2B1 Oka: Sovětský minomet zkázy, který při výstřelu zničil sám sebe
Na každoroční vojenskou přehlídku ke Dni vítězství nad nacistickým Německem na Rudém náměstí v Moskvě obdrželo v roce 1957 pozvánku až nezvyklé množství zahraničním novinářů, Sověti se chtěli totiž světu pochlubit svým nejnovějším kouskem artilérie – atomovým minometem 2B1 Oka.
Reakce novinářů ani západních expertů však nebyla taková, jakou Sověti očekávali. Z původně strach vyvolávajícího ohromného minometu si západní experti začali utahovat a někteří dokonce tvrdili, že se jedná spíše o ohyzdnou atrapu, než o skutečný minomet. 2B1 Oka však bylo všechno možné, jen ne falešné!
Po konci druhé světové války se do módy dostaly atomové zbraně a téměř všichni si byli jisti, že všechny budoucí konflikty se budou odehrávat i s účastí jaderných zbraní. Státy tak začaly investovat nemalé prostředky na vývoj jaderných zbraní, ale také na obranu proti nim. Ačkoli původní jaderné pumy shozené na Hirošimu a Nagasaki měly opravdu ničivé dopady, dostaly se rychle do pozadí a nahradily je menší jaderná zařízení, která mohla hrát rozhodující roli i na bojišti, dnes se jim říká taktické jaderné zbraně a jedná se především o rakety. Tenkrát ovšem byla raketová technologie teprve v plenkách a před inženýry stála otázka, jak jadernou zbraň na bojiště dopravit. Jaderné zbraně se obtížně přepravují a představují pro nepřítele lákavý cíl, sestřelení letounu s jadernou zbraní nad bojištěm by totiž mohlo ohrozit i vlastní jednotky.
Foto: Samohybný minomet 2B1 Oka měl celkovou délku 26 metrů, přičemž jen samotná hlaveň měřila bizarních 20 metrů | Wikimedia Commons / Public domain
Inženýři ve Spojených státech přišli s řešením a na počátku 50. let vytvořili atomový kanón M65 ráže 280mm, kterému se přezdívalo „Atomic Annie“. Atomová Anča byla schopna střílet speciální jaderné granáty W9 na vzdálenost až 32 kilometrů, každý granát měl výbušnou složku z obohaceného uranu, která vážila 50 kilogramů, síla výbuchu byla přitom ekvivalentem 15 kilotun TNT. Minomet M65 byl v roce 1955 zařazen do služby a krátce na to byl nasazen v Evropě. Atomová Anča vzbudila v Moskvě pozdvižení, jelikož Rudá armáda neměla žádnou adekvátní zbraň. Ještě roku 1955 se tak sovětští inženýři pustili do práce na vlastním jaderném minometu.
Sovětští inženýři dostali za úkol vytvořit samohybné dělostřelectvo, které by bylo schopné střílet jadernou munici na vzdálenost 45 kilometrů. Úkol to nebyl vůbec snadný, což se koneckonců odráží i v jejich bizarním výtvoru. Tehdejším výtvorem inženýrů z Kolomny byl nakonec samohybný minomet 2B1 Oka, pojmenovaný po řece protékající městem Kolomna a vlévající se do Volhy.
Stroj se skládal ze dvou částí – podvozku a zbraňové nástavby. Jako podvozek posloužil silně upravený podvozek těžkého tanku T-10. Pro potřebu minometu byl podvozek otočený, čili motor, převodovka a hnací kola byla vepředu. Nástavbu tvořil gigantický minomet ráže 420 mm s neuvěřitelnou délkou hlavně, která měřila rovných 20 metrů!
Pro zvládnutí enormního zpětného rázu byly poslední dvě dvojice zadních kol vyztuženy. Pohon zajišťoval vznětový motor V12 s výkonem 750 koní, což bylo na 55 tunové monstrum poněkud málo, díky tomu stroj dosahoval na zpevněné silnici maximální rychlosti pouhých 30 kilometrů v hodině a do terénu vůbec nesměl. Hmotností trpěly také tankové pásy, které se musely každých 20 kilometrů vyměnit za nové. Obsluhu tvořilo 7 členů posádky a minomet byl schopný vystřelit každých pět minut.
