Chyby ve vývoji amerických středních tanků za druhé světové války
Ve 30. letech 20. století, s blížícím se dalším světovým konfliktem, nebyly ozbrojené síly Spojených států amerických na tankovou válku vůbec dobře vybaveny. A když už vláda konečně začala zemi a její průmysl na masovou výrobu středních tanků připravovat, činila tak na základě chybných úvah, které brzdily válečné úsilí a v důsledku stály zbytečné ztráty na životech.
Foto: Střední tank M2A1 v Aberdeen Proving Grounds | Fat yankey / CC BY-SA 2.5
Na konci 30. let 20. století nebyla úloha tanků ve válce většinou vojenských myslitelů správně pochopena. V té době dosud nedošlo k válce mezi dvěma plně průmyslově vyspělými státy, které by v boji nasadily velké množství tanků, a tak byly zkušenosti s tankovou válkou velmi omezené.
Ve Spojených státech vojenští teoretici očekávali, že tanky budou působit jako prostředky, které při průlomu nepřátelských linií využijí své vysoké pohyblivosti, avšak provádět tyto průlomy nebylo jejich úkolem. V praxi to znamenalo, že když se v nepřátelských liniích vytvoří mezera, tanky se do ní vrhnou a promění příležitost ve výhodu. Úkolem tanků by současně nebylo napadat a ničit jiné tanky. To by bylo úkolem stíhačů tanků, specializované třídy samohybných děl.
S ohledem na tuto doktrínu byl tehdy kladen důraz na relativně lehké tanky – naším tématem však nebudou lehké tanky jako takové, určené pro průzkum; zajímat nás bude jádro výzbroje tankového vojska – střední tanky. Pro předpokládané úkoly byla důležitější rychlost a manévrovatelnost než těžké zbraně a pancíř. Až v roce 1939, kdy v Evropě a Tichomoří již vzrůstalo napětí, začala výzbrojní správa (Ordnance Department) plánovat sériovou výrobu středních tanků v USA.
Nutno předeslat, že v počátcích nebyl americký záměr nikterak zásadně odlišný od německého přístupu. Vždyť většinu Panzerwaffe na konci 30. let tvořily také lehké tanky, ať již domácí Panzer I, Panzer II, nebo původně československé Panzer 35(t) či Panzer 38(t), a ty nesloužily k průzkumu. Střední tanky Panzer III pak válku začínaly s kanónem ráže 37 mm.
Výroba tanků vyžadovala dovednosti v oblasti montáží velkých strojů a těžkých odlitků. Americká vláda se proto celkem logicky obrátila na výrobce vlaků. Mezi ně patřily společnosti American Locomotive Company, Baldwin Locomotive Company a Lima Locomotive Company. Vlakové společnosti pracovaly dobře a zpočátku plnily své výrobní cíle, avšak nebyly zvyklé vyrábět stroje v obrovském množství a vláda potřebovala čím dál více tanků, více než dokázaly vyrobit. Prezident General Motors William S. Knudsen pak poukázal na fakt, že výrobci automobilů mají větší zkušenosti s masovou výrobou, a tak mohou plnit armádní výrobní cíle efektivněji než výrobci vlaků.
Národní muniční program, představený v červnu 1940, požadoval výrobu 1741 středních tanků během 18 měsíců, a to podle nedávno dokončeného projektu středního tanku M2A1. Ke splnění tohoto ambiciózního cíle bylo zapotřebí nového přístupu. Knudsen se tak obrátil na K. T. Kellera, prezidenta konkurenční společnosti Chrysler Corporation, s nabídkou zřízení továrny na výrobu tanků. Chrysler si prohlédl schémata M2A1 a naplánoval nový arzenál, který měl být postaven v Detroitu v rámci kontraktu za 21 milionů dolarů. Chrysler zahájil práce na stavbě v září 1940. O sedm měsíců později sjely z linky první tanky. Tanky, které poprvé vyjely z detroitského arzenálu, ovšem nebyly tanky M2A1, pro které bylo zařízení původně navrženo. Během doby, která byla potřebná k dokončení stavby, armáda změnila názor. Důvodem byl kanón tanku M2A1. Boje v Polsku a Francii americké armádě ukázaly efekticitu tanků v boji, což vedlo ke znepokojivému závěru, že hlavní zbraň středního tanku M2A1 je značně poddimenzovaná. Aby byl tank účinný, potřeboval dělo, které by dokázalo prorazit pancíř ostatních bojových vozidel a válka v Evropě ukázala, že 37mm kanon, jaký měl M2A1, by nebyl dostatečně výkonný.
