Chrániče kolen proti AK-47
V současné době jsou chrániče kolen v podstatě jen mobilní podložkou pod kolena. Co však říkáte na ochranu kolen, která by dokázala odolat střelbě z AK-47?
Foto: Chrániče kolen od Armor Works / Armor Works
Arizonská firma Armor Works se rozhodla přistoupit k ochraně kolen zcela jiným způsobem. Na nedávné výstavě Shot Show 2013 představila projekt masivních nákoleníků schopných odolat zásahům z pušky AK-47.
Současné balistické nákoleníky od firmy Armor Works poskytují ochranu na úrovni 3a podle normy STANAG. Odolají tak pistolovým nábojům ráže 9 mm a šrapnelům z explozí. Podle Williama Perciballiho, zakladatele a majitele Armor Works, však budou již brzy k dispozici chrániče kolen schopné odolat zásahům střel puškových nábojů ráže 7,62×39 mm.
Otázkou je, jak moc budou chrániče efektivní. Kinetická energie střely vypálené z AK-47 je natolik veliká, že pravděpodobně i tak dojde k těžkému poranění kolena nebo kostí. Na druhou stranu, přímý zásah střely do kolenní oblasti má pro člověka naprosto katastrofální a nevratné následky.
Nové chrániče jsou výsledkem osmnácti měsíčního společného úsilí firmy Armour Works a armádního výzkumného centra PEO Soldier. Jde o část širšího projektu, jehož cílem je vývoj zcela nové balistické ochrany pro nohy a ruce vojáka.
„Pro policejní účely nabízíme ochranu na úrovni 3a a pro armádu nabízíme verzi proti útočným puškám, která se právě teď testuje," vysvětluje Perciballi. „Jedná se o výhodné využití kompozitního pancíře, neboť kompozity mají velmi dobré formovací schopnosti..."
Nákoleník „3a" je tvořen z pevné polymerové skořepiny, na které je umístěn kompozitní pancíř. Pro vojenské účely bude celý chránič kolen vyroben z kompozitního pancíře a na povrchu opatřen otěruvzdornou vrstvou.
Zásadní otázkou je pohodlnost nošení. Pokud budou chrániče příliš těžké a nebudou „sedět", vojáci je nikdy nepříjmou. Je známé pravidlo, že u vojáků pohodlnost vítězí nad balistickou ochranou. Ostatně na fotkách z Afghánistánu můžeme často vidět, jak si vojáci nákoleníky stahují ke kotníkům nebo používají dokonce jen jeden nákoleník pro nohu, na kterou zaklekávají.
Pokaždé, když vylepšujete ochranu, přidáte trochu pancíře a zvýšíte trošku váhu," říká Perciballi. „Snažíme se dosáhnout rovnováhy, aby ochrana nebyla příliš těžká a neodrazovala vojáky od jejího používání."
Zdroj: KIT UP!
Komentáře
kraxon
06. 05. 2013, 21:03Nevím, tady bych se bál, že rána z Kalacha mu utrhne ten chránič i s nohou...No, abych nepřeháněl-rozdrcený kloub a stejně vyřazení z boje s doživotními následky...