Britský hlavní bitevní tank Challenger 2 v akci
Challenger 2 je pokročilý hlavní bitevní tank postavený společností BAE Systems Land Systems (dříve Vickers Defence Systems, poté Alvis Vickers Ltd). Tank je ve výzbroji britské armády a královské armády v Ománu. Spojené království zadalo objednávky na 127 tanků Challenger 2 v roce 1991 a dalších 259 kusů v roce 1994. V roce 1993 Omán objednal 18 tanků Challenger 2 a v listopadu 1997 byla zadána objednávka dalších 20 tanků. Ministerstvo obrany zadalo zakázku společnostem BAE Systems a Rheinmetall Land Systeme na postup v projektu prodloužení životnosti Challenger 2, jehož cílem je prodloužení doby mimo provoz tanků o deset let. Společnost BAE Systems představila v říjnu 2018 plně modernizovanou variantu Challenger 2 MBT, známou jako Black Night. Black Night je vybavena dvěma nezávislými systémy nočního vidění, které zajišťují lepší schopnost bojovat v noci.
Video: Britský hlavní bitevní tank Challenger 2 v akci / YouTube
Britská armáda tedy původně objednala cca čtyři stovky Challengerů 2, a necelých 40 koupil Omán. Postupně jejich počet ve službě klesl v Británii na dnešních 227, a v plánu je další redukce až ke 150 vozidlům. V českém prostředí byl vývoj podobný, jen tato redukce proběhla na papíře ještě před konečnou objednávkou modernizace tří desítek tanků. Připomeňme, že Armáda České republiky je početním stavem ve srovnání s britskou armádou přibližně čtvrtinová. Problémy s malým objemem výroby či malým počtem vyrobených kusů se nevyhnutelně projevují postupem času v nákladech na údržbu tanků v provozuschopném stavu. Stejně jako Britové, i my máme světově unikátní výzbroj, nekompatibilní a nevyužitou jinde. Velkým problémem je otázka náhradních dílů. V Británii to znamená značné náklady. Výrobní linky je neefektivní udržovat otevřené, jestliže vozidlo již není ve výrobě a existuje relativně málo kusů, tedy se nárazově objedná velký počet dílů. A to záměrně vyšší, než může být spotřebován, což přináší další náklady.
Jak my, tak Britové tedy máme v obecné rovině příbuzný problém: málo kdysi dobrých tanků s drahým provozem. A z tohoto důvodu je zajímavé se podívat na možnosti řešení, jak se o nich vedla do nedávna diskuse ve Velké Británii. Tam šlo v podstatě o dva směry úvah: jednak možnost modernizace Challengeru 2 s cílem překlenout dobu, než přijde pro Británii přijatelný výsledek "eurotanku" MGCS (pokud nebude Británie s MGCS spokojená, zaznívají také úvahy o dlouhodobém řešení tanku nové generace). Ve hře byl dále nákup německých tanků Leopard 2.
Foto: Obrněné jednotky britské armády jsou dnes vyzbrojeny tanky Challenger 2 (na snímku), jehož kořeny sahají do roku 1977. | Cpl Paul (Jabba) Jarvis / Wikimedia Commons / OGL v1.0
Britové se nakonec nedávno sebevědomě rozhodli pro první možnost, čili modernizaci dosavadních tanků Challenger 2. V podmínkách České republiky je krok s tankem budoucí generace (MGCS) hluboko v mlze. On je však tak trochu v mlze i krok týkající se modernizace resp. technického zhodnocení. Zadané technické zhodnocení T-72M4 CZ nemá a nemůže mít ambici být řešením pro další desetiletí. Jde jen o odklad nákupu moderních tanků.
Je pro Velkou Británii upgrade Challengeru vhodnou cestou? Mnozí o tom pochybují. Kromě otázek prestiže a obavy ze ztráty průmyslových schopností a tradic, které hovoří pro takové řešení a ve finále patrně rozhodly, jsou tu nepominutelné špatné zkušenosti. Má smysl investovat do vývoje tanku, jehož modernizace se bude týkat jen 150 kusů, a jehož vyhlídky na světovém trhu jsou zcela zanedbatelné? Budou pravděpodobně umocněny problémy, s nimiž se britská armáda potýkala v případě Challengeru 2 dosud, a náklady životního cyklu hrozí finále ztrátami. Protože vývoj se soustředí na věž tanku, možná bude exportovatelná alespoň věž. Jenže v tomto případě naráží projekt okamžitě na konkurenci Leopardu 2, který podobně koncipovanou věž se 120mm kanónem s hladkým vývrtem dávno má, a využívá ho takové množství armád, že představa, že by se nová britská věž mohla prosadit, je více než pochybná.
O pořízení Leopardu 2 se ve Velké Británii diskutovalo od raných 90. let, a téma se vracelo se železnou pravidelností. Zatímco Challenger prošel jedním významným upgradem s výsledkem v roce 1998, tedy před bezmála čtvrtstoletím, v nepoměrně větších sériích stále vyráběný a prodávaný Leopard 2 prochází vývojem prakticky neustále, přičemž starší verze lze za velmi zajímavých podmínek dostat na úroveň těch nejmodernějších snadno a rychle.
Zdroj: army-technology.com
Komentáře
Glock
11. 06. 2021, 15:47Black Knight (černý rytíř), ne Black Night (černá noc).
To máte z toho, že nemáte vlastní články, ale jen překlady článků posbíraných po internetu.