Fallschirmjäger - němečtí padákoví myslivci za 2. světové války
V 1. díle mého nového „seriálu“ o německých výsadkářích se ve zkratce podíváme na muže, kteří v rámci operace Merkur z května 1941 stáli za zlomovým okamžikem německé invaze na středomořský ostrov Kréta. I když jim to nepřítel výrazně ulehčil svým nočním ústupem, mnohé pak překvapilo, když zjistili, že Fallschirmjägery tehdy vedl do boje vrchní štábní lékař, jehož příběh přinášíme v tomto článku.
Foto: Německý výsadkář s kulometem MG 42 | Bundesarchiv, Bild 101I-559-1076-29 / Haas / CC-BY-SA 3.0
Budoucí Doktor medicíny Heinrich Neumann prožije svůj život a zejména ten spojený se službou v německých ozbrojených silách, opravdu naplno. Malý Heinrich se narodí 17. února 1908 v berlínské čtvrti Steglitz, nedaleko dnes silně vytížené výpadové silnice č. 1 do Postupimi. Do vypuknutí 1. světové války zbývají 4 měsíce, když o Velikonocích 1914 „absolvuje“ úspěšný zápis na vesnické základní škole v obci Benau, kam se rodina Neumannových přestěhovala. Heinrich dělá svým rodičům radost, dobře se učí. V úspěšných studiích pokračuje i na humanistickém gymnáziu v „domovském“ Steglitz v Berlíně. Již tam se rozhodne spojit svůj život s povoláním lékaře.
Od roku 1926 po následujících 5 let studuje medicínu na Univerzitě Friedricha Wilhelma v německém hlavním městě. I během náročných studií si najde čas na studentské radovánky a během dvou semestrů se stává členem veslařského klubu Berlin-Grünau. 25. července 1931 skládá Státní lékařskou zkoušku a to s hodnocením „Velmi dobře.“
Jenže to se již píší zlověstná 30. léta, která vystřídají ještě hrozivější roky. A v těch bude potřeba každý dobrý lékař. Již během lékařských studií Heinrich Neumann ve výcvikových táborech v Trebbinu a Stülpe absolvuje předvojenský výcvik, záhy, od roku 1932 nahrazeným plnohodnotným výcvikem v řadách armády Výmarské republiky – Reichswehru. Neumann se stává příslušníkem 9. pěšího pluku. Vzhledem ke svému dosaženému vzdělání je v následujícím roce převelen jako lékař k 1. praporu 17. pěšího pluku. Slouží v nemocnici v Braunschweigu.
Roku 1934 získává doktorát medicíny na univerzitě v Münsteru. Jeho další „štací“ mu bude dobře známý Braunschweig, kde slouží jako vojenský lékař na škole obchodního letectva, pod jehož hlavičkou se již formují útvary budoucí Luftwaffe. Heinrich Neumann absolvuje výcvik leteckého pozorovatele. V roce 1935 následuje přeložení do Berlína. Ve Staakenu podstupuje v rámci německého spolku leteckých sportů ( DLV ) pilotní kurz. Právě včas.
V roce 1936 vypuká na Pyrenejském poloostrově občanská válka. Heinrich Neumann ve Španělsku nechybí. Stává se příslušníkem slavné Legie Condor. Nejprve působí jako lékař u stíhací jednotky J/88, přičemž během přeletů na jednotlivá letiště pilotuje celou řadu typů letounů, včetně kurýrních Messerschmittů Bf 108 Taifun. Svou službu v řadách Condorů dokončí u bombardovacích jednotek. Na jaře 1938 je přeložen do Königsbergu ve Východním Prusku, kde je jmenován šéflékařem 1. protiletadlového pluku a současně postaven do čela zdravotnické školy, to vše ve věku 30 let. Na podzim 1938, v době hrozící války se sousedním Československem, je Neumann přeložen k 7. letecké divizi generálporučíka Kurta Studenta. U této elitní jednotky se stává pobočníkem divizního lékaře a přestože k válce „díky“ známým mnichovským událostem nedojde, 7. října 1938 se v řadách útvaru zúčastní cvičného výsadku, Unternehmen Freudenthal – operace Bruntál. V březnu 1939, po okupaci zbytku českých zemí se „objevuje“ i v Praze a stává se jak nositelem Pamětní medaile za obsazení Sudet, tak i nositelem spony se siluetou Pražského hradu.