Foto: Zadní část byla kvůli brutálnímu zpětnému rázu posílena hydraulickými tlumiči, i tak to bylo málo | Wikimedia Commons / Public domain
Hlavní výzbroj tvořil minomet 2B2 ráže 420 mm s délkou hlavně 20 metrů, což činilo minomet větším, než byla hlavní výzbroj amerických bitevních lodí třídy Iowa! Jak již bylo zmíněno, minomet dokázal metat jaderné granáty o hmotnosti 750 kilogramů až na vzdálenost 45 kilometrů. Náboje se do nábojové komory dopravovaly pomocí jeřábu, díky čemuž měl minomet velice dobrou rychlost palby, kdy mohl vystřelit každých 5 minut. Maximální náměr tvořil 75 stupňů, ovšem odměr do stran nebyl možný a poziční korekce se tak musela provádět otočením celého stroje, pro což konstruktéři sestrojili zcela novou unikátní převodovku, která byla schopná jemnějších pohybů. Minomet nedisponoval žádným tlumičem zpětného rázu a byť byl podvozek vyztužen přídavnými hydraulickými tlumiči, nejednou se stalo, že podvozek výstřel nepřežil, při jednom z výstřelu dokonce ze stroje vyletěla převodovka. Standardně při výstřelu minomet odcouval zhruba 5 metrů nazpět. Díky brutálně silnému zpětnému rázu byl tak 2B1 Oka silně nespolehlivým strojem, kdy se po každém výstřelu téměř vždy něco pokazilo. Šlo o poškození převodovky, zničení uložení kol, přetržení pásů či zdemolování odpružení. Stroj tak nebyl nebezpečný jen pro nepřítele, ale představoval riziko i pro vlastní obsluhu, odlétávající kusy tanku totiž mohly obsluhu vážně zranit. Byť tedy mohl minomet papírově střílet každých pět minut, ve skutečnosti se jednalo v podstatě o minomet na jedno použití.
I když si Sověti mysleli, že bude 2B1 Oka noční můrou pro imperialistického nepřítele, ve skutečnosti se stal noční můrou logistiků Rudé armády, 26 metrů dlouhý minomet byl totiž až příliš dlouhý, což bylo při přepravě velice nepraktické.
Foto: Americká „Atomová Anča“ střílí jadernou munici W9 během zkoušek Operation Upshot-Knothole | Wikimedia Commons / Public domain
2B1 Oka vydržel v Rudé armádě pouhé tři roky a osm měsíců a celkem byly vyrobeny pouhé čtyři kusy, které sloužily v sestavě 2. dělostřeleckého pluku zvláštních sil RVGK se sídlem v Královci. Jednalo se o speciálně vytvořený oddíl právě pro obsluhu minometů 2B1 Oka a samohybných houfnic 2A3 Kondensator, celkem měl mít ve výzbroji 12 strojů. Pluk se za svou dobu zúčastnil 10 vojenských cvičení a manévrů, dvakrát byl podroben náhlé inspekci bojové připravenosti a za 3 roky a 8 měsíců prodělali příslušníci 14 politických příprav, aby se zajistila loajalita všech 212 specialistů obsluhy. Čtyři stroje za svůj život provedly celkem 86 ostrých střeleb.
Minomety 2B1 Oka se zúčastnily poslední přehlídky na Rudém náměstí v roce 1961 a ještě téhož roku byly stroje vyřazeny z armády, 2. dělostřelecký pluk byl rozpuštěn a tím skončila i krátká éra sovětského jaderného dělostřelectva. Rudá armáda dala přednost levnějším jaderným raketám 2K6 Luna. Všechny minomety 2B1 Oka byly sešrotovány, až na jeden kus, který můžeme dodnes vidět ve Vojenském historickém muzeu dělostřelectva, ženistů a signálních sborů v Petrohradě.
