclav Flek
19. 05. 2023, 00:28Zajimavy clanek, jehoz vyzneni nelze ovsem brat prilis vazne. Snazi se delat z Nemcu hlupaky, s vyuzitim toho, ze vojenske plany Treti rise jsou dnes jiz vseobecne dostupne. Pritom prototypy nicivych zbrani zkousely v prubehu II. svetove valky a zejmena po ni prakticky vsechny vitezne armady. To, ze je take nelze ironicky analyzovat, vyplyva z toho, ze detaily o podobnych testech jeste nejsou dostatecne znamy. Zadna armada se temi neuspesnymi prototypy prilis nechlibi.
Nicmene jeden priklad za vsechny, ktery naopak nebyl skryt, ale byl rozhlasen do celeho sveta jako skvely uspech sovetske vedy - exploze sovetske vodikove bomby o mohutnosti 50 megatun TNT dne 30. rijna 1961. Slo o nejvetsi jadernou explozi v dosavadnich dejinach lidstva.
Šebesta
19. 05. 2023, 14:23Pane Fleku souhlasím tak napůl. Němci hlupáci určitě nejsou ale Hitler hlupák určitě byl a problém německého národa byl,že takový hlupák je ovládl navíc to byl gangster a válečný zločinec. Kdyby měli na čele někoho rozumnějšího kdo by chtěl třeba Evropu sjednotit pod německým vedením to bych i bral. Němci jsou asi nejpracovitější a ten jejich smysl pro pořádek a dochvilnost mibere dech.
Vaclav Flek
20. 05. 2023, 21:27pro Šebesta :
Pane Sebesto, pri nejlepsi vuli s vami nemohu souhlasit. Pokud si jste jist, ze Hitler byl takovy hlupak, jak vysvetlite, ze se v demokratickych volbach dostal do cela statu a provedl v desetileti predvalkou tolik zasadnich reforem, ze za nim stal nemecky narod temer jako celek ? Ty reformy nechci vypocitavat, bylo by toho hodne... Ostatne i sudetsti Nemci, kteri jako obyvatele demokratickeho statu meli do roku 1938 volny pristup k objektivnim informacim, Hitlera podporovali z vice nez 90 %. Nad tim vsim byste se mel asi zamyslet, ale myslim, ze stale opakujete stara klise, kterymi jsme byli "krmeni" na ZDS v dobach naseho detstvi. K tomu jste jen pridal zajimavy novotvar, ze Hitler byl "gangster" To veru nevim, kde jste k tomu prisel.
Aby nedoslo k mylce, ja Hitlera neobhajuji ani nevynasim, ale myslim, ze rozhodne nebyl hlupak ani gangster. Je pravda, ze pokud by Nemci meli ve svem cele nekoho jineho, mohly se dejiny vyvijet jinak, ale to same muzeme rici treba o Putinovi a dnesnim Rusku...
Petr Hertel
21. 05. 2023, 00:10Pro Václav Flek
Jen, že Vás tolik vzalo to označení Hitlera za "gangstera"... Tak v takovém smyslu se o něm (a nejen o něm) vyjadřuje třeba i nedávno zesnulý britský historik Paul Johnson, ve svých "Dějinách 20. století" (u nás vyšlo v roce 1991).
Cituji doslova (str. 307), přičemž podotýkám, že jde o překlad z angličtiny, že to lze možná brát s jistou nadsázkou, že to pojednává o celkové situaci před druhou světovou válkou, a nakonec to míří hlavně k Japonsku... Pro celkové pochopení kontextu budu citovat poměrně dlouhou pasáž:
"Tyto dravčí státy prováděly reálnou politiku různým způsobem a různě rychle. Stalinovo Rusko napodobovalo Bismarckův vzor spokojujíc se tím, že využívalo každé příležitosti, kdykoliv se naskytla, a postupovalo trpělivě podle rytmu doby, neboť bylo přesvědčeno, že mu nakonec všechno spadne do klína. Německo bylo dynamičtější: Hitler měl pocit, že se jeho eschatologické vize musí splnit ještě za jeho života. Mussoliniho Itálie se podobala šakalovi, který jde ve stopách větších zvířat a zmocňuje se každého sousta, jež zůstane nepovšimnuto. Japonsko, pronásledované strachem ze skutečného vyhladovění země, nemělo ustálenou představu... Německo, Rusko a Itálie měly aspoň gangsterské diktátory. V Japonsku nevládl nikdo.":smiley:
Samozřejmě, čistě za sebe bych k těm Johnsonovým slovům dodal třeba to, že víme, že v Japonsku nad tou vládnoucí a ne tak jednotnou klikou byla autorita Hirohita (Šówy), ale to byl spíš jistý "polobůh" než nějaký reálný vůdce...
Vaclav Flek
21. 05. 2023, 21:44pro Petr Hertel :
Dobry den, pane doktore,
dekuji za vasi reakci i za obsahly citat. Bohuzel ani po seznameni s nim se nemohu ztotoznit s nazorem, ze Adolf Hitler byl gangster, at si jiz o nem myslim cokoliv. Zminenou knihu Paula Johnsona znam, ale nikdy jsem ji nedocetl do konce, mimo jine proto, ze se mi zdala prlis expresivni. Jinymi slovy, to, co nem napsal britsky autor, nemusim povazovat za pismo svate, a zustavam u sveho nazoru. Nicmene si vasi laskave reakce vazim.
Radek
18. 05. 2023, 20:48Gustava postavil Krupp za své peníze, až Doru platili nacisti. Mnohem efektivnější byl Karl Gerat nebo 38 cm děla Siegfried.
