Ruská armáda začala přijímat tanky T-90M
Ruská armáda začala oficiálně přijímat tanky typu T-90M. Smlouva na jejich dodávky v počtu několika set kusů byla podepsána v létě letošního roku. Jde o tanky zatím vznikající modernizací starších T-90 / T-90A.
Společnost Uralvagonzavod zahájila práce na modernizované verzi tanku T-90 v roce 2004 z vlastní iniciativy. Ruská armáda v dané době neměla zájem o tanky, takže vylepšený model byl nabídnut zahraničním zákazníkům. V roce 2011 na výstavě v Nižním Tagilu byla poprvé předvedena zjednodušená exportní verze s označením T-90MS.
Hlavním rozdílem mezi typem T-90M a staršími verzemi T-90 je zvýšená ochrana. Té bylo dosaženo změnou složení pancířů, použitím nové několikanásobně účinnější dynamické ochrany Relikt, přemístěním munice, instalací představných mřížových ochran a nového elektromagnetického tralu.
Foto: T-90M | V. Kuzmin / CC BY-NC-ND
Nová „kůže“ tanku T-90M by měla na nejvíce exponovaných místech odolávat přímým zásahům nejmodernější kumulativní munice používané cizími armádami. V souvislosti s T-90M je často zmiňována i instalace nového aktivního ochranného systému Arena-M, ale v praxi tento systém stále není k dispozici a bude pravděpodobně doplněn na tanky až později.
Konstruktéři Uralvagonzavodu zapracovali i na zvýšení palebné síly nové verze „devadesátky“. Jejich přáním bylo vybavit tank novým 125mm kanónem 2A82-M1 z připravovaného tanku T-14 Armata. Tento kanón by měl být výrazně výkonnější i než ten nejlepší „západní“ 120mm kanón Rh120. Měl by být schopen střílet novou tankovou podkaliberní municí i novými protitankovými řízenými střelami. Problémem však je, že kanón není z nějakého důvodu připraven, a v reálu ho nahrazuje nejnovější verze starého známého 2A46.
Co se opravdu na T-90M podařilo realizovat, je vybavit ho novou verzí elektronického systému řízení palby s automatickým sledováním cíle. Tank má moderní pozorovací a zaměřovací přístroje s termovizními kanály i moderní digitální komunikační systémy, kterému mu umožňují začlenit se do komplexu taktického řízení a získávat informace o situaci na bojišti.
Foto: Foto: T-90M | V. Kuzmin / CC BY-NC-ND
Vývojáři nezapomněli ani na pohodlí osádky tanku a vybavili ho již v základu klimatizací. Dříve se klimatizace montovaly pouze do exportních strojů. Připomeňme si, že ruská armáda má k dispozici asi čtyři sta tanků T-90 různých modifikací. Ty by měly být všechny modernizovány do podoby T-90M.
Hlavním tažným koněm ruských tankových vojsk však i tak dále zůstává tank T-72. Tento typ je v současnosti modernizován na verzi s označením T-72B3.
Foto: T-14 Armata | Wikimedia Commons, Vitaly V. Kuzmin
Kolem revolučních tanků T-14 Armata je zatím stále mnoho nejasného. Existují problémy s náběhem sériové výroby, s tlaky na úpravu pohonného systému a řada dalších. Omílá se stále také problematika bezosádkové věže a padají k tomu návrhy a učinění kroku zpět a přemístění stanoviště velitele a střelce do věže, nebo dokonce úplného „převěžování“ na typ použitý na tanku T-90M. Z druhé strany však existují také neurčité zprávy o vývoji záložních elektrooptických systémů pro současnou bezosádkovou věž a přeměně její doplňkové kulometné výzbroje.
Komentáře
kalfa
16. 01. 2020, 11:38pro Občan : Putin je tlačen do války? A čím asi tak, svým hypertrofovaným, napoleonským egem? Nějak se mu to samoděržaví rozpadá, národ dědičně chlastá o závod, inteligence prchá kudy to jde, rubl jde do kopru (pokolikáte už?), dokonce i trolly musí platit v dolarech. Ovšem jaderné zbraně má nejlepší na světě. To je jistě pravda, nikomu se zatím nezdařilo odpravit vlastní vědecký tým, asi odborníci jak v Černobylu.
Mlhoš
11. 10. 2019, 16:53Vite čím se to zakonči. Buť Putin vyvolá další valku . Nebo spíš dojde na ekonomický krach ruského hospodářství. Jen si vzpomenout na dobu tovarišča Bucha Brežněva. Jidlo ani toaleťák k nedostani. Jen si myslim že ač je nabudil k vlastenectvi tak už nebudou chtít mít hlad a svrab. Státní teror není nekonečný.
cyklista
10. 10. 2019, 17:16Milý omni, příteli ruské propagandy, ono je to opět trochu jinak. Aby T90 dostala tento kanón (2A 82 - 125 mm), navrhovala Uralská konstrukční kancelář dopravního strojírenství už v roce 1995, po nakládačce v Čečensku. Že ho dostává až teď, je výsledkem hlavně problémů ve vývoji vlivem nedostatku peněz. Armata měla mít stejně řešený kanón 150 mm, který je ovšem někde ve hvězdách, takže nakonec dostala už existující 2A82-1M. Takže když to shrnu, T90 má konečně po 25 letech kanón, jaký měl mít. Armata do výzbroje pořád ještě nejde, protože má jen provizorní kanón, Izrael přestal dodávat vrstvené pancéřování, rusáci je sami vyrobit neumí, takže už 5 let se nedaří armatu protáhnout vševojskovými zkouškami a navíc je strašně drahá.