Čína pravděpodobně nabídne Rusku moderní torpédoborce Typ 055 výměnou za technologie bombardérů Tu-160M2
Podle čínské publikace NetEase a ruského portálu Korabel.ru Čína pravděpodobně navrhne Rusku oboustranně velmi výhodnou výměnu vojenských technologií. Čína má totiž velký problém s vývojem strategických bombardérů a ráda by proto získala technologie ruského Tu-160M2. Současně si je také vědoma, že Rusko momentálně není schopno stavět lodě větší, než jsou fregaty, ale přitom by nutně potřebovalo i torpédoborce. Čína proto hodlá jako protihodnotu za technologie bombardérů nabídnout moderní velké torpédoborce Typ 055.
Foto: Tu-160 | Ministerstvo obrany Ruské federace
Příběh letounu Tu-160 začal v roce 1972, kdy zvítězil v soutěži o první sovětský nadzvukový bombardér. Díky bílému nátěru a aerodynamickému tvaru dostal přezdívku Bílá labuť. Tupolevova konstrukce soutěžila s letouny M-18 a Suchoj T-4, z nichž druhý stroj byl vyroben ve stejném roce, avšak roli strategického bombardéru plnit nedokázal.
Sovětská vláda nakonec dala Tu-160 zelenou. Ten byl zkonstruován a testován během následujícího desetiletí a stal se jedním z nejikoničtějších letounů sovětského a ruského letectva, který je mimochodem ve službě dodnes. Prototyp Tu-160 byl dokončen v roce 1981 a o tři roky později se začal vyrábět. Jeho design byl na svou dobu odvážný. Zavedení systému křídla s proměnlivým sklonem na letounu takové velikosti bylo skutečně inženýrským počinem hodným vojenské velmoci.
Foto: Ruský Tu-160 (nahoře) doprovázený britským bojovým letounem Panavia Tornado | Wikimedia Commons / Public domain
Letoun je také dosud největším a nejvýkonnějším nadzvukovým bombardérem. Tu-160 dosahuje rychlosti přes 2 Machy a je poháněn čtveřicí dvouproudých motorů NK-32, které jsou nejvýkonnějšími motory jaké kdy byly v bojovém letadle použity. Rozpětí křídel nadzvukového bombardéru se pohybuje od 20° do 65°, tedy od 35,60 do 55,70 metrů. Bombardér s přezdívkou "Bílá labuť" je dlouhý úctyhodných 54,10 metrů. Tu-160 obsluhuje čtyřčlenná posádka: pilota, druhý pilot, bombometčík a operátor obranných systémů. Jeho výzbroj tvoří ničivý arzenál 20 000 kg bomb, přičemž maximální nosnost je více než dvojnásobná. Bombardér rovněž obsahuje rotační odpalovací zařízení pro jaderné střely instalované v pumovnici, přičemž další střely lze volitelně nést externě.
Modernizovaná verze Tu-160M2 byla poprvé prezentována na letišti v Kazani v lednu 2018, kde byl přítomen také prezident Vladimir Putin. Jednou z hlavních změn modernizovaného stroje je nová avionika od výrobce KRET a zcela nové zbraňové systémy. Letoun má také modernizované motory NK-32-2 se sníženou spotřebou paliva a delší dobou provozu mezi dílčími revizemi.
Typ 055 představuje nejnovější generaci torpédoborců námořnictva Čínské lidové republiky. Jedná se o další zdokonalení předcházejících torpédoborců typu 052D, které svou velikostí překonává o plnou jednu třetinu. Přesný počet objednaných plavidel není znám.
Foto: Ilustrace vzhledu torpédoborce typu 055 | Wikimedia Commons / Public domain
Na začátku roku 2019 jich bylo rozestavěno osm. Ve službě je třída od roku 2020. Jedná se o největší a nejsilněji vyzbrojené čínské torpédoborce. Jak upozornil H. I. Sutton, vzhledem k velikosti a síle výzbroje plavidel typu 55 by bylo přesnější je kategorizovat jako křižníky. Čína je dle Suttona takto neklasifikuje z politických důvodů.
