Laserové zbraně jako ultimátní ničitel dronů?
Ve Wall Street Journal nedávno vyšel článek s názvem „Proč by lasery mohly být pro drony kryptonitem“, který zdůrazňuje silné stránky laserových systémů, zejména pak jejich přesnost a schopnost sestřelit drony za zlomek ceny rakety. Tradiční systémy protiraketové obrany mohou být účinné, jsou však drahé a mohou se rychle vyčerpat zásoby munice, zejména pak v případech hromadných útoků dronů. Lasery naproti tomu nabízejí téměř neomezený počet zásahů, pokud mají dostatečný výkon, což je činí velmi efektivními hlavně v situacích, kdy jsou nasazeny roje UAV či vlny levných dronů.
Foto: Spojené státy vyslaly počátkem tohoto roku na Blízký východ k testování v polních podmínkách čtyři speciálně upravená vozidla Stryker vybavena 50kilowattovým laserem určeným k ničení vzdušných cílů (na snímku vozidlo Stryker s DE M-SHORAD) | Raytheon
Prostředí, ve kterých testy laserů doposud proběhly, však plně nereprezentují skutečné scénáře moderního válčení. Zatímco zachycení relativně pomalu se pohybujících raket a dronů od nestátních aktérů, jako je Hamás a Hútíové, může poskytnout důkaz konceptu, jenž je na hony vzdálen hrozbám, které představují sofistikovanější protivníci. V konfliktech, jako je ten na Ukrajině, je válka bezpilotních letounů mnohem složitější. Scénáře reálného světa by pravděpodobně zahrnovaly roje dronů Šáhed, nadzvukových UAV a dokonce hypersonických střel, z nichž mnohé jsou schopny během letu několikrát změnit kurz. Tyto drony by mohly létat v různých nadmořských výškách, shazovat munici a zahrnovat též drony ovládané z pohledu první osoby (FPV) speciálně navržené k lovu a ničení vysoce hodnotných cílů, jako jsou samotné laserové systémy.
Jedním z hlavních omezení laserových zbraní, zejména těch umístěných na zemi, je totiž paradoxně jejich zranitelnost. Stacionární laserové obranné systémy by byly hlavními cíli pro nepřátelské FPV drony nebo dělostřelectvo, takže by bylo snadné je neutralizovat při dobře koordinovaném útoku. Tento problém zpochybňuje představu, že lasery mohou fungovat jako spolehlivé, všezahrnující řešení pro pozemní obranu. Aby byly lasery v tomto kontextu životaschopné, musely by být namontovány na mobilní platformy, jako jsou nákladní automobily, aby umožnily rychlé přesuny a zabránily zničení nepřátelskými drony.
Další výzvou, často podceňovanou, je značný výkon potřebný pro efektivní provoz laserů. Zatímco lasery mohou být vysoce účinné v kontrolovaných prostředích, dodání potřebného výkonu na bojišti je mnohem náročnější. Na lodích, kde jsou snadno dostupné velké zdroje energie, mohou lasery fungovat nepřetržitě a poskytovat smysluplnou obranu proti rojům dronů nebo dokonce hypersonickým střelám. Americké námořnictvo již nasadilo prototypy laserových obranných systémů na lodě, přičemž využívá dostatek energie generovaný plavidlem. Situace na souši je však zcela odlišná. Elektřina potřebná k napájení laseru schopného v rychlém sledu eliminovat několik dronů by vyžadovala též významnou infrastrukturu – něco, co je obtížné zajistit ve většině pozemních bojových zón. Hmotnost a logistika rozmístění nezbytných napájecích zdrojů nebo kondenzátorů činí současné pozemní laserové systémy nepraktickými pro dlouhodobější operace.
Aby byl pozemní laser účinný v boji, musel by nepřetržitě pálit na více cílů souběžně a sestřelit 10-20 UAV, než bude vyžadovat dobíjení nebo chlazení. Díky tomu jsou mobilní laserové jednotky jediným možným pozemním řešením ochrany vojsk, byť i tak existují vážné pochybnosti o jejich schopnosti efektivně fungovat v průběhu času. Potenciálním řešením jsou lasery namontované na nákladních automobilech, které jsou schopné zaměřovat desítky přilétajících UAV současně, leč technologie schopná na bojišti dodávat nezbytné množství energie je stále ještě vzdálena po celé roky. Naproti tomu laserové systémy na lodích nabízejí okamžité praktické aplikace.
