Paralyzéry a pepřové pěny – jaké jsou mezi nimi rozdíly?
Pepřová pěna
Pepřový sprej není asi třeba více představovat, určitě jste o něm již četli a víte, jaké má vlastnosti a účinky. Pojďme si však trochu detailněji rozebrat pepřovou pěnu, její výhody a nevýhody oproti klasickému pepřovému spreji atd.
Foto: Pepřová pěna má své výhody i nevýhody oproti klasickému pepřovému spreji
Pokud bychom srovnali pepřový sprej a pepřovou pěnu, obecně platí, že v uzavřených místnostech, v tramvaji apod. je běžný pepřový sprej znevýhodněn tím, že zasáhnete většinou i lidi kolem útočníka a v mnoha případech i Vás samotné a pokud jste venku a fouká rychlejší vítr, může Vás pepřový sprej zpětně zasáhnout. Tato rizika jsou s pepřovou pěnou podstatně menší a můžeme tedy říci, že pepřová pěna má největší výhodu v uzavřených místnostech nebo venku při větší rychlosti větru. Také je určitě výhodou, že většina pepřových pěn obsahuje DIY barvivo, které zůstane na tváři útočníka až několik dní a pomůže při možné identifikaci Policií. Jakýkoliv pokus útočníka si pěnu setřít jen zvyšuje její penetraci do kůže.
Foto: Pepřová pěna má své výhody i nevýhody oproti klasickému pepřovému spreji
Pěna může navíc také útočníkovi kompletně zakrýt zrak, což Vám může poskytnout potřebný čas na útěk, případně k zajištění agresora. Nevýhodou pěny je menší dosah a potřeba lépe mířit než například u clony. Záleží tedy, v jakých podmínkách a lokalitách se pohybujete. Pokud chcete mít účinnou obranu především do uzavřených prostor, pepřová pěna je určitě vhodný sebeobranný prostředek. Pokud chcete mít spíše velký dosah nebo velké pokrytí na otevřených prostorech, volili bychom raději pepřový sprej s přímým tryskem nebo v clonovém, případně v gelovém provedení.
Paralyzéry – někteří tvrdí, že jsou účinné, jiní že nejsou, jak to tedy je?
Pravda je zhruba někde uprostřed. Paralyzér vydává elektrický výboj, který při kontaktu s pokožkou člověka přeruší informace mezi mozkem a svalem. Na trhu jich je mnoho druhů, některé koupíte za pár stovek a jiné zase za několik tisíc. Když si pustíte videa s paralyzéry na Youtube, uvidíte případy, kdy paralyzér účinný byl, na jiných videích uvidíte, že moc účinný nebyl a spíše testující osobu polechtal.
Všichni se shodnou na tom, že paralyzér je opravdu účinný jako zastrašující prostředek, kdy „práskající" volty naženou strach nejednomu útočníkovi. Ale co když mu ten strach paralyzér nenažene?
Foto: Všichni se shodnou na tom, že paralyzér je opravdu účinný jako zastrašující prostředek
Jak je to s tou účinností samotného kontaktu? V praxi to je tak, že velmi záleží na jednotlivém útočníkovi, kam mu výboj zasadíte, do jakých nervových zakončení atd. Viděli jsme na vlastní oči, jak paralyzér ZAP Enforcer 2 000 000 voltů skolil na zem 110 kilového chlapa při zásahu do zad. Většina výrobců - v první řadě paralyzéry americké značky ZAP začalo vyrábět paralyzéry, které jsou z kvalitních a bytelných materiálů, aby je bylo možné také použít jako úderovou zbraň nebo s ostrými hroty. Na agresivní zvířata je paralyzér ještě účinnější než na lidi, protože jsou na elektrický výboj citlivější.
Kvalitní paralyzéry a pepřovou pěnu, která se vyrábí v USA prodává například eshop paralyzery-vychytavky.cz, který je ověřen Heuréka certifikátem.
Komentáře
com68
23. 03. 2019, 10:21To, co se zde píše, vychází z představ Made in Hollywood, kdy útočníka ynáte dopředu, připravíte se na něho a bráníte se z ideální pozice. Autor předpokládá, že útočník je zásadně idiot a nikoliv profesionál s natrénovaným přepadem. 95% útoků dochází v praxi ze zálohy,nečekaně,ze zadu,z úkrytu a pak, nejúčinnější je sprej pepřový, vojenské provedení,tedy žádný "osvěžovač vzduchu".
1) je jedno kam sprej stříkáte, protože jen zvuk spreje je odstrašující (útok zezadu) a v průběhu zápasu,v řádech sekund,útočník nezabrání,aby nebyl zasažen méně či více a tím paralyzován úplně. Vítr nehraje roli. V okruhu vás slzí všichni -útočník i obránce či další. Slzení znamená paralyzování útoků. jen ve filmi platí, že slzí ten špatný a ten dobrý ne. Každy,kdo chce vést polemiku, a´t si sám na sobě odzkouší účinek vojenských sprejů a pak oponuje.
2) Sprej tekutá střela je určen na obranu, kde útočník má před vámi překážku (obsluha za přepážkou, někdo běží k vašemu auto uthnout zpětné zrcátko, protože jste ho předjeli a zkrátili jeho seběvědomí,atd)
3) V uzavřené místnosti, autobusu,tramvaji jsou zasaženy i osoby s konfliktem nic nemající, ale a) mohli vám pomoci proti útočníkům či "ve špatný čas na špatném místě". Přednost má vaše ochrana a ne kde co lítá.
4) Pěnové spreje jsou naprosto nevhodné pro soukromou ochranu.Je to pro specializované osoby -ochranky, bezpeč služyk, kdy útočník zvažuje napadnout někoho,kdo může mít zákonnou ochranu či může být vycvičen a tím rovný soupeř útočníka. Má pak tento čas si spej připravit a možné napadení vyhodnotit a připtavit se.
5) Elektrické paralyzáry jsou pro normál člověka naprosto nevhodné. Vyžadují osobní kontakt. Než se k útočníkovi přiblížíta,urazí vám ruku teleskop obuškem. A když útočníka paralyzujete, hrozí vám v tomto zkorumpovaném a prohnilém státu,že vás může nakonec tento útočník ještě zažalovat,že jste mu způsobili zravotní újmu, kdy on nemůže třeba 1/2 roku pracovat (stejně nepracoval,ale co kdyby) a prohnilé soudy se ho ještě zastanou.
tento pols vychází z mnohaleté praxe a anylyzování konkrétních útoků, které se staly.