Americké M2 Bradley, německé Mardery, či francouzské AMX-10RC. Ukrajinu čeká masivní obrněná pomoc
Ukrajina obdrží další velice významnou vojenskou pomoc od svých západních spojenců. Minulý rok Ukrajina potřebovala hlavně účinné prostředky PVO proti ruským střelám s plochou dráhou letu a íránským sebevražedným dronům Šáhid-136, nyní se vojenská pomoc zaměřuje na obrněnou techniku.
Dosavadní dostupné informace hovoří o chystané velké ofenzívě ukrajinských ozbrojených sil, která by se měla pravděpodobně uskutečnit na jaře, nejčastěji se spekuluje o březnu či dubnu. Pro úspěšnou ofenzívu tak Ukrajina potřebuje velké množství kvalitní obrněné techniky. Tankovou sílu má Ukrajina prozatím vyřešenou dodávkou 90 českých modernizovaných tanků T-72EA Avenger, jejichž koupi a modernizaci mají na starosti Spojené státy a Nizozemsko. O blízkou protivzdušnou podporu se pak mimo jiné budou starat česká protivzdušná vozidla MR-2, Ukrajině tedy zbývá vyřešit obrněnou podporu pěchoty v boji.
Ukrajina již před více než půl rokem výrazně změnila taktiku boje, kdy místo velkých obrněných svazků tvoří menší, avšak vysoce mobilní jednotky, které jsou vyzbrojeny starou sovětskou technikou, ale i technikou v rámci západní pomoci, tvořenou povětšinou vozidly Humvee v různých konfiguracích. Co se týče pásových obrněných vozidel, zahraniční dodávky obsahovaly hlavně zastaralé sovětské stroje BMP-1 a jejich odvozeniny, jako například československé BVP-1, české Pbv 501, polské PWP-1 nebo slovinské BVP M-80A. Těchto strojů bylo dodáno zhruba 250, což je velké číslo, nicméně se jedná o zastaralé stroje s velmi slabou výzbrojí a pancéřováním. K dodávkám mnohem lepších BMP-2, prozatím nedošlo. Obrněným složkám ukrajinské armády však nyní nastávají „zlaté časy“, Ukrajina totiž obdrží mnohem výkonnější vozidla, nežli zastaralá BMP-1.
Jistě nejpřekvapivějším oznámením byla nedávno ohlášená dodávka celkem 40 německých BVP Marder 1. Ty totiž Německo po dlouhou dobu odmítalo Ukrajině dodat ze strachu z ruské odvety v podobě snížení, nebo úplného zastavení dodávek plynu. Nicméně plynová krize je téměř za námi, evropské zásobníky jsou plné a cena plynu klesla na předválečnou úroveň. Německo tedy, jak se zdá, sebralo odvahu a vozidla Marder 1 na Ukrajinu přece jen pošle. Ukrajina mimochodem žádala vozidla Marder 1 již od prvních týdnů ruské agrese, nicméně německá vláda opakované žádosti pokaždé zamítla.
Foto: O vozidla Marder má Ukrajina zájem již od začátku konfliktu. Nyní jich dostane rovnou 40 kusů. | Wikimedia Commons / Public Domain
Německý výrobce Rheinmetall přitom deklaroval, že je schopen na Ukrajinu dodat až stovku těchto vozů, pokud export schválí spolková vláda. Německo se chtělo vyhnout dodávkám moderní vojenské techniky pomocí programu Ringtausch, tedy programu výměny německé výzbroje třetí straně, které poté odešle na Ukrajinu svou výzbroj východního typu. Tak se stalo například u nás, kdy Česká republika za dodávky tanků T-72 obdržela 15 tanků Leopard 2 A4, resp. 14 bojových tanků a jedno vyprošťovací vozidlo na podvozku tanku Leopard 2. Slovensko pak výměnou za 30 vozidel BVP-1 obdrželo taktéž 15 tanků Leopard 2 A4, nebo Slovinko výměnou za 28 tanků M-55S pro Ukrajinu obdrželo 45 velice moderních nákladních vozidel MAN 8x8. Co se týče vozidel Marder 1, ty byly dodány do Řecka, konkrétně 40 kusů výměnou za 40 řeckých BMP-1A, které poté byly odeslány na Ukrajinu. Tento krok byl nicméně silně kritizován, jelikož vozidla Marder 1 by Ukrajině pomohly v boji výrazně více, nežli řecká BMP-1A.
Marder 1 je schopný do bojové zóny přepravit až 7 plně vyzbrojených vojáků, které je schopný v boji podpořit svým 20mm rychlopalným kanónem MK 20. Kanón je schopný zničit jak nepřátelskou pěchotu, tak i opevněná stanoviště, jako jsou bunkry. Nicméně pro boj s tanky se moc nehodí, přestože je schopný tanky z boku svým kanónem zničit. Pro boj s tanky je Marder 1 vyzbrojen PTŘS MILAN se schopností probít až 500 milimetrů homogenního pancíře. Vozidle veze celkem pět střel MILAN. Vozidlo je tedy schopné si poradit téměř se vším, co mohou Rusové do bojů nasadit.
Kromě 40 vozidel Marder 1 Německo dále Ukrajině poskytne baterii protivzdušné obrany MIM-104 Patriot. Ve spolkovém parlamentu se dokonce objevují hlasy o dodání tanků Leopard 2 na Ukrajinu. Nakolik je to realistické, prozatím nevíme, avšak faktem je, Německo postupně zjišťuje, že počet funkčních tanků Leopard 2A4 je výrazně omezený.
