Změna „pravidel hry“: Britové dodali na Ukrajinu střely Storm Shadow
Spojené království dodalo Ukrajině letecké řízené střely Storm Shadow, což jsou letecké řízené střely s dosahem cca 300 km, které společně vyvinuly Spojené království a Francie.
Foto: pojené království dodalo Ukrajině letecké řízené střely Storm Shadow. | Geoff Lee / Ministerstvo obrany Velké Británie
Na konci letošního dubna oznámilo ministerstvo obrany Spojeného království přijetí žádostí od potenciálních dodavatelů, kteří jsou připraveni dodat střely s doletem 100 až 300 km na zemi, na moři nebo ve vzduchu, s užitečným zatížením 20 až 490 kg, přičemž přednost měla být dána střelám, které jsou obtížně zachytitelné, mají schopnost čelit systémům protivzdušné obrany a jsou odolné vůči účinkům elektronického boje. Tyto zbraně měly být zaplaceny z Mezinárodního fondu pro pomoc Ukrajině pro následný přesun do Kyjeva. Uzávěrka přihlášek byla 4. května.
O převodu řízených střel Storm Shadow vyráběných západoevropským koncernem MBDA, známých také jako SCALP do Ozbrojených sil Ukrajiny, mluvili odborníci poměrně dlouho. První zprávy o převodu se objevily již v listopadu 2022. V únoru britský premiér Rishi Sunak oznámil, že „schopnosti delšího dosahu“ budou převedeny na Ukrajinu.
Dodání Storm Shadow nyní oficiálně potvrdil britský ministr obrany Ben Wallace, který zdůraznil, že některé z těchto střel jsou již na Ukrajině. A to znamená, že ozbrojené síly Ukrajiny mají schopnost zasáhnout cíle na vzdálenost 300 km.
Storm Shadow je stealth střela schopná proniknout systémy protivzdušné obrany v malých výškách. Střela je vybavena pokročilým naváděcím systémem, který zahrnuje nejen inerciální navigační systém korigovaný satelitními signály GPS, ale také digitální optický systém korelace oblasti DSMAC (digital scene matching area correlation), který porovnává snímky prolétané oblasti s referenčními vzorky. V závěrečné části trajektorie pracuje navíc termovizní naváděcí hlavice.
Bojová hlavice střely má hmotnost 450 kg, což je dvojnásobek hmotnosti hlavice rakety MLRS HIMARS nebo ATACMS.
Bojová hlavice střely v základní verzi je dvoustupňová typu BROACH. Princip jejího fungování spočívá v tom, že nejprve se spustí předsazená kumulativní nálož, pronikající překážkou (země, železobeton apod.) a pak teprve hlavní výbušná nálož vstupuje do již vytvořeného otvoru. Destruktivní účinek hlavice typu BROACH je z hlediska schopností ekvivalentní s těžkými hlavicemi prorážejícími beton.
Je třeba poznamenat, že řízené střely Storm Shadow (Velká Británie) a SCALP (Francie) se od sebe liší přinejmenším typem bojové hlavice: britská střela má průbojnou hlavici typu BROACH, zatím co francouzská střela má hlavici kazetovou. Západní experti uvádějí, že lze skutečně mluvit o změně „pravidel hry“ s přihlédnutím ke skutečným bojovým schopnostem a potenciální účinnosti střely. Navíc deklarovaný dosah střely cca 300 km se může v závislosti na její modifikaci zvýšit až na 560 km.
Důležitou otázkou byla možnost integrace této střely pod křídla ukrajinských letadel. V současné době již ukrajinské letouny mohou používat takové modely západních leteckých zbraní, jako jsou antiradarové střely AGM-88 HARM, vysoce přesné klouzavé pumy JDAM-ER, stejně jako neřízené letecké rakety Zuni.
Integrace střel Storm Shadow je docela možná, protože i běžné nosiče této střely, letouny Typhoon, Tornado nebo Rafale, musí tuto střelu pouze dopravit do prostoru odpalu. Všechny informace o cíli mohou být uloženy v palubním naváděcím systému střely ještě na zemi. Bojové použití z ukrajinských letounů se tedy nebude příliš lišit od startu střely HARM.
Náklady na Storm Shadow v roce 2011 byly 850 tisíc dolarů, v současné době může být skutečná cena více než 2 miliony dolarů za kus. V roce 2021 byly tyto střely dodány do Egypta za cenu 1,35 milionu EUR za jednotku, ale britský tisk uvedl cenu 2 miliony liber (2,3 milionu EUR). Jak je zdůrazňováno na Západě, pro posouzení skutečných cílů této střely je nutné pochopit, že její bojové použití musí být odůvodněno s ohledem na cenu.
