Češi jsou ohledně odzbrojování ze strany EU velice tvrdohlaví a všem nařízením se brání
V senátu se právě projednává návrh, který by umožnil zakotvit do ústavy právo bránit se zbraní. Petici za doplnění Listiny základních práv a svobod podepsalo 102 tisíc lidí včetně mnoha ústavních činitelů. Účelem návrhu je předcházet případnému pokusu o odzbrojení ze strany Evropské unie.
Foto: Senát jedná o ústavním zakotvení práva bránit se zbraní | shutterstock
Evropská unie se stále snaží přimět své členské státy k omezování zbraní v jednotlivých státech. Mnohé státy již podobné kroky učinily a úspěšně odzbrojují své občany. Nejúspěšnější v tomto ohledu je patrně Velká Británie, kde je za potencionální zbraň považováno cokoliv, s čím člověk dokáže zranit někoho dalšího. Tedy prakticky všechno od nožů po šroubovák. Výjimkou nejsou ani teleskopické obušky a pepřové spreje.
Český národ je v tomto ohledu velice tvrdohlavý a všem těmto nařízením se různými způsoby brání. V současnosti je v tomto ohledu asi nejdiskutovanější návrh, který by umožnil ukotvit právo bránit se zbraní přímo do ústavy. V takovém případě by na nás jakékoliv nařízení EU o odzbrojování bylo krátké.
Foto: V současnosti je v tomto ohledu asi nejdiskutovanější návrh, který by umožnil ukotvit právo bránit se zbraní přímo do ústavy. | shutterstock
Nutno podotknout, že naše zákony pro získání zbrojního průkazu a následně palné zbraně jsou nastaveny velmi přísně a případná ústavní změna se těchto zákonů nijak nedotkne. V žádném případě tedy nenastane situace, kterou odpůrci návrhu často zmiňují, že se z České republiky stane „divoký západ“.
Foto: Jedna z mnoha online veřejných anket, výsledek mluví celkem jasně
Podobnými výroky argumentuje odpůrce návrhu předseda ústavní komise Jiří Dienstbier. Údajně by tato změna vedla ke zvýšení počtu legálních zbraní mezi lidmi a tím pádem zhoršení bezpečnostní situace. Novelu naopak podpořil například bývalý policejní prezident Martin Červíček, který pro Parlamentní listy řekl: „Jako bývalý policejní prezident moc dobře vím, že sebelépe připravená policie nemůže být každou minutu na všech místech, a že je rozhodně lépe mít legalizované prostředí s více než 300 tisíci držiteli zbraní pod kontrolou, než různými zákazy dopustit zásadní zvýšení počtu držitelů zbraní nelegálních. Nejen právo bránit svůj život s využitím zbraně, ale komplexní zbraňová úprava je již výborně obsažena v zákonných normách.“
Foto: Předseda ústavní komise Jiří Dienstbier | Wikimedia Commons
Listina by podle návrhu měla být doplněna o „právo bránit život svůj či život jiného člověka i se zbraní za podmínek stanovených zákonem“. Podmínky pro získání zbrojního průkazu se tedy nemění. Je nutno podotknout, že se jedná o druhý pokus ochránit právo na obranu za použití zbraně na ústavní úrovni. První pokus proběhl v roce 2017, ale právě senát návrh zamítl.
Komentáře
Pepik
26. 08. 2023, 07:56Dienstbier je pěknej zmetek s americkým pasem i občanstvím, vykopnul bych ho z republiky na Měsíc!
sicak
19. 09. 2019, 18:55Nenechme si kecat do ozbrojování/odzbrojování nějakou přeplacenou bandou hovad co tomu zřídkakdy rozumí(EU). Získání ZP u nás je jedno z nejpřísnějších a tak je to v pořádku!! Že prej jsme tvrdohlaví? naopak, rozumní! Odzbrojený stát je pro teroristu popř. ilumináta lepší, než stát, ve kterém je plno legálně ozbrojených lidí. Pokud budem jednou nuceni se odzbrojit, začne pomalu a jistě docházet k zotročování bezbranných lidí. Byl bych rád, kdyby toto v Ústavě bylo zakotveno, zároveň ale doufám, že NIKDY nebudu muset namířit mou zbraní na člověka, který mi bude chtít ublížit nebo nedejbože mé ženě či dceři! Pakli-že to bude nezbytně nutné ji použiji, proto ji taky mám že
ZAVMA
19. 09. 2019, 13:45Teroristicky utoky se nedelaji legalne drzenyma zbranema (teda mimo nakladni auta).
No a komentovat soudruha Dienstbiera nema cenu, protoze jablko nespadlo daleko od stromu kde bylo zplozeno.