Zdroj: Tank Historia
Komentáře
Adam
02. 08. 2022, 16:29První nukleární bomba byla vražená na sovětský svaz. Prý bylo nalezeno až 5000 zčernalých vojáků. Stalin všechno utajil. Ale přišli na to po válce.
Prý to hodili Němci pro vyzkoušení to odpálili.
Tvrdil to jejeicj Německý Hitler, že se jedná o zázračnou zbrana pořád o tom snil.
Veritas vincit
17. 07. 2022, 12:50Z
Žádné své tvrzení jsi nepodložil skutečnými fakty.
"1987-1988 - USA pomáhají Iráku v jeho válce proti Íránu nejen zbraněmi, ale i bombardováním."
*
Jaké bombardování máš konkrétně na mysli?
" Navíc Spojené státy a Británie poskytly Iráku zbraně hromadného ničení, včetně smrtícího plynu, kterým bylo otráveno 6 000 civilistů v kurdské vesnici Halabja."
*
Kde máš důkaz o dodávce nějakého plynu Slovane ??:slight_smile:
Největším dodavatelem chemických látek pro výrobu ZHN bylo Německo...
https://www.novinky.cz/zahranicni/clanek/vojenskou-masinerii-iraku-podporovaly-velmoci-vcetne-usa-40095298
Drobné dolnění:
"Odkud vzal své zbraně Islámský stát a proč je v žebříčku dodavatelů Česko výš než USA"
https://hlidacipes.org/odkud-vzal-sve-zbrane-islamsky-stat-proc-zebricku-dodavatelu-cesko-vys-nez-usa/
Z
12. 07. 2022, 18:16Jeden ze 100 nak funguje demokracie v podání Usa:
1987-1988 - USA pomáhají Iráku v jeho válce proti Íránu nejen zbraněmi, ale i bombardováním. Navíc Spojené státy a Británie poskytly Iráku zbraně hromadného ničení, včetně smrtícího plynu, kterým bylo otráveno 6 000 civilistů v kurdské vesnici Halabja.
Zdeněk
12. 07. 2022, 15:57Bombero prosím tě, marně přemýšlím, jak tomu říkali ve válce Rusko-turecké, Rusko - japonské, Rusko - polské, Rusko - finské, Rusko - čínské, Rusko - Afgánské, ...
bombero
12. 07. 2022, 15:24jeroným- vlastně se omlouvám. Russák opravdu žádnou útočnou válku nevedlo. Tak to nazývá ten prohnilý kapitalistický západ. V podání russka to byla vždy speciální vojenská operace....
bombero
12. 07. 2022, 14:54jeroným- tak tohle asi vše byly poznávací zájezdy zelených mužíčků na dovolené se speciálním bonusem od zaměstnavatele(Pracovní pomůcky sebou)
http://www.vrtulnik.cz/mil/rusove.htm
https://cs.wikipedia.org/wiki/Sov%C4%9Btsk%C3%A9_v%C3%A1le%C4%8Dn%C3%A9_zlo%C4%8Diny
jeroným
12. 07. 2022, 14:07Zdeněk
11. 07. 2022
Ale di ty brepto. Dej příklad jediné útočné války, kterou ruSSko za posledních 150 let vyhrálo,
no, jestli to nebude tím, že rusko útočný války nevede. To víš na USA nemaj. Ti válčí nepřetžitě už 120 let. To se pak nesmíš divit, že rusáci postupují tak pomalu. Nemají tolik zkušenností jako naši spojenci.
alexa123
12. 07. 2022, 13:41Tomáš
Odznelo tu cca 8 negatívných príspevkov na tvoj príspevok zo dňa 11.07.2022. Predpokládam, že namáš problém na nich reagovať. Alebo áno?
nobody
12. 07. 2022, 12:06dalsi dementny prispevok si nam splodil Tomasko;
Rusaci dostali seredne po papuli od Japoncov, v 1. svetovej dostali totalny vyprask od C.K. monarchie a Nemecka, ktore pritom museli bojovat na 2 ci skor 3 frontoch, zatial co Rusaci nezvladli ani jeden. Poliaci ich vyprasili od Varsavy, malicky Fini, ktori nemali ani len poriadnu vyzbroj im opakovane dali sialene do zubov. Adolf z polovicneho Nemecka im tade napriek masivnej armade a vyzbroji Rusakov presiel ako noz maslom cez 1/2 Rusakmi okupovaneho Polska az po predmestia Moskvy - a Rusakom trvalo bezmala 4 roky, kym s tym nieco urobili a to stale musel Adolf drzat vojska kvoli 2. frontu, zatial co Rusak vedel, ze ma chrbat cisty.