Výzbrojní správa pak souhlasila s požadavkem armády na 75mm kanon na tancích. Tím však vznikl problém. Američtí konstruktéři tanků nikdy neuvažovali o tak těžkém děle a věž tanku M2A1 pro něj byla příliš malá. Musel by být postaven zcela nový tank. Mezitím bylo potřeba dostat něco do výroby. Spěšná přestavba tanku M2A1 tak vedla ke vzniku středního tanku M3, který přesunul stávající věž a přidal 75mm kanon do přední části korby. Nebyl to optimální návrh, umožnil však Chrysleru začít pracovat na zakázce na 1000 tanků. Konstruktéři svou továrnu rychle přizpůsobili nové výrobě a tři týdny po obdržení konečných návrhů dokončil Chrysler svůj první tank M3.
Mezitím byl konstruován další nový tank. Ačkoli se stále jednalo pouze o střední tank, byl lépe vyzbrojen než jeho předchůdci, ve věži měl 75mm kanon. Šlo o tank M4 Sherman. Při konstrukci Shermanu se Američané poučili z příkladu sovětského tanku T-34, kdy zvolili konstrukci, kterou mohli snadno vyrábět v obrovských počtech. Sherman se následně stal základním tankem amerických a britských obrněných jednotek. Jeho masová výroba znamenala, že západní spojenci měli k dispozici bohaté zásoby obrněné techniky.
M4 Sherman však nebyl tak úspěšný jako T-34. Jeho tendence vzplanout při zásahu se stala mezi tankisty nechvalně známou. Přezdívali mu "Ronson" podle zapalovače cigaret, ač byl tento problém daný tzv. suchým uložením munice záhy vyřešen a statisticky byl spíše zanedbatelný.
Po celou dobu války pak bojovaly tanky proti jiným tankům. Těžké tanky měly v tomto ohledu zásadní výhodu. Pancíř byl stále silnější a děla stále výkonnější. Sherman, ačkoli byl dokonale použitelný, se tak nemohl rovnat německým Tigerům a Pantherům. Překonával je však počty, pohyblivostí, spolehlivostí, byl levný na výrobu a nenáročný na údržbu, a v době, kdy byl M4 Sherman proti německým těžkým tankům nasazen, již Američané a jejich spojenci disponovali účinným bitevním letectvem.
S překvapivou prozíravostí a navzdory přijaté doktríně přitom americká výzbrojní správa pracovala na těžkém tanku již od roku 1940. Byla tak vyvinuta konstrukce M6, v mnoha ohledech vynikající tank, i když první modely měly problémy s hmotností, podmínkami pro posádku a řízením palby. Armáda, která konzervativně trvala na své doktríně pohyblivých středních tanků, těchto nedostatků využila k pozdržení výroby. Ministerstvo výzbroje a obrněné síly spolu následně bojovaly o osud M6 až do konce války. Nakonec, když už nebylo možné popřít význam těžkých tanků, se M6 začal vyrábět, ale do boje se již nezapojil; jeho koncepce byla zastaralá, Shermany stále vyhovovaly, a perspektivnějším byl typ M26 Pershing.
Po celou dobu druhé světové války americké tanky brzdila chybná prvotní koncepce nasazení tankové zbraně. Zaměření na lehčí tanky opakovaně způsobovalo problémy, zatímco původní rozhodnutí zahájit výrobu tanků u lokomotivních, a nikoli automobilových společností zpomalilo jejich masovou výrobu. Armáda se z těchto incidentů sice vždy poučila, avšak americkým tankistům používajícím proti nepříteli v důsledku těchto rozhodnutí horší výzbroj, to příliš nepomohlo. Tank M3 Lee a starší varianty Shermanů tak zřejmě mohly mít lepší parametry. Na druhou stranu těžko předpokládat, že by s těžkými tanky M6 či podobnými dokázal generál Patton na konci roku 1944 vyprostit americké vojáky z německého obklíčení u města Bastogne v Ardenách stejně rychle, jako to dokázal s pohyblivými a spolehlivými Shermany.
