Po stopách války
I po více jak 70 letech můžeme nalézt celou řadu zajímavých druhoválečných staveb, ze kterých jsou buď skanzeny nebo ruiny. V následujícím článku se podíváme na pár opravdu dechberoucích objektů (flakové věže v Berlíně, stalingradskou továrnu apod.).
Flakové věže
Flakové věže byly obrovské nadzemní betonové komplexy vybudované v nacistickém Německu a Rakousku během 2. světové války jako platformy pro protiletadlové zbraně na ochranu velkých měst před spojeneckými nálety. Vzhledem k jejich velikosti, konstrukci a umístění byly využívány zároveň jako protiletecké úkryty pro desetitisíce civilistů a luftwaffe je používala na koordinaci protivzdušné obrany.
Video: Flaková věž v Berlíně v parku Humboldthain / YouTube
Video: Flakové věže v Berlíně, Hamburku a Vídni / YouTube
Stalingradská továrna Grudinina
Tato budova byla během bitvy o Stalingrad (podzim 1942 – zima 1943) těžce poškozena a stala se několikrát útočištěm jak Německé tak Rudé armády, což nebylo v této bitvě nic neobvyklého. Po válce byla tato budova ponechána přesně tak, jak byla a stal se z ní skanzen. V bezprostřední blízkosti budovy je i legendární fontána Barmaley.
Video: Stalingradská továrna včetně slavné fontány Barmaley / YouTube
Nacistické kasárna v Berlíně
Dalším velmi zajímavým objektem jsou kasárna v Berlíně, kde i dnes můžeme nalézt stopy nacistické doby například v podobě mozaikové orlice s hákovým křížem, která zdobí strop horního patra budovy. Z videa jsou také patrné stopy po Rudé armádě, která se po válce do objektu nastěhovala.
Video: Německá kasárna v Berlíně / YouTube
Pozorovací stanoviště na ostrově Guernsey
Hodně zajímavá jsou i pozorovací stanoviště na ostrově Guernsey (jedná se o druhý největší z Normanských ostrovů), které vybudovali Němci za 2. světové války.
Video: Pozorovací stanoviště na ostrově Guernsey / YouTube
Komentáře