Američané zřejmě povolí vývoz nejnovějších F-16 do Turecka
Americké ministerstvo zahraničí oznámilo Kongresu USA, že schválilo žádost Turecka o prodej víceúčelových bojových letounů F-16 a souvisejícího vybavení tureckému letectvu ve výši 23 miliard dolarů.
Spojené státy dodají Turecku to co požaduje poté, co schválí švédskou přihlášku do NATO. Turecký prezident Erdogan podepsal 25. ledna zákon, který nedávno ratifikoval turecký parlament a který schvaluje vstup Švédska do Severoatlantické aliance.
Foto: F-16 Block 70/72 | Lockheed Martin
Turecko požaduje od USA 40 kusů nových F-16 posledních variant, modernizaci 79 kusů v současné době provozovaných starších F-16, náhradní díly, nové navigační systémy, pozemní terminály a další doplňkové vybavení.
Americké ministerstvo zahraničí v souvislosti s tureckými požadavky požádalo, aby byl tureckým prezidentem podepsaný dokument urychleně doručen do USA, aby se s ním kongresmani mohli před konečným rozhodnutím seznámit.
Podle některých expertů kroky amerického ministerstva zahraničí a amerického Kongresu naznačují, že Američané pravděpodobně uspokojí přání Turecka výměnou za jeho souhlas se vstupem Švédska do NATO, aby snížili napětí mezi Washingtonem a Ankarou. Ústupek Turkům v otázce F-16 je údajně nepodstatný detail, za který Turecko zaplatí nemalé peníze.
Americké ministerstvo zahraničí současně schválilo prodej Řecku až 40 kusů letounů páté generace F-35A, náhradních dílů a dalšího vybavení za 8,6 miliardy dolarů, což Turecko, které je vůči Řecku nepřátelské vnímá s velkou nelibostí. Turecko přitom od USA nedostane ani letouny F-35, ani kompenzaci za investice do jejich vývojového programu. Turecko bylo vyloučeno z programu F-35 za nákup a přijetí do výzbroje ruských protiletadlových a protiraketových systémů S-400, které označilo za nejlepší na světě a proto zcela nezbytné pro ochranu tureckého vzdušného prostoru.
General Dynamics F-16 Fighting Falcon je americký jednomotorový nadzvukový víceúčelový stíhací letoun původně vyvinutý společností General Dynamics pro letectvo Spojených států (USAF). Byl navržen jako denní stíhací letoun pro vzdušnou nadvládu, ale vyvinul se v úspěšný víceúčelový letoun pro každé počasí, kterých bylo od roku 1976 celkem vyrobeno více než 4 600. Ačkoli jej americké letectvo již nekupuje, jeho vylepšené verze se stále vyrábějí pro export. V roce 1993 prodala společnost General Dynamics svůj podnik na výrobu letadel společnosti Lockheed Corporation, která se po fúzi s firmou Martin Marietta v roce 1995 stala součástí společnosti Lockheed Martin.
Mezi klíčové vlastnosti letounu Fighting Falcon patří bezrámový bublinový kryt pro lepší výhled z kokpitu, boční řídicí páka usnadňující ovládání při manévrování, katapultážní sedadlo sklopené o 30 stupňů od svislé polohy pro snížení účinku přetížení na pilota a první použití systému řízení letu s uvolněnou statickou stabilitou/fly-by-wire, který napomáhá k obratnosti letounu. F-16 má v sobě integrovaný kanon M61 Vulcan a 11 pevných bodů.
Kromě aktivní služby v jednotkách amerického letectva, velitelství leteckých sil v záloze a letecké národní gardy je letoun používán také leteckým předváděcím týmem amerického letectva Thunderbirds, předváděcím týmem F-16 Viper amerického velitelství vzdušných sil a jako protivník/agresor námořnictvem Spojených států. Letouny F-16 si pořídily také vzdušné síly 25 dalších států, od roku 2015 se jednalo o nejrozšířenější letoun s pevným křídlem ve vojenské službě na světě.
Zdroj: BBC, The Guardian
Komentáře
Roman
04. 02. 2024, 13:34Tak to si sesmolil pěknej žvást . F16 - jejíž vznik sahá až do 60let minulého století - není ani zdaleka nejmodernější technika . Pokud by chtěli opravdu vydirat tak by usilovali o F35 který doteďka oplakávají . Jo to by byla opravdu nejmodernějši voj. technika .
A předat cokoli na východ , tak na to opravdu nemají kule . Ani šroubeček . To by jim okamźiitě skončil servis a mohli by se s nima jít akorát tak vycpat . A to s celou armádou která stojí a padá na technice západu .
Czertik
04. 02. 2024, 12:37tak turci maji velky uspech, dostanou nejmodernejsi f16 a starsi budou modernizaci, a nic z toho by nedostaly kdyby nevydiraly nato obstukcemi pro prijmuti svedska do nato.
ja se jen sam za sebe ptam, kolik ze to nejmodernejsi americke technoogie skonci v rusku a cine ?
