Polsko se připravuje na válku: Uzavřelo obranný megadeal za 2 miliardy dolarů
Polsko významně posiluje schopnosti své pozemní protivzdušné obrany. V pondělí podepsalo se Spojenými státy dohodu v hodnotě 2 miliard dolarů, která se týká rozhodující fáze realizace polského programu protivzdušné a protiraketové obrany WISŁA, zaměřeného na logistickou podporu, technickou údržbu a rozvoj pokročilé výcvikové infrastruktury pro raketový systém protivzdušné obrany Patriot.
Foto: Systém Patriot polské armády | Ministerstvo národní obrany Polska / Public domain
Slavnostního podpisu, který se konal u 3. varšavské raketové brigády protivzdušné obrany v Sochaczewi, se zúčastnili premiér Donald Tusk, místopředseda vlády a ministr národní obrany Władysław Kosiniak-Kamysz a další vysocí představitelé obrany. Podepsaná dohoda zajišťuje komplexní údržbu polských baterií raket protivzdušné obrany Patriot, včetně dodávek náhradních dílů, zařízení pro údržbu a simulátorů, které umožní polským vojákům výcvik v realistických bojových scénářích. Tato aktiva jsou nezbytná pro udržení operační připravenosti odpalovacích zařízení Patriot a podpoří plnou bojeschopnost 37. raketové eskadrony protivzdušné obrany, které by mělo být dosaženo do konce roku 2025. Program zajišťuje, aby polské ozbrojené síly mohly efektivně provozovat a udržovat jedny z nejmodernějších systémů protivzdušné obrany na světě.
Program WISŁA představuje základní kámen polské národní obranné strategie, jejímž cílem je vytvoření vícevrstvého štítu proti širokému spektru vzdušných hrozeb – od letadel a bezpilotních letounů až po střely s plochou dráhou letu a balistické rakety krátkého doletu. V širším strategickém kontextu význam programu WISŁA výrazně vzrostl po ruské invazi na Ukrajinu v plném rozsahu a vzhledem ke zvýšené nestabilitě na východním křídle NATO. Nejenže zvyšuje bezpečnost polského vzdušného prostoru, ale také posiluje integrovanou pozici protivzdušné obrany NATO v celé střední a východní Evropě.
Místopředseda vlády Władysław Kosiniak-Kamysz zdůraznil význam nové smlouvy a prohlásil: „Nejde o politický sentiment, jde o trvalou bezpečnost polského státu a našeho pevného transatlantického spojenectví.“ Zdůraznil rovněž roli Polska jako spolehlivého partnera NATO a jeho závazek investovat do dlouhodobé obranné odolnosti.
Polsko zahájilo svou cestu se systémem protivzdušné obrany Patriot v březnu 2018, kdy podepsalo se Spojenými státy smlouvu v hodnotě 4,75 miliardy dolarů (110 miliard korun) na pořízení dvou baterií Patriot Configuration 3+ v rámci první fáze programu WISŁA. Každá baterie zahrnovala palebné jednotky vybavené radary AN/MPQ-65, odpalovacími zařízeními M903 a střelami PAC-3 MSE (Missile Segment Enhancement), integrovanými do systému IBCS (Integrated Air and Missile Defense Battle Command System) americké armády. První systémy Patriot byly do Polska dodány v prosinci 2022 a do konce roku 2024 dosáhla 37. raketová eskadrona protivzdušné obrany počátečních operačních schopností. Druhá baterie je na cestě k dosažení plné pohotovosti do konce roku 2025.
PAC-3 MSE představuje významný technologický pokrok oproti předchozím variantám střel Patriot. Na rozdíl od starších střel PAC-2, které využívají tříštivé hlavice s blízkou detonací, využívá PAC-3 MSE technologii „hit-to-kill“. Tato metoda spočívá v přímém střetu s přilétajícími hrozbami s cílem jejich přesného zneškodnění s minimálními vedlejšími škodami. Je obzvláště účinná proti rychlým, manévrujícím balistickým cílům a pokročilým střelám s plochou dráhou letu. Modernizovaný dvouimpulsní raketový motor na tuhé palivo a vylepšené aerodynamické plochy střely umožňují výrazně větší dolet a manévrovací schopnosti. PAC-3 MSE může zasáhnout balistické střely na vzdálenost až 60 kilometrů a aerodynamické cíle na více než 100 kilometrů, přičemž maximální výška zásahu přesahuje 30 kilometrů. Tyto schopnosti z něj činí jeden z nejúčinnějších systémů na světě, efektivní proti komplexním vzdušným hrozbám.
Z hlediska operační integrace je PAC-3 MSE plně kompatibilní se systémem IBCS, což umožňuje slučování dat z více radarů a řídicích středisek v reálném čase. Tento síťový přístup zajišťuje 360stupňové obranné pokrytí, které umožňuje navádění raket podle nejlepšího dostupného senzoru bez ohledu na umístění odpalovacího zařízení. Podporuje také koordinované zásahy s více výstřely, čímž zvyšuje pravděpodobnost zneškodnění sofistikovaných hrozeb.
Program WISŁA se nadále rozšiřuje díky integraci domácích a mezinárodních průmyslových partnerů. V roce 2024 podepsalo Polsko se společností Raytheon a polskou obrannou skupinou PGZ Huta Stalowa Wola kontrakt v hodnotě 1,23 miliardy dolarů (28,4 miliardy korun) na místní výrobu 48 odpalovacích zařízení Patriot M903. Dodávka těchto zařízení je naplánována na roky 2027 až 2029. Polsko se navíc stalo prvním mezinárodním zákazníkem, který si pořídil radarový systém nové generace americké armády GhostEye (LTAMDS), čímž dále modernizuje detekční a sledovací schopnosti v rámci druhé fáze programu WISŁA.
Pokračujícím rozvojem programu WISŁA se Polsko staví do pozice klíčového pilíře evropské protivzdušné a protiraketové obrany. Investicemi do špičkových amerických technologií a budováním domácích výrobních kapacit Polsko posiluje vlastní národní bezpečnost a zároveň přispívá ke kolektivní obraně spojenců v NATO. Systém Patriot, jehož základem je rámec WISŁA, je nejen štítem pro Polsko, ale i strategickým přínosem pro stabilitu Evropy, zejména v době obnoveného geopolitického napětí.
Zdroj: armyrecognition.com, defensemagazine.com
Komentáře