Tragédie v Pearl Harboru: Selhal admirál Kimmel, nebo byl jen figurkou ve hře?
Během japonského útoku na hlavní základnu Tichomořského loďstva Pearl Harbor 7. prosince 1941 utrpěly Spojené státy ztráty přes 2 400 mrtvých, stovky zničených nebo poškozených letadel a mnoho zničených či poškozených lodí, což ochromilo akceschopnost námořnictva. Otázka odpovědnosti se nabízela okamžitě a z podstaty ji měl nést velitel Tichomořského loďstva, admirál Husband E. Kimmel.
Foto: Ikonická fotografie bitevní lodi Arizona během útoku | Wikimedia Commons / Public domain
Během útoku proletěla Kimmelovým oknem střela a zasáhla ho do hrudi. Když později sledoval vývoj událostí, údajně svému komunikačnímu důstojníkovi řekl: „Bylo by milosrdnější, kdyby mě zabila.“ Ale nepředbíhejme. Husband E. Kimmel se narodil v Kentucky v roce 1882 a v roce 1904 absolvoval Námořní akademii USA. Téměř čtyři desetiletí sloužil své zemi kvalifikovaně a s vyznamenáním. Důvodem, proč byl vybrán jako velitel Tichomořského loďstva v době, kdy bylo napětí s Japonskem vysoké, byly jeho prokázané schopnosti, zkušenosti a nezpochybnitelné zásluhy.
V únoru 1941 Kimmel převzal funkci vrchního velitele po admirálu Jamesi Richardsonovi. Pouhý rok předtím byla hlavní základna přesunuta ze San Diega v Kalifornii do Pearl Harboru na Havaji, aby mohla lépe reagovat na případné agresivní akce Japonců. Husband E. Kimmel na začátku roku 1941 napsal, že věří v možnost překvapivého útoku na Pearl Harbor, a podnikal nezbytné kroky k minimalizaci škod a zajištění, že takový útok bude pro Japonce natolik nákladný, že se jej neodváží provést. Obrana Havaje však nebyla jen jeho odpovědností; velitelem pověřeným obranou na území budoucího amerického státu byl generálporučík Walter Short.
Ačkoli oba muži za útok na Pearl Harbor zaplatili vysokou cenu, veřejnost si pamatuje především obrazy potápějících se a hořících lodí. Vinu za útok tak nesl především Kimmel. Obvinit jeho a/nebo Shorta však není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Bezpochyby jako vrchní velitelé nesli odpovědnost za to, co se odehrálo, ale dodnes lze pochybovat, zda by některý z proslulých vojenských admirálů a generálů druhé světové války mohl za daného scénáře dosáhnout jiného výsledku. Klíčovou otázkou zůstává, zda něco podcenili.
Deset dní po útoku na Pearl Harbor byl Husband E. Kimmel zbaven velení – právě v době, kdy usilovně plánoval odvetné akce proti Japoncům. Robertsova komise, jmenovaná americkým prezidentem Franklinem D. Rooseveltem k vyšetření útoku, dospěla k závěru, že on i Walter Short se provinili špatným úsudkem a zanedbáním povinností. Kimmelovi byla snížena hodnost na kontradmirála a v době, kdy se rozhořel největší konflikt, jaký kdy svět zažil, odešel tento kariérní námořník do výslužby.
Aby obhájil svou pověst, Kimmel svalil vinu za selhání přímo na Washington. Zachycené japonské telegramy, které naznačovaly bezprostřední útok, byly v rukou úředníků v Kapitolu, ale nebyly sděleny ani jemu, ani Walteru Shortovi. Kimmel tvrdil, že kdyby měl nezvratné informace, nenechal by se zaskočit – jeho jednotky by byly v pohotovosti a útok by nemohl proběhnout tak hladce. Odhalení těchto telegramů vedlo některé k přesvědčení, že Franklin D. Roosevelt a další lidé ve Washingtonu byli ochotni útok strpět, aby usnadnili vstup USA do druhé světové války. Podle této teorie by, pokud by Kimmel dostal předběžné varování, americká tichomořská flotila nebyla v Pearl Harboru přítomna, což by vedlo Japonce k odvolání útoku.
