Cooperative Nugget 95: První spojenecké cvičení na americké půdě, kde čeští vojáci zazářili
Cooperative Nugget 95 bylo společné cvičení států hlásících se k projektu Partnerství pro mír (Partnership for peace), což je projekt propojující členy armád NATO a evropské státy, které nejsou členy, ale chtějí se účastnit na projektech. NATO poskytuje účastníkům projektu pomoc s modernizací armády a sestavováním vojenských rozpočtů, pořádají se i společná cvičení, jako právě Cooparation Nugget 95, které je náplní tohoto článku.
Cvičení Cooperation Nugget 95 se konalo na základně Fort Polk v americké Louisianě ve dnech 6. 8. 1995 - 28. 8. 1995. Účastnilo se ho celkem 17 zemí i s hostujícími Spojenými státy. Kromě nich se cvičení účastnili i členové NATO Velká Británie a Kanada a 14 zemí bývalého východního bloku a Sovětského svazu, jednalo se konkrétně o vojáky z Albánie, Bulharska, České republiky, Estonska, Maďarska, Kyrgyzstánu, Litvy, Lotyšska, Polska, Rumunska, Slovenska, Slovinska, Ukrajiny a Uzbekistánu. Ke cvičení bylo pozvané i Rusko, jakožto také partner projektu Partnerství pro mír, ovšem to nakonec odmítlo se akce zúčastnit z neznámých důvodů. S největší pravděpodobností ruští vojáci odmítali cvičit s bývalými spolubojovníky z řad Varšavské smlouvy a Sovětského svazu. Rusové však kývli na izolované cvičení pouze s americkými kolegy, které se konalo v říjnu roku 1995 v Kansasu. Celkově se cvičení Cooperation Nugget 95 zúčastnilo na 4000 vojáků.
Foto: Čeští vojáci při střeleckém výcviku pod dohledem amerických vojáků. | soukromý archiv Zdeňka Lopraise (se souhlasem autora)
Vojáci to s aklimatizací neměli vůbec snadné, při cvičení teplota vzduchu dosahovala běžně i 50 stupňů Celsia a vlhkost ve vzduchu se pohybovala okolo 90 %, což bylo náročné zvláště pro vojáky z Pobaltí. Nezřídka tak vojáci podléhali úžehu, či celkovému přehřátí organismu. Nejspíš i proto má základna Fort Polk ve znaku nápis “Kujeme vojenského ducha” (Forging the Warrior Spirit). Opravdu to není místo pro každého.
Zatímco členové NATO s napětím očekávali zhlédnutí schopností vojáků postkomunistických zemí, čeští vojáci si nafasovali nezbytné americké výstrojní doplňky, především se jednalo o řemení ALICE (All-Purpose Lightweight Individual Carrying Equipment), moderní kevlarové přilby PASGT (Personnel Armor System for Ground Troops) a hygienické balíčky. Vojáci si také na sebe oblékli čidla laserového systému MILES (Multiple Integrated Laser Engagement System), který zaznamenává zásahy od laseru připevněného na hlaveň zbraně.