Zdroj: Korabel.ru, NetEase
Komentáře
nedamse
22. 03. 2022, 14:19JE ZAJÍMAVÉ,JAK SI ZDE DVA VYřizují účty,jeden prozápadní a jeden provýchodní..jeden je fakt,že Rusko ve spojeni z Čínou ,Indii,Iranem a ostatními což je i jižní amerika vite že nedávno šef Brazilie podepsal z Čínou kontrakt na vystavbu jaderných elektráren atdUSA s Anglii slábne a chytá se tonoucího stebla
Petr C.
29. 12. 2021, 15:37Vojín Kotas má dotaz - co dělal ten čínsky vypadající člověk na Bidetově inauguraci? Kdo to byl?
Co je pravdy na tom, že Demokratická strana prodává Číně americké technologie výměnou za různé obchodní protislužby?
Is46
31. 10. 2021, 17:21Míra
ROBO ,zjevně kojený jen prolhanou štvavou protistátní ČT, zjevně přehlédl, že většina světa, včatně států západní evropy už pochopila, že budoucnost je na východě a ne v katastrofálně zadlužených USA ovládaných židofašismem a s krachujícím předpotopním kapitalismem. Takže
kromě anglosasů a vazalské australie už s potápějícími se USA ovládanými židofašistickou klikou
nikdo moc nepeče a svět chce spolupráci s bohatým východem a nejen chce, je pro něj nutná.
Is46
31. 10. 2021, 17:02ROBO
sranda je akorát to, že amík ani netuší co všechno pro něj má čína a rusko připraveno, až udělaá někde tu poslední osudnou chybu a ty provokace přežene. Bude to nejkratší "velký konflikt" historie lidstva. A za pár hodin bude z USA ješn kanál mezi Mexikem a Kanadou.
ROBO
31. 10. 2021, 11:06Is46
No je fajn že si děláš takhle otevřeně legraci .
Ale pozor . Najde se dost proruskejch vypatlanců co ty tvoje hlouposti budou brát vážně a budou je dál šířit jako fakta .
Pak už to ale není legrace, ale trapná tragédie .
Is46
31. 10. 2021, 08:59Čína nemá vůbec žádný problém. Všechno má a co nemá si koupí. je to nejsilnější a mnejdynamičtěji se rozvíjející ekonomika světa a po Rusku druhá nejsilnější , ne-li rovnocená
vojenská velmoc. A po tom co uzavřela dohody o spolupráci s ruskem , naprosto nepřekonatelná
překážka pro židofašismus USA.
ROBO
30. 10. 2021, 20:14Míra
Čínská hypersonická střela vyvolává obavy, oblétla Zemi
----------------------------------------------------------------------------
No to už dokázal Sputnik před 65lety . Takže gratuluji .
Vyspělá technologie zaskočila americké zpravodajské a bezpečnostní kruhy, uvedl list Financial Times.
----------------------------------------------------------------------------------
Jasně . Stejná písnička , když chtějí US armádní kruhy navyšovat výdaje na zbrojení . I kdyby Číňani postavili vozovou hradbu podle ukradené licence Jana Žižky z Trocnova , tak Americké zpravodajské a bezpečnostní kruhy budou "zaskočeni" a žádat navýšení výdajů na zbrojení .
Naštěstí těmhle pohádkám uvěří , tak maximálně pár proruských trolíků .
ROBO
30. 10. 2021, 15:26d@rkWolf
No jasně . Ruský technologie původem starý pres půl století , tak z toho se Amíci fakt sesypou :sweat_smile:
To jenom dokazuje že Čína navzdory proklamacím zdejších proruských trolů západ opravdu technologicky nedohánějí . A když už zapad přestal bejt hloupě naivní o odstřihnul Číňany od možností kopírovat , tak musí škemrat o Ruskou stokrát překonanou technolii aby měli vůbec aspoň něco .
