Američané vybírají samohybné houfnice nové generace i v zahraničí
Americká armáda oznámila přidělení pěti zakázek na nadcházející demonstraci výkonnosti pro modernizaci samohybných houfnic. Mezi společnosti vybrané pro tyto zakázky patří American Rheinmetall Vehicles, BAE Systems Bofors, Hanwha Defense USA, General Dynamics Land Systems a Elbit Systems USA. Zakázky dosahují u všech společností celkové výše přibližně 4 milionů USD.
Cílem iniciativy Modernizace samohybných houfnic je zvýšit schopnosti houfnic zvýšením dostřelu a rychlosti palby s využitím vyspělých technologií pro zvýšení mobility, schopnosti přežití, spolehlivosti, logistické podpory a palebné síly samohybných dělostřeleckých systémů. V říjnu 2023 armáda ukončila snahu o rychlé prototypování ERCA a rozhodla, že před přechodem do oficiální akviziční fáze je u děla s délkou hlavně 58 ráží nutný další vývoj a přepracování. Generálmajor Glenn Dean vysvětlil, že v rámci nové strategie armáda zkoumá americké i mezinárodní možnosti využití vyspělých a dostupných průmyslových řešení k zaplnění kritických mezer ve schopnostech dělostřelectva.
Demonstrace výkonnosti mají být zahájeny v listopadu 2024. Podle generála Deana mají tyto demonstrace podpořit přechod armády od vývoje k pořízení vyspělého a dostupného systému. Cílem je dokončit všechny demonstrace výkonnosti dodavatelů do konce roku 2024, což armádě umožní zjistit, zda existují provozně vhodná řešení, která mohou postoupit do fáze konkurenčního hodnocení, což může vést k budoucím výrobním zakázkám.
V současné době americká armáda využívá k plnění různých operačních úkolů několik typů houfnic. M109A7 Paladin je 155mm samohybná houfnice, která nabízí značnou mobilitu a přesnost, zejména s naváděnou municí Excalibur. Tažená houfnice M777 stejné ráže je lehká a lze ji nasadit pomocí vrtulníku, zatímco 105mm houfnice M119A3 se používá pro podporu na krátkou vzdálenost a v náročném terénu. Přestože je postupně nahrazována, zůstává 155mm houfnice M198 spolehlivou houfnicí pro záložní jednotky. Tyto systémy poskytují armádě širokou škálu schopností v oblasti dostřelu, mobility a palebné síly.
Mezi možnostmi, které jsou k dispozici pro uspokojení potřeb modernizace samohybných houfnic USA v rámci programu SPH-M, nabízí několik systémů vyráběných vybranými dodavateli pozoruhodné výhody. Požadavky USA se zaměřují na zvýšenou účinnost, prodloužený dostřel, vysokou rychlost palby, jakož i vynikající mobilitu, spolehlivost a zvýšenou schopnost přežití.
American Rheinmetall Vehicle: RCH 155
Houfnice RCH 155 od společnosti American Rheinmetall Vehicles na platformě Boxer kombinuje palebnou sílu a pokročilou ochranu a dobře odpovídá požadavkům americké armády na mobilitu a bezpečnost. Používá kanon ráže 155 mm/L52 a těží z výhod modularity platformy Boxer a automatické věže. Jeho konstrukce umisťuje prostor pro osádku vpředu a věž vzadu, což umožňuje dvěma operátorům řídit palebné a pohybové funkce.
Foto: Mezi zvažovanými systémy je také RCH155 od American Rheinmetall Vehicles | Rheinmetall
Díky rychlosti střelby 9 ran za minutu a schopnosti MRSI (Multiple Rounds Simultaneous Impact; střelba s jednotným dopadem střel) je RCH 155 optimalizována pro rychlé údery, zatímco její pancíř AMAP poskytuje ochranu proti střelám ráže 14,5 mm a minám do hmotnosti 10 kg. Je vybavena motorem o výkonu 816 k, dosahuje maximální rychlosti 100 km/h a nabízí dojezd 700 km, což je významná výhoda pro operace na velké vzdálenosti.