Heinrich Neumann se následně od září 1939 zúčastní polského tažení. Na jaře 1940 bude mezi německými výsadkáři, kteří obsadí a nebo se pokusí obsadit několik nizozemských letišť v okolí Rotterdamu ( Waalhaven, Dordrecht a Moerdijk ), kde Němci utrpí poměrně velké ztráty. Téměř o rok později ale dojde ke kombinované operaci na vzdálené Krétě, kde Němci sice zvítězí, ale utrpí katastrofální ztráty mezi špičkově vycvičenými výsadkáři a horskými myslivci.
21. května 1941 zahajují německé síly operaci Merkur. Vrchní štábní lékař Heinrich Neumann je součástí první vlny padákového výsadku. Jeho úkolem je vybudovat polní obvaziště a postarat se o možné raněné. Jenže okolnosti následujících hodin, kdy prakticky neozbrojení Fallschirmjägeři skáčí mezi připravené obránce a jsou nemilosrdně likvidováni doslova po desítkách a stovkách, Neumanna donutí zapojit se do boje. Poté, co padnou všichni důstojníci 1. praporu 1. útočného pluku a velitel major Koch, je těžce zraněn, přebírá velení nad zdecimovanými zbytky praporu a ve spolupráci s nadporučíkem Trebesem, velitelem Stossgruppe Braun velí ke zteči severozápadního úbočí kóty 107, která ovládá klíčové letiště a jeden z hlavních německých cílů – Maleme. Neumann zformuje údernou skupinu, kterou vede vzhůru po úbočí kopce. I přesto, že výsadkáři postoupí, do večera se jim vršek kopce dobýt nepodaří. Neumann nařídí svým mužům, aby se zakopali a čekali novozélandský protiútok. Ten však nikdy nepřijde. Obránci se totiž v průběhu noci z 21. na 22. května 1941 začnou z této nesmírně strategicky důležité výšiny stahovat. Když Heinrich Neumann se svými muži brzy ráno obnoví útok, odpor klade jen slabý zadní voj. Výsadkáři následně kótu 107 obsazují a proti ustupujícím spojeneckým jednotkám dokonce nasadí dva ukořistěné 40 mm protiletadlové kanony Bofors. Právě obsazení kóty 107 nad Maleme se stává klíčovým okamžikem bitvy, když dovolí německým silám zahájit plnohodnotné zásobovací lety a především dopravit na Krétu tolik potřebné posily. Heinrich Neumann zůstane ve funkci velitele zbytků 1. praporu až do 24. května, kdy bude konečně vystřídán nadporučíkem Stolzem a bude se tak moci plně vrhnout do ošetřování stovek raněných. I během něj se opět vyznamená a za život mu mohlo děkovat mnoho mužů. 21. srpna 1941 se Neumann stává držitelem Rytířského kříže.
Zde by vyprávění o tomto nesporně statečném lékaři mohlo skončit, ale to by bylo chybou. Heinrich Neumann totiž plně prokáže své schopnosti např. i v lednu 1942, kdy organizuje péči a odsun 3 000 raněných německých vojáků z kapsy u Juchnova na středním úseku východní fronty, aby se následně přesunul severněji k Děmjansku. Na podzim téhož roku je jmenován sborovým chirurgem XIII. leteckého sboru. V roce 1943 je nakrátko převelen do Francie, ale již v srpnu se hlásí v běloruském Minsku. Do „sladké“ Francie se nicméně opět „podívá“, když se v červnu 1944 opět vrací k výsadkovým jednotkám. Předešlé tři roky strávil jako lékař v řadě nemocničních zařízeních Luftwaffe. Doba je však pro umdlévající Německo zlá. Heinrich Neumann se stává příslušníkem II. výsadkového sboru a to ve funkci sborového lékaře a zúčastní se krvavých bojů v Normandii. S ustupujícími německými formacemi postupně zavítá na linii řeky Másy, do Arnhemu, Reichswaldu, či na poslední přirozenou překážku, řeku Rýn u Weselu, severně od Duisburgu. V době německé kapitulace slouží jako lékař v okrese Schleswig.
Po skončení války a krátkém zajetí znovu pracuje jako lékař. Po založení Bundeswehru opět na nějakou dobu obléká vojenskou uniformu a nakonec se stává vrchním lékařem. Později pracuje jako praktický lékař v Hamburku. Bohatě dekorovaný, statečný a schopný lékař Heinrich Neumann umírá 19. května 2005 v Düsseldorfu v Severním Porýní-Vestfálsku ve věku 97 let.