A co se Taiwanu týče , tak to může bejt Vystrčil úplně v klidu . Na ten vojensky nemá . Tady by konvenčně dostal pěkně po hubě . Na to se USA jistě třese ukázat kdo je tam pánem . Ale tady mu Cinta záminku určitě nedá , takže opět zůstane opět pouze u velkohubej proklamací směrem k domácímu publiku a skutek utek . V tom si můžou Si-tin s Putlerem podat ruku . Největší stěkající psi na světě :grinning:
d@rkWolf
30. 10. 2021, 01:35Tohle by asi bratry Amíky moc nepotěšilo... Bombardéry jsou pro Čínu už dlouho docela palčivej problém-protože Tu-16 aka Xian H-6 starej 70 let je opravdu dost mimo. Letadlo typu Bílé labutě, nebo i menší stroje jako Tu-22M3, obě s možností nesení velkých protilodních střel, by mohly v kooperaci s čínským námořnictvem a pozemními mobilními odpalovači protilodních střel velmi snadno převážit strategickou převahu v celé oblasti od Žlutého po Jihočínské moře na Čínskou stranu do té míry, že by mohlo dojít i na připojení Taiwanu(i tomu kokotu ze Senátu ČR navzdory) a USA by si nemohli dovolit proti tomu konvenčně zasáhnout. Samozřejmě je tu ještě červené tlačítko a vymazání celé populace planety na pár tisíc let, ale...mám za to, že tam se provádí stejné bububu jako při nástupu Hitlera, aliance, spojenectví a pak mu to Československo radši dají, než další válku...
OBOR
28. 10. 2021, 21:29komoussky... :)
OBOR
28. 10. 2021, 21:27bombiku, takze ani kapitalista z vw nemel finace kdyz pouzival koumuzsky motory? Blabolis stejne jako Mark, ktery sve domenky predklada jako fakt....vis jaky rozdil mezi rozvodem OHV a OHC? Ne, kdybys to vedel nenapis takovou hovadinu.
bombero
28. 10. 2021, 20:47OBOR také jsme měli svoji Š1000MB. což ve své době již nebyla špička, ale slušný průměr to byl. A pak "modernizací" jsme se dostali až k š135 a motor až do fabie...A proč? Protože komouš neměl finance...
OBOR
28. 10. 2021, 18:23MARK Problém je ten, že TU-160 svítí jak vánoční stromeček. I samotní Rusové by se jich určitě rádi zbavili, ale pro nedostatek financí a technologií je to zatím nemožné......................slušný blábol, jak je možné že je modernizují a stavy nové, když je nechtějí a nemají finance....https ://www .armyweb. cz/clanek/ruske-letectvo-bude-disponovat-vetsim-poctem-letounu-tu-160
MXM
28. 10. 2021, 16:28alexa123: PAK-DA je náhrada za TU-95MS který už moc zastaral, nikoli za výkonnou "bílou labuť".
Menší údržbou jsem myslel hlavně jednodušší motory které nebudou tak náročné a žravé jako ty klasické s přídavným spalováním.
alexa123
28. 10. 2021, 14:35MXM
... evidentně si v Pekingu i Moskvě myslí něco jiného ...
Ak by to tak bolo tak Rusi by nevyvíjali svoj PAK-DA - obdobu podzvukového B2 resp. B21 t.j. žiadny nadzvuk.
... Podzvuk je sice levnější a méně náročný na údržbu...
Zisti si, koľko stoji údržba podzvukového STEALTH B-2
MXM
28. 10. 2021, 12:57alexa123: evidentně si v Pekingu i Moskvě myslí něco jiného a za ty investice do modernizace jim to stálo. Podzvuk je sice levnější a méně náročný na údržbu, ale krom jiného ikdyž jsou rakety dlouhého dosahu, tak rychlejší bombardér je rychleji dopraví k místu odpálení a rychleji se vrátí pro další náklad.
alexa123
28. 10. 2021, 07:29Aj keby dnes v čase Č t.j. v roku 2021 Rusi predali resp. vymenili svoje DNEŠNÉ, opakujem DNEŠNÉ technológie bombardera Mach 2 za Činské technológie torpedoborcov, čo by z toho mala Čina? Získali by technologie bombardera roku cca 2021 nadzvukového lietadla s rýchlosťou M2. Dnes Amici jednoznačne kašlu na strategické NADZVÚKOVÉ bombardery s NADZVUKOVOU RYCHLOSŤOU M2 - kašlú na nich odvtedy, keď z nadzvukového bombardera B1A (M 2,2) urobili bombareder B-1B s rýchloťou cca M1,2 . Evidentne kašlú na nich odvtedy, keď zaviedlli do výzbroje podzvukové STEALTH F-117 a B-2. A evidentne jednoznačne kašlu na nadzvukové bombardery kategórie M2, pretože o rok-dva vyroluje z hangáru podzvukový bombarder B21. Takže - pre Amikov nadzvúkové bombardery stratili význam - pre Amikov maju zmysel podzvukové STEALTH
MXM
27. 10. 2021, 23:50moc výhodné by to nebylo - spíš by to naznačilo že výprodej oprášené sovětské technologie dál nuceně probíhá. Ikdyby za to dostali nakrásně stovku těch torpédo-křížníků.
