Konec jedné éry – Americké letectvo se zbavuje kriticky důležitých 8“ disket
Po téměř 50 letech americké letectvo (US Air Force) nahradí staré disketové jednotky, které měly sehrát velmi podstatnou roli během Studené války. Dnes již směšně zastaralá technologie je nahrazena moderním řešením ve formě SSD disků.
Velitelské složky amerického letectva za Studené války musely disponovat systémem, který by byl v případě nouze schopný kontaktovat další velitelská stanoviště po celém světě. K tomuto účelu měly sloužit zejména letouny E-6 Mercury, které sloužily jako jakási předsunutá vzdušná základna pro komunikační systém SACCS (Strategic Automated Command and Control System).
Foto: Boeing E-6 Mercury | Wikimedia Commons
Tento systém měl zajistit spolehlivou komunikaci s dalšími elementy jaderného arzenálu Spojených států, konkrétně s velitelstvím, které mělo na starosti ponorky a letouny s jadernými hlavicemi, a osádku raketových sil. Tento systém pro svou komunikaci využíval nejprve speciální děrné štítky, na kterých byly zaznamenávány kritická data, později speciální 8“ disketové jednotky. K jejich používání došlo zhruba v polovině 70. let a sloužily až dodnes.
Americké letectvo, konkrétně jednotky s jadernými zbraněmi, v posledních desetiletích čelily masivnímu úpadku ve financování, který byl způsobený především změnou politického prostředí. Nikdy tak nedošlo k modernizaci tohoto kriticky důležitého systému, neboť prostě a jednoduše fungoval. Tomu je však konec a léty prověřený a fungující systém byl konečně obměněn za něco, co připomíná rok 2019.
Foto: 8“ disketové jednotky se začaly u amerického letectva používat zhruba v polovině 70. let a sloužily až dodnes | USAF
V současnosti dochází k ukončení posledních modernizačních kroků a americké letectvo se tak už nebude musel spoléhat na desítky let staré datové médium, které dokázalo uchovat několik desítek Kb dat. Moderní systémy jsou postavené na základě SSD disků, které disponují neporovnatelně vyšší kapacitou, rychlostmi a schopnostmi obecně. Jen čas však ukáže, jestli půjde také o podobně dlouhověké řešení.
Komentáře