Těžký Gustav - největší dělo v historii, které střílelo sedmitunové granáty
Vůbec největší dělo, které historie poznala, se zrodilo v 30. letech minulého století v nacistickém Německu. Účelem tohoto monstra bylo ničení těžkých opevnění. Příliš velké využití během 2. světové války ovšem nepřineslo.
Foto: Schwerer Gustav (Těžký Gustav) - impozantní dělo, které si osobně přišel prohlédnout i Adolf Hitler (na snímku druhý zprava)
V letech 1934 - 1935 byl zahájen vývoj Schwerer Gustav, tedy Těžkého Gustava. Jednalo se o historicky největší dělo, které spatřilo světlo světa. Dělo vyrobily Kruppovy závody. Celková váha děla byla neuvěřitelných 1350 tun a jeden dělostřelecký granát (ráže 800 mm) vážil téměř sedm tun.
Délka jen samotné hlavně byla uctihodných 32 metrů. Dělostřelecký granát měl účinný dostřel až 47 km. Protipancéřový granát měl dostřel “pouze” 37 km, dokázal ovšem prorazit až 1,5 m silný pancíř. K obsluze děla ovšem bylo potřeba kolem 2 000 lidí.
Účelem děla bylo ničit nepřátelská opevnění. Zejména tedy francouzské pevnosti Maginotovy linie. Tato linie byla ve své době nejlepší obrannou na světě. Němci se tudíž rozhodli náležitě se připravit a nasadit na tuto obrannou linii největší dělo světa. Jenže vývoj byl pomalejší, než se počítalo. Nakonec ani k nasazení děla proti této pevnosti nedošlo. Němci místo toho linii obešli.
Foto: Model německého superděla Schwerer Gustav (dříve Dora) | Wikimedia Commons
Nicméně Německo chtělo po tolika letech vývoje své dělo využít, a tak Gustava přesunuli na východní frontu k Sevastopolu, kde byl použit k podpoře probíhající operace Barbarossa. U Sevastopolu vystřelil něco přes 300 ran. Asi největším úspěchem tohoto děla bylo zničení Sovětského muničního skladu, který byl schován hluboko ve skále.
Následně byl Gustav přesunut ještě k Leningradu a v roce 1944 měl být použit k potlačení Varšavského povstání. K tomu již ovšem nedošlo. Němci se jej původně pokusili stáhnout zpět a použít k obraně Německa. Manipulace s tak obrovským dělem ovšem byla náročná a velice pomalá. Přesouvat se dalo pouze po železnici. Na konci války se jej tedy Němci rozhodli ze strachu zničit, aby nemohl být použit proti nim.
Foto: Minomet Little David, ráže 918mm, který se ovšem nikdy nezačal sériově vyrábět
Těžký Gustav dodnes zůstává znám jako nejtěžší dělo, které bylo v historii dělostřelectva vyrobeno a použito v boji. Překonal ho pouze americký minomet Little David v ráži 918 mm. Ten ovšem nikdy nebyl nasazen na bojiště a zůstal jen ve fázi testování.
Za zmínku jistě stojí i zajímavost, že původní název nacistického superděla Schwerer Gustav byl Dora, avšak 22. června 1942 se dělo přejmenovalo, aby se spojenecká zpravodajská služba domnívala, že Němci mají 2 tyto superděla. Ve skutečnosti však nebyl pravý Gustav nikdy dokončen.
Komentáře
josef balsamo
24. 04. 2020, 16:19Nikde jsem nenašel, jakou to dělo mělo kadenci. Např. kolik výstřelů za hodinu?