Schopnost generovat dostatečný výkon v kombinaci s mobilitou dělá z námořních laserových systémů životaschopnější možnost obrany proti UAV a raketovým hrozbám. Tyto lasery by mohly doplňovat tradiční systémy kinetické obrany (PVO) a poskytovat nákladově efektivní metodu boje proti velkému počtu přilétajících dronů a zachování zásob raket pro nebezpečnější cíle. Zatímco laserové zbraně jsou významným příslibem do budoucna, zůstávají nevyzkoušeným řešením pro střety podobné těm na Ukrajině, kdy dochází k mnohovrstevnatým úderům, a to vzájemně se doplňujících se zbraní. Dokud nebudou vyřešeny problémy se silou a mobilitou, použitelnost laserů na bojišti zůstane omezená. Mezitím mohou laserové systémy sloužit spíše jako doplňkový než primární obranný mechanismus, zejména v námořních aplikacích. Určitě to zkrátka není ultimátní ničitel nepřátelských dronů.
Zdroj: The Wall Street Journal
Komentáře
Czertik
23. 10. 2024, 12:12laserove protidronove zbrane sou budoucnosti, hlavne diky nakladum na provoz/sestrel dronu. byt jeste dlouho jim budou pomahat klasicke kulomety/kanony. rakety sou proti dronum luxusni zbozi.
ale jak bylo receno, zatim hlavnim problemem - nejsis na delsi dobu - bude maly pocet vystrelu nez laserum dojde energie.
magicke baterie neexistuji a vozit na vozidle 5 elektrocentralen zabere dost mista.
Martin F.
23. 10. 2024, 07:28Problém laserů není ani tak zdroj energie, jako mlha, déšť a mraky. Proto to bude vždy jen doplňkový systém pvo. V součashé době zejména usa vyvíjí pozemní lasery na "autech", nechce se mi dohledávat přesné info(ATM), ale lasery mají budoucnost. Vždyť k vyřazení elektroniky dronu, nepotřebujete nijak závratný výkon, dron pak spadne sám.
Slavoslav
23. 10. 2024, 08:01jedna vec pocasie, ale v zlom nelietaju ani male FPV cka. Druha vec trvanie vystrelu kde znicenie dronu moze trvat aj 10s kontinualneho ozarovania kym dojde k spolahlivemu zniceniu dronu. Ano, laser ma buducnost, je dost mozne, ze prve do sluzby (mimo experimentalne nasadenie) vstupia pomerne skoro, ale nie je to ultimatna zbran
Martin F.
23. 10. 2024, 08:56V takovém počasí může naopak létat spousta věcí, i drony. Lasery jsou další prvek vícevrstvé pvo, která by k pokrytí čr stála asi tak bilion ++
Slavoslav
23. 10. 2024, 09:38ano, moze lietat spusta veci, ale FPV cka v takom pocasi vyrazne stracaju efektivitu. Preto take pocasie rusak aktivne vyuziva ak moze a viac mensich postupov sa mu podarilo vdaka tomu
Martin F.
23. 10. 2024, 11:35Opravdu? Velmi lehké mrholení nebo "řídká mlha? Nějaký zdroj by nebyl? Není déšť, jako déšť. Osobně jsem na UA nikdy nebyl, natož na frontě, tak se ptám.
Pepík Knedlík
23. 10. 2024, 12:10Slavoslav
To mě taky zajímá, protože u civilních dronů jsou omezení v letu pri větru silnějším než 12m/s, snih, déšť a mráz způsobují zaslepení čoček. Dále používáni v mistech zrcadlově odrazivých jako je voda nebo sníh nebo příliš intenzivní světlo. Jak to mají armádní stroje?
