Štěchovický poklad: Místo zlata nacistická tajná zázračná zbraň
Od konce 2. světové války se v okolí Štěchovic hledá cosi, co tu měli nacisté schovat. Na konci 60. let přišel Helmut Gaensel s vyprávěním o stovkách beden se zlatem, které sem nacisté převezli na poslední chvíli z Berlína.
Celá legenda o zlatu je ale ve skutečnosti pouhou historkou z vězeňského kavalce. Těžko si myslet, že velitel ženijní školy SS Emil Klein, vězněný za neprozrazení úkrytů, svěří své největší tajemství spoluvězni. Zároveň se dochovaly dokonale zpracované plány odvozu všech důležitých zařízení do Rakouska. Za další, po bombardování Drážďan by vlak z Berlína do Prahy ani neměl kudy projet.
Foto: Velitel ženijní školy SS Emil Klein | Bundesarchiv
Skutečný příběh Štěchovic je ale ještě tajemnější. Štěchovickou přehradu začalo stavět ještě Československo v roce 1938. Po příchodu Němců se stavba prakticky zastavila. Na začátku 40. let ale nacisté přidělili přehradě nejvyšší prioritu. Stavba Štěchovické přehrady se stala prioritou v době, kdy to na první pohled nedávalo smysl. Třetí říši začal docházet dech. V Protektorátu a v Sudetech se v té době zastavila stavba jiných strategických staveb, například tří dálnic, potřebných mimo jiné k transportu nejen vojsk, ale i zásobování.
Foto: Přečerpávací vodní elektrárna Štěchovice | Wikimedia Commons / Public domain
Ve stejnou dobu, kdy se začíná překotně stavět ve Štěchovicích, se spojeneckým jednotkám ve spolupráci s norským odbojem daří zlikvidovat továrnu na těžkou vodu Vemork. Těžká voda byl velmi jednoduchý způsob, jak z přírodního uranu vyrábět plutonium. Vyráběla se elektrolýzou za krátkodobého používání velkého přísunu energie. To je mimochodem hlavní výhoda přečerpávací elektrárny – vysoký výkon po omezenou dobu. Mohu jen dodat, že původní československý projekt s přečerpávací částí elektrárny nepočítal. Do plánů se dostal až v roce 1940.
Cesta, kterou si zvolili nacisté k výrobě atomové bomby, byla v několika důležitých bodech jednodušší než cesta amerických vědců. Namísto zdlouhavého a náročného obohacování uranu zvolili těžkou vodu. Pomocí těžké vody je možné rozběhnout štěpnou reakci na přírodním, neobohaceném uranu. Stejnou technologii použilo mimochodem později československo na své první atomové elektrárně. Po obsazení Norska přitom nacisté nařídili maximální zvýšení výroby těžké vody v továrně Vemork.
Foto: Vodní elektrárna Vemork z roku 1935 | Wikimedia Commons / Public domain
Továrna Vemork získávala energii pro výrobu těžké vody z přečerpávací elektrárny. Hypotéza, že Němci chtěli přestěhovat výrobu těžké vody z Vemorku do Štěchovic, ovšem není jen spekulace. Na pravém břehu Vltavy tou dobou vzniká uzavřený prostor, výcvikový prostor SS Benešov. Od generála SS Hanse Kammlera dostalo budování prostoru nejvyšší prioritu.
Foto: 11. února 1946 přijíždí na Hradištko skupina amerických vojáků, které doprovází německý důstojník Günter Aschenbach. Skupina otvírá do té doby neznámou štolu a odváží množství beden do Frankfurtu nad Mohanem. Akce probíhá bez vědomí československých úřadů. 7. března 1946 jsou odvezené věci vráceny československým úřadům – jedná se o část Frankova archívu (od té doby se místu nálezu říká Frankova štola). | U.S. Army
Generál Hans Kammler byl zodpovědný za vývoj tajných zbraní, mezi které atomová bomba patřila. Cvičení bojových jednotek SS mezi jeho úkoly nepatřilo. Přesto v létě roku 1943 nařizuje státnímu sekretáři protektorátu K.H. Frankovi, aby dal výcvikovému prostoru nejvyšší prioritu. V létě 1943 navíc do Štěchovic přijíždí tajná brigáda SS Stollenbau. Možná se měli něco naučit ve zdejší ženijní škole. Ale podle jiných dochovaných úkolů už vše, co potřebovali, uměli.
