Rusko provedlo nad Českem průzkumný přelet v rámci Smlouvy o otevřeném nebi
Minulý týden nad Českem kroužilo ruské průzkumné letadlo. Jeho úkolem bylo sledovat určité vojenské základny a objekty. Tento průzkumný přelet byl proveden v rámci Smlouvy o otevřeném nebi zcela pod dohledem českých kontrolorů.
Foto: Ruský průzkumný a transportní letoun Antonov An-30 | Wikimedia Commons
Druhý týden v září letošního roku proběhl průzkumný přelet nad Českou republikou. Rusové provedli kontrolu několika vojenských základen a objektů, aby se ujistili, že Česká republika dodržuje dohodu, která byla společně domluvena. Jedná se například o kontrolu uváděných počtů vojenské techniky, která se na základnách má nacházet.
Tento průzkum se provádí každý rok a je do něho zapojeno 34 států, tedy členů Smlouvy o otevřeném nebi.
Podle této smlouvy je každá členská země povinna podle velikosti státu umožnit na svém území průzkumný přelet. Česká republika musí každý rok přijmout až 4 průzkumné lety. Stejný počet přeletů pak máme právo provést u členských států.
Trasu si určuje Rusko samo, má to však určitá pravidla. Let nesmí být delší než 2,5 hodiny a trasa nesmí být delší než 800 kilometrů. Zároveň musí být průzkumný přelet schválen armádou ČR. Čeští kontroloři před letem ještě kontrolují záznamové zařízení a jsou dokonce přítomni na palubě letadla, během celého letu. Na konci průzkumu pak Česká republika obdrží kopii leteckých snímků a Rusko si ponechá originál.
Ruský průzkumný letoun Antonov An-30 vzlétl z letiště v Pardubicích. Na palubě byli členové speciálního ruského týmu, kteří k nám přiletěli z Maďarska, kde stejný průzkum probíhal na konci srpna a začátku září.
Průzkumné lety se však neobejdou bez obtíží. V roce 2012 sjel letoun během přistání z dráhy a začal hořet. Na palubě tehdy bylo 23 lidí, včetně devíti členů české posádky. Dohromady bylo při nehodě zraněno sedm lidí. V roce 2016 Turecko odmítlo Rusům umožnit průzkumný přelet. Hájilo se tím, že nebyli seznámení s plánem průzkumu, Rusko však tvrdilo opak. Tehdy byl vztah mezi těmito zeměmi vypjatý, neboť turecká armáda sestřelila v roce 2015 nad turecko-syrskou hranicí ruský bombardér. Odmítnutí průzkumného letu tehdy už tak napjaté situaci nijak nepomohlo.
Komentáře