Střela Storm Shadow je navržena tak, aby útočila na nejdůležitější cíle protivníka, mezi které patří velitelská stanoviště, letecké základny, sklady paliva a munice, základny pro skladování vybavení, lodě a další objekty, jejichž zničení je účelné s ohledem na cenu střely. Střela Storm Shadow byl poprvé použita v Iráku v roce 2003, ještě před jejím oficiálním přijetím. Tyto střely byly mezi prvními, které zasáhly klíčové irácké cíle. Během operace v Libyi v roce 2012 byly střely Storm Shadow použity k úderu na leteckou základnu a podzemní kryt, kde mohl pobývat Kaddáfí.
Dne 13. dubna 2018 zahájily Spojené státy, Velká Británie a Francie masivní raketový útok na "chemická zařízení" v Sýrii, při kterém bylo použito asi 105 řízených střel, včetně osmi britských Storm Shadow a dvou francouzských SCALP. Efektivitu tohoto úderu však nemá cenu přehánět, protože snímky prezentované Pentagonem na briefingu o výsledcích tohoto úderu nevypadaly dostatečně kvalitní.
V roce 2021 útok Storm Shadow na jeskynní komplex v Iráku zabil velké množství militantů. Existují neoficiální informace, že v roce 2016 Saúdská Arábie použila střely Storm Shadow obdržené od Britů k úderu na vojenská zařízení v Jemenu. První informace o možném prodeji takových řízených střel do Rijádu unikly již v roce 2011, po mnoha letech jednání, která začala v roce 2000. V otevřených zdrojích není zmínka ani o počtu střel předávaných Saúdům, ani o efektivitě jejich použití. Existuje pouze zmínka o tom, že nosiči těchto střel byly letouny Tornado saúdského letectva.
V současné době se západní experti snaží zjistit, kolik poměrně drahých střel Storm Shadow mohlo být na Ukrajinu převedeno. Podle odhadů byla celková objednávka těchto střel pro britské letectvo v 90. letech až 1000 kusů, pro francouzské letectvo 500 kusů a pro italské letectvo 200 kusů. Zda byly tyto střely následně dodány v takovémto množství, je těžké říci, protože realizace stávajících smluv ze strany MBDA probíhala na pozadí škrtů v rozpočtech na obranu. V roce 2017 získala MBDA zakázku na provedení středních generálních oprav Storm Shadow / SCALP pro britské a francouzské letectvo.
Další důležitou otázkou je modifikace střel předávaných na Ukrajinu. V základní modifikaci je dosah střely 560 km, v exportní modifikaci pak cca 300 km. Nelze však hovořit o předání stovek střel, spíše jen desítek. Západní zdroje uvádějí, že s největší pravděpodobností byly jako nosiče střel upraveny letouny Su-24M a Su-27, jelikož právě tyto letouny mají závěsné body, které umožňují nést řízené střely s odpalovací hmotností 1500 kg. Je dobré zmínit také vlastnost, která zjednodušuje integraci britské řízené střely na letouny sovětského typu v ozbrojených silách Ukrajiny, kdy jsou souřadnice cíle zadávány do naváděcího systému Storm Shadow již během přípravy na let. V průběhu samotného letu tak není potřeba výměna dat mezi letadlem a střelou, takže nosný letoun plní prakticky pouze funkci létající platformy dodávající střelu do odpalovací zóny.
Podle Ministerstva obrany Ruské federace ukrajinské letectvo dne 13. května provedlo raketový útok na dva civilní podniky ve městě Lugansk pomocí střel Storm Shadow. Úder byl údajně zasazen podniku na polymerní produkty Polypak a masokombinátu Milam, kdy došlo také k poničení okolních obytných budov. Ruské stíhací letectvo údajně sestřelilo při této ukrajinské akci jeden bombardér Su-24M a jednu stíhačku MiG-29, která poskytovala krytí.
Zdroj: cnn.com, breakingdefense.com, reuters.com
Komentáře
Slavoslav
20. 05. 2023, 12:07mimochodom, f-16 pre Ukrajinu sú schválené. ďalšia dobrá správa pre Ukrajinu
Šebesta
20. 05. 2023, 07:37Pro Slavoslav. Plácaš nesmysly. Zamysli se nad sebou. Každý normální člověk si přeje aby ta vojna skončila co nejdřiv. Marty by přál Ukrajincům několik střel s delším dosahem. Já zase konec války. Ta válka je zamrzlá a zřejmě ani jedna strana nepostupuje . Tak o čem se budem bavit. No a laskavě nelži a nepodsouvej mi něco co není pravda. Nepřeji si výhru Rusů. Když tě to zajímá přejí si výhrů Čechů na MS v hokeji ! IGEN ?