Zdroj: Druhá světová válka
Komentáře
Monarchista
01. 10. 2023, 16:10Chlapci, tací šikovní a znalí historie a honíte se za pojmy. Já bych měl příklad lékaře ve Stalingradu. Německý lékař, měl polní nemocnici a v ní raněné Němce i Ruské vojáky, Obětoval svůj život pro životy všech. Myslím, že o tom byl i film někdy v roce 1958. Osobně ( asi mylně) se domnívám, že i lékař může jednotku řídit a když sám nestřílí je vše v pořádku: Nezabíjí, jen vede rotu, nebo partyzánský oddíl, má hodnost a vzdělání, je tedy velitel. Je to asi právnícký oříšek,. Na diskuzi jsem se těšil, máte dobré příspěvky pánové, ale zde jsem docela zklamán jak se dohadujete kdo je chytřejší. To je zbytečné, já například si Váš vážím všech,
sumitihomelen
30. 09. 2023, 09:09Excellent news! You have the opportunity to secure a $2,000 and $100 million loan With sumitihomelen, you may be able to qualify for a personal loan and have it deposited in your account as soon as the next business day. Congratulations! Get Started HERE All credit types are considered email: sumitihomelend@gmail.com (WhatsApp) number +918131851434
Website: http://sumitilendinghome.in
Mr. Damian Sumiti
Vaclav Flek
28. 09. 2023, 00:19pro JanJan :
Uznavam, ze v prvni casti vaseho prispevku mate asi pravdu, tehdejsi nemecky vzdelavaci system byl jiny, nez jaky zname my, tvorily jej dva stupne, zatimco u nas pouze jeden. Autor clanku se nevyjadril uplne presne, coz mne zmatlo, ale nechci se tim omlouvat. Vychazel jsem z toho, ze jiz ve II. svetove valce prijaly bojujici armady tzv. lecebne-odsunovy system, ktery spocival na presunu ranenych mezi ruznymi etapami, na kterych byly poskytovane ruzne typy pomoci - nejdrive prvni pomoc, pote zdravotnicka, pote predlekarska, pak lekarska, nasledovana odbornou lekarskou a jeste vyse specializovanou lekarskou (ty posledni dve ovsem az v hlubokem tylu, nikoliv na bojisti). Domnival jsem se, ze autor zamenil predlekarskou pomoc s lekarskou, ale vase vysvetleni bude asi blize pravde.
Se druhou casti vaseho prispevku ovsem nesouhlasim. Nemecke dobyti Krety melo vyznamny strategicky dopad. Sice se toho v tomto regionu "mnoho nedelo", ale to muzeme tvrdit az ted, s casovym odstupem. Tehdy vsak situace vypadala jinak. Vedla se valka v Syrii, Turecko se mohlo kdykoliv zapojit do konfliktu, Nemci jiz stali na hrebenech Kavkazu a mohli sestoupit do Zakavkazska atd. atd. - zkratka mohlo vzniknout mnoho situaci, kdy by se drzeni Krety projevilo jako strategicky klicove. Ty nemecke ztraty nejsou male, ale je treba je videt v kontextu vsech ztrat a zisku teto bitvy. Jinymi slovy, nebyly tak dramaticke, jak se casto uvadi (a podobna vyjadreni se pote dale prepisuji). Nakonec general Student chtel ve vysadkovych operacich pokracovat, prvnim cilem mela byt Malta, druhym Gibraltar. Jiz jenom tyto dve vzdusne-vysadkove operace, ktere by s nejvetsi pravdepodobnosti uspely, by zasadne zmenily pomer sil ve Stredomori a rozhodly valky v severni Africe ve prospech Osy.
To, co pisete ve treti casti, vam mohu pouze zavidet. Prosel jsem mnoho bojist v Evrope, ovsem Kreta stale patri k tem, jejichz prohlidku planuji. Domnivam se, stejne jako asi vy, ze teprve osobni seznameni s bojistem umozni plne pochopit "ducha bitvy". V tom mate prede mnou naskok, ktery respektuji.
svojir
27. 09. 2023, 14:17Myslím, že na Krétě došla úhony i pověst Maxe Schmelinga, tehdy velice úspěšného a ve světě populárního boxera, na kterého byla Třetí říše patřičně hrdá. Byl snad při svém bojovém nasazení obviněn ze zbabělosti před nepřítelem, což mělo pro jeho další sportovní život fatální následky...
