Bulharsko pořizuje 3D radary pro zlepšení dohledu nad vzdušným prostorem
Ve čtvrtek 24. srpna se v Bulharsku konalo mezirezortní jednání, na kterém byl projednáván nákup sedmi nových 3D radarů pro modernizaci ozbrojených sil země a zlepšení dohledu nad vzdušným prostorem. Jednání předsedal náměstek ministra obrany Stanimir Georgiev a plukovník Dimitar Georgiev. Své návrhy radarů představilo pět předních obranných společností – Lockheed Martin, Leonardo, Elta, Indra a Thales. Z pohledu České republiky bude zajímavé sledovat, zda i Bulharsko sáhne pro izraelském řešení od společnosti Elta.
Foto: ELM-2084 MMR od izraelské společnosti Elta | IAI
V meziresortní pracovní skupině jsou zástupci vzdušných sil a také ministerstev obrany, dopravy, inovací a růstu a hospodářství a průmyslu. Komise rozeslala dopisy osmi společnostem, z nichž tři návrhy nepředložily. Během zasedání představilo své návrhy pět společností obranného průmyslu. Soutěžícími společnostmi jsou Lockheed Martin ze Spojených států, Leonardo z Itálie, Elta z Izraele, Indra ze Španělska a Thales z Francie. Každá společnost předložila návrh na základě nabídky zaslané bulharskou stranou.
Projekt zahrnuje nákup sedmi nových 3D radarů, školení personálu, minimálně 24 měsíců záruční podpory a integrovanou logistickou podporu po dobu následujících pěti let. Odhadované náklady na projekt činí přibližně 221 milionů USD (asi 4,9 miliardy korun; česká cena za osm radarů s příslušenstvím byla v roce 2019 3,5 miliardy korun). Po vyhodnocení nabídek bude s vybranou společností zahájeno jednání o dokončení smlouvy.
Své návrhy předložilo pět mezinárodních obranných společností, které prezentovaly své odborné znalosti a technologická řešení. Každý z uchazečů je významným hráčem v oblasti radarové technologie a obrany a nabízí různé možnosti z hlediska nákladů, provozních schopností a údržby. Konečný výběr bude založen na více kritériích, včetně pořizovacích nákladů a nákladů na údržbu, průmyslové spolupráce a servisních záruk.
Pokud jde o samotné radarové systémy, radar AN/TPS-77 společnosti Lockheed Martin je určen pro sledování na velké vzdálenosti a v malých výškách s dosahem detekce až 400 km. Byl dodán do zemí jako Lotyšsko, Rumunsko a Tchaj-wan. Radar RAT-31DL společnosti Leonardo má působivý detekční dosah až 500 km a dokáže sledovat až 1000 cílů současně. Tento radar byl dodán mimo jiné do Itálie, Turecka a Německa.
Izraelská společnost Elta nabízí radar ELM-2084 MMR s detekčním dosahem až 470 km a schopností sledovat vzdušné, pozemní i námořní cíle. Byl dodán do zemí jako Izrael, Indie, Kanada, a také do České republiky. Španělská společnost Indra dodává radar LANZA 3D, určený k dálkovému sledování vzdušného prostoru s dosahem detekce až 400 km. Byl dodán především Španělsku a některým dalším zemím NATO. Francouzská společnost Thales nabízí radar Ground Master 200, který je určen pro více misí a má detekční dosah až 250 km v režimu sledování a 100 km v režimu zásahu. Byl dodán do zemí jako Francie, Finsko a Estonsko.
Souhrnně lze říci, že každý radarový systém má své jedinečné schopnosti a omezení. Nejdelší dosah má RAT-31DL, následují ELM-2084 MMR a LANZA 3D. ELM-2084 MMR, který právě přichází do výzbroje Armády České republiky, vyniká svou univerzálností při sledování více typů cílů. Jak TPS-77 MRR, tak Ground Master 200 využívají technologii nitridu galia (GaN) pro snížení spotřeby energie. Ground Master 200 vyniká svou víceúčelovou konstrukcí, díky níž se může přizpůsobit různým úlohám. Výběr mezi těmito radarovými systémy bude záviset na konkrétních provozních požadavcích, nákladech a požadovaných schopnostech.
Zdroj: armyrecognition.com
Komentáře