Zdroj: warhistoryonline
Komentáře
Veritas vincit
11. 06. 2022, 13:38novota
"Taky jsem to před 50 lety nosil a potom v roce 68 nadával v Praze Ukrajinským tankistům co nás v roce 1968 okupovali."
*
Ty jsi nebyl chytrý v srpnu 1968 a vydrželo ti to dodnes, Slovane. :slight_smile:
Já si vzpomínám, že měli exoticky šikmý oči jako Mongolové...
No a hlavně Československo okupoval 44 let Sovětský svaz (1945-1989) z toho vojensky 21 let.
Velitelství okupačních jednotek bylo v Moskvě (Ruská sovětská socialistická republika), vlajkou rudý hadr se srpem a kladivem a ve znaku červenou pěticípou hvězdou - dodnes (Rusko). :slight_smile:
novota
11. 06. 2022, 13:28Taky jsem to před 50 lety nosil a potom v roce 68 nadával v Praze Ukrajinským tankistům co nás v roce 1968 okupovali. Ještě je na ně vzpomínka na Kinského náměstí kde je přemalován zbytek tanku ukrajinskýma barvama.
https://www.zerohedge.com/geopolitical/ukraine-belatedly-admits-heavy-casualty-rate-appeal-more-weapons-west
Zdeněk
11. 06. 2022, 13:18Stále čekám na tvé odpovědi na tvé otázky, VV ti už napověděl, tak zapři svůj hnědý prejt mozkový a do toho.
Zdeněk
11. 06. 2022, 13:16Tak až s cvičnými tanky vyjedeme proti nepřátelům, začnu být nervózní, skopová hlavo.
novota
11. 06. 2022, 13:07Tak do česka bude dodáno 15 ks ojetých Leopard 2 na základní výcvik. To jsou ty slavné , které tak dobře hořely v Syrii při ofenzivě proti kurdům, kyž používali proti ním kornety.
Veritas vincit
11. 06. 2022, 13:03novota
"Svou vlastní tuposti jsme se dostali do situace, že až nasereme rusa totálně tak nedostaneme hliník, titan, xeon , xylen atd. z čeho se potom bude vyrábět."
*
Ty ses určitě nikam nedostal strarobní ruský slouho v předklonu. Se svojí tupostí tady už léta vegetuješ a stagnuješ.:slight_smile:
Vzhledem k tomu, že Rusáci neumí nic výrábět, tak jejich existence leží v těžbě a prodeji surovin.
I když Rusáci ukradnou jakoukoliv (10nm) technologii ve světě, tak ji vzhledem ke své inteligenci a zkorumpovanému státu budou umět sériově vyrábět možná tak za 20 let a to už bude náš svět někde jinde. :slight_smile:
"Hliník se získává poměrně komplikovaně z bauxitu. Mezi největší světové producenty bauxitu patří Čína, Austrálie, Brazílie, dále Guinea, Indie, Jamaika, Rusko, Kazachstán atd."
https://www.batima.cz/blog/70-vse-o-produktech/346-zivotni-cyklus-hliniku
Co se týká titanu, většina prodejců v ČR i když to nerada přiznává, protože nesnížili, ale naopak zvedli ceny, aby si namastili kapsy :slight_smile: přešla již před lety na titan čínský, protože byl donedávna o 2/3 levnější, než ten ruský. Tyče a desky se dají koupit přímo v Číně v podstatě v jakémkoliv množství a kvalitě. Jsou asi tři až pět nejpoužívanějších slitin titanu a ty všechny se dají bez problémů objednat a koupit.
Výrobky z titanu jsou v podstatě určeny pro speciální okruh zákazníků, který je také ochoten za ně zaplatit. Babišem rozmazlený důchodce, který je ochoten platit maximálně za nepoživatelná Babišova kuřata a uzeniny se stopami masa, mezi nimi určitě není. :slight_smile:
Co se týká výrobců čipů. tak si jistě své suroviny a dodavatele dokáží najít. Je to jenom otázka ceny. Nakonec, kdo nakupuje na čínských nejen průmyslových e-shopech sám vidí, že největšími zákazníky tam jsou Rusové.