Foto: Ukrajinský nadporučík Sergej Korzun předává informace o úkolu svým vojákům. | archiv U.S. National Archives / Public Domain Archive / CC BY NC-ND
Celé cvičení se táhlo v duchu mírové operace na hraničním území dvou znepřátelených států. Na Základně Fort Polk se vytvořila celá města jen pro potřeby tohoto cvičení, která obývaly stovky najatých herců a převlečených vojáků. Ti hráli teroristy (jednalo se o vojáky 509. pěšího pluku právě ze základny Fort Polk). Je potřeba říci, že celý scénář byl “velmi realistický”. Cvičení totiž probíhalo na fiktivním ostrově Aragon, který byl částí státu Hollywood a částí státu Bosna a Hercegovina. Vojáci se v rámci cvičení setkávali s demonstracemi místních obyvatel, které museli zvládnout, s pašeráky zbrání i drog, které museli odhalit ozbrojenými přepady a častokrát také museli vyjednávat s vůdci místních bojových skupin, či museli strážit stanoviště a prodělávat pěší hlídky ve městech, kde na ně občas střílel nepřátelský odstřelovač, nebo vybuchla nálož v nastraženém autě. S tím pak souviselo i procvičení zdravotních postupů u první pomoci raněným. Na vojáky udělaly velký dojem pečlivě naaranžovaná zranění se spoustou krve. Vojáci se například při jedné přestřelce s teroristy dostali do budovy, ke bylo rozdělané jídlo. Vojáci se tak dozvěděli, že uprchlí protivníci nechávají často za sebou otrávené nebo infikované potraviny a nápoje, které koaliční vojáci po stresujícím boji rádi jedí. Vojáci si tam nemohli být nikdy jistí, jestli je dotyčný místní obyvatel přátelský, nepřátelský, nápomocný, úplatný, či má přímo ďábelské plány. Český kapitán Petr Miller tehdy trefně poznamenal, že “Udržení míru je někdy těžší a horší než samostatný boj, protože máte kolem sebe spoustu nevinných lidí a musíte se ze všech sil snažit jim zajistit bezpečnost.”
Foto: Albánští vojáci při výcviku rozeznávání min. Školí je americký štábní seržant Donald Ruel. | archiv U.S. National Archives / Public Domain Archive / CC BY NC-ND
Čeští vojáci, kterých na cvičení Cooperative Nugget 95 dorazilo 51 byli všichni členové 4. brigády rychlého nasazení. Z nich pak byla vytvořena četa v rámci mezinárodní roty sestávající se z Američanů (ti byli velící), Poláků, Bulharů a již našich zmíněných vojáků 4. BRN. Rotě velel kapitán Blackburn. Celkem bylo vytvořeno vždy 6 rot o čtyřech četách. Rotám veleli čtyři Američané a po jednom Kanaďan a Brit. Pro vojáky postkomunistických zemí bylo určitě zajímavé, že se cvičení účastnili také příslušníci amerických speciálních sil, od kterých toho spoustu pochytili.
První týden bylo intenzivní situační cvičení, kdy se vojáci učili nové postupy standardu NATO a poté si je vyzkoušeli v různých praktických situacích, jako bylo obsazení a udržení pozorovacích stanovišť a kontrolních bodů, vyhledávání a zneškodnění různých druhů min, prohledávání vozidel pašeráků zbraní, zneškodňování IED, ochrana místních vysokých činitelů, nebo vyjednávání s místním obyvatelstvem. Na straně vojáků bývalého východního bloku udělal obrovský dojem rozdíl ve vycvičenosti amerických vojáků, který byl někde jinde, než byl výcvik u vojáků bývalého Sovětského svazu.
Foto: Společná hlídka ve vozidle HMMWV (Humvee). Na zadních sedačkách a v kufru jsou slovenští vojáci. | archiv U.S. National Archives / Public Domain Archive / CC BY NC-ND
V rámci zemí bývalého východního bloku zazářili čeští vojáci. Rozdíl ve vycvičenosti a připravenosti k boji byl mezi americkým a českým vojákem jen velmi malý. Téměř všechny základní taktické postupy byly s americkými kolegy stejné, což velmi usnadňovalo kooperaci v poli. I když se občas našly roztržky v postupu u určité situace, vždy došlo nakonec ke kompromisu a američtí vojáci si pochvalovali, jak čeští vojáci rozumí celému konceptu cvičení ze všech států nejlépe.
Občasným problémem byla angličtina, tu ale mezi vojáky řešili primárně tlumočníci. Američtí vojáci však oceňovali snahu českých vojáků, kteří se sice domlouvali "rukama / nohama". Při častých konverzacích si nakonec odvodili některá slovíčka, která pak úspěšně používali.
