Robert Henry Cain: Sám zničil 4 německé tanky Tiger
Sám zničil 4 německé tanky Tiger a zpomalil nepřátelský útok natolik, aby se stihl oholit a upravit si knír. Tento neuvěřitelný příběh majora Roberta Caina se opravdu stal během 2. světové války. Pojďme si hrdinu příběhu představit v následujícím článku.
Foto: Robert Henry Cain sám zničil 4 německé tanky Tiger a zpomalil nepřátelský útok natolik, aby se stihl oholit a upravit si knír. (ilustrační foto) | Shutterstock
Robert Henry Cain se narodil 2. ledna 1909 v Šanghaji, ale když byl malý, vrátil se spolu s rodiči na ostrov Man, odkud pocházeli. Cain vychodil univerziu krále Williama na ostrově Man a následně vstoupil do Honourable Artillery Company Teritoriální armády.
V dubnu 1940 byl převelen ke Královským Northumberlandským střelcům jako druhý důstojník. V roce 1942 byl přidělen k jižnímu staffordshirskému pluku, kde byl roku 1943 povýšen na majora. Jižní staffordshirský pluk byl součástí 1. kluzákové brigády a Cain se jako velitel roty "B" zúčastnil také vysazení na Sicílii v rámci operace Ladbroke.
Jeho nejvýznamější boj se však udál při operaci Market Garden v roce 1944, kde měla britská 1. výsadková divize spolu s 1. polskou samostatnou výsadkovou brigádou obsadit mosty v Arnhmemu.
Když Cain se svými muži tehdy přistál, vydal se okamžitě směrem k městu, ovšem vojáci byli odraženi německou těžkou tankovou rotou. Se svými muži se Cain tedy stáhl do města Oosterbeek. 20. září podnikly německé tankové jednotky na Oosterbeek útok. Cainovi muži neměli tehdy žádné těžké protitankové zbraně, jen pár vrhačů protitankových granátů PIAT.
Cain se s jedním PIATem a kolegou schoval v budově a počkal, až se německý tank Tiger přiblíží na vzdálenost zhruba 20 yardů (cca 18 metrů) a poté na tank vystřelil. Tank zasáhl, ale střela neprobila pancíř. Německý Tiger okamžitě zamířil dělo na budovu, kde se Cain schovával a vystřelil. Cain sice přímo zasažen nebyl, ale poranily ho kousky odlétávajícího zdiva, jeho kolega byl výstřelem ihned usmrcen. Při opakovaných pokusech o zničení tanku byl pak Cain několikrát zasažen kulometnou dávkou, ovšem nepřestal střílet, dokud Tiger zcela neochromil. Když se snažil tanku uštědřit poslední ránu, granát v PIATu vybuchl a odhodil ho na stěnu. Výbuch mu způsobil dočasnou slepotu, tank pak vyřídili dělostřelci 75mm houfnicí.
Jeho spolubojovníci si mysleli, že už nikdy nebude moci vidět, ovšem po půl hodině se mu začal zrak vracet a i přes odpor doktorů se s větou "Ještě nejsem dostatečně raněn, abyste mě ošetřovali!" vrátil zpět do boje.
Následujícího rána se mu podařilo zničit další tři německá samohybná děla StuG III opět jen s použitím vrhače protitankových granátů PIAT. Cain působil vždy na těch nejtěžších obranných úsecích, aby inspiroval své muže. Z neustálé střelby mu praskly oba úšní bubínky a byl několikrát zasažen, ovšem nikdy se nedal ošetřit, dokud nebyl útok odražen. Ušní bubínky si ošetřil tak, že si do uší nacpal dva obvazy. Spal vždy jen krátce, aby se mohl včas dostat zpět do bojové vřavy.
24. září, krátce po ukončení příměří, které umožnilo evakuaci obětí, si všiml, že se k jeho pozici blíží tank Tiger. Spolu s jedním dělostřelcem dotlačili šestiliberní protitankový kanón na pozici a počkali, až jim tank vjede přímo do rány. Cain pak jedním výstřelem tank zničil. Chtěl v palbě pokračovat i na další vozidla, ale brzdovratné ústrojí bylo díky dlouhotrvající palbě a nedostatku péče z předchozích dní nenávratně poničeno.