Nedávno jsem kamarádovi "omlazoval" 20 let starý notebook, protože se ho z nostalgie nechtěl vzdát. Disk SSD z Číny nestál ani polovinu toho zač jej v ČR nabízejí překupníci a redukce IDE/mSATA vyšla asi na 29,-. Za 14 dní to bylo doma a dnes vesele užívá s linuxem Mint k plné spokojenosti. Celá omlazovací kůra ho vyšla asi na 1.300,-, zatímco u překupníků v ČR by zaplatil 4.500,-. I ti překupníci jsou totiž důkazem, že kromě překupování toho obyvatelstvo v ČR není schopné moc vyrábět. :slight_smile:
Vše i ta údajná závislost na Rusku je jenom otázka znalostí a vůle chtít něco změnit. Být pohodlný, čekat na gauči a fňukat až se něco změní je cesta do pekel. Spoléhat se na to, že příjde další Babiš a na dluh nasype líným a hloupým je sice pěkná, ale... Babišové nikdy nedojdou, ale peníze, které by si chtěli pro své líné hlupáky půjčovat a rozdávat, budou stále dražší a nedostupnější. :slight_smile:
Něco mimo mísu, ale hodně zábavné.
(Protože politické zásahy do ekonomiky se projevují až po roce...)
Za nejvtinější závěr celé "slavné" éry Babiš / Schillerová považuji fakt, že minulým rozdáváním peněz za nic, znehodnotili dnes svým věrným voličům úspory. :laughing:
novota
11. 06. 2022, 10:03Koukám, že někdo nedokáže pochopit text a jenom urážet vyjadřují se poutavě o sobě. Tu firmu vlastní Putinuv zeť a ta dovezla technologie do Ruska , aby mohli vyrábět procesory 10 nm.
O dalším se vyjadřovat raději nebudu je vidět, že jste odborníci podle vikipedie.
Zdeněk
10. 06. 2022, 22:29No a gallium, sám jsem netušil, že naleziště v Jižní Africe jsou nějak ohroženy Puttlerem, navíc se nachází v bauxitu, ze kterého se vyrábí, a chvíle napětí, ano správně, hlinik
Zdeněk
10. 06. 2022, 22:17rovněž z čeho se vyrábí hliník a kde jsou největší naleziště taky netušíš, že. Na to jak se těží neon, xeon a argon se nemá ani smysl se ptát, že?
nobody
10. 06. 2022, 22:16novota
ty budes tam hore gasudarom Putlerom riadne vylizany. Ako cele zastupy vas - Putlerovych rektalnych alpinistov. Proste kolaborantov.
Xylen? Orto, meta alebo para-xylen? Vies vobec, co to je? Nie, inak podobnu kravinu nenapises.
Intel vyraba svoje CPU v RuSSku? Lebo Xeon ...
Predpokladam, ze (nielen) Australia ci Cina budu priserne smutne, ked RuSSaci prestanu vyvazat hlinik.
Ak niekto cita Slobodny Vysierac ako realny zdroj informacii, tak je pacient - na hlavu.
Zdeněk
10. 06. 2022, 22:05Ty nemáš ani tušení, co je xylen zač a z čeho se vyrábí, že?
10 nm technologie, v russku tak možná 10mikrometru za 10 let.
Zdeněk
10. 06. 2022, 22:00Reaktory typu VVER produkují plutonium? Dej si jahodové listí na hlavičku, nohy do studené vody a tři si rozkrok froté ručníkem, třeba to pomůže. No a nebo studuj jiné zdroje než Debilnik a Puchonet.
Jediný kdo na Ukrajině vyráběl špinavou bombu byla primitivní sběř, která kopala zakopy v Rudém lese a chlastala kalibrační roztoky v Černobylu.
novota
10. 06. 2022, 20:30Rusnano https://warsonline.slobodnyvysielac.sk/2019/05/21/od-nanotechnologii-az-po-zostrelene-lietadlo-mh17-startujuce-z-holandska/
Majitelem holandské firmy pro technologie čipů je jeden pán z Holandska a jeho manželkou je Putinova dcera. Takže Rusové nemají technologie na výrobu čípů? Říká Vám něco nitrid galia a proč se z Československa v 60 letech vyvážela ve velkém škvára, která se používala na posup cest v zimě? Než na to soudruzi přišli. Rusům stačí technologie 10 nm . Kdo měl jako jeden z prvních na světě bojový laser a jakého druhu a typu.