Kritici Husbanda E. Kimmela poukazovali na jeho taktická selhání, která přispěla k tomu, že byl útok pro Japonce velkým úspěchem. Podle nich tento výsledek souvisel jen velmi málo s tím, zda věděl o chystaném útoku, či nikoli. Kimmel se domníval, že největší hrozbou pro americkou tichomořskou flotilu byla sabotáž, a proto nechal bitevní lodě kotvit v přístavu pohromadě, aby byly lépe pod dohledem. Stejně tak byly letouny soustředěny na letištních plochách. Kimmel také nezorganizoval dálkové letecké hlídky, a to ani poté, co rozvědka ztratila stopu japonských letadlových lodí. K tomu měl špatné vztahy s generálem Walterem Shortem, což vedlo k nedorozuměním ohledně připravenosti ostrova na útok.
Bez ohledu na to, zda byly k dispozici zpravodajské informace, neměl by právě toto být důvodem, proč Kimmel nepodnikl kroky, které byly v jeho silách? Admirál Chester Nimitz, který Kimmela ve funkci nahradil a dovedl Tichomořské loďstvo až do Tokijského zálivu, v rozhovoru z roku 1964 prohlásil, že bylo vlastně požehnáním, že Husband E. Kimmel nebyl předem varován. Nimitz se domníval, že kdyby o chystaném útoku věděl, vyrazil by s americkou tichomořskou flotilou na moře, aby Japonce zachytil, což by pro Američany skončilo ještě větší katastrofou. Flotila bitevních lodí, s podporou možná dvou letadlových lodí, by proti silnému japonskému údernému svazu neměla šanci, a podle Nimitze by se nikdy nedostala na dostřel. Po útoku na základnu se navíc podařilo vrátit do služby šest bitevních lodí, které byly vyzdviženy z mělkého dna zátoky. Ačkoliv byly ztráty značné, americké námořnictvo je dokázalo relativně rychle zacelit.
Historici se ve věci odpovědnosti Husbanda E. Kimmela neshodují. Jeho rodina se však nikdy nevzdala snahy očistit jeho jméno. Vyšetřování vedené jeho příbuznými dospělo k závěru, že odpovědnost nesou i další vysoce postavení důstojníci, což vedlo v roce 1999 americký Senát k přijetí nezávazné rezoluce, která Kimmela i Waltera Shorta očistila. Rezoluce zároveň vyzývala k obnovení jejich hodností, což však dosud neučinil žádný úřadující prezident. Hlasování o této rezoluci skončilo poměrem 52:47, což svědčí o tom, jak rozdělená je odborná veřejnost v otázce Kimmelovy viny.
Zdroj: warhistoryonline.com, history.navy.mil
Komentáře
Azor
21. 02. 2025, 17:41Takovéto články redakcí tohoto webu otisknou.Není kontraverzní a hlavně je korektní.
A tak se člověk nemuže divit,že ten článek jde jen po povrchu.Pokud by šel do hloubky,tak by mohl mít autor potíže ,nejměně tím ,že by mu to neotiskli.V horším by mohl dopadout jako p.Bednářová.
Autor zapomněl na toto - příčina a následek.Vůbec se nezmnuje,proč to Japonsko zaútočilo.Jen tak z plezíru???
Co že o takových to věcech řekl tento pán?
"Teodore Roosevelt řekl: "Nic v politice se neděje náhodou, vše bylo tak či onak připraveno.“
Asi to byl hlupák.Akorát neřekl,kým ! ! !
Japonsko na tom bylo s politikou stejně jako USA a i VB - (imperiální zájmy),kteří pobízeli Japonsko na napadnutí jak Koreje tak i Číny.A proč? Na oslabení SSSR.Oboustranná politika těchto tří zemí od r. 18 viz intervence do Ruska.
Jak už říkal Fridrich II - "Agresorem je ten,kdo donutí protivníka pozvednout zbraň"
A co že USA udělalo Japonsku?
"V mesících pred útokem na Pearl Harbor udelal Roosevelt všechno, co bylo v jeho moci, aby Japonce rozhněval. Zastavil všechen prodej americké ropy Japonsku. Zmrazil japonská aktiva v USA. Dal veřejné pujčky Číne a taky poslal vojenskou pomoc Británii, oba tyto státy byly ve válce nepřáteli Japonska. To je mimochodem úplne v rozporu s Mezinárodními válecnými pravidly."