Další zajímavostí je nedávno odtajněný seznam cílů atomového bombardování amerického letectva z 50. let. Štěchovice jsou v něm hned dvakrát. Proč chtěli Američané svrhnout atomovou bombu kromě přehrady ještě někam do lesů? Stopy Hitlerova atomového programu se z archivů odtajňují až v poslední době. Pro další informace se podívejte na níže uvedené video.
Video: Štěchovický poklad: Namísto zlata tajná zázračná zbraň / YouTube
Zdroj: Badatele.net
Komentáře
Radek
23. 07. 2024, 07:05Asi tak. Německo by se patrně pokusilo spustit jaderný reaktor pro obohacení paliva, a zjistili by, že nefunguje, protože nedosahují čistoty a kvality pro běh reakce. Pak by několik měsíců až let bádali, než by proces vyčistili, aby reaktor běžel, v ideálním případě. A pak by pořád museli vyřešit, jak dosáhnout obohacení paliva na zbraňovou čistotu. S degradací kvality výroby, materiálů a kontroly v průběhu roku 1944 by se nikam nedostali. Německá úroveň výroby upadla pod úroveň SSSR - V-1, V-2 a proudové letadla používaly levné nekvalitní materiály a přístroje, protože lepší nebyli k dispozici.
Pepík Knedlík
22. 07. 2024, 06:58Vlak s Dresden opravdu nejezdil po bombardovani.
Amici podle jejich zasady vše vyrabovali behem valky v Evropě co melo pro ne cenu. Od obrazu az po zlato. Stechovice nebyly výjimkou. Údajně materialy nalezeny v bednach posloužily v sodnim procesu v Norimberku.
Martin23 .
22. 07. 2024, 21:21PK:
ještě štěstí že rusáci bez zabíjení civlistů a krádeže byť jediných hodinek došli až do Berlína. Kdyby se tam dostali američiné tak by to skončilo rabováním, znásilňováním a zabíjením.
Pepík Knedlík
22. 07. 2024, 23:47M23
Jako klasicky eurohujer nachapeš, že Štěchovice byla skoro konečná nelegální mise SSA v Česku a před nimi rozkradala armada SSA "osvobozeny" území a v Sudetech je nikdo nevítal. Oni byli okupanti říše.
Monarchista
23. 07. 2024, 16:54Paříž osvobozena a v noci američtí vojáci vykrádali klenotnictví, obchody a snad i banky. Znásilňovali a chovali se jako v dobytém městě. Policie jezdila s kulomety. Prameny uvádějí, že v této době to bylo zhruba 40000 zběhů, později se vrátili a bylo jim odpuštěno. Je dobré znát obě strany. Film Horalka jste s postupující armádou francouzskou v Italii jistě nakoukali. Nikde na zádné straně nebyli jen andělé. Války vyhrávají ďáblové.:innocent:
Martin23 .
23. 07. 2024, 20:30Monarchista:
srovnávat USA kde se JEDNOTLIVCI dopouštěli war crimes s SSSR, kde zpočátku bylo dovoleno všechno a všem, až se zjistilo že to má negativní vliv na morálku a plnění rozkazů tak to masově zatrhli, je nesmysl a všimněte si že jste se okamžitě dopustil argumentačního faulu kde jste zcela opomenul základní myšlenku (post) a vytvořil zcela nový problém k odvedení pozornosti. De facto jste mi znásilnil můj post jako sovětský voják českou ženu.
PK: vy jste tak mimo že se na to nedá odpověďet, takže Vám odpovím tak, jak je Vám to blízké, připravte se: "Co Pakt Ribbentrop–Molotov?".
Pepík Knedlík
24. 07. 2024, 11:17M23
Co má spolecnyho Molotov a Ribbentrop se Stechovicemi a rabovanim armady SSA opravdu netuším. Ty určitě ano
Tomáš Kaňka
21. 07. 2024, 18:07Mě by zajímalo, proč by po vybombardování Drážďan vlak neměl mít kudy projet.
Slavoslav
21. 07. 2024, 20:01lebo navzdory rozšírenému názoru nebolo bombardovanie Drážďan len nezmyselná pomsta. napríklad prvý, americký nálet bol cielený na dôležitý železničný uzol v tomto meste ktorého vyradením sa zablokovalo mnoho trás
Tomáš Kaňka
22. 07. 2024, 12:23Tak jinak - proč by ten vlak musel jet přes Drážďany?