Na tomto rádiu máte možnost si vyslechnout historii tanku, letadel, ponorek, radarů, ručních zbraní atd.
Svou vlastní tuposti jsme se dostali do situace, že až nasereme rusa totálně tak nedostaneme hliník, titan, xeon , xylen atd. z čeho se potom bude vyrábět.
A agentura pro atomovou energii se ptá proč ihned Rusové obsadili Záporožskou jadernou elektrárnu důvodem bylo 30 tun plutonia 40tun uranu. Copak chtěli z toho udělat ukrajinci špinavou bombu? Viz projev Zelenského v Mnichově.
Flekomor
10. 06. 2022, 15:47Tak nějak se zapomíná na základní informaci, že konstrukce tanků v USA byla v roce 1940 silně ovlivněna francouzskou tankovou školou a to včetně M4 Sherman.
bombero
10. 06. 2022, 14:15jeroným- když pominu ty vaše "odborný příspěvky", tak mě ted pobavilo, když někdo někomu vyčítá pravopis(což je většinou berlička těch, co nic k tématu něvědí) a hned pod tím napíše "...různý nedostatky měli všechny konstrukce..."
hb74
10. 06. 2022, 12:19jeroným,
důkazem není, že jsi to četl někde na Sputníku a nemůžeš najít zdroj. Pokud v chemické literatůře uvedeš zdroj, tak se dobereš až na původní dílo autorů. A pak ti nic nebrání v tom ověřit tento zdroj, hb
Veritas vincit
10. 06. 2022, 12:06jeroným
"Svazáci z EU komparsu nikdy nestojí o důkazy který jim předložíš."
*
Proč nepředložíš ty důkazy za"novotu" ?
On sem žádné nedal, tak vlastně není ani jasné za co tady "novotu" chlácholíš. :slight_smile:
jeroným
10. 06. 2022, 11:50novota
to máš marný. Svazáci z EU komparsu nikdy nestojí o důkazy který jim předložíš.
Veritas tě zahrne urážkama, protože jinýho není schopen, Marty, protože chodí do 5 třídy pořád píše slovo nesmysly s měkkým i, a ostatní jsou na tom podobně. Čím méně o tom kdo ví, tím víc brání svou jedinou a neotřesitelnou pravdu.
pokud opustíme flame, tak různý nedostatky měli všechny konstrukce tanků. A všechny je mají dodnes.
Mě osobně se moc líbil Stridsvagn 103, ale jeho nevýhody byly zjevný. Ale za mě asi nejhezčí tank. Co do funkčnosti ze seriových tanků mi nejlepší přijde Merkava. Ale nejsem tankán.
Veritas vincit
10. 06. 2022, 08:43novota
"Koukám , žádne odpovědi jenom urážky. A někteří zde o sobě mluví poutavě. Už to je tady přesně jak za bolševika kdo má jiný názor a neleze do zadku soudruhům z EU tak urážky cenzura a podobné věci."
*
Nikde pod článkem nevidím tvé technické znalosti ani technické otázky.
Tak jaké vlastně čekáš odpovědi ?
Pokud můžeme vidět a číst, tak tebe a tady nikdo necenzuroval.
Bohužel u tebe nevidím žádné znalosti. Pouze ruské bludy o vzniku jména procesoru "Pentium".
Tak kdo tady komu asi leze do zadku se lží v hubě? :slight_smile:
Lež není názor. To ví asi každý. Tady ti tedy drzost osočovat druhé opravdu nechybí.
