Americká armáda nakoupila nové přilby pro výsadkáře. A co Armáda České republiky.
Nedávno proběhla zbrojním světem zpráva, že velitelství Speciálních sil americké armády uzavřelo nový pětiletý kontrakt k dodávkám nejmodernějších balistických a nebalistických přileb v hodnotě 95 milionů USD. Vybralo si výrobky největšího výrobce přileb na světě, americké společnosti Gentex (Ops-Core). Druhá v soutěži skončila firma Revision. Kritéria požadavků na nové přilby byla natolik přísná, že pouze tito dva výrobci splnili požadované vstupní parametry amerických výsadkářů. Armáda České republiky mohla před rokem nakupovat stejně kvalitní přilby také, ale řídila se jen cenou, nikoli kvalitou – a to zní u takové komodity jako jsou balistické přilby přinejmenším velmi zvláštně.
Co bylo konkrétně vybráno?
Velení Speciálních Operací USA, USSOCOM vybralo systém přilby FTHS Coxswain, která se skládá z karbonové kompozitní přilby Ops-Core FAST FTHS s modulárním příslušenstvím Ops-Core: Step-In Visors s čirými a tónovanými čočkami, NVG Snap štíty, rychle odnímatelné balistické kompozitní a nebalistické mandibuly a rychle snímatelného nízkoprofilového balistického plátu Apliqué (SLAAP) pro modulární balistické zesílení čelní polo-sféry. Přilby budou dodávány s různými možnostmi montáží Ops-Core VAS, kryty přilby, kolejnicemi ARC, polstrovacími systémy, vnějšími suchými zipy atd. Budou k dispozici ve čtyřech velikostech s různými možnostmi barev/maskování a setem volitelných polstrování pro optimalizaci usazení na hlavu.
Foto: Nebalistická přilba Ops-Core FAST SF
Jak vidno z popisu, Američané nekupují, respektive nesoutěží jen balistickou přilbu jako takovou, ale systém balistické přilby. Samotná balistická přilba tedy musí splnit nejenom přísné požadavky na ochranu hlavy vojáka, ale zároveň umožňovat použití různého systémového příslušenství, bez kterého se voják na současném bojišti neobejde a které mu zároveň dovolí rozšířit balistickou ochranu o další partie hlavy, pokut to vyžaduje typ bojového úkolu.
Podobné řešení si již vybralo také Slovensko. Po důkladném testování různých balistických přileb zakoupily na počátku tohoto roku slovenské síly rychlé reakce 2600 ks Ops Core SENTRY přes agenturu NSPA. A hned po jejich dodávce, která byla kompletně realizována během 6 měsíců, bylo přikoupeno ještě dalších 1000 ks těchto přileb pro slovenské výsadkáře a speciální síly. Slovensko se tak přidalo k dalším nákupům přileb Ops Core, které každý rok probíhají přes NSPA pro různé státy NATO.
Foto: Balistická přilba Ops-Core FAST SF
Co z toho plyne pro AČR?
Je třeba definovat a trvat na balistické ochraně, ověřeném systému uchycení, modularitě, mít k dispozici kompatibilní příslušenství, nejlépe od jednoho výrobce. Zní to docela banálně, ale co se dělo před časem v tuzemském tendru, k tomu všemu to mělo daleko. Někteří potenciální dodavatelé, včetně právě světových značek, které mají k dispozici nákladně vyvinuté a bojem ověřené balistické přilby, se tenderu raději neúčastnili nebo z něj byli formálně vyřazeni kvůli takovým banalitám, jako je třeba barva/maskování. Byl by problém, aby AČR používala při výběru balistických přileb stejné standardy jako ostatní státy NATO?
Důsledkem aplikace pseudo-kritérií a vítězoslavných zvolání, že za poloviční cenu oproti plánované lze koupit přileb více, je toliko fakt, že po roce marných pokusů vítězné přilby nějak převrtat či naopak dolepit taková zakázka padla. To je nakonec chvályhodné a povzbudivé, protože vzdor armádní kampani „Víme, co chceme!“ je třeba zachovat elementární cit pro skutečnost, že každý voják ví, co nechce: Přilbu, která jej neochrání nebo mu nedrží na hlavě.
Foto: Byl by problém, aby AČR používala při výběru balistických přileb stejné standardy jako ostatní státy NATO? (ilustrační foto) | Sgt. Pete Thibodeau / USMC
A co dál?
V původním tendru AČR skončily helmy ověřených výrobců až na x-tém místě nebo nebyly nabídnuty vůbec. Nabízí se tedy jedna logická možnost – ignorovat nesmyslné parametry stanovené v předchozích výběrových řízeních a rozjet výběrové řízení znovu a už seriózně, s provedením marketingového průzkumu a/nebo poskytnutím vzorků. Tedy s patřičným poučením z předchozího nezdaru. Jinak není záruka, že se z již několikrát opakované veřejné zakázky stane něco, co nikdo nechce.
Video: Prezentace přileb Ops-Core FAST SF / YouTube
Jak se, bohužel, před pár dny ukázalo, Ministerstvo obrany zvolilo snazší cestu a po krátkých jednáních uzavřelo smlouvu s dodavatelem, který se v původním (zmatečném) tendru umístil na druhém místě. Ve vlivné facebookové skupině Vše o ozbrojených silách to jeden z komentátorů shrnul výstižně: „Prosím zdejší diskutéry, aby si dopředu vyjasnili názor, co je podle nich správně – jestli aby armáda měla co nejdřív přilby, nebo aby armáda nenakupovala špatný věci. Může se totiž stát, že vojskovkama ty přilby neprojdou, tak aby zase lidi z armády nebyly "idioti", co zase "nezvládli nakoupit přilby"...“
Komentáře