25. září 1944 Němci zaútočili samohybnými děly StuG III a pěchotou vybavenou plamenomety. Jelikož k PIATům došlo střelivo, vzal si Cain dvoupalcový (50 mm) minomet. I když nebyl minometčíkem, ihned si minomet osvojil a přesnou palbou absolutně demoralizoval výraznou nepřátelskou přesilu a Němci se museli stáhnout. Díky útokům na velmi blízkou vzdálenost musel svůj minomet naklonit téměř vodorovně. Ten den Cain vyřadil 4 tanky Tiger a několik samohybných děl StuG III.
Ještě tu noc začala Operace Berlín, která měla evakuovat britské a polské jednotky od Arnhemu. Vojáci si začernili obličeje a postupně se stahovali. Jako poslední se stahoval právě Cain, který si dal na čas, aby se ještě oholil a upravil si knír.
Cain se ujistil, že všichni jeho muži překročili Rýn a pak se jako poslední přeplavil na staré loďce. Na druhém břehu potkal svého nadřízeného, brigádního generála Philipa Hickse, který mu řekl: "Alespoň jeden důstojník je oholený." Cain mu na to odpověděl: "Byl jsem řádně vychován, pane."
Za své heroické boje v Oosterbeeku byl Robert Henry Cain vyznamenán nejvyšším britským vyznamenáním, Viktoriinimým Křížem. I když druhá světová válka v květnu roku 1945 skončila, v Norsku bylo stále početné německé vojsko vedené generálem Franzem Böhmem a Spojenci se obávali, že by se mohl rozhodnout stále bojovat, a tak se Cain s 1. kluzákovou brigádou přesunul 11. května 1945 do Osla v rámci "Operace Soudný Den" (Operation Doomsday), kde bez bojů převzali kapitulaci německých vojsk.
28. prosince 1945 odešel Cain slavnostně z armády a vrátil se ke své předválečné práci těžaře ropy pro společnost Shell. Chvíli pracoval na Dálném východě a poté v Západní Africe. V roce 1951 byl dokonce zvolen do Nigerijského parlamentu. Zpět do Británie se Cain vrátil až v roce 1965 a usadil se na rodném ostrově Man, kde dožil. Robert Henry Cain zemřel na rakovinu 2. května 1974 ve věku 65 let. Jeho tělo bylo zpopelněno a urna byla uložena do rodinné hrobky ve městě Braddan na ostrově Man.
Zdroj: tracesofwar.com, warhistoryonline.com
Komentáře
Czert
22. 06. 2021, 20:21Karlik
A v cem by to bylo na 1000m zajimavejsi?
Ze by sjopcaci utopili svoje tanky jinde?
Béďa
22. 06. 2021, 17:38doplnení: u posledniho odkazu, jde o tankarchives.ca
Béďa
22. 06. 2021, 17:34Je to dost známé střetnuti, jsou známy fotky jak vyřazených TigrůII tak i foto posádky T-34. Klasickou publikací si nejsem jistý, ale určitě se více dozvíš na warspot.ru, battlefield.ru, achtungpanzer.com, armor.kiev.ru, tnakarchives.ca zde jsou protokoly ze zkousek z odstřelování německé techniky.
Mimochodem, pravě ty tři vyřazené TII byly v Rusku zkoušeny a odstřelovány, např. výkon 76 mm kanonu v Shermanu měl proti boku TII lepší výkony než T34./85.
Béďa
21. 06. 2021, 18:12to karel: Moje chyba přiznávám, že jsem se upsal, jedna se o první nasazení Tigra II v roce létě 1944, myslí. že to bylo u Sandoměře, kdy jeden T-34/85, dobře zamaskovaný, vyřadil tři Tigry II. Duvodem tohoto ůspěchu byla jednak užv te době solidní taktická vyspělost ruských posádek a naopak u Němců zkracený výcvik tankistů, oproti třeba TigrI, kdy příprava posádek byla nadprůměrná. Němci se dopustili té chyby, že vyslali do útoky Tigry aniž by provedli potřebný průzkum, neco co by se v roce 1943 nestalo.
Béďa
21. 06. 2021, 16:39To karel:nevím odkud čerpáš údaje o T-34,ale uvádíš hodně nepřesné hodnoty. Zkus si třeba sehnat T34 od M. Kopeckého. V češtině od českého autora asi nic lepšího nesezenes.