Vaclav Flek
27. 09. 2023, 01:08Bitva o Kretu je velice zajimavy namet, nicmene myslim, ze se tento clanek prilis nepovedl, jak o tom svedci i ponekud "ustrelena" diskuse. Asi je na vine zkreslena optika na zacatku.
Jako byvaly vojensky lekar vidim v clanku nekolik nepresnosti. Napr. tezko mohl byt student mediciny zarazen jako : "...lékař k 1. praporu 17. pěšího pluku....", i kdyz plne chapu, ze mohl byt zarazen jako zdravotnik. Zarazeni na lekare se mohl dockat az po promoci. Za mnohem horsi chybu vsak povazuji otrepanou frazi: "...Němci sice zvítězí, ale utrpí katastrofální ztráty...". Podobne tvrzeni se opakuje casto, ale neni vubec presne. Bitva o Kretu znamenala velke nemecke vitezstvi, nejenom tim, ze vysadkari a horsti myslivci vyradili mnohem vetsi pocet protivniku, ale predevsim tim, ze ovladli strategicky vyznamny ostrov ve Stredomori.
Pokud se tyce samotneho Dr. Neumanna, myslim (i kdyz to pro vojenskeho lekare neni typicke), ze pochopil, ze v situaci, kdy jini dustojnici padli a bojova situace je kriticka, se veleni ujima hodnostne nejvyssi dustojnik. Stret o kretskou kotu 107, klicovy pro uspech cele vysadkove operace, predstavuje jeho "hvezdnou chvili" (jak o tom krasne pise Stefan Zweig ve sve knize "Hvezdne hodiny lidstva"). Jeho cela dalsi kariera v armade je v podstate jiz orientovana na jeho lekarskou odbornost, ktera se nicim zasadne neodlisuje od tisicu jinych lekaru v radach wehrmachtu.
JanJan
27. 09. 2023, 16:34K vaší poznámce o tom, že nebyl zařazen jako lékař. Neznám německý lékařský vzdělávací systém v meziválečném období, ale autor se zmiňuje, že Neumann složil po 5 letech studia státní lékařskou zkoušku v roce 1931, z čehož by mohlo plynout, že lékařem byl, nikoliv však s doktorátem, který získává až později. Ale opakuji, mohu se mýlit ohledně školského systému v té době. Jen mně je divné, že by autor článku čerpající z knihy vytvořil takovou chybu.
Druhá poznámka, z pohledu německých výsadkových jednotek se jednalo o skutečně katastrofální ztráty, skoro 3000 mrtvých! (nezvěstní v tomto případě znamenají mrtvé) elitních výsadkářů. Některé jednotky byly prakticky vyhlazeny včetně štábů. Určitě se jednalo o německé vítězství, ale spíš Pyrrhovo. I přes výrazně vyšší spojenecké ztráty. Na německé straně se jednalo o těžce nahraditelnou elitu. Strategické hledisko také kulhá, Hitler sice na čas získal pocit, že jsou rumunská ropná pole z dosahu britského letectva (od roku 1943 už byly v dosahu B-24 z Afriky), ale získal ostrov, který nikdy Němci nedokázali zpacifikovat, museli zde udržovat několik desítek tisíc vojáků, kteří chyběli jinde. Hitler po tomto "vítězství" zakázal velké vzdušně výsadkové operace, přičemž třeba útok na Maltu by měl mnohem dalekosáhlejší efekt.
Jen na okraj, na Krétě jsem byl mnohokrát, i před týdnem jsem se odatmtud vrátil, k té bitvě mám dost citový vztah. Samozřejmě jsem několikrát prošel bojiště u Maleme, řečiště Tavronitis, kam přistávaly kluzáky u letiště v Maleme, různé hřbitovy, muzea. Před 20 lety jsem pěšky s krosnou na zádech prošel jednu z ústupových tras Britů (Vryses-Sfakion). Četl jsem knihy od Stanleyho Mosse o Britských tajných operacích na Krétě. Dokonce jsem mohl zprostředkovaně hovořit i se staříkem, který v době výsadku jako krétský dobrovolník s kolegy pobil několik německých výsadkářů, některé nožem na tyči, když viseli na olivovnících. Měl jsem možnost v Rethymnu hovořit s bývalými řeckými vojáky speciálních jednotek, kteří se zajímali Krétské hnutí odporu, ti mně právě půjčili Mossovy knihy a další materiály.
