Armáda USA nasazuje svůj systém protivzdušné obrany M-SHORAD do východní Evropy
Významným milníkem pro vojenské schopnosti USA a obranu východní části NATO je přesun baterie Alpha 5. praporu 4. pluku protivzdušného dělostřelectva americké armády v německém Ansbachu. Baterie, které velí kapitán Michael Archer, dokončila první operační nasazení systému protivzdušné obrany krátkého dosahu (M-SHORAD) v Polsku, na Slovensku a v Rumunsku.
Mise, zahájená v srpnu 2023, byla klíčová pro posílení východního křídla NATO a ukázala pevný závazek k regionální bezpečnosti a obraně spojeneckých zemí proti nesčetným vzdušným hrozbám, včetně letounů s pevnými křídly, vrtulníků i bezpilotních leteckých systémů. Systém M-SHORAD, uznávaný pro svou flexibilitu a účinnost při ochraně manévrových sil, představuje skok vpřed ve schopnostech protivzdušné obrany.
Foto: M-SHORAD v Polsku v únoru 2022 | Staff Sgt. Clinton Thompson / Public domain
Nasazení baterie Alpha, která je součástí velitelství protivzdušné a protiraketové obrany 10. armády, podtrhuje inovativní přístup americké armády k protivzdušné obraně nejen ve světle zkušeností z probíhajících konfliktů. Tato jednotka byla prvním týmem v rámci americké armády, který nasadil a vyhodnotil čtyři prototypy systémů M-SHORAD, čímž vytvořila precedens pro následné operace a strategickou integraci schopností SHORAD v rámci manévrových jednotek armády.
Systém M-SHORAD Increment 1 představuje významný pokrok ve schopnostech protivzdušné obrany americké armády, který je speciálně navržen pro řešení rozmanitých a sofistikovaných vzdušných hrozeb, jimž čelí moderní bojiště. Tento systém, vyvinutý v rámci zadávacího řízení Other Transaction Authority, využívá robustní podvozek bojového vozidla M-1126 Stryker a kombinuje mobilitu se silnou obrannou výzbrojí. Integrace zbraňových a radarových balíčků do vozidla Stryker je výsledkem spolupráce mezi společností Leonardo DRS, která tyto systémy konfiguruje, a společností General Dynamics Land Systems (GDLS), původním výrobcem vozidla, což zajišťuje, že systém M-SHORAD je jak vysoce účinný ve své roli, tak hladce integrovaný se stávajícími vozidlovými platformami armády.
Konfigurace výzbroje vozidla M-SHORAD je pozoruhodná zejména pro svou všestrannost a komplexní schopnost zasahovat hrozby. Systém je vybaven dvěma raketami AGM-114L Longbow Hellfire, určenými k přesnému zasahování pozemních cílů, a čtyřmi raketami FIM-92 Stinger v odpalovacím zařízení nakonfigurovaném společností Raytheon pro boj se vzdušnými hrozbami. Kromě toho je M-SHORAD vybaven 30mm automatickým kanónem XM914 a 7,62mm kulometem M-240, což mu poskytuje široké spektrum možností reakce proti vzdušným i pozemním cílům. Víceúčelová bezpilotní věž, schopná čelit široké škále hrozeb na bojišti, podtrhuje strategickou hodnotu systému pro manévrující jednotky.
M-SHORAD je rovněž vybaven multi-mission radarovým systémem, který je schopen sledovat pozemní i vzdušné cíle, což zvyšuje situační povědomí osádky a účinnost reakce na hrozby. Tento radarový systém, který je nedílnou součástí operačních schopností vozidla M-SHORAD, umožňuje včasné odhalení a zasažení hrozeb, čímž výrazně zvyšuje ochranu poskytovanou manévrovým jednotkám. Díky integraci pokročilé výzbroje, radarové technologie a mobility, kterou poskytuje platforma Stryker, představuje systém M-SHORAD Increment 1 zásadní vylepšení arzenálu protivzdušné obrany krátkého dosahu americké armády a nabízí sofistikované řešení výzev moderní vzdušné války.
Operační nasazení umožnilo rozsáhlý společný výcvik a spolupráci se spojenci a partnerskými zeměmi NATO, což zvýšilo interoperabilitu a přineslo cenné poznatky pro vylepšení systému a operací. Přítomnost baterie Alpha ve východní Evropě byla důležitá pro ochranu kritické infrastruktury a posílení kolektivní obrany po boku sil USA a NATO. Rychlé nasazení a operační úspěch systému M-SHORAD v Polsku, na Slovensku a v Rumunsku zdůrazňují závazek USA udržovat stav připravenosti a posilovat interoperabilitu mezi členy NATO. Tato iniciativa významně přispívá ke schopnosti aliance reagovat na hrozby a udržovat stabilitu v regionu.
Kromě toho pokračující nasazení prvků 52. brigády protivzdušného dělostřelectva a 1-62. praporu protivzdušné obrany nadále posiluje obranu NATO na východě a zajišťuje spolehlivé odstrašení potenciálních protivníků. Úspěšný přesun z východní Evropy a operační úspěchy baterie Alpha podtrhují rozvíjející se obranné strategie americké armády a NATO a zajišťují, že aliance zůstává dobře připravena čelit novým hrozbám a udržovat mír a bezpečnost na celém svém území.
Zdroj: armyrecognition.com
Komentáře