Slavoslav
20. 05. 2023, 12:06Šebesta, tak si spravíme malé cvičenie. Nepraješ si výhru Rusov teda zrejme súhlasíš, že Rus je agresor a Ukrajina sa bráni. Tomu zodpovedá, že sa bojuje na jej území. Je zrejmé, že Ukrajina svoju vlasť brániť bude aj bez pomoci. čo z toho vychádza?
Čím lepšie a viac moderných zbraní dostane tým skôr vojna skončí a zomrie menej Ukrajincov. súhlasíš s tým? alebo nájdeš svoje gule a priznáš, že za celým tým tvojím chcimirstvom je len skrytá túžba po výhre Ruska? aj tak to všetci vedia a si len na smiech týmto tvojím hraním sa na nezaujatého
Omny
22. 05. 2023, 14:01demente nesouhlasíme. Naopak čím více ukroši zbraní dostanou tím více a déle bude válka pokračovat a více obětí. Zamysli se nad tím co píše, Rusko není Slovensko ....krom toho tohle není žádný gamechanger, tohle rusové v pohodě sestřelí, je to podzvuková raketa, kterou sestřelila už několikrát i syrská pvo.
Slavoslav
22. 05. 2023, 17:23sladké slzy Vatnikov. tvoj plač počuť až sem
Omny
22. 05. 2023, 21:26Demente, kolik těch zbraní už ukroši dostali a vidíš nějaký konec? naopak rusové postupují a nakonec to dopadne tak, že to ukroši stejnak prohrají, je to jenom otázka času
Zdeněk
19. 05. 2023, 20:09Zdá se, že se konečně hnuly ledy ohledně F-16 (byť mohlo to být lepší)
https://twitter.com/NOELreports/status/1659602171682324480?s=20
a skvěle zprávy rovněž ze Švédska, které kompletně vybavilo a take už vycvičilo celou novou brigádu:
https://twitter.com/NOELreports/status/1659207298831769607?s=20
No a na závěr, krásné neštěstí
https://twitter.com/NOELreports/status/1659533725439279104?s=20
Slavoslav
19. 05. 2023, 14:05dolet 560 km je len pre armady GB a urcite nebude dostupny pre Ukrajinu. GB je totiz signatarom dohody o nesireni raketovych technologii kde je urcena hranica pre exportne zbrane. Dolet prave 300 km a bojova hlavica (nechce sa mi hladat takze len z hlavy) 500 kg. Pre seba si mozu vyvijat co chcu, ak ich neobmedzuju ine zmluvy
A je aj v zaujme GB, aby tato dohoda nebola porusena a zbrane tejto kategorie neboli volne dostupne na vyvoz. Tak isto aj Ukrajina ked svoho casu vyvijala myslim, ze zrovna system GROM v spolupraci s jednou z krajin z blizkeho vychodu tak boli dve verzie kde dolet cez 300 km bol dostupny len Ukrajinskej strane a exportna verzia pre arabov mala 300km limit. UA je tiez signatarom tejto dohody
Marty
19. 05. 2023, 17:54otázka je, na kolik sou tyto dohody stále důležité, když například ruSSko podobné dohody porušuje či od nich rovnou odstupuje, je naprosto pochopitelné pokud Británie tuto podmínku dodrží ale osobně bych přál ukrajincům alespon několik kusů této střeli v té variantě s delším dosahem, mělo by to pro ně obrovský význam
Slavoslav
19. 05. 2023, 18:44Rusko konkrétne túto dohodu neporušilo a tiež o to nemá záujem. v záujme štátov ktoré tieto technológie majú to nie je a voľný prístup k nim by bol hrozbou pre obe strany. Rusko zatiaľ robí len ramená a odstúpilo od dohôd ktoré v realite nič nemenia, ale dajú sa predať propagandou.
Šebesta
19. 05. 2023, 19:24Já bych zase Ukrajicům přál konec války !
Slavoslav
19. 05. 2023, 20:43na koho to hras? ty si akurat prajes vyhru ruska, alebo teda nie jeho totalnu porazku na ukrajine kedze vyhrat to uz nevyhra
Šebesta
20. 05. 2023, 11:21Pro V.V. Za to ty jsi hotový demokrat-komunista uznavajíci jen svoji jedinou pravdu a nic víc. Normalizátoři před 50.léty by tě brali mezi sebe všemi deseti. Jedina pravda a konec diskuse to jsi celý ty. No o tvém charakteru by se dalo taky mluvit. Zbabělec jsi sám kecáš tu nesmyslné plky z tepla domova místo aby jsi šel a pomáhal Ukrajincům když tak všechno víš a umíš. Už jsem ti psal nejednou proč nejdeš radit Zelenskemu jak porazit Rusy ? Já to vím zcela přesně ty jen umíš kecat a nic víc a mlátit prázdnou slámu.