Zahraniční média sdílely záběry z údajného vojenského konfliktu, jednalo se však o záběry z české hry
Vojenské konflikty od nepaměti doprovázejí všelijaké dezinformace a fámy. V tomto případě ovšem tyto „fámy“ sdílely i největší média v Indii. Mělo se jednat o autentické záběry, kde Pákistán napadl Pandžšír v Afghánistánu. Mělo se tak jednat o údajnou spolupráci mezi Tálibánem a Pákistánem. Nakonec se ukázalo, že ony „autentické“ záběry pocházejí ze hry od českých vývojářů.
Foto: Záběry ze hry Arma 3 byly zaměněny s realitou již několikrát | Bohemia Interactive
Pákistán a Indie mezi sebou mají velmi napjaté vztahy již velmi dlouho. Vzájemně tedy dochází k jakémusi popichování. Indie ovšem povznesla tyto provokace na zcela novou úroveň. Indické televizní stanice totiž nedávno odvysílaly záběry, které měly usvědčit Pákistán z pomoci Tálibánu. Tato pomoc měla spočívat ve vzdušné podpoře při útoku na Pandžšír, který Tálibánu odolával nejdéle.
Video z nočního konfliktu bylo ve špatné kvalitě nahráno na Facebook. Odsud ho přebraly indické televizní stanice. Záběry pak byly odvysílány jako autentické snímky z vojenského konfliktu, kde Pákistán údajně pomáhá Tálibánu při útoku na Pandžšír.
Zkušení hráči počítačových her ovšem okamžitě poznali, že se jedná o záběry z počítačové hry Arma 3. Tato hra pochází od českých vývojářů. K problému se vyjádřilo i samotné vývojářské studio.
Pavel Křížka, který se stará o PR a komunikaci s veřejností sdělil: „Tohle video z modované (upravené) Army 3 se objevuje pravidelně už několik let a údajně ‘zachycovalo reálné konflikty‘ už snad v pěti různých částech světa. Pravidelně spolupracujeme s vícero renomovanými fact-check organizacemi a médii, kterým jsme pravost videa pomáhali vyvrátit.“
Na výše uvedený „přešlap" na Twitteru upozornil Mohammed Zubair s přezdívkou zoo_bear. Tento uživatel se věnuje usvědčování „fake news“ dlouhodobě. Nutno podotknout, že záběry z her jsou zaměňovány s realitou poměrně často. Například letos v květnu podobnou zprávu sdílela agentura Reuters. I v tomto případě šlo o záběry z české hry Arma 3.
Video: Reportáž usvědčující indickou televizi Republic z odvysílání záběrů ze hry Arma 3 / YouTube
Zdroj: nme.com, pcgamer.com
Komentáře
Aja
17. 09. 2021, 16:23Existuje nějaký starší případ záměny záběrů ze hry za reál, než je to slavné vysílání záběrů V3S se ZU na korbě z Army 2, jenž bylo vydáváno v nějaké britské televizi za záběry bojovníků ze severního Irska?
markus223
17. 09. 2021, 11:59Jo to mi připomnělo jak ruská televize Pervyj Kanal v roce 2018 ukazovala záběry z bojů v Sýrii a přitom to byly záběry z ARMA 3. :-D Nebo jak se ruské ministerstvo obrany snažilo "nezvratně" dokázat spolupráci mezi IS a USA záběry z mobilní hry AC-130 Gunship Simulator: Special Ops Squadron. :-D
Jura
16. 09. 2021, 20:15Holt kvalitní práce ti naši vývojáři a tohle skvělá reklama zdarma.