Bundeswehr dostane kolová bojová vozidla pěchoty Boxer HWC
Společnost Rheinmetall oznámila podepsání smlouvy s německými ozbrojenými silami na dodávku kolových bojových vozidel pěchoty Boxer HWC (Heavy Weapons Carrier), ktará budou v Bundewehru označována jako Schwerer Waffenträger Infanterie.
Německé ozbrojené síly v rámci této smlouvy obdrží 123 vozidel, která se stanou důležitým prvkem nově vznikajících „středních sil“. Očekává se, že předprodukční vozidlo bude vojákům dodáno ještě letos. Dodávky sériových vozidel budou probítat v letech 2025 až 2030, převážně z výrobního závodu v Austrálii.
Boxer CRV vyvinutý pro Austrálii | G.R. Parker / CC BY-S
Rozpočtový výbor německého parlamentu schválil 20. března 2024 návrh na nákup nových kolových bojových vozidel pěchoty v hodnotě 1,94 miliardy EUR. Zároveň byl schválen návrh na poskytování servisních služeb v hodnotě cca 750 milionů EUR během 5 let.
Kolové bojové vozidlo pěchoty Boxer HWC vychází z obrněného průzkumného vozidla Boxer CRV vyvinutého pro australské ozbrojené síly. Vozidlo bude vybaveno německým systémem velení a řízení D-LBO (Digitisation of Land-Based Operations) a ponese bojovou věž Lance 2 s 30mm automatickým kanónem Rheinmetall MK30-2 a víceúčelovým raketový systém MELLS (Multi-Role Light Guided Missile System). Bojová hmotnost vozidla je asi 38,5 tun.
Boxer je těžký kolový obrněný transportér, vyvinutý ve spolupráci Německa a Nizozemska, a to německé společnosti Krauss-Maffei Wegmann a Rheinmetall společně s nizozemskou společností Stork. Dodávka prvních z celkem 272 kusů obrněných transportérů Boxer pro Bundeswehr začala v září roku 2009. Ozbrojené síly Nizozemska obdržely první Boxery v roce 2011 (celkem bylo objednáno 200 kusů). Německo má za cíl, aby obrněné vozidlo Boxer (8×8) částečně nebo zcela nahradilo v Bundeswehru kolová vozidla TPz Fuchs (6×6), popř. pásová vozidla M113.
Vozidlo může plnit různé úkoly a vyrábí se v několika verzích, např. jako obrněný transportér, bojové vozidlo pěchoty s 30mm kanónem, velitelské stanoviště, nákladní verze pro přepravu střeliva, obrněné vyprošťovací vozidlo, sanitka, stíhač tanků apod.
Zdroj: Defence Industry Europe
Komentáře
Pepík Knedlík
27. 03. 2024, 17:09Položil jsem si otazku, proč váží 38 5 t? To už je fakt vaha na BVP. Odpověď jsem si dohledal. Stroj pro 9 členů z toho 6 vysadek má vynikající balistickou ochranu i vynikajici parametry pro zničení osadky tankovou minou. Při testech odolal výbuchu 10 TNT. Fajnovy je i kanón využívající wolframovou munici s přepínáním kadence od 100 do 600 ran/1 min.
Marty
28. 03. 2024, 06:40však taky odpověď máte hned v první větě: "...Společnost Rheinmetall oznámila podepsání smlouvy s německými ozbrojenými silami na dodávku kolových bojových vozidel pěchoty Boxer HWC..."
ano, jedná se o BVK, přesněji o KBVP, stejně jako naš Pandur II či Americké Strykery
je to sice koncepčně novější záležitost ale i tak se postupně rozšiřuící a zdá se že perspektivní