"Roosevelt Japonce záměrně provokoval tím, že posílal menší vojenské lodi do jejich vod. Když byl svými rádci upozorněn, že je to válečný čin, prohlásil, že „my si můžeme dovolit ztratit pár menších lodí.“ (Na námořníky, kteří tyto lodi obsluhovali, nemyslel.)
A Roosewelt věděl něco o logice.Co se poté zákonitě stane.Ale jak to udělat , aby to pro dav vypadalo jinak? A proč to vlastně takto narežíroval?
viz. -
"Roosevelt velmi sympatizoval se zájmy mezinárodních bankéru a jejich eminentní zájem byl vstoupit do války. A jak jsme viděli, pro mezinárodní bankéře není nic výnosnejsí než válka. V zápisníku Rooseveltova ministra války Henryho Stimsona z 25. listopadu 1941 si Stimson zaznamenal rozhovor s Rooseveltem: "Otázka byla, jak je nasměrovat, aby vystřelili první. Bylo žádoucí zabezpečit, aby Japonci byli ti, kterí zaútocí první, aby nezustala žádná pochybnost o tom, kdo byl agresor."
"historik John Toland ve své knize Infamy: Pearl Harbor And Its Aftermath zdůrazňuje, že došlo k několika varováním o chystaném útoku na Pearl Harbor.147 Obdobná upozornění poskytl i ředitel FBI Edgar Hoover. Profesor historie Gordon Prange ve své knize At Dawn We Slept: The Untold Story of Pearl Harbor uvedl, že prezident Roosevelt a pár zasvěcených o japonském útoku věděli předem, ale záměrně ho připustili, aby Spojené státy byly zataženy do druhé světové války"
https://dspace5.zcu.cz/bitstream/11025/47833/1/ULDRYCHOVA%2C%20Michaela%2C%20Bakalarska%20prace%2C%20Plzen%202022_0.pdf
"Asi pět dní před útokem obdržel Roosevelt dva dopisy, ve kterých vojenská rozvědka prolomila japonský kód o projektu útoku na Pearl Harbor. Vojenské úřady ve Washingtonu poslaly armádním rádiem informace o japonských plánech na Havajské ostrovy. Tyto dopisy byly před Kimmelem a Shortem ukryty, ale fakticky ujistily Roosevelta, že před japonským útokem byli varováni."
"A 4. prosince, 3 dny pred útokem, dostal od australské tajné služby Roosevelt informaci o japonských jednotkách smerujících k Pearl Harboru. Roosevelt ji ignoroval. (Churchill po setkání s Rooseweltem 9.8.1941.informoval vládu že Roosewelt bude záměrně čekat na incident který mu umožní zapojit USA do války.
https://www.youtube.com/watch?v=IAw3y6l0sGU 37.00.)
(podvečer toho útoku přikázal odstranit cennější lodi a v přístavu nechal jen pár těch, na kterých mu nezáleželo.)
AUTOR: Jane Kaufman
A jak se ocekávalo a dovolilo, 7. prosince 1941 zaútocily japonské jednotky na Pearl Harbor. Zemrelo 2.400 vojáku. Pred útokem nechtělo mít s válkou nic spolecného 83% americké verejnosti.
Zdroje -
http://nr1a.com/Duch-doby.htm
Robert A. Theobald americký kontraadmirál, napsal v roce 1954 knihu The Final Secret of Pearl Harbor: The Washington Background of the Pearl Harbor Attack.