Slavoslav
22. 07. 2024, 15:47lebo to bol uzol ktory sa nedal efektívne obísť? fakt sa mi nechce studovat zeleznicne mapy Nemecka tej doby a ktore stanice ci mosty boli vyradené. No je to dost pravdepodobne ze bez Drazdan to uz nešlo
Monarchista
22. 07. 2024, 22:40ANO, byl to poslední volný železniční uzel.
Jinak Štěfovický poklad byl fajn. Hledači měli práci, kopali, byli pro jistotu dotování z Německa i od našich. Tak asi tak to vidím já. Pokud něco našli, stejně nevíme. :grin:
Tomáš Kaňka
23. 07. 2024, 17:30Tak proč odpovídáte, když nevíte?
Slavoslav
24. 07. 2024, 07:39Tomáš
lebo Occamova britva naznačuje, ze to je logicke vysvetlenie kedze je zname, ze Drazdany boli velkym a dolezitym zeleznicnym uzlom. A fakt, ze sa pytas preco znicenie zeleznicneho uzlu zablokuje dopravu v určitých smeroch zas mnohe naznacuje o tvojej schopnosti logickeho uvažovania
Tomáš Kaňka
25. 07. 2024, 10:14Logiku popírá spíš to, že když se zeptám proč by imaginární vlak z Berlína do Čech nemohl jet jinudy, dozvím se "novinku" že Drážďany byly vybombardované a že to byl železniční uzel. Nebudu se tady rozepisovat, co vlastně železniční uzel je a jaký je jeho význam. Zjednodušeně - v případě přestupu cestujících nebo přechodu zátěže nákladních vlaků z různých do různých směrů. V případě přímého vlaku, který veze jakýkoliv substrát z jedné konkrétní stanice do jediné konkrétní stanice cílové, není existence jakéhokoliv uzlu vůbec podstatná. Dokonce bych řekl, že (logicky) by bylo ze strategických důvodů se v dané situaci větším uzlům vyhnout.
Proto jsem vznesl svůj dotaz a čekal jsem nějakou fundovanou odpověď typu - mezi Nossenem a Freibergem byla přerušená trať nebo něco podobného.
Moje schopnost logického uvažovaní totiž po celou dobu, kdy pan Mareš tvrdí že ten vlak by musel jet přes vybombardované Drážďany (čehož se ostatní jak vidět chytli jak h....o košile) mě vede k domněnce, že se podíval do mapy a zjistil že jediná železniční trať připadající v úvahu vede údolím Labe (potom by samozřejmě měl pravdu), a nemá ani potuchy o tom, že zde byly i další možnosti jako Moldava nebo Reitzenhain.
Pepík Knedlík
25. 07. 2024, 20:02Děda mého spolupracovníka sel z Dresden pěšky do Protektoratu a cestou skupoval akcie. Tim si zachranil zivot, protože pak přišla katastrofa z nebe v podobě bomb. Po valce akcie prodal a koupil si barák v Karlsbad - K. Vary.
Slavoslav
26. 07. 2024, 07:21No mohol by som sa tu rozpisovat o tom, ze vlak nie je auto a na lokalnej jednokolajke sa nevyhnu a ako vyradenie velkeho zeleznicneho uzlu kde sa prave toto radenie na jednotlive kolaje deje vyradi dopravu v sirokom okoli, ale naco?
Ved z Reitzenhainu ani nahodou neviedla hlavna zeleznicna tepna na Drazdany ...
Tomáš Kaňka
26. 07. 2024, 17:27No raději se už nerozepisuj! :-)
Sincityman
21. 07. 2024, 16:55Ehm... Buď se něco ztratilo při zpracování článku, nebo někdo studoval Jadernou fakultu na Vysoké škole života. Mám na mysli: "Cesta, kterou si zvolili nacisté k výrobě atomové bomby, byla v několika důležitých bodech jednodušší než cesta amerických vědců. Namísto zdlouhavého a náročného obohacování uranu zvolili těžkou vodu. Pomocí těžké vody je možné rozběhnout štěpnou reakci na přírodním, neobohaceném uranu." Pomocí těžké vody sice lze rozběhnout jadernou reakci, ale atomovou bombu bez obohacení uranu dost dobře vyrobit nelze. A to nemluvím o tom, že se v několika současných publicistických pořadech objevil údaj o tom, že těžká voda z Venmorku neměla dostatečnou čistotu.
Monarchista
23. 07. 2024, 16:56Vážený pane,
myslím, že Vám zde nikdo moc nerozumí, ale chápeme, byl jste dobrý na fyziku.