300 000 dělostřeleckých nábojů ročně, či třetí největší výrobce munice na světě. Český obraný průmysl je k nezastavení
Český obranný průmysl zažívá zlaté časy. Daří se mu a v leckterých oblastech se stává světovým lídrem. S ruskou invazí na Ukrajinu se Česká republika ukázala jako perspektivní a spolehlivý partner. Díky výborné a často unikátní koordinaci vlády se zbrojaři prestiž České republiky výrazně stoupla, a to nejen u partnerů z NATO. Exportní potenciál českého obranného průmyslu je ohromný. Pojďme si růst českého obranného průmyslu trochu přiblížit.
Obranný průmysl byl nedílnou součástí budování samostatného Československa již v roce 1918. Československý zbrojní průmysl měl tehdy výborné jméno a špičkové československé zbraně se vyvážely prakticky do celého světa. To se změnilo během studené války. Vývoj vlastních klíčových zbraní byl utlumen a přešlo se na licenční produkci sovětské vojenské techniky, i tak československý průmysl zůstal oproti zbrojovkám spřátelených zemí Varšavské smlouvy trochu nezávislým a díky tomu u nás vznikly legendární zbraně, jako samopaly vz.58 a vz.61 škorpion, podzvuková letadla Delfín a Albatros, či obrněnce SKOT. Nicméně vývoj strategických zbraňových systémů, jako byly bojové letouny, tanky, či protivzdušná obrana, prakticky skončily a z Moskvy přišlo nařízení k licenční produkci sovětské techniky. Odbytiště pro československé zbraně se také výrazně zmenšilo praktiky jen na přátelské, komunistické země. Dodávky zbraní probíhaly i do přátelských zemí Sovětského svazu na Středním východě, kdy byla většina zbraní dodána darem a za zbytek převážně nikdo nezaplatit. I tok byl Československý obranný průmysl v 80. letech sedmý největší na světě. Československo bylo mimo jiné třetím největším výrobcem tanků na světě, hned po Sovětském svazu a Spojených státech. S pádem komunismu logicky přišel i výrazný pokles odběratelů československých zbraní. Zbraně sovětské doktríny se oproti ekvivalentům ze zemí NATO ukázaly jako zastaralé, navíc Moskva již nediktovala, komu se mají zbraně zdarma darovat. Po létech stagnace, resp. úpadku však přichází doslova obrození českého obranného průmyslu a českým zbrojovkám se velmi daří.
Jedním z příkladů úspěšného zástupce českého obranného průmyslu je společnost STV GROUP, která hraje velice důležitou roli v otázce dělostřelectva. Jako jediná totiž na našem území vyrábí dělostřeleckou munici ráže 155 mm. STV GROUP do konce roku plánuje dostavit novou výrobní linku na produkci dělostřeleckých granátů, čímž by roční produkce dělostřeleckých granátů měla vzrůst o 100 000 kusů ročně. V následujícím roce by měla být postavena další výrobní linka a produkce dělostřeleckých granátů by tak měla vzrůst na 300 000 kusů ročně. Se zvýšením produkce dělostřelecké munice přichází i investice do vlastní produkce bezdýmného prachu s cílem 1500 tun ročně. Pozadu nezůstává ani výroba tankových či minometných granátů. Dohromady by tak STV GROUP měla produkovat až 500 000 kusů velkorážové munice ročně. K tomu chce společnost vyrábět 500 000 kusů malorážové munice a co se týče výroby minometných granátů, společnost plánuje být zcela soběstačná.
Foto: Plnění těl střel tzv. šnekováním ve společnosti STV GROUP | Michal Pivoňka / ARMYWEB
Zbrojovka STV Group také letos v srpnu koupila slovenskou společnost MATADOR Industries, která se zabývá strojařstvím, frézováním, 3D měřením a kontrolou, svařováním, či výrobou jednoúčelových zařízení. Kromě civilního trhu se zaměřuje ovšem i na obranný průmysl, a to konkrétně na houfnice, kdy se podílí na vývoji a konstrukci slovenských houfnic Zuzana 2 a BIA. Podle Pavla Berana, ředitele speciálních projektů STV GROUP, plánuje díky akvizici MATADOR Industries vyvíjet a vyrábět vlastní těžká bojová vozidla pěchoty a vyrábět náhradní díly pro těžkou bojovou techniku. Výroba bojových vozidel pěchoty by měla započít příští rok a z počátku by se mělo jednat o desítky kusů ročně. Podle Mária Chudého z MATADOR Industries by se pak v budoucnu měla rozjet i vlastní výroba taženého dělostřelectva.
Obrovského úspěchu nedávno dosáhla skupina Czechoslovak Group (CSG), kdy se jí po letech vyjednávání podařilo odkoupit americkou divizi The Kinetic Group. Pod český holding tak budou spadat významné značky jako Remington, Federal nebo CCI Ammunition. Díky této akvizici se z České republiky stává třetí největší výrobce malorážového střeliva na světě.
Foto: Díky akvizici divize The Kinetic Group se z České republiky stává třetí největší výrobce malorážového střeliva na světě | Shutterstock
Připomeňme, že skupina CSG již v minulosti koupila předního italského výrobce munice Fiocchi Munizioni, či britskou muničku Lyalvale Express. CSG také vede diskuse s ukrajinskou zbrojovkou Ukroboronprom o vytvoření společného závodu na výrobu dělostřelecké a tankové munice na přímo Ukrajině, stejně jako produkci těžkých bojových vozidel. Skupina CSG také plánuje výrazně investovat do rozšíření kapacit svých podniků Excalibur Army a Tatra Defence Vehicle, čímž se zvýší produkce vojenské techniky, jako jsou například obrněnci TITUS 6x6, resp. TADEAS 6x6, Pandur II 8x8, Patriot 4x4, samohybné dělostřelecké systémy Morana a Dita či pancéřové kabiny pro vozidla Tatra. Neméně významná je i nedávná akvizice německé chemičky IFF, která vyrábí nitrocelulózu – důležitý komponent při výrobě výbušnin a střelného prachu. Po upravení výroby by mohla produkce vzrůst na 10 000 tun ročně, což je dostatek nitrocelulózy pro výrobu střelného prachu pro 1,6 milion dělostřeleckých granátů!
Výrazně se daří také České zbrojovce, resp. holdingu Colt CZ Group, kdy jeho tržby meziročně vzrostly o 51,1 %. Tržby z amerického trhu stouply o 38,5 % a na tuzemském trhu téměř o 75 %. Skupina Colt CZ Group kromě české armády dodává své zbraně a munici také armádám Dánska, Maďarska, Nizozemska, Polska a dalším.
Foto: Útočné pušky BREN 2 (na snímku) používá i naše armáda | Česká zbrojovka a.s. Uherský Brod
Významnou událostí byla na konci roku 2023 akvizice společnost Sellier & Bellot, která je tradičním českým výrobcem munice a řadí se mezi nejstarší strojírenské společnosti v České republice i celosvětově.
Z uvedeného je vidět, že se českému obrannému průmyslu daří a vše napovídá skutečnosti, že se mu do budoucna bude dařit ještě více.
Zdroj: STV GROUP, CSG, Colt CZ Group
Komentáře