Hanwha Defense USA: K9A2
Také vozidlo K9 Thunder od společnosti Hanwha Defense USA ve verzích K9A1 a K9A2 se zdá být dobře přizpůsobeno potřebám americké armády. Tato samohybná houfnice ráže 155 mm/52, kterou používají ozbrojené síly Austrálie, Polska a Egypta, kombinuje účinnou palebnou sílu se zvýšenou mobilitou. S maximálním dostřelem 40 km a rychlostí střelby 6 ran za minutu je houfnice K9 Thunder schopna rychlých úderů, včetně režimu MRSI.
Její automatický nabíjecí systém a systém uzamčení hlavně během přepravy zvyšují efektivitu a bezpečnost, stejně jako 12,7mm těžký kulomet pro vlastní ochranu. Je poháněna motorem o výkonu 1000 koní a převodovkou Allison dosahuje maximální rychlosti 67 km/h a dojezdu 360 km, což je ideální pro rozsáhlé mise. Její svařovaný ocelový pancíř, ochrana proti CBRN a automatické systémy řízení palby z ní činí komplexní a robustní systém, zatímco verze K9A2 zavádí automatizační prvky, které snižují závislost na osádce, což dobře odpovídá modernizačním kritériím USA.
GDELS a KNDS Deutschland: AGM
Spolupráce mezi společnostmi KNDS Germany a General Dynamics European Land Systems (GDELS) vedla na konferenci Future Artillery Conference v Paříži k představení modulu AGM (Artillery Gun Module) integrovaného do těžkého transportéru PIRANHA (HMC). Toto pokročilé řešení kombinuje působivou palebnou sílu plně automatizovaného kanonu ráže 155 mm/52 od společnosti KNDS s vynikající taktickou mobilitou vozidla PIRANHA HMC společnosti GDELS. AGM na vozidle PIRANHA HMC, které je určeno pro dvoučlennou osádku s možností umístění třetího člena osádky nebo dalšího úložného prostoru, přináší uživateli různé možnosti a výhody.
Díky robustnímu podvozku Multi-Link 10x10 umožňuje AGM na rozdíl od běžných kolových houfnic střelbu za pohybu bez nutnosti stabilizačních podpěr, což zvyšuje její flexibilitu a schopnost rychlé reakce. Systém nabízí azimut palby 360° a podporuje nepřímou i přímou palbu na pohyblivé pozemní a námořní cíle. Klíčové funkce, jako je schopnost Shoot & Scoot a MRSI, zvyšují univerzálnost modulu pro dělostřeleckou podporu v dynamickém bojovém prostředí, což z něj činí silného kandidáta pro americké síly, které hledají pokročilou palebnou sílu v kombinaci s bezkonkurenční operační mobilitou.
BAE Systems Bofors: Archer
Systém Archer od společnosti BAE Systems Bofors má také výrazné výhody, zejména zvýšenou mobilitu díky podvozku nákladního automobilu Volvo A30E 6x6, který umožňuje rychlý přesun a okamžité nasazení. Tato houfnice ráže 155 mm/52 má dostřel až 60 km s naváděnou municí Excalibur. Díky plně automatickému nabíjecímu systému dokáže Archer vystřelit vezených 21 nábojů za 2,5 minuty a zároveň nabízí zvýšenou ochranu osádky v pancéřové kabině odpovídající normě STANAG 4569. Má dojezd až 500 km a maximální rychlost 70 km/h.
Elbit Systems: ATMOS 2000
ATMOS 2000 od izraelské společnosti Elbit Systems je vysoce výkonný dělostřelecký systém namontovaný na podvozku nákladního automobilu Tatra v konfiguraci 6x6 nebo 8x8, který nabízí vynikající mobilitu a zároveň je kompatibilní s municí NATO. Tato 155mm houfnice s dostřelem až 41 km je vybavena poloautomatickým nabíjecím systémem a rychlostí palby 8 ran za minutu, což umožňuje rychlé a účinné údery. Ačkoli je houfnice ATMOS méně pancéřovaná než pásové systémy, je s dojezdem 1000 km a maximální rychlostí 80 km/h ideální pro mise vyžadující rychlé nasazení. Používá ji několik zemí a je vybaven pokročilými systémy řízení palby a obrněnou kabinou, což z ní činí flexibilní řešení kompatibilní s potřebou americké armády mobilního a účinného dělostřelectva.
