Jak Chorvat zvaný "PIZZA" sloužil u nejelitnější jednotky světa Delta Force
Ivica Jerak se narodil 12. 11.1962 v Debeljaku, v Chorvatsku a své dětství prožil se svými staršími sourozenci, Petrom, Andrijom, Mladenom, Borisom, sestrou Marijom a rodiči Šimonem a Milkou. Když Jerakovi bylo 19 let, byl odveden jako branec na povinnou službu, stejně jako všichni ostatní chlapci v tehdejší Jugoslávii. Díky tomu se Jerakovi zalíbil vojenský život. Jerak studoval tehdy střední vojenskou školu (obor námořnictvo), proto byl během povinné vojenské služby námořníkem.
Foto: Ivica ,, PIZZA" Jerak pózuje pro fotografa během své služby v US Army | Flicker
V roce 1985 Jerak emigroval do USA a ubytoval se v Houstnu, v Texasu. V roce 1988 se pak přihlásil do americké armády na pozici bojového zdravotníka. Nebylo to nic nečekaného, vojenský život mu vyhovoval, měl ho rád a nebylo nezvyklé, že cizinci, kteří do USA emigrovali a chtěli co nejrychleji získat občanství, narukovali do ozbrojených sil. Po splnění základního výcviku ve Fort Knox, byl přiřazen do jednotky 690th Medical Company (690. zdravotnická rota), ve Fort Benningu.
Foto: Ivica ,, PIZZA" Jerak během jedné z nočních operací | Flicker
O dva roky později čekalo Jeraka bojové nasazení během války v Perském zálivu, kam byl v roce 1990 poslán se svojí zdravotnickou rotou. Po návratu z Perského zálivu byl povýšen do hodnosti Sergeant First Class (Praporčík). Jenže Jerak pochopil, že život v týlu není nic moc a chtěl zkusit něco víc. Přihlásil se do výběrového řízení pro speciální jednotky k armádním "zeleným baretům" (Special Forces Assessment and Selection Course), který absolvoval na výbornou a hned poté se účastnil kurzu bojových mediků v speciálních jednotkách. Následně byl přidělen k 10th Special Forces Group (10. Skupina Speciálních Sil), kde sloužil u 1. a pak u 3. praporu.
V druhé polovině devadesátých let dostal Jerak možnost si sáhnout na samotné dno svých sil během příjmacího řízení k nejelitnější jednotce USA a pravděpodobně i na světě a to 1st SFOD-D Delta Force.
Foto: Ivica ,, PIZZA" Jerak ve slavnostní uniformě | Flicker
Jerak jako vždy celý přijímač zvládl a stal se tak členem výše uvedené elitní jednotky. Jeho prvním nasazením v Delta Force se stala válka v Bosně na konci devadesátých let, kde vojáci měli za úkol vyhledávat osoby, které zavinily válečné zločiny. Jerak se tím stává důležitou osobou v jednotce, protože kvůli jeho původu se musel ve škole povinně učit i srbsky, tudíž se dokázal v okolí snadno dorozumět. A také samosebou uměl efektivně získávat informace od zajatců.
Po 11. září se Jerak účastnil také války v Afghánistánu a Iráku. Byl také členem týmu, během dopadení Abú Musab az-Zarkávího, jordásnkého teroristy, který vedl tábory Al-kaida v Afghanistánu. V roce 2004 byl Jerak během jedné akce postřelen do stehna, avšak nebylo to nic vážného a mohl tak pokračovat v tehdejší misi. Během jeho rekonvalescence získal Jerak přezdívku "PIZZA", protože neustále jedl pizzu a seděl u Xboxu (také se mu přezdívalo Chorvatský zázrak).
Foto: Matka Ivica "PIZZA" Jeraka obdržela po synově smrti složenou vlajku a synovy vyznamenání | Flicker
Bohužel, dne 26. 8. 2005 během vojenského přesunu v Iráku Jerak padl. Stalo se tak poté, co vozidlo AGMS Pandur najelo na protitankovou minu. Jerak byl zabit společně s dalšími dvěma členy Delta Force (SFC Trevorem Diesingem, SFC Obediahem Kolathem) a členem Rangers (CPL Timothym Shea). K incidentu došlo během přesunu z města Al-Káim do města Husajba poblíž syrských hranic. Jerak se za svoji bohatou vojenskou kariéru zúčastnil války v Perském Zálivu, Kosovu, Bosně, Afghánistánu a Iráku. Odsloužil 42 měsíců v bojové zoně. Dodnes na něj nezapomíná žádný spolubojovník z Delty, či Rangers se kterými spolupracoval. Jerak byl pohřben 9. září 2005 ve věku 42 let.
Foto: Náhrobní kámen Ivici "PIZZA" Jeraka | Flicker
Na jeho počest byla 16. března 2009, za přítomnosti amerického velvyslance Roberta A. Bradtkea a chorvatského ministra Božidara Kalmete, otevřena škola, park a sportovní hala, které nesou jeho jméno. Tento projekt spolufinancovala také americká armáda, která přispěla částkou 700000 Kun (cca 2400000 Kč).
Komentáře
burden
03. 01. 2020, 19:05Zřejmě se někde chybička vloudila. V článku je datum narození listopad a na náhrobku má October.
Ofsprey
01. 01. 2020, 21:10Oldřich Živnůstka, naprosto přesné zhodnocení, ale přece jen ta schopnost obětovat se pro vlast je výrazně někde jinde, záměrně nejmenuji kde....