BVP PUMA - komplexní bojový systém s potenciálem rozvoje na dalších 40 let
O německém obrněnci PUMA, který bude jedním z uchazečů v tendru na přezbrojení 7. mechanizované brigády AČR, by se nemělo přemýšlet jen jako o bojovém vozidle pěchoty a porovnávat jej s jinými BVP podle hmotnosti, rychlosti či kanónu. Konsorcium PSM v něm nabízí komplexní a systémové řešení, odpovídající dnešním, a především budoucím požadavkům.
Foto: Obrněný transportér PUMA
Podle informací ArmyWebu nenabídne výrobce PSM české armádě jen samotné BVP, ale zahrne logistiku, podpůrné vybavení, elektronické systémy, výcvikové programy, simulátory a podpůrné programy výrobce po celou dobu provozu vozidel – což, jak si ukážeme dále, je naprosto klíčové.
Foto: Součástí dodávky pro AČR by byly i různé podpůrné vybavení a programy
Protože jde o novou platformu (testování probíhalo od roku 2006 do roku 2015 a první dodávky pro Bundeswehr ihned následovaly), má PUMA potenciál udržet se průběžnými a později i zásadními modernizacemi na špičce desítky let. Je to zkrátka nejnovější a nejmodernější BVP, které může naše armáda získat.
Foto: Puma ve službách německého Bundeswehru
Pochopitelně fyzická životnost modernizovaných verzí konkurenčních BVP bude s PUMA patrně srovnatelná, ale rozdíl v tzv. morální životnosti (zastaralosti) a v modernizačním potenciálu je značný. Stačí se podívat na „data narození“ konkurenčních BVP – jejich základy byly vyvinuty v druhé polovině 80. let.
Foto: Moderní interiér transportéru PUMA
Pro ještě lepší představu připomeňme, že AČR již několik let potřebuje nahradit BVP-2, která se v Československu vyráběla na sklonku 80. let, avšak Sověti BMP-2 vyvinuli již v 70. letech. V užívání AČR jsou coby platforma stará 40 let, fyzicky staré jsou 30 let, naprosto nevhodné k nasazení v moderním boji… no raději nekomentovat.
Při letitém podfinancování naší armády by nebylo od věci přezbrojit se nyní na techniku, která vydrží desítky let, než se opět politici uvolí ji obměnit. Těžko si lze tedy představit, že bychom nyní koupili jen o dekádu mladší BVP, než jaká máme nyní.
V tomto směru tedy příslib PSM, že součástí nabídky pro AČR budou modernizační balíčky po celou dobu zařazení BVP PUMA do výzbroje, představuje významný benefit. S ohledem na novost PUMA je navíc věrohodný.
Co se stane bez takové jistoty, už totiž zkušenosti máme – v případě tanků T-72 modernizovaných na T‑72M4CZ náklady na vývoj hradila česká strana, a to ještě s výsledkem, že se tato investice promítla do přestavby pouhých 33 tanků. A nejen to, kvůli následnému zániku dodavatelů dílů pro T-72M4CZ už většina našich tanků nevyjede ani z garáže nebo nevystřelí z kanonu, ačkoli poslední z nich byly dodány teprve před 13 lety!
Na pařížském zbrojním veletrhu Eurosatory byla v červnu představena PUMA s první dílčí modernizací, pod označením PUMA S1. Ta také bude české armádě nabídnuta. Další modernizace PUMA S2 je mimochodem již ve vývoji. Upřesněme, že písmeny S jsou značeny dílčí změny, kdežto zásadní změny jsou u německé techniky uvedeny písmenem „A“ a číslicí (např. A1, A2 atp.).
Pokud bychom měli stručně shrnout, k jakým vylepšením po intenzivním vývoji a tříletých zkušenostech Bundeswehru BVP PUMA dospělo, tedy co skrývá dodatkové označení S1, pak jde o následující:
- Integraci protitankových řízených střel do palebného systému
- Modernizaci optiky snímající celý prostor okolo vozidla
- Zlepšení ergonomie řízení a ovládání
- Instalace komunikačního systému pozemních sil Bundeswehru, který je certifikován v rámci NATO
Opět je ale třeba zdůraznit, že není správné hledět jen na bojové vozidlo, ale také na kontext jeho operačního nasazení – BVP PUMA je komplexní integrovaný bojový systém určený pro kooperaci s moderními tanky a bitevními vrtulníky, vybavený nejmodernějším komunikačním systémem, což je v době, kdy se hovoří o další digitální revoluci (4.0) obrovská výhoda. Proto je zde integrován i systém „Voják Budoucnosti“ v rámci moderního „Battlefield Management System“.
Foto: BVP PUMA je komplexní integrovaný bojový systém určený pro kooperaci s moderními tanky a bitevními vrtulníky
Německé pozemní síly zavádějí nový páteřní komunikační systém. I do českých médií se dostaly informace, diskutující cenu tohoto systému, ale bylo by neférové spojovat jej s BVP PUMA jen proto, že jako první jej musela v průběhu výroby absorbovat. Jak již bylo řečeno, jedná se o páteřní komunikační systém celých německých pozemních sil a nemá vliv na cenu BVP PUMA, tak jak bylo medializováno.
Jen pro upřesnění, komunikační systém v BVP PUMA S1 zahrnuje vylepšenou radiostanici, SDR (umožňuje pouhou změnou softwaru používat různá kmitočtová pásma a různé komunikační kanály a protokoly) a SATCOM (satelitní komunikace).
Nakonec nezbývá než dodat, že teprve další měsíce ukáží, jakým vlastnostem a potenciálu u BVP dává naše Ministerstvo obrany přednost a jak mu záleží na ochraně života vojáků v nově pořízených bojových vozidlech. Po letech se bude jednat o velkou zbrojní zakázku a v minulosti, bohužel, šlo obvykle o schopnosti AČR až v druhé řadě. Čerstvý rohlík je každopádně lepší než včerejší, ač rozpečený v mikrovlnce.
Komentáře
burden
05. 09. 2018, 12:02Je otázkou, nakolik je vhodné, abychom měli stejnou technologii jako SRN. Pokud budeme bojovat bok po boku v rámci NATO nebo i mimo něj, bude to nesporně výhoda. Nicméně neměli bychom zapomínat, že ať jsou dnešní vztahy jaké jsou, s němci jsme v průběhu posledních cca 1500 let bojovali v nesčetných válkách, (zatímco s Ruskem vůbec nikdy s jedinou výjimkou okupace 1968 kdy jsme nebojovali). Takže situace, kdy budeme s německem na opačných stranách fronty tak, jako téměř vždy v minulosti zde může být dříve, než si koupíme nové boty. A můžeme se spolehnout na to, že jejich detailní znalost našich bojových vozidel nebude pro ně vělkou výhodou? Nakonec v dnešní elektronické době si umím představit, že německý výrobce ve svých výrobcích nechal zadní vrátka a že je dokáže na dálku zneškodnit pro případ, že by vozidlo bylo nasazeno proti nim.
Rase
04. 09. 2018, 18:56Puma má i záložní optické přístroje, všechno je posichrované
Lamancha
04. 09. 2018, 14:56zejmena vety o BMS a modernim vojakovi ;-( jak tyto systemy splupracuji se standardy NATO, potazmo ACR? Jaka satel. komunikace? TACSAT maji jen US a komercni zkoupi BBC, CNN atd. Ale ted aby se ACR bala koupit neco jineho...