Tím, že se americká armáda rozhodla pro tuto fázi demonstrace výkonnosti pracovat s osvědčenými a dostupnými technologiemi, chce zvýšit efektivitu při hledání a nasazování optimálních řešení pro své dělostřelectvo. Tento přístup by mohl armádě umožnit rychleji a přesněji uspokojit strategické potřeby a zároveň využít existující systémy k minimalizaci rizik a nákladů spojených s novými technologiemi.
Zdroj: armyrecognition.com
Komentáře
Pepík Knedlík
20. 10. 2024, 15:51Sl
Po zabití Haníja, Nasralláhs a Sinwárs následovat další varování z Izraele.
Premiér Netu se také obrátil ke všem obyvatelům Pásma Gazy. „Sinwár zničil vaše životy. Tvrdil, že je lev, ale ve skutečnosti se skrýval v temném tunelu - a byl odstraněn, když ve strachu prchal před našimi vojáky. Jeho odstranění je důležitým milníkem v pádu vlády zla Hamásu. Chci znovu co nejjasněji říci, že Hamas už v Gaze vládnout nebude. Toto je začátek dne po Hamásu, toto je příležitost pro vás, obyvatele Gazy, abyste se konečně vymanili z jeho tyranie.“
A pokračoval: "Výzva pro všechny, kdo drží naše rukojmí: těm, kdo složí zbraně a rukojmí vrátí, bude dovolíme odejít a žít.“ Zločinci mají tedy jedinečnou šanci zachránit si krk. Netanjahu ovšem dodal i „B“. „Kdo rukojmím ublíží, dostane, co si zaslouží.“
Ještě dodam: *je třeba zničit krtky*.
Slavoslav
20. 10. 2024, 17:55knedlik
vidis, toto je nieco absolutne zbytocne co vobec nie je k teme hufnic a co sem umelo tahas. Lebo sa tu nikto nebavil o tom ktory konflikt je dolezitejsi globálne i ked ani tam by sme sa asi nezhodli.
Czertik
20. 10. 2024, 19:54pepiku
on ma pravdu, dokud nebudou teroriste z hamasu, hizbalahu a ostatnich muslimskych teroristickych organizaci zniceny a jejich moc zlomena, v izraeli nikdy nebude klid.
Pepík Knedlík
19. 10. 2024, 22:01Velice pěkná možnost jak si pořídit houfnici. Po přečtení a nejen zde mám dva finalisty: RCh a ATMOS. A proč.? Caesara nikdo nechce, protože je to sračka. Pardon i ostatní.
Marty
17. 10. 2024, 10:43trochu mě mrzí že se v této společnosti neukázala také "naše" MORANA, chápu že na rozdíl od ostatních systému je nejméně ozkoušená, ale základní vývoj byl již ukončen = účastnit by se mohla a ikdyž by nejspíš nezvítězila v pozdějším tendru, i to kdyby se dostala ze zkoušek výkonnosti dál k vlastnímu výběru by pro ní byla myslím dobrá reference, rozhodně dle parametrů má co ukázat
Czertik
17. 10. 2024, 22:52myslim ze vyrobce dobre vi proc se nepokusil tendru zucastnit. byt i jen pouha pritomnost v tendru by mu zvysila povedomi o nem ve svete.
