Připomenutí Dne válečných veteránů v Brně
V pondělí 11. listopadu 2013 se v Brně při příležitosti Dne válečných veteránů uskuteční slavnostní nástup příslušníků Univerzity obrany, poté pořádá Univerzita obrany vernisáž výstavy „Muži s červenými barety" a velitel posádky Brno pietní akt na Ústředním hřbitově v Brně.
Foto: Pietní shromáždění na Ústředním hřbitově v Brně v roce 2010
Slavnostní nástup všech příslušníků Univerzity obrany začíná v 7.15 hodin na nástupišti v kasárnách Šumavská. S projevem ke Dni válečných veteránů vystoupí rektor-velitel Univerzity obrany brigádní generál Bohuslav Přikryl. Součástí nástupu bude také představení pěti replik vojenských historických praporů ze sbírek Vojenského historického ústavu Praha. Například prapor československých stíhacích perutí RAF, prapor československého pěšího praporu 11 – Východního a prapor 2. československé samostatné brigády v SSSR z období druhé světové války.
Foto: Věnec k památníku v roce 2010 položili zástupci statutárního města Brna
Při příležitosti Dne válečných veteránů se kromě ranního nástupu příslušníků univerzity uskuteční v 8.30 hodin v budově Univerzity obrany, Kounicova 44 slavnostní vernisáž putovní výstavy „Muži s červenými barety". Expozici tvoří 22 velkoplošných panelů a několik desítek trojrozměrných exponátů. Výstava nabízí průřez dějinami výsadkových jednotek od jejich počátků ve Velké Británii v roce 1941 až po současnost. Kromě Británie jsou zde zachyceny československé jednotky, které vznikly na území Sovětského svazu a pochopitelně jednotky poválečné – 71. výsadkový prapor a 22. výsadková brigáda. Druhá polovina výstavy je věnována těm jednotkám Armády ČR, které do současnosti červený baret nosí – 43. výsadkový mechanizovaný prapor v Chrudimi, prostějovský 102. průzkumný prapor generála Karla Palečka a 601. skupina speciálních sil generála Moravce.
Výstava „Muži s červenými barety" je na půdě Univerzity obrany pořádána ve spolupráci s Vojenským historickým ústavem Praha a Klubem výsadkových veteránů Jana Kubiše Brno. Slavnostní vernisáže se zúčastní jak současní výsadkáři, tak i pamětníci. Například náčelník odboru výcviku Velitelství výcviku – Vojenské akademie Vyškov plukovník Karel Klinovský nebo první náčelník štábu 22. výsadkové brigády plukovník ve výslužbě Ivan Kutín, který v únoru letošního roku oslavil devadesátiny. Studenti Univerzity obrany budou mít příležitost se s těmito osobnostmi setkat na následné besedě.
Foto: S Jaroslavem Klemešem, jedním z posledních žijících parašutistů, kteří byli během druhé světové války vysazeni na území tehdejšího protektorátu, se zdraví zástupce náčelníka Generálního štábu - náčelník štábu generál Bohuslav Dvořák
Pietní akt ke Dni válečných veteránů na čestném pohřebišti Ústředního hřbitova v Brně pak proběhne od 11.00 hodin za účasti představitelů Magistrátu města Brna, úřadů městských částí, velitelů útvarů a zařízení posádky Brno a zástupců občanských sdružení, jako je Československá obec legionářská, Český svaz bojovníků za svobodu, Konfederace politických vězňů apod.
Kontaktní osoba: podplukovník Vladimír Šidla, mluvčí Univerzity obrany, tel.: 973 442 554, 602 695 153, e-mail: vladimir.sidla@unob.cz
Komentáře