Czertik
27. 09. 2023, 20:02vaclav flek
pokud je teda casto opakovana mylka, ze nemecti vysadkari utrpeli katastrofalni ztaty na krete, proc teda uz pak nikdy nebyly vysadkari nasazeni jako vysadkari, ale jen jako elitni pechota ?
Vaclav Flek
28. 09. 2023, 00:50pro Czertik :
Ja jsem nenapsal, ze jde o "mylku", ale ze tvrzeni o nemeckych ztratach na Krete "...neni vubec presne...". Ty ztraty urcite nebyly "katastrofalni" a nevedly k zaniku vzdusne-vysadkovych divizi, naopak se jejich pocet po dobyti Krety zvetsil. Neutrpela ani jejich moralka. Velitel nemeckych vzdusne-vysadkovych sil, generalporucik Kurt Student, stale veril v jejich bojovy potencial a navrhoval provedeni "uderu ze treti dimenze" (tedy ze vzduchu) na Maltu a na Gibraltar. Lze predpokladat, ze by obe operace uspely a zasadne zmenily pomer sil ve Stredozemi.
Na vasi otazku vidim odpoved ve dvou pricinach :
1) Subjektivni Hitlerovo spatne zhodnoceni situace. Az dosud ziskavala nemecka armada sva vitezstvi za cenu tak malych ztrat, ze se mu ztraty vysadkaru na Krete zdaly neumerne. Ovsem ve srovnani s tim, co zanedlouho zazival wehrmacht na vychodni fronte, neslo o ztraty extremne vysoke.
2) Pro vysadkove vojsko nebyl dostatek prepravnich letounu a kluzaku. Nemecky prumysl byl orientovan k vyrobe utocnych letadel pro vychodni frontu, tedy predevsim taktickych bombarderu.
Czertik
28. 09. 2023, 13:42vaclav flek
jelikoz hitler v dobe vysadku na kretu svym generalum jeste naslouchal, ztraty vysadkaru byly nahraditelne, proc se invaze na maltu nerealizovala?
to byl kurt student tak spatny recnik a neumel hitlera presvedcit ?
ztraty letectva nebyy natolik velke aby neznemoznili vysadek na maltu.k jejimu padu by bylo potreba min vojska.
vysadek na gibraltar byl utopie, bez podpory spanelska nemel nadeji na uspech a franko byl po celou dobu dost chytry na to, aby s hitlerem nesel az moc do postele.
plny souhlas v tom, ze invaze a pad matly by hodne zmenilo pomer sil, proto by stalo za zamysleni proc se invaze nekonala radsi na maltu misto krety. kreta by po padu malty byla pro spojence neudrzitelna.
Vaclav Flek
28. 09. 2023, 22:23pro Czertik :
Na vasi otazku : "proc se invaze na maltu nerealizovala?" je, myslim, jednoducha odpoved. Za par tydnu se mela spustit operace Barbarossa, a Hitler potreboval soustredit vsechny sve sily k tomuto ucelu. Vedel, ze kazda vzdusne-vysadkova operace si vyzada mnoho letounu, at jiz tech dopravnich ci tech podporujicich vysadek, a to si v dane chvili nemohl dovolit.
Predpokladal, ze az koncem roku 1941 vyradi Sovetsky svaz, Velka Britanie prijme jeho velkoryse podminky primeri. Tim se automaticky zastavi i valka v severni Africe a take problemy kolem Malty. Dnes vime, ze to bylo asi chybne rozhodnuti, ale to je to povestne "hindsight knowledge" v historii (tedy hodnoceni tehdejsich udalosti dnesni optikou, kdy vime, jak vse dopadlo), ktere mam velmi nerad a snazim se mu vyhybat.
Vysadek na Gibraltar mel rovnez velke sance na uspech. Britske drzeni pevnosti bylo (a dodnes je!) Spanelum trnem v oku, a lze predpokladat, ze za urcitych okolnosti by Franco na podporu nemeckeho vysadku (zrejme pouze tylovou) pristoupil, nejspise za Hitleruv slib, ze se po skonceni valky drzeni Gibraltaru vrati Spanelsku.