David
18. 05. 2023, 13:04Pro Veritas vincit - válka je nositelem technického pokroku jen díky tomu, že soustředí veškeré aktivity státu a především všechny státní finance jedním směrem - na úkor jiných oblastí, na úkor kultury, vzdělání atd. Je to prostě otázka financí - pokud by dnes někdo soustředil obrovské množství peněz také jedním směrem, na vytvoření nějaké zcela nové zbraně, či zmiňovanou cestu na Mars, pak se to také podaří.
Je také třeba vidět, že zmińovaného technického pokroku Němci dokázali dosáhnout jen díky podmanění evropských národů, díky zcizení jejich národního majetku, zotročení jejich obyvatelstva. Na to by se nemělo zapomínat
Karel
18. 05. 2023, 22:54Nebylo to spíše naopak? Díky technickému pokroku a efektivnějším zbraním si Němci dokázali podmanit evropské národy a následně jejich ekonomiky využít ve svůj prospěch.
Před válkou a zpočátku války se nedá říci, že by Německo všechny státní finance vrhlo jen jedním směrem, produkce filmů(i na Barrandově), rozhlasové vysílání, divadla a opery, sport(letní olympijské hry), mimoškolní výchova dětí, rekreace, placená dovolená - to vše bylo státem podporované.Pravda, vše to směřovalo k výchově nováho německého nadčlověka oddaného režimu, ale řekl bych, že to Němci jako velké příkoří nevnímali.
Petr Hejna
17. 05. 2023, 16:58Na tom článku je pozoruhodné, že němečtí inženýři odhadli, že jejich sluneční dělo bude funkční tak za 50 - 100 let. Podle mě, realistický odhad.
To my jsme jiní kádři. Na Mars se bude turisticky cestovat za pár let ! A jak se zdá, vůbec nikdo o tom nepochybuje.
David
17. 05. 2023, 13:04Ony německé těžké zbraně, jako je posaná Dora, jsou skutečně absurdní. Ale z hlediska technického jsou to pozoruhodná díla. Landkreuzer je opravdu nesmysl. Ale Dora měla svůj smysl, jinou obdobnou zbraň schopnou působit proti Maginotově linii ( k čemuž byla určena) Němci neměli - je diskutabilní, zda by to zvládla 380 a 420 mm děla.
Ale dávat do stejného seznamu Goliath mi přijde nesprávné, ta konstrukce měla svou racionalitu, je to vlastně jakýsi předchůdce dnešních vozidel UGV. to, že se sama technická realizace příliš nepovedla, je věc druhá, a možná by se podařilo ony nedostatky odstranit, kdynby Němci měli více času
kakov
18. 05. 2023, 16:48Němci dobili Maginotovu linii i bez těchto děl, můžeme diskutovar, zda by se jim to povedlo i bez obchvatného manévru, ale faktem je, že ji prolomili, tudíž tahle děla byla fakt zbytečná,
dokázali věci, jako nic jiného, např. jedním zásahem zničili baterii Maxim Gorkij, ale to úsilí, které to vyžadovalo bylo nepřiměřeně velké.....
JanJan
20. 05. 2023, 10:26No Goliath byl navržen dle francouzského vozidla konstruktéra Kégresseho, který němci získali po porážce Francie.
Mark
17. 05. 2023, 10:33Vedle výše zmíněných projektu je dobré taky zmínit projekty jako Střílející stonožku, dělo s délkou hlavní 130m, sonický kanón, bombu Fritz X, Pzkpfw VIII Maus a jiné. Další obdobné projekty měli i američané třeba s minometem Little David s ráží 914mm, který se používal při zkouškách odpalování leteckých bomb za WW2 a se stejnou ráží i britský Mallets Mortar z roku 1857 (36 palců).
V roce 1586 bylo zase v Rusku vyrobené tzv. Car dělo s kalibrem 890 mm kdy např. jedna kamenná koule k tomuto dělu vážila 800 kg.
Dobré je taky zmínit i dělo Džajvanu, které nechal v roce 1720 odlít maharádža Sawai Jai Singh II. Bylo to 50tunové dělo na šesti kolech s ráží 280mm. Jenom otáčet převodový systém muselo buď 4 sloni, nebo 4 páry býků. A výstřel z tohoto děla byl tak trochu tragikomický kdy díky tlakové vlně zemřelo 8 dělostřelců a v Džajpuru se zřítilo několik domů a i údajně zemřel jeden slon, koule následně odletěla do vzdáleností cca 35 km.
JardaCZ
17. 05. 2023, 09:20toto ovsem neni jen problem sileneho hitlera. kdo pracuje v nemecku, dobre vi, jak je vetsina nemcu totalne nelogicka a slozita.
Šebesta
17. 05. 2023, 08:13Děkuji autorovi za poměrně obsahlý článek k tomuto tématu. Jen bych autora trochu poopravil. Hitler byl možná naivní ale hlavně to byl šílenec a blázen . Vždyť to krásně vystihl Jan Werich když ho nazval blázen diktátor. Hitlerovy megalomanské a nepraktické plány taky svým dílem přispěly k jeho pádu . Vždyť člověk třeba nemusí být fachman v oboru vojenské techniky ale třeba onen schwerer Gustav byl na první pohled skoro nepoužitelný a jeho účinek byl minimální.Ono už samotné dobýti SSSR byl nesmysl který neměl šanci na úspěch a jako by tyto plány na dobýti značné části světa byly spojité nádoby s oněmi vojenskými maškaradami jako schwerer Gustav nebo vichřicové dělo a další které se neuplatnily.