Werner Wrangel – německý voják, který za jedinou „akci“ dostal Železné kříže i Rytířský kříž
Píše se 30. listopad 1942. Jednotky Rudé armády dotírají na vnější obranný kruh obklíčené německé 6. armády v prostoru Stalingradu a snaží se ho rozbít. Sovětům se podaří obklíčit bojovou skupinou Meyer, tvořenou zhruba 700 německými vojáky. Mezi nimi je i tehdy 20letý střelec protitankového kanonu PaK 40, Gefreiter Werner Wrangel, příslušník 1. roty 160. praporu stíhačů tanků zařazeného jako podpora u 60. motorizované divize.
Foto: Protitankový kanonu PaK 40 | Bundesarchiv / Public domain
Co se odehrálo a za co si vlastně Wrangel, jako jediný příslušník německých ozbrojených sil vydobyl vysoká vyznamenání během jediného boje? Ono dne panuje příšerné počasí, zuří sněhová vánice a teplota klesá k mínus 25 °C. I přesto se na pozice Kampfgruppe Meyer valí jeden sovětský útok za druhým. Rudoarmějci se chtějí vypořádat se zdánlivě beznadějně obklíčeným nepřítelem co nejrychleji, aby mohli postupovat dál k samotnému Stalingradu. Právě nepříznivé klimatické podmínky, snižující viditelnost jen na několik desítek metrů, ovšem výrazně přispějí k odražení sovětských ataků.
Sovětští tankisté a doprovodná pěchota se k německým pozicím přiblíží velmi rychle, aniž by Němci zahájili palbu. Sověti ale netuší, že přesně to nepřítel chce, tedy nechat je postoupit co nejblíž a pak je zmasakrovat. Wrangel a zbylá obsluha jejich PaKu nechají sovětské obrněnce přiblížit na pouhých 60 metrů. Až pak zahájí rychlou, přesnou a smrtelnou palbu, která znamená, že před Wrangelovou pozicí zůstávají stát čtyři střední tanky T-34/76 v plamenech. Pak ale dochází k poruše závěru německého protitankového děla. Zatímco se ho obsluha snaží opravit, houstne sovětská dělostřelecká palba. Ta náhle umlká, jen aby se do zteče německých zákopů vrhla pěchota. Němečtí granátníci však Rudoarmějce zastavují.
Mezitím padla většina pětičlenné obsluhy protitankového kanonu a Wrangel zůstává u zbraně prakticky sám. Podaří se mu však zalarmovat několik granátníků okolo a ti se následně zapojují do boje jako nouzová obsluha děla vedená Wrangelem. Nastává krátký okamžik, kdy obě strany sbírají síly, než dojde k dalšímu sovětskému útoku. Jeden z tankových granátů zasahuje šikmý pancéřový štít německého děla, ale jako zázrakem ho neprobije a odrazí se. Přesto odlétnu-vší střepiny zraní několik granátníků nabíjejících Wrangelovo dělo. Němcům dochází střelivo a Wrangel se proto rozhodne nechat projet sovětské tanky kolem své pozice a pokusit se je zničit palbou do jejich zádí. Takto se mu podaří zničit dalších 6 sovětských tanků, než vystřílí zbylou munici. Následně vyhazuje Pak 40 do vzduchu a nakonec se mu i se zbytkem bojové skupiny podaří probít k hlavním silám obklíčené 6. armády.
Z kotle je raněný protitankový střelec Wrangel letecky evakuován. 8. března 1943 je vyznamenán oběma třídami Železného kříže a Rytířským křížem. Jako „bonus“ obdrží i Všeobecný útočný odznak ve stříbře. Rodák z Bad Segerbergu se po zotavení zúčastní dalších bojů. Werner Wrangel umírá v den svých 23. narozenin během bojů s postupujícími americkými jednotkami v hessenském Treburu 24. března 1945.
Zdroj: britannica
Komentáře
Azor
04. 12. 2024, 15:01Takoví to lidi a jim podobní -
(co hálili zájmy Německa v SSSR a i před tím v Rusku)zřejmě nikdo neučil(to měli své západní školství na "vysoké"úrovni)že už od Alexandra Něvského ,ten kdo vkročí do Ruska s mečem,že taky mečem zahyne.
Nemuselo by tak být kolem 27.milionů občanů SSSR mrtvých,kolem 10mil.Němců, 6.milionů židů atd.A kdyby jejich um a píle směřovali k obohacení lidí v jejich státech,tak by udělaly víc, než to, co dělaly v SSSR.
A už se ta věrchuška na západě opět připravuje k tomu, jak ty Rusy umravní.
A lidi si neuvědomují,že na ty hrábě opět si stoupnou.To už pomalu je něco společného s demencí.A ne jen věrchušky, ale i těch co jim díky sdělovacím prostředkům,věří.
A kdo že je ta věrchuška?Ti co o nich už psal Remarque - vždycky jsem si myslel,že neexistují lidi co chtějí války, ale pak jsem zjistil, že existují a to zvláště ti,co do té války nemusejí jít.
A tyto věrchušky se řídí slovy jednoho Pepy z Německa -
"Pokud chceš lidi donutit aby souhlasili s válkou, musíš lidi kteří jsou proti válce, prezentovat jako zrádce národa."
Bombero
04. 12. 2024, 16:07Je jediný člověk, co chce válku. A ten ji může okamžitě i ukončit. ten co ji rozpoutal. Nějaký putin, přezdívaný putler....
Azor
04. 12. 2024, 17:14Bombero.