Roman
04. 02. 2024, 13:35Tak to si sesmolil pěknej žvást . F16 - jejíž vznik sahá až do 60let minulého století - není ani zdaleka nejmodernější technika . Pokud by chtěli opravdu vydirat tak by usilovali o F35 který doteďka oplakávají . Jo to by byla opravdu nejmodernějši voj. technika .
A předat cokoli na východ , tak na to opravdu nemají kule . Ani šroubeček . To by jim okamźiitě skončil servis a mohli by se s nima jít akorát tak vycpat . A to s celou armádou která stojí a padá na technice západu .
reagovat
Czertik
05. 02. 2024, 18:02roman
zalezi co si predstavujes pod pojmem nejmodernejsi technika.
drak (kostra/"zelezo") ? urcite ne
elektronika (radar, avionika, senzory..atd) ? urcite ano.
motor ? tak napul, je to sice stary kram, ale dost modernizovny a amici nic novejsiho nemaji, vyjma motoru pro F35.
a o f35 nemuzou nijak usilovat, protoze byly z toho programu vykopnuti prave pro svou nespolehlivost, tak nadeje ze by je dostaly F35 po tom, co z nej byly vykopnuti je prakticky nulova.
to vedi i sami turci.
a skutcne si nejsem jisty ze by zapad/amici jedoduse odhalili to, ze turci maji bokovku.
Zdeněk
04. 02. 2024, 13:35Czertiku,
neblbni, míň než skončilo z S-400 na západě.
Na F-16 block70/72 je nejcennější radar APG-83 AESA, a v tomto případě má Čína velmi podobné, byť méně výkonné a ruSSko s tím nic nezvládne udělat, protože nemá potřebné schopnosti a ty mu Čína určitě nedodá, protože by zbytečně oslabila svou dominanci na ním.
p.s. Turecko se orientuje na Západ a ruSSko jenom využívá, víš vůbec kolik techniky poslali turecké firmy na Ukrajinu?
Czertik
05. 02. 2024, 18:27zdenek
prave proto, ze skoncilo min zapadni techniky na vychode nez opace, tak o to, by to byl vyznamejsi ulovek.
a nejen technologii radaru by mohly rusove a cinani sosat. ziskat nejen funkcni nepratelsky radar ti pomuze pro tvuj reb primo magicky.
jinak, pokud sem tm zabrouzdas ruzne po sitich a rika ti neco hra warthunder, tak vis ze ti nepriteli muze kolikrat velmi pomoct jen pitomy manual, kde mas vsechno popsane.
ne nadarmo jisty cas o warthunderu a zverejnenych tajnych manualech na socialnich sitich litaly ruzne memy.
a jak jeden komentator to presne vystihl - nekdy maji lidi vetsi bezpecnosti proverku nez iq.
ano, ty si msslis ze se turecko orintuje na zapad a rusko jen vyuziva pro sebe. ja si to nemyslim, ja mam opacny nazor, myslim si ze sultan erogan si hraje na svem vlastnim pisecku a zapad vyuziva pro sve cile. turecko momentalne preferuje zapad, protoze momentalne je zapad nejsilnejsi a ma nejlepsi technologii.
a co se tyka turecke techniky na ukrajine, tam jde jen a jen o prachy, s tim ze politika tam hraje svou roli, ale ne tak jak si myslis.
vzpominas si jak se o tureckych dronech bayktar (ci jak) psalo v superlativech v prvnich mesicich valky ? a ted ? jako by ani neexistovaaly. a neni to proto ze by rusove meli proti nim magickou kulku(raketu).
Roman
04. 02. 2024, 13:47Navíc čertíku , byly to USA kdo ve skutečnosti Turky vydíral a ne naopak .
F16 měli Turci totiž slíbený už dávno a byli to Američani kdo podmiňoval splnění této dohody Tureckým podpisem ohledně Švédska .
Takže Erdogan vlastně dostal pěkně po tlamě a poníženě a poslušně šoupe nohama . NIC !!! navíc nevyzískal a potpně podepsal .
Czertik
05. 02. 2024, 18:11roman
jenze tbe unika to podstatne, kdyby sultan erogan poslusne soupal nohama, tak by v prvni rade nikdy neblokova a nedelal obstrukce ohledne vstupu svedska do nato.
nevim jak ty, ale kdybych ja mel nekomu prodat, rekmene 20 aut za 10 milionu a uz vse bylo dohodnute, ale dotycny by pak na posledni chvili zacal pyskovat ze chce jinou barvu aut, jine radia, atd, tak bych premyslet jestli mu vubec auta prodam.
a ne mylis se, erogan vytriksal HODNE svyma obstrukcemi, nejen od svedska samtneho, ale od nato obecne.
to, ze nato obecne hodilo kurdy pres palubu aby uspokojily sultana je jen jedna vec z mnoha.