Marty
18. 10. 2024, 06:21Czertik
tak to "asi" ví, ale mě by to zajímalo také, protože mi nepříjde že by za těmito stroji zásadně zaostávala podle zveřejněných parametrů
Slavoslav
18. 10. 2024, 07:51predpokladam, ze naklady na taku ucast by boli v desiatkach milionov a ani ako reklama by sa im to nevratilo. Mimochodom, najlepsia reklama je teraz ucast na konflikte na UA a pozitivne referencie stade. Na mieste vyrobcov by som sa tam snazil umiestnit svoje produkty co najviac
Marty
18. 10. 2024, 08:19Slavoslav
no, jestli sem to dobře pochopil, tak značnou část nákladů hradí USA, proto by mi to přišlo výhodné, navíc i připomínkování někoho zkušeného ale opravdu nezaujatého z venku muže být prospěšné pro další vývoj/dílčí úpravy/vyladění, naopak na UA by tyto stroje momentálně museli vysílat na vlastní náklady, a to nemalé, jinak zastoupení je tam tuším v celé, nebo téměř celé vývojové škále, od DANA vz.77, přes, teď si nejsem jist jestli i DANA M1 nebo jen M2, slovenská vývojová "odnož" ZUZANA, tak i DITA, tudíž výrobce je tam svími produkty zastoupen početně i pestrostí, nebo přesněji řečeno, tento systém (s různými výrobci) a jméno si zatím dělají více než dobré všechny, ale vyrobit hned několik systémů MORANA na vlastní náklady (CSG již přispěla nemalími částkami UA z vlastní kapsy) zvlášť v momentě kdy je pouhý prototyp, nevím jestli by nebylo zbytečné
Slavoslav
18. 10. 2024, 08:29Marty
lenze pochybujem, ze tam USA pozu a preplatia to kazdemu.
Caro dodavok an UA je, ze to ziaden vyrobca nerobi zadarmo a vzdy to niekto zaplati. Najma prve roky vojny ked bolo viac penazi ako dostupnej techniky. Osobne tipujem, ze od buduceho roku uz zacne byt aj UA trochu vyberava najma v delostrelectve a celkovo je snaha vybudovat vyrobu najma na UA (s masivnou zahranicnou podporou samozrejme), aby ta bola sebestacna a zacala standardizovat vyzbroj. Niekde som zachytil, ze dokazu vyrobit cca 15 Bohdan mesacne a tak predpokladam, ze zaujem o zapadne hufnice postupne utichne a pojdu peniaze inde, napriklad do tankov
Marty
18. 10. 2024, 08:43Slavoslav
to je celkem logické, proto si myslím že tam se již příliš mnoho referencí nezíská, tak určitě si USA vybírali mezi těmi kdo se hlásil, ale ani nevíme zda se CSG s MORANou hlásila, pokud ne, tak mě zajímá proč, pokud ano a nebyla vybrána tak proč, jako technickou zajímavost myslím, např.: není doladěn systém řízení palby, hlaveň zatím nemá potřebnou životnost atd...
Czertik
18. 10. 2024, 13:41jake naklady mas na mysli ? vzdyt v clanku se jasne pise ze ony firmy dostanou penize od amiku pro demosntaci svych schopnosti.
a kdyz si u te ukrajiny....je skutecne s podivem, ze acr stale chce koupit ceasary, ktere ze zapadnich del maji nejnizsi hodnoceni a dansko ktere melo svoje cesary daly vsechny ukrajine a nove dela co nakupuji nejsou cesary.
to je celkem sila napoveda pro ceske mno, ale ono je stale chce.
co za tim vezi ? neschopnost nebo korupce ?
Slavoslav
18. 10. 2024, 14:16Czertik
ono nemalo usilia a penazi to bude stat tak ci tak. A teda najskor musis to pzovanie a dotaciu na predvedenie dostat.
