Bojovníci s plameny - Hrdinové z Granite Mountain Hotshots
Tento článek sice nespadá do klasického konceptu ,,military" tématiky, ale příběh Granite Mountain Hotshots je natolik zajímavý, že se o něj s Vámi prostě musíme podělit. Článek je zároveň tipem na naprosto vynikající film, proto nečtěte dál, hrozí SPOILERY!!
Granite Mountain Hotshots - skupina speciálně vycvičených hasičů pro rychle se šířící požáry, která uhořela 30.června 2013 během boje s lesním požárem u Yarnellu v Arizoně.
Hasiči se dostali do naprosto krizové situace, kdy je rychle postupující oheň obklíčil. Vyhloubili si v zemi mělkou díru a překryli se speciální nehořlavým "spacákem". Jeho rozložení zabere pár vteřin a hasič by měl pod ním vydržet desítky minut při žáru až 300 stupňů Celsia. Je to jedna z posledních možností, která nabízí 50procentní šanci k přežití. V jejich případě byl ale oheň příliš rychlý a teplota tak vysoká, že i tahle ochrana prostě shořela.
Někteří hasiči byli po požáru nalezeni dokonce mimo svoje „deky" a podle jednoho z tamních velitelů lze předpokládat, že právě v okamžiku nasazování se stalo něco drastického. Ve chvíli, kdy hasiči bojovali o život, nedaleko od nich přelétávalo letadlo připravené hasit, které však příliš dlouho čekalo na informace o jejich aktuální poloze. Podle expertní zprávy měla v kritické chvíli asi tříminutový technický výpadek jejich radiová komunikace. Chyby byly také ve špatně naprogramovaných vysílačkách a nedostatečném sdílení aktuálních informací.
Smrti unikl pouze jeden příslušník dvacetičlenného speciálního týmu, neboť se nacházel na jiném místě - 21letý Brendan McDonough. U jednotky byl třetím rokem a fungoval jako pozorovatel mimo epicentrum požáru - své kolegy včas informoval o postupu plamenů z protějšího svahu rádiem, ale jeho kolegové se již nestihli dostat do bezpečí.
Podle Národní protipožární asociace šlo o největší ztrátu hasičů při požáru od roku 1933 a a největší ztrátu hasičů ve Spojených státech od útoků z 11. září.
Skupina, jejíž členové zemřeli, byla označena jako „Interagency hotshot crew". Ta je pokládána za elitu mezi elitou, její členové prochází rozsáhlým školením, udržují si dokonalou fyzickou kondici a jsou schopni plnit dlouhotrvající a stresující úkoly. Jejich prací je rychlá „reakce" na lesní požáry i v odlehlých oblastech bez jakékoliv další logistické podpory. Těchto skupin funguje v Americe více než 100, jejich zřizovatelem jsou různé instituce, velmi často i samotné národní parky.
Vnitřní skladba týmu je různá, součástí jsou velitelé, hasiči, medici či osoby vyškolené speciálně pro obsluhu motorové pily.
- Výcvik členů je náročný, předepsána je alespoň hodina fyzické přípravy denně, v poslední době je oblíbená také pěší turistika – na rozdíl od běžných turistů ale s třicetikilovým vybavením.
- Standardy, které (dle jejich slov) většina členů týmu převyšuje, jsou přibližně pětikilometrový výlet s batohem o váze dvacet kilo do 45 minut, běh na dva kilometry pod 10:35, 30 kliků za 60 sekund, 45 sklapovaček do 60 sekund a 7 shybů.
Za text děkujeme borcům z www.navratdoreality.cz
Komentáře