Rusko vyvine rakety středního doletu
Dne 8. prosince 1987 byla mezi SSSR a USA uzavřena smlouva INF (Intermediate-Range Nuclear Forces Treaty) o likvidaci raket středního a kratšího doletu. Ta také zakázala další vývoj, zkoušky a rozmísťování pozemních raket s doletem 500 až 5500 km.
V rámci této smlouvy Sovětský svaz do roku 1991 zlikvidoval rakety RSD-10 Pioněr (SS-20 Saber), OTR-12 Temp-S (SS-12 Scaleboard), R-12 Dvina (SS-4 Sandal) a uložený zbytek raket R-14 Čusovaja (SS-5 Skean) a také střely s plochou dráhou letu RK-55 Granat (SSC-X-4 Slingshot). Moskva se jako gesto dobré vůle zbavila také velmi obávaných operačně-taktických raket OTR-23 Oka (SS-23 Spider), které nespadaly do oblasti působnosti smlouvy. Spojené státy se na oplátku zbavily balistických raket Pershing 1a, Pershing II a pozemních verzí řízených střel s plochou dráhou letu Tomahawk.
Foto: OTR-23 Oka / V. Kuzmin / CC BY-NC-ND
V posledních letech však Spojené státy opakovaně obvinily Rusko z porušování smlouvy INF formou vývoje a zkoušek nedovolených raket a 2. srpna 2019 od této smlouvy jednostranně odstoupily. Podle Ruska si Spojené státy celou věc s odstoupením od smlouvy naplánovaly a obviňování Ruska z porušování smlouvy bylo pouze propagandistickou kampaní. Spojené státy chtějí reagovat na bouřlivý vývoj raket středního doletu v jiných zemích, především v Číně. Každopádně krátce po vypovězení smlouvy provedly Spojené státy test zdokonalené střely Tomahawk, která zasáhla cíl vzdálený více než 500 km. Střela startovala z univerzálního odpalovacího zařízení Mk41, které zatím slouží k odpalování raket SM-3 protiraketového systému, a které je pro Rusko trnem v oku.
Foto: RK-55 Granat | MilitaryRussia / DnKornev
Spojené státy ve svém obviňování Ruska z porušování smlouvy INF vznášely připomínky především k ruské raketě 9M729 určené pro taktický komplex Iskander-M. Ruské ministerstvo obrany se proto rozhodlo jmenovanou raketu ukázat představitelům cizích armád a novinářům. Pozvaní zástupci Spojených států a členských států NATO se však ukázky odmítli zúčastnit. Podle vyjádření amerického velvyslanectví v Moskvě není Rusko schopno přesvědčit Američany a jejich spojence o tom, že raketa 9M729 neporušuje ustanovení smlouvy INF. Rusko údajně zkreslilo informace o technických vlastnostech rakety. Je třeba přiznat, že kontrolní mechanismy smlouvy INF byly slabé a raketa 9M729 by mohla teoreticky disponovat doletem až 2500 km.
Iskander-M | V. Kuzmin / CC BY-NC-ND
V reakci na americké rozhodnutí o odstoupení od smlouvy INF ruský ministr obrany Sergej Šojgu uvedl, že Moskva v letech 2019 až 2020 urychleně vyvine pozemní verzi námořního komplexu Kalibr, a také pozemní komplex s hypersonickou raketou dlouhého doletu jako vhodné prostředky k útokům na nepřátelská rozhodovací centra.
Při pohledu na ruský raketový arzenál je zřejmé, že Rusko má v současnosti k dispozici komplexy Kalibr, Iskander-M, Zirkon a Bastion, které lze upravit do podoby splňující charakteristiky raket středního doletu. Rusko má k dispozici také i několik rozpracovaných projektů raket středního doletu z dob Sovětského svazu.
Komentáře