Co sa tyka Ceasarov to nebudem hodnotit. Nemyslim si, ze to mala vyhrat Zuzana ako mnohy tvrdili, ale miesto Ceasara by som urcite radsej zvolil nieco ako EVA
Slavoslav
18. 10. 2024, 14:30mimochodom, tym smerom chcu po skusenostiach tahat UA aj Bohdanu (povodne to mala byt spolupraca s Konstruktou kde by to bola EVA so spolahlivejsim automatom). Lahka kolesova hufnica s automatom. Pricom ten automat nemusi byt na vela ran, staci na jeden palebny rpepad, po zmene stanovista automat posadka na kludne moze doplnit
Marty
18. 10. 2024, 17:30zrovna s Cesary to není jednoduché, před chvílí sem četl relativně kladné hodnocení, ale dostobecné, ze strany urajiny, nejvíce vyzdvihli paradoxně mnohem větš bezpečnost než napříkladPoslký Krab, a to díky mobilitě,obecně ty urajině předané kusy sou prvotní verzí pokud se nepletu a s tím tendrem u nás, no proč to nevyhrál domácí výrobce je jednoduché, v době vypsání vubec nenabízel dělo ráže 155mm, byla max DANA M2 152mm, DITA 155 byla dokončena až chvílipoté a se svou kratší hlavní nemohla výrazněji konkurovat, krom toho že to nestihla, obecně si myslím že je tady taková tradice ze všech stran házet špínu na cokoliv co naše armáda pořídí: BREN se zasekává u každého druhého výstřelu, Cesaru upadne hlaveň po každém třetím, Gripeny mají dolet max Praha-Brno, CV90 byly zastaralé už v 70tých letech, Pandur prostřelí i vzduchovka, F-35 zatím nemá jediný letuschopný exemplář, MINIMI má nižší kadenci než běžný revolver, EVO 3 je z plastukterý praská... vynechal sem něco?:grin:tak jako se nemá přehánět optimismus, myslm že ani přílišná skepse není ku prospěchu věci:grin:
Czertik
18. 10. 2024, 19:45slavoslav
nemyslim, ze penize by byly pro ea problem, zvlast kdyz vezmes v to, kolik si "odklonili" na dodavkach minice na ukrajinu - dle mych vypoctu vic nez 100 milionu euro. (200-500 euro na naboj pri dodavce vice nez 300 000 naboju).
takze bych to videl na to, ze zapad proste ea jako kvalitniho/seriozniho/dej co chces vyrobce jedoduse nevnima.
Czertik
18. 10. 2024, 20:07marty
beru ze u ceasaru ocenuji mobilitu, ale to je asi tak vse co na nem muzou ocenovat. napsat ze cesary na ua sou prvni verze, nic nemeni, ani pozdejsi verze nemaji ony problemy s narocnosti urzby a choulostivosti odstraneny, protoze se proste o nich nevedelo. mozna to bude lepsu u cesaru 2. ale driv urcite ne.
co se tyka toho ze ne vse ceske bylo dotazene do konce a nemohlo se zucasnit tenru....tak se mohlo chvily pockat, nic (vyjma mozne korupce a natlaku) nenutilo cesko s nakupem spechat.
k brenum, tak kdyz si projdes yt ci sranky, tak extremne vzacne najdes pozitivni recenze na bren 1, ten mel spostu problemu a neodelku. bren 2 ktery byl vyvinut az dlouho pote co se breny 1 dostaly do acr. (a to ze se oznacuji jako 2 misto jako dalsi verze 1 by ti melo hodne napovedet).
a ani by me tak nevadilo ze zakazku vyhraly breny 1 (chyby jdou vychytat), ale hlavne to, ze staly cca 3x vic nez vsechny ostatni nabidky.
pandur....relativne solidni vehikl (byt vyrazeni 6 kusu jednou fabiou je legenda), ale opet ceska klasika, tusim dokonce ze az 5x drazsi dodavka pro acr nez pro jakehokoliv jineho zakaznika.
cv90 - zkusenosti z ukrajiny ukazuji, ze verze co zvolila acr je pro budoucnost zcela nevhoda a acr opet nijak nereaguje a nechce nic zmenit. a cena za jeden kus ktera pokud se nepletu se blizi az 800 milionum ....je opet neprestavitelne vysoka. proboha za co ???????
u letadel se obecne prijma ze za 30 let provozu "sezerou" stejnou casku za jakou se nakoupily. u pozenmi techniky sou provozni naklady menzsi, jenze ceska specialita presahuje vyznamne i ono letecke pravidlo.
minimi - opet neni problem s kvalitou zbrani, ale s tim, jak se tam rozkradaji penize. to ze acr bez problemu akceptuje to, ze dovozce si za dodani kulemetu vezme 80% jejich ceny.....
skutcene jedina armda na svete ktera je vice zkorumpovana nez ta ceska je jen a jen ruska, zadna jina.
neversi ? podivej se na celkovy rozpocet acr, a co vsechno ma nebo nema ve vyzbroji. pak se podivej na srovnatelne svedsko a finsko a jejich rozpocty a vyzbroj (nesmis zapomenout ODECIST namornictvo).
a pak ti mozna neco dojde.
