Ruské jednotky využívají i pobřežní raketové systémy Rubež-ME umístěné na Krymu
Během speciální vojenské operace ruské armády na Ukrajině ruské jednotky využívají i pobřežní raketové systémy Rubež-ME umístěné na Krymu.
Rubež-ME je komplex vyvinutý speciálně pro export do zemí, které nemají velké finanční prostředky na nákup raketových systémů "západní" provenience. Rubež-ME je v současné době úspěšně testován v bojových podmínkách.
Komplex Rubež-ME vytvořila společnost Tajfun. Stojí na jediné mobilní platformě KAMAZ-6560. Všechny systémy potřebné pro detekci a ničení cílů jsou díky vysokému stupni integrace vybavení umístěny na jednom vozidle – samohybném odpalovacím zařízení (SPU). Tato platforma nese jak samotný odpalovací modul se čtyřmi řízenými střelami Ch-35UE vyvinutými společností TRV, tak i radarovou stanici pro detekci povrchových cílů nad horizontem, systém řízení palby a systém řízení boje.
Foto: Rubež-ME | V. Kuzmin / CC BY-NC-ND
Celková pohotovostní hmotnost komplexu není větší než 26 tun, maximální rychlost je 75 km/h, dojezd je až 1000 km. Posádku tvoří pouze dvě osoby.
Řízená střela Ch-35UD má maximální dolet 260 km, její letová rychlost je M=0,85, výšku letu nad hřebeny vln 10 až 15 m, v závěrečném fázi letu pak pouze 4 m. Startovní hmotnost střely je 670 kg a nesená bojová hlavice má hmotnost 145 kg. Střela je vybavena inerciálním naváděcím systémem se satelitní korekcí a pro závěrečnou fázi letu pak aktivní /pasivní radarovou naváděcí hlavicí.
Podle společnosti Tajfun systém Rubež-ME umožňuje detekci, sledování a ničení jednotlivých povrchových cílů, formací lodí a pozemních cílů na vzdálenost až 260 km.
Každý komplex má čtyři řízené střely Ch-35UE. Ty mohou být vypáleny jednotlivě nebo v salvě. Současně je možno postřelovat čtyři cíle. Doba předstartovní přípravy střel je asi jedna minuta, doba nabíjení čtyř raket je patnáct minut.
Instalovaná radiolokační stanice Mineral-ME dokáže zpracovat data až pro 200 cílů.
Zdroj: military-today.com
Komentáře