Bundeswehr posiluje své protivzdušné schopnosti systémy Skyranger 30 na platformě Boxer
Ve středu 21. února 2024 schválil rozpočtový výbor německého Spolkového sněmu nákup mobilních systémů protivzdušné obrany Skyranger na bázi obrněného vozidla 8x8 boxer, které budou vybaveny 30mm kanónem a posíleny nejnovější verzí řízené střely Stinger pro sekundární obranu, konkrétně pro zaměření na bezpilotní letouny.
Foto: Systém protivzdušné obrany BOXER Skyranger 30 s 30mm kanónem Oerlikon | Boevaya mashina / CC BY-SA 3.0
Počáteční objednávka v hodnotě téměř 650 milionů eur zahrnuje 19 protiletadlových vozidel pořízených jako součást rozvoje strategie protivzdušné obrany zaměřené na boj proti bezpilotním leteckým systémům (C-UAS) pro okamžitou ochranu a ochranu na krátkou vzdálenost. Objednávka, která je primárně financována ze zvláštního fondu Bundeswehru, zahrnuje také náklady na vývoj, přičemž příspěvek činí 37 milionů eur. Rheinmetall, hlavní dodavatel projektu, bude tyto systémy vyvíjet na základě svého systému Skyranger 30.
Pořízený balíček se skládá z prototypu, 18 sériových modelů, 8 nabíjecích vozidel a 8 dílenských vozidel, jakož i 18 simulátorů, s možností nákupu dalších 30 vozidel v budoucnu. Cílem této akvizice je urychleně posílit schopnosti protivzdušné obrany armády. Přestože se jedná o prozatímní řešení, budou tato vozidla kompatibilní s budoucím systémem protivzdušné obrany NNbS, který by měl být plně funkční koncem tohoto desetiletí.
Skyranger 30 je modulární a škálovatelné hybridní řešení určené k boji proti celé škále budoucích vzdušných hrozeb. Toto řešení jedinečným způsobem integruje kombinaci efektorů: 30mm automatický kanon, řízené střely a případně i vysokoenergetický laser (varianta Skyranger 30 HEL). Ve spojení s vhodnou sadou senzorů je Skyranger 30 schopen autonomně monitorovat vzdušný prostor a zároveň vybrat nejvhodnější účinnou látku pro identifikovanou hrozbu. Může tak chránit mobilní jednotky na přesunech nebo kritickou stacionární infrastrukturu a zařízení před vzdušnými hrozbami a poskytnout vhodnou reakci na každou výchozí situaci, aby bylo zajištěno dodržení zákonných požadavků a zabránilo se vedlejším škodám.
Kanon KCE ráže 30 mmx173 má rychlost střelby 1 200 ran za minutu. Programovatelná munice s časovým zpožděním zvyšuje pravděpodobnost zásahu i těch nejmenších vzdušných cílů. Řízené střely Skyranger 30 zvyšují operační flexibilitu systému a jeho maximální dosah.
Pro složku HEL zahrnují efektory společnosti Rheinmetall laserový zdroj a laserový naváděcí systém integrovaný do vozidla, jakož i laserovou zbraňovou stanici zabudovanou do věže, která slouží také jako platforma pro elektrooptické senzory. Tato laserová zbraňová stanice automaticky sleduje cíle a neutralizuje je laserovým paprskem. Skyranger 30 HEL je tak schopen účinně bránit přidělený vzdušný prostor třemi různými efektory – automatickým kanónem, řízenými střelami a vysokoenergetickým laserem – s odpovídající úrovní intenzity.
Při ostrých zkouškách současné technologické vzorky laserových zbraňových systémů úspěšně dosáhly výkonu laseru 20 kW, přičemž se plánuje možnost zvýšit tento výkon až na 100 kW. Použitá laserová zbraňová stanice má vlastní senzory pro identifikaci a sledování cílů.
Projekt vzbudil mezinárodní zájem a naznačuje potenciální možnosti spolupráce při vývoji a akvizicích, které by řešily nedostatky v globální protivzdušné obraně. Schválení rozpočtovým výborem je však spojeno s podmínkami, včetně podrobného rozpisu nákladů a posouzení možných úspor nákladů díky mezinárodní spolupráci, které budou předloženy v nadcházejících měsících.
Zdroj: armyrecognition.com
Komentáře