Marty
10. 06. 2022, 08:29hb74
a co jim zbývá když se proflákne že zase plácali nesmysli... :-D
hb74
10. 06. 2022, 08:25a že zrovna ruští trolové se ohánějí svobodou slova a občanskými právy :-)
novota
10. 06. 2022, 08:14Koukám , žádne odpovědi jenom urážky. A někteří zde o sobě mluví poutavě. Už to je tady přesně jak za bolševika kdo má jiný názor a neleze do zadku soudruhům z EU tak urážky cenzura a podobné věci. Co se týká historie tanků ve světě tak na slovenském vysilači vycházel seriál o historii tanků od p. Kollera má několík částí a pokračování.
hb74
10. 06. 2022, 07:57mě udivuje jedna věc. Tolik obdivovatelů skvělého Ruska a při tak velké zemi se tam žádnému fanouškovi nechce.
nejsou připraveni na tak velký kulturní šok? cítí svojí nedostatečnost v porovnání se skvělým Ruskem?
Tom
10. 06. 2022, 07:09To pentium mě tu u ranní kávy velice pobavilo a to jsem ještě neviděl jak u toho pan novota jezdí na unicyklu a žongluje.
Zdeněk
09. 06. 2022, 22:27Taky moc nechápu proč nejsou zmíněný verze M4A3 a především Firefly a hlavně skutečnost, že všechny M4 už měly gyroskopicky stabilizátor děla.
Michodem i vysmívany M3 Lee se po úpravě skvěle osvědčil jako M7 Priest.
Roza
09. 06. 2022, 21:53Ty tanky hořely stejně a co se dlouhodobě přehlíží, tak že Sherman byl lepší konstrukce, což dokládájí i poválečné modernizace hlavně v Israeli, kdy ten tank byl potom schopen ničit i mnohem novější stroje. A spousta gardových tankistů jej hodnotilo lépe než T-34 a to byly elitní jednotky. T-34 byl super tak v roce 41-42(to němci ještě neměli dost děl l50mm+), ale jinak to byl šrot v kt. jste se vozit nechtěli.
Veritas vincit
09. 06. 2022, 20:24Operating American Light & Medium Tanks in World War 2
https://www.youtube.com/watch?v=73Lxw5OQDmc
Veritas vincit
09. 06. 2022, 20:10Dokument ze série Ničivé tanky - M3 Lee/Grant - CZ
https://www.youtube.com/watch?v=ipmBPbKUAJI
M3 Lee 1.díl
https://www.youtube.com/watch?v=4tgyQV-zVbo
M3 Lee 2.díl
https://www.youtube.com/watch?v=2ibqcj3xemw
Veritas vincit
09. 06. 2022, 19:27novota
"Já co se týká historie vojenství tak se setkávám z jedním odborníkem a diskutujeme , který má zakázáno vystupovat na si e en prima , v českém runfunku a fernsehen. A nepotřebuje k tomu vikipedii."
*
Tvůj tajemný "expert" to možná nepotřebuje, ale tobě by se určitě hodilo, načerpat občas pár světově známých znalostí z wikipedie. Například, jak vzniklo u Intelu jméno procesoru "Pentium".
Přece nechceš být do smrti za slovanského kastrovaného býka. :slight_smile:
Béďa
09. 06. 2022, 16:34Všichni chytraci co musite za kazdou cenu zaplevelovat diskuze o technice politikou nechcete jit do p...? Auror clanku si s ním dá práci a zdejší ego maniaci sice ví o daném tématu prd, tak alespoň diskutují mimo mísu o zcela jiném tématu.
Slavoslav
09. 06. 2022, 15:28novota
ten nick mas od toho, ze si novy Z-tkar na fore? Lebo Z-tkari maju nieco spolocne a to je ich "oslnivy" intelekt takze by si k nim zapadol. Ale ano, Pentium je od Pentkovskij, Ttlegram od Telegrafovica, televizor od Televizorovica a tak dalej. Vsetky vyznamne objavy nam priniesli Rusi ...
ale s jednym si trafil klinec po hlavicke. Hlasovanie nohami a fakt, ze kto moze z Ruska uteka, aby sa presadil a ze sem tam ide pozriet na rodnu hrudu? No zo zapadneho platu si to moze dovolit
novota
09. 06. 2022, 15:10Já co se týká historie vojenství tak se setkávám z jedním odborníkem a diskutujeme , který má zakázáno vystupovat na si e en prima , v českém runfunku a fernsehen. A nepotřebuje k tomu vikipedii.