Slavoslav
23. 10. 2024, 12:29Martin
velmi lahke mrholenie ci hmla na ne asi velky efekt mat nebude a laserom uz bude skodit to mas pravdu. Dronom viac vadi vietor a tie FPV maju mizerny obraz takze aj zhorsene poveternostne podmienky ktore im velmi stazuju orientaciu. Prave to rusak vyuziva. Konkretny zdroj ti nedam, ale uz viac krat som nasiel pri rusackych postupoch prave toto vysvetlenie, ze UA nemohli nasadit efektivne FPV kvoli pocasiu a ine prostriedky im chybali. Spominalo sa to ajv par clankcoh na Denniku N "Vyvoj bojov"
Knedlik
tie FPV su zvacsa dobrovolnikmi navrhnute, na civilnych komponentoch navrhnute drony ktore robia nadsenie. Ziaden military grade vyvoj a robustnost. V Cesko Slovenskom priestore posobi viac skupin ktore sa vyvoji tychto dronov a municice pre ne venuju vratane vyvoja AI. Cena je do 300 EUR za kus bez bojovej hlavice. Letove obmedzenia budu mat obdobne tym civilnym dronom
Slavoslav
23. 10. 2024, 12:45oprava, *ktore robia nadsenci
Martin F.
23. 10. 2024, 13:04Ano, na drony takové celkem běžné počasí mít vliv nebude, na lasery ale ano. Proto jsem to psal v mém prvním příspěvku. Navíc ty lasery nejsou určeny jen na drony, ale i vrtulníky(postačí, když ozáří elektroniku/senzory), letadla, rakety - a jsme u těch mraků.
Slavoslav
23. 10. 2024, 13:07ja som skepticky, ono oziarit elektrooptiku laserom tak, aby si u znicil nie je zrovna jednouche, tie laseove obranne systemy ju maju len oslepit na sposob silna baterka v noci. Znicit stroj samotny je tiez problematicke kedze ten luc musis drzat zamerany na konkretne miesto relativne dlho. Ano, laser bude vec, ale kedy presne a s akou ucinnostou tazko povedat
proste plati, ze nie je ziadna zarzacna zbran a laser nou nebude tiez i ked si urcite svoje miesto na bojisku najde
Martin F.
24. 10. 2024, 07:36Kdyby to bylo jednoduché, už by to dávno používali všichni. Moderní Aesa radary tuto schopnost vyřadit elektroniku mít mají, rozebírali to v atm i L+K. Myslím, že i americké vrtulníky mají mít v posledních verzích laser k oslepování aa střel jako obraný systém - H1/Apache.. Co vím, NGAD a F35 block 4 mají mít do budoucnosti laserové zbraně k ničení aa střel, respektive elektroniky střel.
Marty
22. 10. 2024, 17:45příznávám že sem trochu nepochopil autorovu míru skepticismu, v první řadě samotní výrobci těchto systémů udávají že jdou doplňkové ke klasickým, to že neodborný plátek napsal článek se senzačním nadpisem na věci nic nemění, navíc nevím proč 9000 dronů hamásu je snažší sestřelit než 6000 dronů z Ruska když oboje sou made in Iran? a ano, tento systém je zatím v plnekách jak se říká, ale před 8mi lety byly drony taky spíše zajímavostí pro omezené mise při lovu teroristů...
Slavoslav
22. 10. 2024, 09:43Ako bolo v clanku naznacene zalezi o akej vrstve obrany a v akej hlbke uzemia sa bavime. Na stacionarnej fronte ako je ta na UA bude mat takyto system vyrazny problem, v manevrovej vojne by, ale mohol chranit postupujuce jednotky celkom efektivne. Lenze tu nastupuje technicky problem s citlivostou mechanizmov laserov na otrasy a udrzanie laseroveho luca za jazdy.
Osobne si myslim, ze sa este v tejto vojne dockame dronov - lovcov co budu aktivne lovit nepriatelske FPV a jednorazovych prostriedkov v podobe primitivnejsich a na civilnej elektronike zalozenych prostriedkov odpalovanych zo zeme za pomoci jednouchych motorov podobnych tym modelarskym
Slavoslav
22. 10. 2024, 10:15tiez bude zaujimave kolko casu potrebuje laser na znicenie jedneho FPV. Strielat vie vzdy len na jeden ciel a koordinovany utok FPV dronov najma so zapojenim AI nie je problem. Tie prostriedky su neuveritelne lacne kde sa bavime o stovkach EUR co pri utoku na system ako je tento nie je problem obetovat
Roman
22. 10. 2024, 17:23Nevím proč tato by tato platforma nemohla během zaměření a zásahu rychle zastavit a pak dále pokračovat .
A rozhodně zahlcení bojiště drony jak si představuješ by vedlo max. k nepřehlednému chaosu a vzájemné likvidaci .
Slavoslav
23. 10. 2024, 06:58Roman
neviem, preco by nemohla?
a ake zahltenie bojiska si ja predstavujem?