Foto: Čeští vojáci v táboře | soukromý archiv Zdeňka Lopraise (se souhlasem autora)
Celkově patřila rota kapitána Blackburna k těm nejlepším a často byli její příslušníci v daném úkolu nejlepší, a to právě díky českým vojákům, u kterých byla ceněna profesionalita. Velkým přínosem byli také polští vojáci, kteří cvičili s velkým zápalem, ostatně polští vojáci už předtím bojově spolupracovali s Američany na Haiti. Cvičení ve společné rotě přineslo mnoho zkušeností všem stranám. Čeští vojáci se naučili modernější postupy, američtí vojáci zas od českých a polských vojáků pochytili spoustu informací ohledně mírových misí, kterých se Američané moc neúčastnili. Nejednou se tak stalo, že český, nebo polský voják “zachránil” život americkému kolegovi při palebném přepadu nebo při patrolami městem, díky zkušenostem našich vojáků z mírových misí v tehdejší Jugoslávii. S trochou nadsázky tak můžeme říct, že si američtí vojáci přestali plést ofenzivní činnost s mírovou operací. Naši vojáci zase pochopili, že se v moderní době nevyplácí přespříliš improvizovat.
Třítýdenní intenzivní cvičení Cooperative Nugget 95 bylo pro všechny strany velice přínosné. Kromě bojových cvičení se vojáci také účastnili různých přednášek a konferencí vojenských psychologů a kaplanů. Psychologové řešili otázky prevence duševního zdraví, jako například dlouhodobé odloučení od rodiny, jak předcházet psychyckému zhroucení vojáka např. v důsledku bojové činnosti (Posttraumatická stresová porucha - PTSD). Řešila se také i agresivita, či náchylnost vojáků k drogám a alkoholismu. Kaplané se zase starali o duchovní pohodu jedinců i podporu v boji. Vojákům se promítaly i různé filmy z lokálních konfliktů po celém světě, kdy po skončení vždy následovala diskuze o etice válek a zdali lze některou válku vůbec označit za dobrou či špatnou.
Foto: Americký čtyřhvězdičkový generál John Shalikashvili při rozmluvě se slovenskými a estonskými vojáky. | archiv U.S. National Archives / Public Domain Archive / CC BY NC-ND
Celkově si na výše uvedeném cvičení vedli čeští vojáci ze všech nejlépe. Pochvalu si zasloužili jak od svých velitelů, tak i od představitelů NATO. Významnou pochvalu dostali čeští vojáci od amerického generála Johna M. Shalikashviliho, který české vojáky hodnotil velice pozitivně a označil je za nejlepší armádu bývalého východního bloku. Čeští vojáci si také udělali dobré jméno u ostatních amerických a spojeneckých velitelů a spolubojovníků. Generál Shalikashvili byl mírou vycvičenosti českých vojáků tak nadšen, že na podzim stejného roku dokonce přiletěl na přátelskou návštěvu do Prahy. Čeští vojáci si na cvičení utvořili skvělé jméno, které si na mezinárodních cvičeních drží dodnes. Slova uznání o českých vojácích řekl i americký generálmajor Stephen J. Townsend, velitel spojeneckých sil na východě Afghánistánu: „Tím, co jste tady dokázali, jste mě přesvědčili, že pokud bych si mohl vybrat pouze jeden národ, se kterým bych tu měl bojovat, tak by to byli rozhodně Češi.“
Komentáře
Sepp
10. 02. 2021, 21:41Parádní článek, kvůli takovým sem chodím. Díky za něj!