Pak nebudeš třeba uvádět, že 85mm kanon mohl TI ohrozit čelně z 500m...po Kursku při zkouškách prostřelil čelo TI z 1000m při kolmem dopadu, udává se že zhruba od 600m mohl TI zneškodnit čelně jistě. Bočně jses někde okolo 1500m. Ano TI mohl T34 zlikvidovat již okolo 2000m, ale rozhodně to nebyla standartni vzdálenost takových soubojů za WWII, ta byla spíše od cca 1200m a min.
Jinak produkce T34/85 se rozbíhá na přelomu let 43/44 a první nasazení je od cca března 44. Masově až od léta.
Ty údaje co uvadíš odpovídají spíše Zis2 a Zis4, který se bohužel již nedostal do věží T34, kdy byl velkým pokrokem oproti F34 při takových soubojích v roce 43.
Jinak od září je bojově nasazena SU85, a bojového nasazení se v září 43 dočkal i KV85, pravda bylo jich vyrobeno jen 80.
Czert
21. 06. 2021, 10:12Karlicek
A to sem samozrejme jeste nezminil ty tezke miliardy co skopcaci vydelali otrockou praci aodskodneni co obetem daly je zlomkem toho co vydelali.
Nemluve o arizovanem majetku jez si dodnes ponechali protoze vyhladili cele rodiny.
Czert
21. 06. 2021, 10:00Karlik
Pouzivani smajliku te chytrejsim neudela.
A kdyz skopcaci byly tak genitalni, proc prohrali valku?
A ze ted maji tak velkou ekonomiku? Bodejd by ne, kdyz si za valky nakradli tezke stovky tehdejsich miliard.
Czert
20. 06. 2021, 22:01Karlik
A vidis, valka ukazala ze je lepsi mit vicero t34/85 nez jednoho tigrika 1/2.
Toz kde udelali soudruzi z ndr chybu?
Béďa
19. 06. 2021, 15:43to Pešek: Nejdřív si trochu něco přečti a nečerpej znalosti jen z WoT...ať neplácáš blbosti. Sice nejseš ovce, ale znalosti máš jak beran...
např Tigr I byl v roce 44 co své odolnosti běžným těžkým tankem. Pro starší verze Shermanů nebo T-34 byl sice velmi tvrdým ořškem,ale pro takový Sherman Firefly byl potravou, stejně tak T-34/85 ho mohl i čelně zlikvidovat už okolo 1000m. Nehledě na JS-2.
Stejně tak PIAT ho mohl při vhodném úhlu zásahu spolehlivě vyřadit.
U Tigra II jde sice o tank čelně skoro nezničitelný, až na čelo věže, ale z boku jeho pancéřování nemohlo již být tak silné aby měl stejnou odolnost jako Tigr I v roce 1943 viz jeho prvni nasazeni na Východě, kde jeden dobře umístěný T-34/85 vyřadil tři stroje...
Zdeněk Pešek
19. 06. 2021, 04:57Czerte promin ale když je někdo zasažen kulometnou davkou težko pak ještě zvladne ochromit težce pancéřovaný Tiger ktereho v te době nedokazal zničit ani sharmen nebo byl ten chlap Robocop je to podobné jako v SSSR pouze propaganda pro ovečky!!
Czert
19. 06. 2021, 00:20A v cem by to mel byt vymysl?
Zvlast kdyz stelec mohl strilet na slabou strechu minometem, nebo z ukrytu do boku/strechy piatem?
A pokud ti jde o to, ze pro nepratele nemcu byl kazdy nemecky tank tigr, no mozna by sis mel precist vzpominky skopcaku, kdy pro ne kazdy rusky tank byl kv/is.
Zdeněk Pešek
18. 06. 2021, 21:55Tak tohle je obrovský vymysl nevim koho ale je to scifi pohádka pro hlupáky!!!!!
AVARJU
15. 06. 2021, 18:06Sandokan prý teké zničil tygra.
Czert
15. 06. 2021, 11:59Vaclav moskva fb
Mozna by pro tebe bylo vhodne si najit kolik penez stala vyroba tygra a kolik normohodin.
A pak to porovnej se shermany.
Nemluve o tom, ze shermany bez ptoblemu zvladaly desitky ci stovky km presunu.
Kdezto u tygra aby zvladl 100 km presun bez poruchy se rovnalo zazraku.
A co myslis, co radeji pesaci videly 3 shermany na podoru nebo zadneho tygra?
Lojza
15. 06. 2021, 08:43Opovrhuji především čechy s malým, "č".