Americania mohli bombardovat, pretoze mali civilizaciu a technologie a fabriky - tupy primitivny Rusak proste nedokazal postavit bombarder - nakoniec ho musel opajcnut od Americanov. Rusky burlak nemohol ani len poriadne pouzit dela, pretoze nemal vysielacku - v tom septiku civilizacie zvladli nanajvys vlajocky, v unikatnom pripade telefon - odtial mame degenerovane rozpravocky (pre dusevne postihnutych posluchacov) o hrdinskych spojaroch, co sa nechali zastrelit pri oprave drotov - zatial co American nic take nepotreboval. Mal vysielacku a tak nemsel liezt po ulici skrz palbu gulometov a sniperov, aby spojil nejaky drot, ktory o 15 minut zase inde pretala crepina.
American mal dokonca topanky a normalne jedlo. A casom dokonca aj penicilin. Lenze ty ani nevies, co to je.
bombero
12. 07. 2022, 09:51Tomáš- "Dodávat zbraně a cekat, jak to dopadne, to je americký rukopis z dvou válek XX stoleti"
jj, jasně russký zvěrozvěste. Proto amík bojoval v tichomoří, africe, sicílii a nakonec vylodění v normandii. O čekání mám jinou představu na rozdíl od vás...Jediné, co je pravda, že dodával zbraně a materiál bývalému spojenci nacistického německa
alexa123
12. 07. 2022, 07:48Tomáš
... bombardovat a použít JZ, boje muže proti muži to není americke, to je lepší odejít...
Toto som skutočne nepochopil. Ale iba pred cca tromi mesiacmi Putin hrozil použitím jadrových zbraní. Biden ani NATO použitím jadrových zbraní Putinovi nehrozili. Takže čo si chcel týmto svojim názorom povedať?
alexa123
12. 07. 2022, 07:39Tomáš
Dodávat zbraně a cekat, jak to dopadne, to je americký rukopis z dvou válek XX stoleti.
Nepochopil som tvoju myšliemku - čo podľa teba mali Amici urobiť? Čakam na tvoju odpoveď.
alexa123
12. 07. 2022, 07:36Tomáš
... a ty trapne vyzvy státního tajemníka Blinkena k odsouzení Ruska za speciální válečnou operaci na Ukrajine, to nemá s mírovou politikou nic společného ani za mák.
Čo má podľa teba spoločné s mierovou politikou ani za mák v tomto prípade? Čakam na odpoveď.
Kucera777
11. 07. 2022, 22:42To aby za ním jelo skladiště náhradních pásů.
zero foxtrot
11. 07. 2022, 21:33tomas:
tak obyvatele rusakova spis svetu ukazali ze sou bezkonkurencni mistri sveta v pojkladani zivotu vlastnich vojaku, tomasku.
Míra
11. 07. 2022, 19:41Chtěl bych vidět co vše Rusové mají za výzbroj v záloze. Zbraně jsou u nich na prvním místě a zřejmě tam se soustředí všechny myslivny z celé země.
Zdeněk
11. 07. 2022, 19:25Ale di ty brepto. Dej příklad jediné útočné války, kterou ruSSko za posledních 150 let vyhrálo, pokud ji nevedlo proti trpaslíkům jako Moldávie nebo Gruzie. I z toho Afghánistánu je hnali a to si tam připsali 1mil. mrtvých...