Kniha Williama Endgala
https://cs.topwar.ru/64308-perl-harbor.html
Kořen
21. 02. 2025, 11:10Předpokládám, že tohle téma bude budit vášně. Podle mě mohly nastat tyto tři možnosti. 1.) informace a indicie o chystaném japonském útoku nebyly k dispozici a Kimmel měl k dispozici jen obecná varování před možnými projevy nepřátelských aktivit, které si vyložil jako varování před sabotážemi 2.) informace o chystaném útoky k dispozici byly, ale přes nepružnou komunikační mašinerii se k admirálovy nedostaly (včas). Četl jsem o jakýchsi problémech, kdy se na velitelství v USA řešilo, zda zprávy posílat šigrovaně, nebo ne, že se posílaly dálnopisem, snad levněji, ale se zpožděním, že bylo při získání některých zpráv už popracovní době a nikoho na velitelství nesehnali, nebo byl někdo ze zodpovědných na golfu, a že snad uprostřed náletu admirálovi přinesli čerstvě přijatou depeši, že se dá každým okamžikem očekávat nepřátelský útok, ať učiní veškerá možní opatření na jeho odražení. 3.) informace k útoku byly a to poměrně podrobné a prý byl zájem na tom, aby byl japonský útok překvapivý a drtivý, aby jinak izolacionistické veřejné mínění požadovalo okamžitý vstup do války a tudíž byl prý Kimmel záměrně informován nedostatečně, aby tento politický záměr nezhatil. Která z těchto možností je pravdivá, to nevím. Já se kloním ke 2. nebo 3.Údajně Nizozemci měli k dispozici dost podrobné zprávy o chystaném útoku a o způsobu jeho provedení a tyto zprávy předali Američanům. Myslím, že něco měli i Britové a hlavně sami Američané, resp. tajná služba, také nespali. Možnosti 3 konspirativně nahrává také náhoda, že zrovna v době útoky byly všechny letadlové lodě pryč z Pearlu.
Kořen
21. 02. 2025, 12:14A ještě abych si odpověděl na otázku v nadpisu:
ad varianta 1.) admirál neselhal, protože něml dostatečné informace proti čemu by se měl bránit
ad varianta 2.) admirál neselhal, protože množství a kvalita informací nenaznačovala, že dojde k útoku nepřátelských vojenských sil. Naznačovaly ale jistou eskalaci a admirál mohl nad rámec uskutečnit další obranná opatření
ad varianta 3.) admirál neselhal v tom, co se od něj očekávalo - nedělat nic a nechat dopadnout útok plnou silou a stát se tak figurkou v politické hře, jak dostat veřejné mínění na stranu vstupu do války. Veřejně byl ovšem prezentován tak, že tragicky selhal. Což se snažili jeho potomci dokázat a dosáhnout jeho očištění. Jeho jmého očistil americký senát v roce 1999 s tím, že Kimmel před útokem neměl k dispozici zásadní informace, které Washington k dispozici měl (na Wiki, Kimmel). Hodnost mu však ani dodatečně vrácena nebyla.
JanJan
21. 02. 2025, 18:31Hezky jste to analyzoval, nejsem sice milovník konspiračních teorií, ale variantou 3 se vážně zabývám. Docela zajímavou skutečností je, že velice šikovný korvetní kapitán Rochefort (ten, který posléze odhalil japonské plány útoku na Midway) se svým týmem úspešně pracoval na dékodování japonských kódů, měsíc před Pearl Harborem dostal zákaz dékodovat japonskou diplomatickou poštu, respektive byl mu k ní odepřen přístup, rozkaz vydal mimochodem admirál Turner, ten co pozdji velel invazní flotile na Guadalcanal. V článku krátce zmíněný admirál Richardson, předchozí velitel Pacifické flotily, byl odvolán Rooseweltem, protože nesouhlasil s přesunem flotily fo Pearl Harboru, bál se mimojiné o její bezpečnost, konec konců samotní Američané úspěšně dvakrát "zaútočili" na Pearl Harbor letadlovými loděmi v meziválečném období. Je možné, že byli Japonci opravdu podceněni, letadlové lodě byly pryč, a bitevní lodě stály v mělkém přístavu, Američané se nemuseli poučit z Tarenta, a tak se nemuseli bát torpédového útoku a bombový útok nemohl přinést velké škody, americké bitevní lodě měly zesíleno pancéřování palub do té míry, že byly prakticky imunní vůči protipancéřovým bombám, potopení USS Arizona bylo vlastně náhodou, patrně šlendriánem posádky, neuzavřením nějakého přístupu ke skladišti apod. Pořád to mám ale v rovině zajímavé konspirace. Kimmel byl ale určitě obětní beránek, byl to velitel, který pro loďstvo udělal opravdu hodně, dal ho do kupy a připravil na válku, vytáhnul z meziválečné mírové letargie, osud byl k němu krutý.