Amerika na mušce aneb velmi různé vztahy Američanů ke zbraním
Ve Spojených státech jsem jako stálý zahraniční zpravodaj ČT strávil čtyři a půl roku. Udělal jsem za tu dobu stovky reportáží a živých vstupů o masakrech spáchaných šílenými střelci a rostoucí kriminalitě. Byl jsem také u obřích demonstrací za zpřísnění zbraňových zákonů i u soudních procesů, kde pistole a pušky představovaly klíčové důkazy. Při práci jsem se setkal s tolika tragédiemi, že jsem pak při procházce na ulici, nakupování i čekání na děti před školou, začal kontrolovat okolí. Sledoval jsem pohyby lidí kolem sebe a podvědomě si připravoval únikové cesty.
Foto: Ve Spojených státech jsem jako stálý zahraniční zpravodaj ČT strávil čtyři a půl roku. Udělal jsem za tu dobu stovky reportáží a živých vstupů o masakrech spáchaných šílenými střelci a rostoucí kriminalitě. | David Miřejovský
Vím, že jsem tak nepřemýšlel sám. S rodiči spolužáků mých synů jsem o tom několikrát mluvil. Přiznali mi, že se chovají stejně. Většina toto napětí a nervozitu vnímala jako nepříjemnou, ale už běžnou součást života. Oni se jí zbavili za dveřmi svých domovů. Mě permanentní pocit ohrožení přešel po návratu do České republiky.
Foto: Momentka z incidentu v Marylandu | Petr Kolner
Zpátky doma jsem si potřeboval zážitky utřídit. Díky tomu vznikla kniha Amerika na mušce, kde popisuji velmi různé vztahy Američanů ke zbraním. A taky potřebu společnosti řešit současný stav, kdy se odehrají v zemi průměrně téměř dvě masové střelby denně. Během psaní jsem přemýšlel, jak tomu zabránit.
Foto: Momentka z incidentu v Texasu | Petr Kolner
Kdyby mě napadlo jednoduché, účinné a politicky průchodné řešení, objednal bych se do Bílého domu a prodal ho americkému prezidentovi za miliardu dolarů. Dostal bych ji. Dal by mi ji prezident demokrat i republikán. Žádný politik nechce během svého mandátu vidět v televizi záběry školy obklíčené zásahovými jednotkami, za kterými stojí plačící rodiče.
Foto: Momentka z incidentu ve Virginii | Petr Kolner
Demokrati by nejraději úplně zakázali prodej některých typů zbraní. Na federální i místní úrovni navrhují nejrůznější omezení jejich nabývání a držení. Tyto nápady jsou většinou politicky neprůchodné. A navíc by v praxi nejspíš nebyly příliš účinné. Zbraní je v zemi už tolik, že si je pachatelé stejně seženou.
Republikáni by zas ozbrojili všechny. Ano, heslo „špatného člověka se zbraní zastaví jen dobrý člověk se zbraní“, je líbivé. Jen je tedy evidentně potíž dopředu poznat kdo je dobrý a kdo špatný. Naprostá většina šílenců útočících ve školách, supermarketech, klubech nebo modlitebnách si zbraň pořídila legálně. Z pohledu úřadů, které jim schválily žádost o nabytí zbraně, se tedy jednalo o ty dobré, zákona dbalé občany.
Foto: David Miřejovský | Vojtěch Hönig
Celkově ve Spojených státech v posledních letech umírá na zranění způsobené střelnou zbraní mezi čtyřiceti a padesáti tisíci lidí ročně. Dramaticky roste počet vražd. Nějaký nápad, jak to řešit? Miliarda dolarů čeká!
Komentáře
Czertik
31. 10. 2023, 06:05no a reseni zbranoveho problemu v usa je velmi jedoducha, staci prijmout veelmi podobne zakony jako v cr.
neni nahoda ze v cesku omezeni co si kdo mzou koupit je velmi mala ve srovani s jinymy zememi (ale zase treba nakup vojenkych vozidel ci tanku pro sbirku ci reenaacting je slozitejsi) a pritom cesko problemy s masakry se kterymy se potyka zapad prakticky nezna.
a kdyz pozna, ukazuje se naprosto neschopnost policie reagovat, vcetne elitnich slozek.
Czertik
31. 10. 2023, 06:01statistiky v usa hovori jednoznacne, nejvice utoku je spachano v tzv no gun zonach, kdy utocnik ma jistotu ze se mu nebude nikdo branit.
neni nahoda ze nejvetsi pocet utoku se zbrani se odehrava v demokraty ovladanych statech a mestech kteri by chteli odzbrojit kazdeho.
a nopak, staci se podivat do texasu, tradicni to republikanske basty, kde se rika ze kazdy ma doma vic zbrani nez obyvatel (a spi se svou sestrou), tak tam je nejen zbranova, ale i jina nasilna kriminalita (znasilneni) jedna z nejmensich na celem svete.
to ze odzbrojeni je cesta do pekel dokazuji i priklady ze zahranici, kdy mexiko je vic nez divoke s poctem vrazd presahujici i vyhlasene americke mesta jako chiraq (spojeni chicago a iraq, pochazi z doby nasazeni amiku v iraku, kde amici celilin kazdy den i vice nez 5 utokum denne).
muzete namitnout, mxiko je divoka zeme, to neplati pro civilizovany zapad.
omyl, staci se podivat na vb kde kriminalita po zakazau strelnych zbrani velmi vzrostla a levicaci pak tlacili i na omezeni prodeju nozu, proze v anglii jeste vice pak vzrostla kriminalita pri pouziti noze.
nebo na australii, kde taky sly cestou uplneho odzbrojeni a pak po par mesicich kdy zacala vlada australie potupne a trapne zadala aby zbrane odevzdaly i zlocinci, kteri zakaz neuposlechly a radili tam.