novota
09. 06. 2022, 15:06Zdroj vikipedie tak to je pro některé zde bible. Když to používaté tak mně vysvětlete, že neemigroval za lepším, ale proč střidavě jezdil do Mosky a do USA . Pokud je někdo takhle informovaný z Vikipedie tak to je skutečně odborník. Vysvětlení proč spadlo malajské letadlo u Thajska a na ukrajině zde nikdo nedáte . Proč jsou v Moskvě inzeráty nebo ještě byly před embargem na odborníky na čipy , procesory atd. Proč to není v Česku nebo někde jinde vy odborníci na vikipedii. Řekněte kdo vlastní Holandské firmy co dělají technologie na čipy a proč havaroval trajekt Estonia...co to má dočinění s čipy. Ti rusové byli u Intelu 2.
Americké tanky jsou maximalně dobré tak pro pendewood.
Slavoslav
09. 06. 2022, 14:32NATO
no Sherman nebol ziadna vysoka obluda, ta jeho maximalna vyska takmer 3 m je udavana pre verziu ktora mala hore lafetovany .50 gulomet a do vysky tanku sa ratal aj ten gulomet. Inak mal vysku porovnatelnu s nemeckymi naprotivkami ktore za vysoke obludy nik nepovazuje
co sa tyka jeho horlavosti ide o vyvrateny blud kde sa uchytila nemecka propaganda
nobody
09. 06. 2022, 14:31NATO!
a Nemci, ktori mali prevodovku vpredu a motor vzadu ten nahon do prevodovky dostavali ako?
Lenze do Shermanu sa dal namonovat aj letecky hviezdicovy motor. A ten sa tazko da do konstrukcnej vysky, ktora postacuje radovemu motoru.
Christie podvozok bol obejmny kram, ktory uz nasledne nepouzili ani len Rusaci.
Dovod, preco Sojuz hnal tanky naftou nebola ziadna modernost. Proste si spocitali, ze vo vojne nebudu mat dost benalu, tak sa rozhodlo, ze tanky budu jazdit podla Diesela. Co okrem ineho znamenalo vtedy narocnejsie a hlucnejsie motory. Ako bonusy, ked nafta vzplanie, je tazsie ju zahasit, sposobuje horsie popaleniny a este u T-34 aj nadrze neboli plne oddelene od priestoru posadky.
nobody
09. 06. 2022, 14:25Nemozem si pomoct, ale zase sa mi zda byt clanok zbuchany bez zahrnutia uz davno nie novych faktov a pohladov na vec. Tank proti tanku je mozno dobre pre mizerne filmy typu Fury, ale vacsina tankov bola vyradena palbou AT delostrelectva ci AT minami, ale mala cast inym tankom.
Jeden z dovodov, preco USA isli cez napr. kazematove ulozenie kanonu ako v M3 Grant/Lee bolo, ze pokial viem nemali stroje na frezovanie tak velkeho venca veze, ako by takyto kanon vyzadoval. Podobne dalsie technologie - odlievanie, zvaranie.
Ked bol tazky tank taky super, preco bol svojim sposobom tento koncept po vojne v zasade opusteny? Nakoniec, samotnych Tigrov bolo vyrobenych zanedbatelne mnozstvo.
Sherman nebol tak uspesny ako T-34? A ako sa to urcuje?
Zdeněk
09. 06. 2022, 13:50Jediný Rus, který má někde v Americe 2m fotografií, je Oleg Vladimirovič Peňkovskij v centrále CIA.
Veritas vincit
09. 06. 2022, 12:56novota
"Jasně a kdo má v centrále Intelu fotografii ve velikosti 2 m. Rus Pentkovskij podle něho pentium procesory..."
*
Jasně slovanský chytrolíne v zajetí bolševických bajek, pověstí a lhaní.
Tu fotografii bych chtěl vidět slovanský bajkaři. :laughing:
Pokud fotí všechny zaměstnance Intelu ve formátu 2 m, tak tam určitě bude. :laughing:
Ty už máš v hlavě slušně vymetýno.
