Siper - nový turecký systém protivzdušné obrany
Na konci dvacátého století zahájil turecký obranný průmysl intenzivní vývoj vlastních protiletadlových raketových systémů a do současné doby vytvořil a uvedl do provozu několik vzorků. Nejnovějším z nich je systém protivzdušné obrany dlouhého dosahu Siper. Ten nedávno úspěšně prošel testy a předpokládá se, že do konce roku bude zařazen do výzbroje turecké armády, kde doplní stávající systémy.
Vývoj perspektivních tureckých systémů pro objektovou PVO začal v roce 2007 z iniciativy ozbrojených sil. Do práce byly zapojeny všechny přední organizace obranného průmyslu i státní správa. Výsledkem deseti až dvanácti let snažení bylo několik systémů série Hisar, krátkého, středního a dlouhého dosahu. V roce 2018 byl spuštěn nový projekt systému protivzdušné obrany dlouhého dosahu s názvem Siper. Úkolem bylo vytvořit systém schopný zachytit aerodynamické cíle na vzdálenosti minimálně 100 až 120 km.
Foto: Nový turecký systém protivzdušné obrany Siper | Turkish Defense Industry Agency (SSB)
Vývoj systému Siper byl svěřen společnostem Roketsan a Aselsan, které zcela převzaly odpovědnost za přípravu raketových a pozemních zařízení. Potřebnou vědeckou a technickou podporu jim měl poskytnout obranný ústav TÜBİTAK SAGE. Očekávalo se, že vývoj systému protivzdušné obrany společným úsilím bude trvat asi pět let. V roce 2020 účastníci projektu poprvé představili koncept nového systému Siper a také odhalili některé cíle a detaily tohoto projektu. Na podzim roku 2021 byly projektové práce dokončeny a poté začaly přípravy na budoucí testy. Brzy proběhly testovací starty a v listopadu proběhla oficiální prezentace účastníků projektu. Střela systému Siper na konci loňského roku poprvé zasáhla vzdušný cíl na vzdálenost větší než 100 km. Střelecké testy pokračovaly až do května 2023. Systém prokázal své schopnosti a potvrdil deklarované parametry.
Podle nedávných prohlášení tureckých představitelů vstoupí nový systém protivzdušné obrany Siper do služby u jednotek protivzdušné obrany letectva ještě letos. Výroba a nasazení plnohodnotné skupiny systémů protivzdušné obrany různých typů, včetně nejnovějšího systému dlouhého dosahu, přitom potrvá ještě několik let.
Systém Siper je vícesložkový protiletadlový raketový systém určený k organizaci protivzdušné obrany velkých oblastí a důležitých objektů. Všechny komponenty tohoto systému protivzdušné obrany jsou postaveny na podvozku nákladních automobilů MAN Türkiye nebo na návěsech, které zajišťují pohyb mezi pozicemi. Bojová činnost se provádí pouze z místa a po dostatečně dlouhé přípravě.
Systém protivzdušné obrany Siper má složení, které je dost typické pro systémy této úrovně. Celkovou koordinaci práce systému provádí řídící středisko, se kterým jsou propojeny detekční a střelecké radary. Součástí baterie je několik odpalovacích zařízení s raketami a několik nákladních vozidel pro přepravu raket. Prostředky systému jsou propojeny radiovým spojením.
Detekční radar systému je vybaven anténou AESA a zajišťuje sledování vzdušného prostoru v okruhu až více než 200 km. Zároveň je sledováno, rozpoznáno a distribuováno až 100 objektů podle jejich důležitosti. Údaje o vzdušné situaci jsou předávány řídícímu středisku, které je zpracovává a vydává povely odpalovacím zařízením. Odpalovací zařízení na speciálním čtyřnápravovém podvozku nese šest protiletadlových střel v transportním a odpalovacím kontejneru. Baterie může obsahovat čtyři nebo více takových vozidel.
Raketa systému Siper je postavena podle tradičního schématu pro takové produkty. Rozměry a hmotnostní charakteristiky střel zatím nebyly specifikovány. Byla použita poloaktivní radarová naváděcí hlavice vyžadující ozáření cíle pozemním střeleckým radiolokátorem. Ničení cíle probíhá za pomoci vysoce výbušné fragmentační bojové hlavice. Raketa systému Siper je vybavena raketovým motorem s vektorováním tahu. Start rakety se provádí za svislé polohy. Letové rychlosti a dostupná přetížení nejsou známy. Maximální dálkový dosah je deklarován na úrovni 100 až 120 km, maximální výškový dosah je asi 30 km.
Ve vývoji jsou novější verze raket. Rakety Siper Block I mají být designově dokonalejší, rakety Siper Block II mají disponovat dálkovým dosahem zvětšeným na 150 km a novým aktivním radarovým vyhledávačem. Systém protivzdušné obrany Siper si podle vývojářů dokáže poradit se širokou škálou leteckých útočných zbraní. Detekuje a sestřeluje letadla různých tříd, UAV, letecké prostředky ničení atd. Možnost zachycení balistických cílů zatím nebyla oznámena.
Zdroj: Tactical Report
Komentáře
Radek
08. 09. 2023, 11:26Turci využívají příležitosti a hodlají nahradit ruské dodavatele systémů PVO po celém světě bez závislosti na USA. Pokud bude systém kvalitní, zákazníky si najde.