Rusy šlechtí že "bílou labuť" byli schopni modernizovat, bylo to nadčasové mistrovské dílo tehdejších inženýrů a pohublé Rusko se k modernizaci nakonec dokopalo.
Bohužel smutnou pravdou je že obě mocnosti jsou na sobě závislé - kde by byla rudá Čína bez sovětských SU-27, prototypu SU-33 a dalších, USA by je neměli za soupeře. A opačně, ruské hospodářství by bez podpory ČLR sankce a další dušení neustálo, pokud by Asie byla tak chudá jako na počátku 90 let tak je OTAN bez problémů vyhladoví.
Zní to jako lákavý obchod, ale skutečně zajímavé by to bylo když by nabídli asiati nějakých dvacet torpédo-křižníků bez elektroniky a k tomu dvě plavidla typu Admiral Gorškov kde by si rusové dodali elektroniku a radary.
Martin
27. 10. 2021, 22:16Vratislav Zapletal: Mělo by to být ovlivněno způsobem použití, velikost posádky, schopnost využití jako veliteské lodě a politice. Křižník by měl mít "admirálský můstek" a měl by velet svazu. Torpédoborec by měl být plně schopný použití jako lovci ponorek, podpůrné palby a souboj s plavidly protivníka, fregata by měla mít dvě ty schopnosti a třetí částečnou, korvety by měly mít jednu a dvě částečné. Fregaty s korvetami se pak budou překrývat velikostí posádky. No a pak do toho zasáhne politika. Japonské Izuma (lehká letadlová loď označená jako torpedoborec), pár států má fregaty, které jsou výzbrojí a vybavením spíše jen velými korvetami (Britové).
Americká admiralita také úplně neřadí LCS jako fregaty nebo korvety. Tam to prý berou podle aktuálně instalovaných modulů. Což vlastně dává smysl.
Vratislav Zapletal
27. 10. 2021, 19:38Zumwalt má výtlak 15900 tun. Znamená to že tenhle torp je taky de fakto křižník? Myslím, že ne. Podle mě zařazení sice do určité míry koresponduje s výtlakem, ale podstatný je způsob použití.
Babu
27. 10. 2021, 19:26Proč ne.. Američané také zvažují, že pořídí italské lodě. Lcs i Zumwalt není cesta a oni nic dalšího vlastního nemají
Tomáš
27. 10. 2021, 18:28Takovou výměnu bombardér za torpedoborce, to je hodne kadeta Bieglera.Strategicke bombardéry mají pouze Rusko a USA, které mohou nest JZ. To je slabina čínské armády a nebude to jednoduche ji překonat. V raketové technice je tov této trojclence již hodně vyrovnane. USA mají málo pozemních armad, jsou orientovaný na námořnictvo. Rusko nemá takove namornictvo. Čínské námořnictvo je nečitelné, kterým směrem se bude orientovat, Pacifik je ještě asi velké sousto, ale může být za nějaký čas druhé na světě,to jim může stačit k prosazení svých zájmů na úkor těch co nemají této oblasti co delat, to je VB a Francie.To je tak hrube posouzeni laika.
alexa123
27. 10. 2021, 13:15nobody
... riesenie roznych casti lietadla, materialove technologie, vyrobne postupy, riesenie sachty pre bomby a rotacneho zavesniku, motory, obranne systemy ...