Když tak nějaký Vladimir Pentkovski, který emigroval z Ruska a skutečně od roku 1993 pracoval v Intelu. To už bylo ovšem Pentium na světě. Blábol šíří negramotní Rusomilové. :slight_smile:
Pentium bylo logickým pokračováním řady 286, 386, 486 (5)86, (pět - původem z řečtiny) ... a je to i patentovaný název.
https://en.wikipedia.org/wiki/Pentium
https://cs.frwiki.wiki/wiki/Pentium_(marque)
Nakonec, psal jsem: "... kde vymysleli, patentovali, postavili a dali do užívání celému světu ty informační technologie na kterých nám tady sděluješ všechna svá "moudra"."
Kde ... rozuměj zemi, tedy v USA, kam i ten tvůj Pentkovski emigroval za lepším. :slight_smile:
Marty
09. 06. 2022, 12:41novota
ha, rychle utíkáme od tématu? :-D ehm, tyhle plyny se nikde ve světě nevyskytují? opravdu? :-)
Marty
09. 06. 2022, 12:38NATO!
no, obávám se že ty co končně přestali doufat že se ta země někdy dá dohromady, maj ted dost omezený možnosti s cestovánim :-/
no, bohužel bývá občas pravda že doma není nikdo prorokem :-D ale i tak ušel M4 od M2 za krátkou dobu dlouhou cestu, i když často zkratkama :-d
NATO!
09. 06. 2022, 12:32Neon i krypton se vyrábí frakční destilací ze vzduchu. Nechceš povědět, že zrovna v rusácku je toho v luftě víc, že ne.
novota
09. 06. 2022, 12:28Jasně a kdo má v centrále Intelu fotografii ve velikosti 2 m. Rus Pentkovskij podle něho pentium procesory. Takže chce to více informací. Pokud rus s číňany zablokuje plyny neon, krypton atd. tak se ve světě nevýrobí žádny číp a procesor.
https://cz24.news/fox-news-cina-moze-odzbrojit-americku-armadu-jedinym-rozhodnutim/
Veritas vincit
09. 06. 2022, 12:19novota
"Kdo s Vás byl někdy na Ukrajině nebo v Rusku služebně. Maximálně tak prstem po mapě."
*
Hlavně, jestli víš, kde vymysleli, patentovali, postavili a dali do užívání celému světu ty informační technologie na kterých nám tady sděluješ všechna svá "moudra".
Malá nápověda. V Rusku to nebylo. Tam se svobodné šíření informací nikdy nepodporovalo.
V historii vynálezu housenkového pásu ani tanku žádný Rus nefiguruje. :slight_smile:
NATO!
09. 06. 2022, 12:17Marty - jo, naučili se dělat ty tanky dělat lépe, ale stejně měli špatnou koncepci s kardanem a benzínovým motorem. Ty tanky byly vysoké obludy (ten kardan to zvedal) a benzin kupa hořel. Stalin docenil jako jedinej nápad Američana Christieho a své tanky dělal moderněji. Na naftu uz od roku 1935.
NATO!
09. 06. 2022, 12:10Marty - možná chce putler vyštvat co nejvíc těch zbylých chytřejších. Přece nebudou čekat, až jim to vůdce šlohne.
Marty
09. 06. 2022, 12:07NATO!
a mylsím že to během 5ti let uspěšně vynahradili, nemluvě o strojích poskytnutých spojencům, včetně CCCP (neměla náhodou RA například při osvobození Brna také M4? přiznám se že si nejsem jist ;-) )
NATO!
09. 06. 2022, 12:05Američané se teprve učili tanky dělat, s účastí ve válce nepočítali. V roce 1940 (!!!) měli celkem.....400 zastaralých tanků.
Marty
09. 06. 2022, 11:59novota
článek se sice věnuje americkým historickým tankům no ale budiž, co nám povíte o russácku? :-) například že má tak silnou ekonomiku a tak málo se ho dotýkají sankce že dnes tamní poslanci odsouhlasili že vláda má přístup k soukromím účtům? :-D
novota
09. 06. 2022, 11:25Kdo s Vás byl někdy na Ukrajině nebo v Rusku služebně. Maximálně tak prstem po mapě.
bombero
09. 06. 2022, 11:16bodorik- amíci si chyby umí přiznat a i zveřejnit. Na rozdíl od russka.To má vždy vše na 110%
Bodorík
09. 06. 2022, 11:00Američani chyby nedělají, nějakej blud z Ruska.