Marty
19. 10. 2024, 01:17neříkám že je systém výběru dokonalí, natož jeho výsledky, říkám že na výsledcích bych hledal i pozitivní stránky, BREN1 slouží dnes jáko náhrada SA 58 u záložáků, zbytek má BREN 2, právě vychytaný na základě připomínekz reálného nasazení, vyřazeníPanduru z provozu kvuli Fabii? no nebyl to jediný kurozní případ, ale... bez SPZ a splnění podmínek pro STK nesmí na silnici nic, bez žádného ale, to že noví držák na SPZ nebo blinkr stojí víc než ta Faboie je průser, ale nemá vliv na bojovou kvalitu toho stroje, atd... ano, většina byla u nás předražená ale třeba MINIMI, zjevně byly taky, ale s oblibou se porovnává obchodní cena kulometu s tím za kolik byl pro naší armádu nakoupen, to kolik věcí krom vlastního kusu zbraně tam je zahrnuto, se moc neřeší, to by nebylo tak senzační, ano předražen byl, ale ne o 275% jak je s oblibou říká, ale o 25%, i to je problém, ale stále to nemění nic na jeho schopnostech/výkonech, atd...
pokud budeme hledat jen negativa, zapomeneme najít i naše silné stránky, vědomí slabích stránek válku nevyhrává, maximálně brání prohře, ale výhru zajistí spíše vědomí o výhodách, přednostech, těch je na těchto systémech mnoho, a duležité je je využít, a já věřím že ti co to mají na starosti vědí lépe jak mi, jak se o to pokusit :slight_smile:
Czertik
19. 10. 2024, 17:49marty
souhlas s tebou, ze je treba armadni vybaveni modernizovat, ale co uz ti nedochazi je to, ze diky onu rozkradani se modernizace acr obrovsky zpomaluje.
kdyby breny 1 a 2 nestaly 3x vic nez ostatni, tak by dnes i zalozaci meli breny 2, s tim ze 1 by byly v mobilizacnich skladech (pokud je uz nezrusily).
proste pri normalnich cenach by mela acr 3x tolik kusu nez ma dnes, za stejne penize.
pandury, sou to celkem schopne stroje, ale za vyslednou cenu by sel koupit kvalitnejsi stroj....nebo opet by jich mela acr vice a mohla by pripadne poslat neco na ukrajinu - at uz OTcka ze skladu (pokud tam jeste sou), nebo primo pandury, at se ukazou v boji, kdyz kolikrat acr vyzaduje u vyberu nove techniky provrenost bojem, byt je to kolikrat na skodu prezbrojeni kdy sou kvalitensji a modernejsi uchazeci kvuli onu kriteriu vyrazeni.
minimi - opet, nikdo nezpochybnoval kvalitu onech zbrani, ale ohromne rozkradani. skutecne napis jake ze to extra vybaveni k onem kulometum bylo dodano a zapomina se u nej u kritiky one premsrtene nakupni ceny ?
a vzpominas na letouny casca a korupnic skandal ohledne nich ?
skutecne, od roku 1989 neexistuje jediny nakup co by acr (acsr) uskutecnila a nebyl by predrazen vzhledem k zahranici o 50-600 %.
a vzpominas na gripeny ? jak pri jejich vyberu a pronajmu bylo slibovano ze vyjdou leneji nez koupe ? realita ? pronajem nas vysel na vic nez 160% nakupni a normalni provozni ceny. slibovane ofsety realizovane z mene nez 10% slibovanych a vyjednanych.
nemluve o tom, ze veskerou modernizaci platili cesi bez jakekoliv slevy, i kdyz bylo jasne ze cesi po skonceni pronajmu z toho nebudou mit nic.
