SVD Dragunov - legendární odstřelovací puška, která je dodnes používaná v naší armádě
SVD (Samozarjadnaja Vintovka Dragunova) nebo také Dragunov je sovětská/ruská samonabíjecí odstřelovací puška , která byla do výzbroje sovětské armády zavedena již v roce 1963. Zbraň byla v osmdesátých letech zavedena také do výzbroje Československé lidové armády a naše armáda ji používá dodnes.
Podle původních záměrů byla puška určena jako zbraň střelecké podpory družstva, kde měla za úkol rozšířit účinné pole palby družstva.
Foto: SVD Dragunov | printscreen z YouTube
Jedná se o samonabíjecí pušku s klasickým principem odběru prachových plynů z hlavně a s rotací uzamčeným závorníkem. Díky optickému zaměřovači (PSO-1) s téměř čtyřnásobným zvětšením umožňovala přesnější střelbu, než jaké byli tehdy schopni dosáhnout střelci ze samopalů vz.58.
U SVD je využit prakticky "Kalašnikovův mechanismus", který pracuje na principu odběru plynů z hlavně tlakem na píst uložený nad hlavní. Vzor ze slavné pušky AK je patrný i na samotném závěru pušky.
Zbraň byla také často vybavena nočním zaměřovačem NSPU-1, což byl technický prostředek, jímž jiné ruční zbraně té doby nedisponovaly. Mezi další klady "dragunovky" patřila vedle spolehlivosti i vysoká odolnost, jež nebyla k zahození zejména při vysazování ostřelovačů na padácích.
Foto: Pohled do optického zaměřovače SVD 4x26 (PSO-1), který se na pušky Dragunov běžně montoval
V roce 2003 byla u 601. skupiny speciálních sil AČR odstřelovací puška SVD-1 nahrazena "modernějším" typem s označením SVDN-3. Kdo by však u nové zbraně hledal nějaké zásadní odlišnosti, byl by zklamán. Šlo totiž o naprosto totožnou zbraň se stejnými parametry, jež se od původní verze lišila pouze v detailech (novější noční zaměřovač NSPU-3, sklopná pažba a některé plastové díly místo dílů původně dřevěných).
Foto: SVD Dragunov N3 v ráži 7,62 mm | zdroj: army.cz
Vzhledem k dodání nových britských ostřelovačích pušek však již bylo v té době použití této zbraně příslušníky speciálních sil spíše výjimečné, avšak u ostatních útvarů AČR se puška používá dodnes.
Odstřelovací pušku Dragunov můžete stále vidět ve výzbroji mnoha armád světa hlavně díky své přesnosti a vysoké odolnosti. SVD je také oblíbenou zbraní různých teroristických skupin.
Foto: Příslušník americké námořní pěchoty USMC s puškou SVD Dragunov
Technické parametry:
Ráže: 7,62 mm
Náboj: 7,62x54R
Účinný dostřel: 800 m
Délka zbraně: 1175 mm
Hmotnost zbraně s plným zásobníkem: 4,6 kg
Teoretická rychlost střelby: 30 ran/min
Úsťová rychlost střely: 830 m/s
Kapacita zásobníku: 10 nábojů
Komentáře
torst
04. 08. 2021, 23:40Teď koukám na Bitvu o Sevastopol a Pavličenková v něm dostala za zásluhy Dragunova (?). Trochu anachronismus.
ŠTĚPÁN
17. 10. 2018, 20:20Tak samozřejmě, že to není závoďák na benchrest apod, ale vojenská flinta v pohodě s přesností stačí. Kdyby to někdo chtěl poladit, musel by pořídit hlaveň. To je alfa a omega. Podívejte se na M25. To je taky automat, ale má špičkovou hlaveň a trefuje 1MOA.
martin
17. 10. 2018, 17:21střílel jsem z ní často, není to žádný "výbuch". nic moc přesnost. Rozhodně to není zbraň kterou bych si vybral
Mistaar
17. 10. 2018, 10:17Odstrelovacia puška je chybné označovanie tejto inak vynikajúcej zbrane. Tak ako autor píše, jej hlavnou úlohou bolo rozšírit účinné pole strelby družstva, čiže dosiahnuť ciele mimo dostrel bežných zbraní ako AK. Čomu odpovedá aj jej dosahovaná presnosť. Preto za vhodnejšie označenie považujem označenie DMR (designated marksman rifle) vo voľnom preklade puška ostrostrelca. K tejto úlohe je aj velmi dobre uspôsobený puškohlad PSO-1 so zabudovaným odstupňovaným dialkomerom.
Jirka
17. 10. 2018, 09:53Ano je to přesnější než 58. a splňuje to k čemu byla původně určená, ale opravdu odstřelovačka to nejni. Už ten princip AK který je fajn v útočné pušce ale v odstřelovačce mne to njak nevzalo, možná jsem trochu konzerva ale opakovačka je tady jasná volba. V civilním sektoru naprosto nechápu ty ceny co za to chtěji, za to se pořídí sakra pěkná puška s přesností která bude uplně jinde.