Atomový batoh, tajná zbraň studené války
Když si speciální americké jednotky připevní atomovku na batoh.
V druhé polovině Studené války, kdy probíhal největší závod ve zbrojení, jaký kdy lidstvo zažilo se vymýšlely nejrůznější způsoby likvidace strategických cílů hluboko na území nepřítele.
Speciální jednotky jak z východní tak západní strany, byly k těmto úkolům připravovány takřka bez přestání, avšak nikdy neměli dostatečnou sílu, aby zlikvidovali větší vojenská zařízení bez průniku dovnitř. V USA však přišli s řešením jak efektivním tak riskantním. Řešením byla speciální jednotka jež dopraví přenosné nukleární zařízení poblíž strategického zařízení určeného k lividaci a po nastavení časovače na zařízení se stáhnou do bezpečné vzdálenosti. Armáda nazývala toto zařízení ,,Special Atomic Demolition Munitions'' což v hrubém překladu znamená ,, Speciální Atomová Demoliční Munice''.
Nápad to byl sympatický, avšak problém byl ve stažení jednotek z budoucího epicentra výbuchu, tento problém měl však jednoduché řešení, jednotka jež připravila zařízení nastavila časovač a stáhla se do bezpečné vzdálenosti kde se zakopala aby přečkala to nejhorší. Risk spočíval v tom, že kvůli vzácnosti těchto zařízení a malému počtu jednotek byly za teoretické cíle vybírány jen vojenské nukleární závody, kde hrozila možnost sekundárních výbuchů následkem řetězové reakce jež mohly umocnit výsledek.
Tato forma likvidace strategických cílů Sovětského svazu byla však brána jako jedna z možností použitelných na bojišti třetí světové války a pro tento úkol byly trénovány jednotky jak od armádních inženýrů, speciálních jednotek, SEALs a vybraných Mariňáků. Zařízení jež měli tito vybraní jedinci nést dostali nakonec přezdívku "backpack nukes," jež jim i zůstala.
Video: Atomový batoh, tajná zbraň studené války / YouTube
Komentáře