Pepík Knedlík
19. 10. 2024, 22:08Slavomíre
Proč stále meleš o ukačkach. Ty jsou mimo tendr SSA a naprosto v prdeli. Gott sei dank.
Pepík Knedlík
19. 10. 2024, 22:11Cz
Žiješ v Česku, kde se krade od vzniku republiky 1918 ,:rofl: užívejte si tu samostatnost :thumbsup:
Slavoslav
20. 10. 2024, 07:13Knedlik
hmm, preco asi tak meliem o skúsenostiach z najhorucejsieho plnoformatoveho konfliktu sucasnosti ktory stoji za zbrojenim zapadnych armad?
ale tak, ze to tebe nedava logiku to ma neprekvapuje po tej reakcii kde si potvrdil Czertikov mylny predpoklad a este ti to prislo logicke.
PS: ten black rock ako? das nejake vyzivne zdroje?
Pepík Knedlík
20. 10. 2024, 09:02Slavomíre
Omyl, nejzhavejsi konflikt je na Blízkým východě. Nejak z určitých důvodů je málo informací v tisku a tv.
Už prohlášení Macrona, že 10 % muslimu neni ve Francii problém, sle 0,5 % Židů ano.
Slavoslav
20. 10. 2024, 09:26Knedlík
a kde je tam plnoformatovy konflikt za zapojenia komplet armadnych zoskupeni s vymedzenou frontovou liniou kde uz treti rok dostava tzv supervelmoc slusne na budku?
Pepík Knedlík
20. 10. 2024, 11:22Slavoslav
K sitiuaci i politice UA i RF se nebudu vyjadrovat. To jsem již napsal. Dohledej si vše sám. Je to jejich boj a zbytecna angazovanost ostatnich z různých důvodů ...
Slavoslav
20. 10. 2024, 13:48Knedlík
to, ze ty niečo ignoruješ neznamená, že tá vec neexistuje. a teda jediný plnoformátový konflikt ktorý momentálne prebieha a kde sa dajú brat cenné skúsenosti je na UA kde rusák nasadil všetko čo má okrem JZ
Pepík Knedlík
20. 10. 2024, 15:45Slavomíre
Nejsem si úplně jistý jestli vsechno kromě JZ.
Ovšem, jak prohlasil po zabití trojice v
Slavoslav
20. 10. 2024, 15:51Knedlík
a co nenasadili okrem papierovych drakov ako Armata a Raptornyj? ved sa tak vyhadzali z techniky, ze nasadzuju na bojisko popri T90m aj T54 a popri Mste-S tahane dela z druhej svetovej kde maju straty na urovne vacsej ako bola cela predvojnova rusacka aktivna armada
Pepík Knedlík
20. 10. 2024, 15:55Slavomíre
Jejich problém, který je mi naprosto jedno.
Věnuj se Izraelli a pochopíš jako malost predstavuje vychod :smile:
Slavoslav
20. 10. 2024, 16:04Knedlik
ja sa venujem teme ked si chcel vediet preco tam taham skusenosti z UA. Ze ty budes hodnotit hufnice podla skusenosti z blizkeho vychodu kde ani nie su vsetky nasadene a bojuju proti technicky ovela slabsim protivnikom je tvoja hlupost a problem. nie moj
Pepík Knedlík
20. 10. 2024, 16:15Sl
Zrovna ATMOSY ma IDF a zajímavost je, že k obsluze stačí 1 operátor i když standard je 3 až 6 členů. Zároveň dobrý pro Tatru, která dodává podvozky.
Neni tvrdších mist na ověření kvality. Prach a pisek.
Czertik
20. 10. 2024, 19:56pepik
to je paradox co ? za nejvetsi narust ansisemitismu v evrope muzou migranti.
Czertik
20. 10. 2024, 19:58pepik
vis co me zajima ? ze ty jen jen kontujes zapojeni zapadu na podporu ukrajiny, ale zapojeni sk, iranu a ciny na strane ruska uplne ignorujes.
to sou paradoxy.