Tomáš
11. 07. 2022, 19:13Jak čtu příspěvky svazaku, dělá, se mě nekdy špatně od zaludku. Je málo zemi na světě, které umí válčit, Rusko mezi ně patří. Jen jednou v Krymske válce Západ může mluvít o nějakém vítězství, USA máji v poslední době špatnou trajektorii a Čína se ohromné vzmaha a ty trapne vyzvy státního tajemníka Blinkena k odsouzení Ruska za speciální válečnou operaci na Ukrajine, to nemá s mírovou politikou nic společného ani za mák. Dodávat zbraně a cekat, jak to dopadne, to je americký rukopis z dvou válek XX stoleti. Bombardovat a použít JZ, boje muže proti muži to není americke, to je lepší odejít. Válka mezi Irakem a Iranem se zvrtla a pokračuje skryté dal. Mourenin Johnson splnil moureninske zadani a je na odchodu, ale má to rub, Rusko je krátkodobé spokojeno, Čína dlouhodobě filozofický mlčí. Nikdo neví jaká je trajektorie VB, zda to není trend k rozpadu. Francie ta může začít vzpomínat tzv srdecnou dohodu a tak zůstane kritizované Německo, které ví o co jde, což Fialový premiér neví, nebo nechce vedet
nobody
11. 07. 2022, 19:09Minomet?
Na zaklade coho autora napadlo to tak pomenovat? Dost by som pochyboval, ze toto je schopne strielat ako hufnica, nieto minomet.
Cize nuklearne delo.
bombero
11. 07. 2022, 18:06Petr- je to opravdu dělo:laughing:
https://www.pcworld.cz/clanky/tloustka-pet-centimetru-vydrz-tri-hodiny-rusky-notebook-v-cele-sve-krase/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=708801&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box
Petr
11. 07. 2022, 17:02Rusové vždy měli vše největší. Dokonce sestrojili i největší tranzistorové rádio. A teď, v době embarga dokonce nejtlustí laptop na světě.
Prostě borci!
Jaromír Gigal
11. 07. 2022, 12:53Každých 20 km měnit pásy? U T55 to trvá půl dne. A při rychlosti 30 km za hodinu ty pásy měnili každou 3/4 hodinu.
Zdeněk
11. 07. 2022, 12:04Jeroným,
"Ale kdo nic nedělá , nic neskazí."
a když nic nenapíše, tak třeba není za vola ... zkazit se S, bože ty to vidíš ...
jeroným
11. 07. 2022, 11:33Prakus
díky za upřesnění. Technicky zajímavý stroj. Sice trochu nepraktický, ale určitě zajímavý. těch slepých uliček ve výzbroji bylo vícero. Ale kdo nic nedělá , nic neskazí.
Prakus
11. 07. 2022, 09:36Rozpadal se pouze první prototyp, tedy dnešními slovy technologický demonstrátor, který sloužil právě pro vychytání těchto much. První kus byl na více méně sériovém podvozku těžkého tanku T-10 a pokud na tank dáte dělo z velké bitevní lodě nelze se divit problémům. Podvozek se nerozpadal, ani u tohoto kusu, ale pravda byla 50% pravděpodobnost, že se z samohybného stane nehybné, protože díky neřešení zpětného rázu se zpravidla urvala převodovka a občas , tedy po cca 10 výstřelech rupla příruba kterou bylo ten hovadský lauf přidělán k podvozku. Kusy 2 a 3 již měly zesílené lože, přidané masivní tlumiče, které přenášely rázy vystelu na nově řešenou a výrazně zesílenou kolovou sestavu uvnitř pásového podvozku. Kus číslo 4 měl nějaká vylepšení v zaměřovači a odpalovacím ústroji, byl označen jako vhodný pro výrobu a právě při schvalování výroby byl novým tajemníkem Chruščovem celý projekt zastaven. Podle chlápka v Petrohradském muzeu, chlápka, který v té době pracoval v Kirovově traktorovém závodu, kde to stavěli byl hlavní důvod to, že se s tím nedalo jezdit po železnici, protože se to nevešlo kvůli délce hlavně na vagon. Nejlepší prý bylo, že na to bylo vedení upozorněno již v začátku projetu ;-D
Plánovaná životnost lhlavně byla do 50 výstřelů, vypadá to jako málo, ale vzhledem na fakt, že to mělo střílet jadernou munici, tak to bylo více než dost.