Nechápem čo si tým chcel povedať. Pretože všetko toto je spoločné pre podzvukový B-52, nadzvukový TU-160M2, podzvukový Stealth B-2 ale aj nový podzvukový B-21. Ak je nejaký rozdiel medzi zdôrazňujem NIE STEALTH nadzvukovým TU-160M2 a podzvúkovým STEALTH B-21 tak je to práve STEALTH. Amici sa jednoducho po X skúsenostiach rozhodli, že nadzvúkové bombardery s rýchlosťou M2 sú vyhodené peniaze a tak sa rozhodli pre podzvúkové B-2 a dnes pre B-21. NADZVUK je pre nich jednoducho história. Pre Rusov zrejme nie ale je to ich názor - o správnosti názorov rozhodne história, nie my dvaja :)
Mark
27. 10. 2021, 13:08nobody
Problém je ten, že TU-160 svítí jak vánoční stromeček. I samotní Rusové by se jich určitě rádi zbavili, ale pro nedostatek financí a technologií je to zatím nemožné. Stačí uvést ty jejích "vize" třeba Šach-mat (to by mě zajímalo kdo vymyslel tak idio.ský název).
alexa123
27. 10. 2021, 12:58Lord Denvil
... duvod je ten, že na to nemaji technologie... :100:
Určite nebudeš mať problém vymenovať dve-tri technológie, ktoré Rusi nemajú na výstavbu torpedoborcov s výtlakom cca 8 - 10 000 ton. Pretože podľa mňa na rozdiel od teba majú jediný problém - pohonný systém - všetko ostatné potrebné majú - dokonca aj toaletný papier pre svojich námorníkov. Ak niečo nemajú, tak možno výrobnú kapacitu svojich lodenic.
Tarch
27. 10. 2021, 12:54Je až úsměvné, když člověk vidí jak Rusko není schopné vyrobit větší válečnou loď.
nobody
27. 10. 2021, 12:44alexa123: kazda krajina prisposobuje vyzbroj svojim potrebam, ako aj moznym nepriatelom. Poziadavky USA nemusia byt zhodne s cinskymi. Pre Cinu moze byt rychlost uderu vyznamnejsi parameter, ako nepozorovane priblizenie. Pri utoku na hladinove plavidla, zvaz lietadlovych lodi a pod. to moze byt zasadny parameter.
Navyse take lietadlo je dost komplexna platforma, cize vyznamny je celkovy transfer technologii - riesenie roznych casti lietadla, materialove technologie, vyrobne postupy, riesenie sachty pre bomby a rotacneho zavesniku, motory, obranne systemy ...
vastar
27. 10. 2021, 12:27přeji RUSKU, KLDR, ČLR a IZRAELI...přeji silnou, velmi silnou vlasteneckou armádu
Lord Denvil
27. 10. 2021, 11:46alexa123: duvod je ten, že na to nemaji technologie... :)
alexa123
27. 10. 2021, 11:39Ak by Rusi skutočne kupili zbrane z inej krajiny napr. z Číny tak je to pre Rusko neskutočný prúser. Pretože doteraz Rusi svoje zbrane vyvažali ale nekupovali. Ale v prípade uvedených torpedoborcov by boli importérom čo by Putin svojim voličom asi ťažko vyargumentoval pretože by tým oficiálne priznal že Rusko na to jednoducho nemá.
David
27. 10. 2021, 10:33Je otázkou, nakolik je to reálné. Ale pro ruské námořnictvo by to bylo velice výhodné. Ruské námořnictvo potřebuje právě lodě a la torpédoborce /křižníky 055, s dostatečým výtlakem, silnou protilodní a protiletadlovou výzbrojí. samo si je zatím vyrobit neumí - sice existuje projekt vlastního torpédoborce, ale není příli reálný. Torpédoborce třídy Udaloy navíc zastarávají. Takže nákup čínských plavidel - byť působí poněkud fantasticky - by byl vhodným řešením
alexa123
27. 10. 2021, 10:22... Čína má totiž velký problém s vývojem strategických bombardérů a ráda by proto získala technologie ruského Tu-160M2 ...
Podľa mňa doba strategických bombarderov s rýchlosťou cca M2 skončila - viď vyraďovanie B-1B a naopak - vývoj podzvukových STEALTH B-21 t.j. Amikov nadzvúkové bombardéry kategorie cca M2 už nezaujímajú - asi na to majú dôvod.