Další zajímavou zprávou je také oznámení dodání 50 amerických bojových vozidel M2 Bradley. Američané doposud žádná bojová vozidla pěchoty nedodávaly, nicméně dodaly více než 200 obrněných transportérů M113, nepočítaje stroje M113, které odeslaly jiné země. Transportéry M113 sice byly vyzbrojeny těžkým kulometem Browning ráže .50, nicméně do boje se díky velice slabému pancéřování, vůbec nehodí. Jedná se spíše o jakési obrněné taxi, které má vojáky dostat do bojové linie, avšak již se s nimi dále nepočítá v boji. M2 Bradley však již určen pro přímou podporu pěchoty v boji. Vozidlo je schopné do bojové zóny přepravit 6 až 7 vojáků, což záleží na verzi stroje. V boji je pak schopen palebné podpory ze svého automatického 25mm kanónu M242 Bushmaster. Pro protitankový boj je vozidlo vyzbrojeno celkem sedmi střelami BGM-71 TOW, přičemž dvě rakety jsou připraveny k okamžitému odpálení. O jakou verzi vozidla M2 Bradley pro Ukrajinu se bude jednat, prozatím nevíme.
Foto: Jakou konkrétní verzi vozidel M2 Bradley Ukrajina obdrží, se zatím neví. Ví se však, že k vozidlům bude dodán také nemalý počet protitankových raket TOW. | Spc. Jensen Guillory / U.S. Army
Prozatím posledním zajímavým přírůstkem pro ukrajinské obrněné síly budou francouzské stíhače tanků AMX-10RC. Kolik jich Francie hodlá dodat, prozatím nevíme, každopádně Francie má ve své výzbroji celkem 248 vozidel AMX-10RC, které již od roku 2020 postupně nahrazuje vozidly EBRC Jaguar. Nejspíše se bude jednat o dodávku několika desítek kusů. Toto vozidlo se bude Ukrajině obzvlášť hodit pro potřeby speciálních sil. Ty totiž provádějí manévrovací útoky útoky do boků ruských sil, k čemuž se francouzské obrněné vozidlo perfektně hodí. Výhodou je i skutečnost, že je vozidlo schopné plavby a to rychlostí až 7 km/h, řeku Dněpr u Chersonu je tak teoreticky schopné palbou překonat za necelých 10 minut. Hlavní výzbroj tvoří tankový kanón GIAT F2 MECA ráže 105 mm doplněný dvojicí kulometů, z nichž jeden může být těžký kulomet Browning ráže .50. Posádka se skládá ze tří členů a stroj nemůže přepravovat další vojáky, pokud tedy nejsou usazení na korbě. Kanón může střílet protitankovou munici OFL 105 F3 typu APFSDS ráže 105×527R.
Foto: AMX-10RC bude pro Ukrajinu vítaným pomocníkem, vozidlo podobného ražení v ukrajinské armádě doposud neslouží. | Ministerstvo obrany Francie
Díky ní je stíhač tanků schopen prorazit až 318 mm homogenního pancíře na vzdálenost 500 metrů, což v dnešní době není nijak hodně. Vozidlo se sice nehodí k přímé konfrontaci s modernějšími ruskými tanky, které ze předu nikterak neohrozí, avšak může celkem spolehlivě ničit staré ruské tanky T-62 a T-62M. Co se týče modernějších tanků jako jsou T-72B, T-80 nebo T-90, ty je vozidlo schopné zničit palbou do boků. Vozidlo lze také případně použít jako prvek přímé palebné podpory, který bude ze zálohy podporovat útočící pěchotu palbou ze svého kanónu, čímž bude plnit jakousi roli mobilního dělostřelectva. Pro boj s neobrněnými cíli může AMX-10RC využít také tříštivotrhavé granáty OE 105 F3, nicméně ve výzbroji má i kumulativní granáty HEAT-FS OCC 105 F3. Nevýhodou vozidla je skutečnost, že nedisponuje stabilizátorem hlavně a není tak schopné přesně střílet za jízdy. Na základě výše uvedeného je tedy možné vozidlo využít vícero způsoby, a to jako prostředek k průzkumu, jak ho využívá francouzská armáda, ale také jako prostředek palebné podpory pěchoty, či jako podporu bojujícím BVP.
Foto: Ukrajina možná obdrží verzi RCR, která je vybavena silnějším pancířem, termovizní kamerou či novou převodovkou. | Wikimedia Commons / Public Domain
I když prezident Macron hovořil o vozidle AMX-10RC, ve skutečnosti francouzská armáda využívá již pouze modernizovanou verzi AMX-10RCR. Ukrajinci tak dostanou buď nějaké skladové kusy z mobilizačních záloh, nebo právě modernizované verze RCR. Verze RCR disponuje moderními termokamerami CASTOR, což je již samo o sobě velkou výhodou. Většina ruských tanků, ani bojových prostředků totiž nemá k dispozici termální viděni a když už, jedná se o starší generace s nekvalitním obrazem. Termovizní kamery hrají na moderním bojišti zásadní roli, protože i starší prostředek je schopen vyřadit mnohem modernějšího soupeře prostým faktem, že ho uvidí na větší vzdálenost. To je výhodou i modernizovaných českých tanků T-72EA Avenger, které disponují moderními termovizními kamerami, což poskytne Ukrajině zásadní výhodu. Ale zpět k vozidlu AMX-10RCR. Kromě termovize CASTOR vozidlo obsahuje také moderní laserový dálkoměr APX M550, rušičku LIRE, která má za úkol odklonit přilétávající PTŘS, a nový zadýmovací systém GALIX. Vozidlo dostalo i nové, silnější kompozitní pancéřování, kvůli čemu vzrostla hmotnost z původních 17 tun na více než 22 tun, což vedlo ke ztrátě plavbyschopnosti. Větší váha si vyžádala i modernizaci odpružení, hydropneumatického zavěšení kol a nové, výkonnější převodovky.
Komentáře