Polská armáda dostane domácím průmyslem vyvinuté protitankové řízené střely Pirat
Wojciech Skurkiewicz, náměstek polského ministra obrany, potvrdil, že byl spuštěn plán, jehož cílem je v nejbližší době pořídit protitankové řízené střely (PTŘS) Pirat. Polský systém by se stal součástí systému vrstvené protitankové obrany, který Polsko v současné době pro své ozbrojené síly vyvíjí.
V odpovědi na parlamentní otázku, kterou položili poslanci strany Lewica (Levice) v čele s Pawlem Krutulem a která se týkala systému PRŤS Pirat a jeho pořízení pro polské ozbrojené síly, Wojciech Skurkiewicz informoval, že „podle oficiálních veřejně zveřejněných informací týkajících se vytvoření vícevrstvé protitankové obrany v polských ozbrojených silách a v nejbližších měsících, konkrétně programu Pustelnik, se plánuje pořízení první zkušební série systémů PTŘS Pirat“. K uzavření této smlouvy by mělo dojít po dokončení programu továrních zkoušek.
Náměstek ministra obrany se odvolal na tiskovou zprávu o protitankové obraně, kterou nedávno vydala agentura pro vyzbrojování u příležitosti podpisu dodatku týkajícího se střel Javelin americké výroby. „Systém Javelin je v současné době vedle systému Spike-LR jedním ze dvou základních systémů PTŘS provozovaných polskými ozbrojenými silami, přičemž plán zaměřený na rozvoj schopností v rámci neutralizace nepřátelské obrněné techniky zahrnuje také systémy Ottokar-Brzoza a Pirat,“ oznámila agentura pro vyzbrojování.
„V rámci programu Pustelnik se v nadcházejících měsících plánuje podepsání první smlouvy na zkušební sérii PTŘS Pirat. Poté bude zahájena vývojová studie zaměřená na vývoj polského systému PTŘS nové generace,“ uvádí se v tiskové zprávě. Vyjádření agentury pro vyzbrojování a zástupce šéfa polského ministerstva obrany potvrdila skutečnost, že polské ozbrojené síly plánují vytvořit vrstvený systém protitankové obrany – přičemž klíčovým prvkem tohoto systému je právě PTŘS Pirat.
Skurkiewicz dále dodal, že se rovněž očekává „zahájení vývojové studie, jejímž cílem je vyvinout novou generaci polských PTŘS“. Výše uvedené se shoduje se zprávou vydanou Agenturou pro vyzbrojování. Předpoklad, který Agentura pro vyzbrojování vyslovila, je, že nejprve bude pořízena zkušební série systému PTŘS Pirat a poté bude vytvořen systém, který bude plně odpovídat širokému souboru požadavků přijatých polskými ozbrojenými silami a bude využívat řešení systému Pirat.
Pozoruhodné je, že systém Pirat již byl integrován do dálkově ovládané zbraňové stanice ZSMU od společnosti ZM Tarnów, která je součástí PGZ. Lze ji použít jak na bezosádkových, tak na osádkových platformách. Pirat je polská, laserem naváděná protitanková řízená střela. Vyvinula jej společnost Mesko se sídlem ve Skarżysku-Kamienné, která spolupracuje se společností CRW Telesystem-Mesko se sídlem v Lubiczówě u Varšavy. Tento druhý subjekt je zodpovědný za vývoj polského laserového naváděcího systému, který zůstává pod polskou kontrolou.
Pirat může útočit na obrněná vozidla na vzdálenost až 2,5 kilometru, přičemž využívá jak metody "přímého útoku", tak i "útoku shora". Druhá jmenovaná schopnost umožňuje útočit na slabší místa bojových vozidel (horní pancíř silně pancéřovaných hlavních bojových tanků). Díky výše uvedenému je Pirat velmi účinným protitankovým prostředkem.
Současně naváděcí systém CRW Telesystem-Mesko pro Pirat umožňuje používat jakýkoli značkovač odpovídající standardům NATO (STANAG 3733). Střely Pirat mohou být naváděny systémy NATO, zatímco značkovač Pirat může být použit k navádění munice využívající laserové navádění – Paveway a laserové JDAM GBU, střely Hellfire nebo munice MAM-C/MAM-L používané bezpilotními letouny Bayraktar TB2.
Pirat je také mnohem ekonomičtější než ostatní moderní PTŘS provozované polskými ozbrojenými silami. V případě potenciálního protivníka jej lze považovat za cenný doplněk inventáře protitankových systémů, zejména s ohledem na vysokou nasycenost pozemních jednotek bojovými vozidly. V neposlední řadě jsou všechny součásti systému Pirat pod domácí kontrolou, což usnadňuje modernizaci, vylepšování a exportní úsilí.
Zdroj: defence24.com, Mesko, armyrecognition.com
Komentáře