Americké speciální síly vs. ruští SPECNAZ
Jak Amerika tak Rusko disponuje velmi kvalitními vojenskými jednotkami, které patří k nejlepším na světě. Američané mají své jednotky jako jsou Delta Force, Navy SEALs, U.S. ARMY Rangers nebo Zelené barety. Rusko má zas své SPECNAZ GRU, FSB, OMSN apod. Pojďme si tedy podrobněji představit ty nejznámější.
Americké speciální jednotky
Delta Force (celým názvem 1st Special Forces Operational Detachment-Delta) je elitní speciální vojenská jednotka Armády Spojených států. Hlavním úkolem Delty je působení proti terorismu, avšak jednotka je cvičená i pro plnění misí na osvobozování rukojmích, přepady, eliminaci skrytých (tajných) nepřátelských sil. Delta Force a její obdoba v námořnictvu, DEVGRU (také známa jako SEAL Team Six) patří mezi nejelitnější speciální jednotky a dvě hlavní protiteroristické jednotky Spojených států. Obě spadají pod Společné velitelství speciálních operaci (Joint Special Operations Command).
Foto: Americké speciální jednotky patří k těm nejlepším na světě. Specializují se mimo jiné na osvobozování rukojmích, přepady a eliminaci skrytých (tajných) nepřátelských sil.
Většina operací a materiálů týkajících se jednotky je přísně tajná. Členy Delta Force jsou většinou nejlepší příslušníci z jiných speciálních jednotek armády, jako Zelených baretů, nebo Rangers.
Navy SEALs (celým názvem United States Navy's Sea, Air, and Land Teams), jsou primární vojenský útvar speciálních sil Námořnictva Spojených států amerických spadající pod Velitelství zvláštní námořní bojové činnosti.
Zkratka SEALs je odvozena z anglických slov SEa, Air a Land, která vyjadřují všestrannost a schopnost těchto jednotek provádět za jakýchkoli podmínek vysoce specializované vojenské operace na moři, ve vzduchu i na zemi. V neustávající válce s terorismem jsou tyto jednotky využívány především pro cílené vojenské zásahy a speciální průzkum na nepřátelském území, a dále pro záchranu rukojmích s využitím nekonvenčních metod boje.
Výcvik nových příslušníků je psychicky i fyzicky velmi náročný a je považován za jeden z nejnáročnějších vůbec. Může trvat až 30 měsíců, než člen SEALs dosáhne potřebné fyzické kondice a osvojí si veškeré nezbytné znalosti nutné k jeho nasazení do skutečné bojové mise. Přibližně 75 % zájemců o zařazení k této jednotce proto vzdá výcvik ještě před jeho dokončením.
Foto: Výcvik nových příslušníků SEALs je psychicky i fyzicky velmi náročný a je považován za jeden z nejnáročnějších vůbec
U.S. Army Rangers jsou další elitní jednotky americké armády, které jsou schopny provádět přímé, tajné a záchranné akce (výpady, přepady). V současnosti existuje 75. Ranger Regiment, který vznikl za druhé světové války a v současnosti sídlí ve Ft.Benning v Georgii.
Foto: U.S. Army Rangers. V pozadí přepravní vrtulník Boeing CH-47 Chinook
Ruské speciální jednotky - SPECNAZ
Specnaz (Vojska specialnogo naznačenija) je označení jednotek zvláštního určení sovětské a posléze ruské armády i ozbrojených a bezpečnostních sil dalších postsovětských republik. Specnaz tedy není název konkrétní jednotky, ale obecný výraz pro celou řadu často velmi rozdílných jednotek.
Zkušenosti sovětské generality s II. světovou válkou vyústily v 50. letech minulého století v založení speciálních sil. Je nutné podotknout, že výraz Specnaz nereprezentuje konkrétní jednotku, ale jedná se o obecný výraz pro celou řadu často velmi rozdílných speciálních jednotek. Jednotky Specnaz se účastnily mnoho operací po celém světě. Speciálové byli nasazeni např. v Afghánistánu (1979-1989), v druhé čečenské válce, byli nasazeni při přepadení moskevského divadla radikály, při útoku na beslanskou školu apod. Členové Specnaz byli nasazeni i v rámci invaze do tehdejšího Československa v srpnu 1968. V současnosti se řeší jejich působení na Ukrajině a v Sýrii.
Foto: SPECNAZ v Afghánistánu (1979-1989)
Specnaz zahrnuje pozemní, výsadkové i námořní jednotky. Nejvíce utajovanými a nejspíše nejlepšími jednotkami Specnaz jsou útvary spadající pod rozvědku (dnes Federální služba bezpečnosti - FSB). Použitelnost je tedy velmi pestrá. Jednotky Specnaz jsou nasazovány při únosech, likvidaci kriminálních a teroristických skupin či při osvobozování rukojmích. Specnaz se také využívají jako pořádkové síly nebo při realizaci speciálních vojenských misí.
Foto: Jednotky Specnaz jsou nasazovány při únosech, likvidaci kriminálních a teroristických skupin či při osvobozování rukojmích
Výcvik jednotek Specnaz patří mezi jeden z nejtvrdších a odpovídá podmínkám skutečné války (při cvičení se používá ostrá munice a pyrotechnika). Je zvykem, že členy se stávají převážně dobře trénování atleti, kteří pak tvoří páteř šesti nebo sedmi divizních rot každého pluku. Pro vojáky základní vojenské služby začíná výběrový proces již před nástupem vojenské služby.
Podívejte se na níže prezentované video, ve kterém můžete porovnat výcvik amerických a ruských speciálních jednotek.
Komentáře
Sniper
06. 02. 2019, 13:00To je prdel jak ty rusáci používaj vesty s americkým systemem MOLLE, nebo kolimátory eo tech. Kokoti
Jirka
09. 10. 2018, 20:32Až se to ozkouší naostro budeme mít jiné starosti.