Rusové to vnímali jako vnitřní záležitost,mezi slovany.Poté co si Ukrajina pozvala na podporu její politiky NATO,Tak už to vnímají jako existenční otázku Ruského národa.Viz Kubánská krize(z jistého pohledu).A v tomto Rusko neustoupí.Tak jako USA.A pokud západ neustoupí,a bude to hrotit k at.válce,tak skočí civilizace.SSSR v 62.r. ustoupil.
Miloslav
04. 12. 2024, 16:43Zapomněl jste na detail.
Tu válku začalo Rusko se svým spojencem Hitlerem.
K te dnešní válce.
Rusko múže okupovat koho chce ?
Azor
04. 12. 2024, 17:28Miloslav.
Vzhledem k tomu,že jsme na webu o armádě(a Clausewitz řekl "Válka je pouze pokračování politiky jinými prostředky“)tak snad by člověk měl něco vědět o tom,co je to globální politika,kdo jí dělá,proč a na základě jaké koncepce ji praktikuje.
A mít i svoji myšlenku a nepapouškovat tu,která je v naších sdělovacích prostředcích(hlavní proud).
A lidi kteří vědí a věděli co je to globální politika,tak to vidí jinak.Např.Pruský král Fridrich II,to shrnul takto -
"Agresorem je ten,kdo donutí protivníka, pozvednout zbraň"
A na tomto se ukáže,kdo něco ví o globální politice.Doufám, že tady na tomto (co řekl Friidrich)ukážete,co tím vlastně myslel.
A zda byjste dokázal uvést na toto, příklad ze života.
Dokážete to?
vonn22
04. 12. 2024, 13:32Remy Schrijnen
SS-Unterscharführer der Reserve
Remy Schrijnen
24.12.1921, Kumtich Belgie
SS-Unterscharführer der Reserve: 9.1944
Rytířský kříž: 21.9.1944
Železný kříž I. třídy: 3.8.1944
Železný kříž II. třídy: 28.5.1944
Odznak za zranění, zlatý
Útočný odznak pěchoty, bronzový
Pamětní odznak Tollenaere
Zlatý stranický odznak VNV
Remy Schrijnen
Narozen 24.12.1921 v Kumtichu ve Flandrech, vstoupil Remi Schrijnen jako Belgický dobrovolník do Freiwilligen-Legion Flandern der Waffen-SS, která byla později přeorganizována na SS-Freiwilligen-Sturmbrigade Langemarck a ještě později na 27. SS-Freiwilligen-Panzergrenadier Division Langemarck. Schrijnen se stal dělostřelcem z protitankového kanónu Pak 40 75 mm v 3. Kompanie. S touto zbraní zničil u Narvy dne 2.1.1944 3 tanky T-34 a 7.3.1944 byl posedmé zraněn. 26.6. začala velká sovětská ofenzíva s několikahodinovou přípravnou palbou nepřátelského dělostřelectva. Několik přeživších granátníků nemohlo zastavit nepřátelské tanky, které se nyní valily na postavení Schrijnenova děla. Ten zničil okamžitě 4 tanky a 2 vyřadil. 4. den ofenzívy bylo postavení jeho děla zasaženo přímým zásahem a přeživší granátníci viděli, jak také Schrijnen padnul. Ten však zůstal ve svém postavení sám omráčen a zraněn spřepinami ale pak se postavil sám nepřátelským tankům a pěchotě. Jeden pozorný radista z pozemní jednotky námořnictva zjistil, že z bývalých vlastních pozic pálí dělo, které odráželo všechny nepřátelské útoky. Za nepřátelskou pěchotou jelo 30 tanků, mezi nimi i těžké tanky IS. V následující přestřelce zničil 3 tanky IS a 4 T-34 a bojoval, dokud jeho dělo neobdrželo přímý zásah z tanku IS z 30 metrů. Zásahem bylo Schrijnenovo dělo zničeno. Schrijnen upadl opět do bezvědomí a byl později zachráněn německým tankovým protiútokem. Byl poslán do polního lazaretu a poté od vůdce obdržel RK za statečnost v boji. Po válce padnul do belgického zajetí, ze kterého byl propuštěn až v roce 1950. Podruhé byl zatčen v roce 1953 a propuštěn v lednu 1955..V Roce 1998 vyšla kniha o Remym - Poslední Belgický rytíř...
Czertik
04. 12. 2024, 14:30ten nazev one knihy...ukazuje ze belgicanum nacismus evidentne moc nevadil.
JanČejka
04. 12. 2024, 08:51,,Z kotle je protitankový střelec Wrangler letecky evakuován 8 března 1943"
Byl evakuován 8 února, nikoliv března, to už by ho ze Stalingradu tězko někdo letecky evakuoval.
JanJan
04. 12. 2024, 12:27Ještě dříve, poslední oficiální evakuační let byl 22. ledna 1943 (spekuluje se, že možná ještě jeden byl 23., ale není to potvrzené). 8. února už nebylo co evakuovat, bylo pár dní po konci organizovaného odporu.
JanČejka
04. 12. 2024, 12:54Ano, pravda, muselo to být dříve, dočetl jsem se, že 8 února 1943 byl vyznamenán, nikoliv evakuován.
,,Wrangel received the Iron Cross 2nd class, Iron Cross 1st Class, and the Knight's Cross of the Iron Cross simultaneously on 8 February 1943 for outstanding valour in repulsing a Soviet tank attack with his PAK gun virtually single-handedly, thereby saving the lives of hundreds of his comrades".