Karlos
26. 09. 2023, 20:16byl to hajzl, doktor ve vàlce střílet podle konvencí nesmí, měli ho po vàlce soudit, denacifikace nebyla dokončena a proto dnes 50 států světa podporuje nacisty, shit !
Zdeněk
26. 09. 2023, 20:30Karlos,
být blb je svobodné právo každého jedince, ovšem chlubit se svou naprostou neznalostí na webu s armádní tématikou, to už je ovšem úplně jiný level. Velký gratulky :thumbsup:.
Czertik
27. 09. 2023, 05:47to sem netusil ze dnes 50 statu podporuje rusko.
Czertik
27. 09. 2023, 20:15standa
ono je jedno jak a co nazval putin, objektivni relita je, ze nacismus je dnes daleko silnejsi v rusku nez na ukrajine.
na yt najit vide kde by autori chteli po kolemjdoucich aby rekli ukrajinu jen ukrajincum (ci podobnou vec) moc nenajdete, kdezto najit vieo kde dotycni chteji aby clovek rekl rusko jen rusum jde najit celkem dost.
libolo se me video, kde ti mladi nackove chteli po babce co evidentne pamatovala druhou sveetovou chteli aby rekla rusko jen rusum, tak jim odpovedela, ze je to nesmysl, a hned vam reknu proc - a jeji odpoved pochopitene vystrihly.
Czertik
28. 09. 2023, 13:43stando, u tebe nejde poznat kdy je to nadsazka, kdy propaganda a kdy blbost.
Vaclav Flek
28. 09. 2023, 22:04pro Standa
Nevim, co znamena vas vyraz "Nadnárodní Americká Teroristická Organizace". Jde zrejme o nejaky vas neprilis vtipny novotvar. Umite si predstavit, jak by ta diskuse asi vypadala, kdyby do ni kazdy ucastnik prispel nejakym podobne hloupym novotvarem ?
Vaclav Flek
30. 09. 2023, 00:22pro Standa :
Mate velmi zvlastni prekladac, ktery si nevsimne, ze vyrazy "nadnarodni" a "americka" jsou v rozporu. Pokud skutecne uzivate podobne "nastroje", nedivim se, ze pisete takove nesmysly.
Monarchista
26. 09. 2023, 12:30Statečný chlap, pravda, ale nepřítel. Já se jen krátce vrátím ke Krétě. Vyýsadkáři byli vytbrojeni čs. karabinami vz 35, Jinak boj o Kretu byl zmatek na obou stranách a článků na toto téma máme dostatek.
JanJan
27. 09. 2023, 15:52Tak tomu není, výsadkáři rozhodně neměli původní čs. karabiny, v protektorátě vyráběné karabiny G 33/40 byly ve výzbroji německých horských jednotek, které na Krétě skutečně bojovaly. Tato zbraň vznikla až po okupaci Československa na základě německé objednávky menší úpravou původních čs. karabin vz. 33 určených pro finanční stráž a četnictvo.
Vaclav Flek
28. 09. 2023, 23:18pro Monarchista :
Ve vasem kratkem prispevku vidim hned tri duvody k nesouhlasu, pritom zadny se netyka tech udajnych ceskoslovenskych karabin.
ad 1) Vasemu vyroku : "Statečný chlap, pravda, ale nepřítel." Michate zde dve kvality naraz. Prece pokud je nekdo "statecny", tak je statecny bez ohledu na to, zda je pritel ci nepritel. To bychom meli s odstupem 80 let uznat, pokud toho nejsme schopni, je to duvod k zamysleni nad sebou samymi.
ad 2) Vas vyrok : "boj o Krétu byl zmatek"povazuji z nepresny. Ona kazda vojenska operace se po case meni ve zmatek, zvlaste ta vzdusne-vysadkova. Ovsem spojenci diky Enigme meli predem mnoho relevantnich informaci o mistech a casech nemeckych vysadku. Skutecnost, ze i za techto nepriznivych okolnosti dokazali Nemci zvratit vysledek, povazuji za triumf jejich nasazeni a take improvizacniho genia.
ad 3) Myslim, ze clanku a publikaci na toto tema rozhodne nemame dostatek, zejmena vzhledemk tomu, co bylo o teto bitve zverejneno v zahranici, at jiz formou publikaci nebo filmovych zaberu.
Mrzi mne, ze se s vami nemohu shodnout prakticky na nicem, snad budeme mit priste vice stesti..