Puška CZ 805 Bren - u nás v ČR nadávky, v USA chvála...
Puška CZ 805 Bren již řadu let rozděluje společnost na 2 tábory. Příznivce a odpůrce. Jedni na zbraň nadávají, kvůli váze, poruchovosti atd, jiní ji chválí za moderní design, modularitu atd. Bohužel, spousta ,,hodnotitelů" zbraň nikdy v ruce nemělo a opakují jen názor těch ostatních. Ve skutečnosti je to tak, že každá zbraň musí projít nějakým vývojem, než se vše vyladí a stane se z ní špičkový pracovní nástroj. Ani u AK nebo AR tomu nebylo jinak.
Podívejme se do zámoří, jak si české zbraně chválí v USA. K vidění je nejen Bren, ale i hodně vytuněné EVO s integrovaným tlumičem a borci ve videích opravdu nevypadají, že by nadávali :-D
- Technické parametry
Zbraň je konstruována jako modulární systém, který umožňuje výměnou hlavně, závorníku, plynové trubice a šachty zásobníku, změnit ráži pušky. V základní verzi využívá náboje 5,56 x 45 mm NATO (jednotný systém kotvení vyměnitelných hlavní umožňuje změnu ráže na 7,62 x 39 mm, ale i na 6,8 mm Remington SPC). Zbraň dokáže také výměnou zásobníkové šachty využít zásobníky z jiných útočných pušek, např. M16, M4, AR-15 či HK 416. Na ústí hlavně je závit, uzpůsobený pro upevnění tlumiče hluku a plamene. Zbraň má oboustranné ovládací prvky a tři základní režimy střelby: po jedné ráně, po dvou a střelbu neomezenou dávkou. Po celém hřbetu, na bocích a zespodu zbraně je lišta Picatinny (MIL-STD-1913), na kterou lze upevnit např. kolimátor, nebo pažbičku kombinovanou s dvojnožkou. Nevyužitá lišta může za pomocí plastového krytu vylepšit úchyt. Kromě standardní verze útočné pušky vyráběné pod označením A1 je vyráběna i karabina s typovým označením A2, která se proti modelu A1 odlišuje zkrácenou hlavní. Její délka činí 277 mm což je o 83 mm méně než u modelu A1.
- Nákup zbraně Armádou ČR
V lednu 2010 zvítězila tato zbraň ve výběrovém řízení na novou útočnou pušku pro Armádu ČR. Zástupci Ministerstva obrany ČR jednali se zbrojovkou o nákupu 8 000 kusů v modifikacích CZ 805 BREN A1 (puška) a CZ 805 BREN A2 (karabina) - pro výsadkáře a průzkumníky.
- Kritika zbraně
Výběrové řízení vyvolalo debatu o kvalitách této zbraně oproti konkurenční útočné pušce SCAR. Kritici z řad vojáků a odborníků poukazovali na to, že zbraň byla zakoupena bez provedení armádních zkoušek od firmy, která 51 let dělala jen lovecké a krátké zbraně. Dále poukazovali, že konkurenční zbraň SCAR ji překonává ve všech parametrech včetně ceny a dostřelu, který ale zpochybňují. Jedná se údajně o novou nevyzkoušenou zbraň, která neprošla nasazením v bojových podmínkách.
Oponenti naopak poukazují na nedostatky pušky SCAR. Na rozdíl od CZ 805 neumožňuje rychlou změnu ráže přehozením tří dílů. Druhá verze pušky SCAR-H je navíc dodávána v odlišné ráži .308 Winchester, která není kompatibilní se střelivem 7,62 x 39 mm, které má Armáda ČR k dispozici ve velkém množství.
Při bojovém nasazení během misí českých vojáků v Afghánistánu byla hlášena vysoká poruchovost útočné pušky CZ 805, údajné poruchy byly hlášeny u 9% zbraní.
V květnu 2012 bylo testováno 16 vybraných kusů útočných pušek, u nichž se v Afghánistánu vyskytly závady, ve vojenském prostoru Libavá. Celkem 6 zkoušek mělo otestovat zbraň při nadměrném zatížení - 570 vystřílených nábojů bez čistění/mazání, prolévání vodou, sypání pískem, kropení spojené s prášením aj. Výsledek testů prý prokázal, že příčinou závad nebyla konstrukční vada ani nevyhovující munice.
Podle vyjádření výrobce k hlášeným závadám: "Naprosté většině závad lze předejít doplněním návodů k obsluze a opakovaným proškolením zbrojířů a obsluh zbraní. V některých případech je kritizováno technické řešení příslušenství. Dodavatel nabídne nové technické řešení dle nejnovějších požadavků."
Zdroj: youtube a wiki
Komentáře
mezcal
04. 03. 2016, 00:18Jistě, nenadávají, protože mají modernější verze pro civil nebo po x letech vojáky vymodlené a vykřičené úpravy a párkrát si vystřelit na střelnici není to samé, co ji denně používat. Nevytahují obří zásobníky zaseknuté v sumkách taktických vest, netrhají si kalhoty a rukavice o ostré hrany natahovací páky, nemají staré zásobníkové šachty s vypouštěcí pákou, nečistí nepřístupnou nábojovou komoru a spouštěcí ústrojí od zbytků modré barvy, kterou jsou zakápnuté cvičné náboje atd. A nenechte se mýlit, změna ráže je bez osobního zbrojíře s nářadím prakticky nemožná, natož aby byla rychlá. Do armády byl prostě přes počáteční odpor vojáků prosazen nedodělaný vergl - a až tahle velká státní zakázka umožnila zbrojovce dotáhnout po letech vývoj do stavu, kdy je zbraň aspoň průměrná a PR kampaň zbrojovky velkohubá.