Diviš
22. 01. 2021, 15:23Diskuse trochu více sklouzla někam, kam asi neměla. Zpět k článku a upřesnění některých příspěvků. V roce 1995, v době cvičení, bylo velení brigády v Havlíčkově Brodě. V současné době je v Žatci. Takto to je i s 41. mpr Benešov, jehož jsem byl členem, a který je taktéž již dislokován v rámci nekonečných transformací armády v Žatci. 42. mpr zůstal v Táboře a z 41. vmpr Chrudim na konci minulého roku vznikl pluk. Na civičení jsme byli v četě poskládání z celé brigády, ne tedy jenom z Chrudimi, jak tu některý s diskutujících uváděl. Pokud dobře počítám, tak z Benešova 5 vojáků. Ani jeden už nesouží v AČR. Společně s námi tam jeli i zástupci z velení brigády, kdy některé z nich jsme za celou dobu cvičení viděli jen sporadicky. Pojali to jako výlet do USA a procestovali kus států. Jinak mám také řadu fotografií ze cvičení, nesestříhané videozáběry ze cvičení, dobré vzpomínky. Nicméně 1995 cvičení USA, 1996-97 IFOR - SFOR Bosna a v roce 1999 po 11 letech služby z důvodu nekonečných reorganizací civil. A to jsem v té době netušil, že Benešov se bude stěhovat do Žatce.
bombero
22. 01. 2021, 13:19míra- než ze sebe začnete dělat hlupáka, tak se dovzdělejte, co je to mírová mise a kdo ji zřizuje.
bombero
22. 01. 2021, 13:17astor- aha, tak já použiju citaci z vašeho příspěvku, ale vkládám vám do úst, co jste nikdy neřekl. Tak to pak jo. A nereagoval jsem na nějakou základní otázku, ale na ty vaše bláboly a lži. To jsem nevěděl, ře se nesmí připojit do diskuze v půlce...
A k té vaší otázce- pokud vím, tak civilistu ani jednoho....
astor
22. 01. 2021, 12:06Je zajímavé, jak mi zdatný debatér vkládá do úst co jsem neřekl. Nic z toho co píšeš... Základní otázka byla, kolik naši vojáci od roku 1991 zabili cizích státních občanů při invazích USA a jejích spojenců z NATO, zda vice, jak těch 137 v období invaze a okupace vojsky Varšavského paktu. V dané otázce zde panuje cudné ticho...
bombero
22. 01. 2021, 11:29astor-
Kulka vystřelená do vzduchu se může odrazit od staveb, přítodních překážek, vozidel,
Jsem rád, že jste alespon přiznal, že okupant záměrně střílel po budovách(plných lidí), autech(také nejezdí samy) a dalších věcech.
Kulka vystřelená do vzduchu dopadne někam o 3km dál a tam možná někoho může trefit.Ale na muzeu je dodnes vidět, jak taková dávka do vzduchu vypadá.
A múžete dát nějaký odkaz na přímou střelbu do civilistů vojsky NATO? Nebo je to další z mnoha proruských žvástů?
bombero
22. 01. 2021, 11:23astor- fascinuje mě, jak se někdo může zastávat a obhajovat okupanta. I kdyby byl jeden jediný mrtvý při invazi, tak je to ZATRACENĚ HODNĚ!!!!!!!A neokuzpovala nás varšavská smlouva, ta nás jen přepadla, ALE OKUPOVAL NÁS RUSÁK, PO TEHDEJŠÍM SOVĚTSKÝ SVAZ. Ale pořád je to stejná agresivní verbež a po prohlášení putina jsem moc rád, že jsme v NATO. Rusák se do fungování této země začal sr.t už 11.9.1945 a do 89 je hlavní strůjce ekonomického a hlavně morálního úpadku této země
Divím se, že jste nenapsal, že našinci sami vbíhali do dráhy odražených střel a skákqali rusům pod auta...
astor
22. 01. 2021, 10:44Karel3
projektily vystřelené do vzduchu jsou posledním varováním pro toho, kdo narušil moji bezpečnostní zónu, přes všechna ústní varování. Kulka vystřelená do vzduchu se může odrazit od staveb, přítodních překážek, vozidel, prostě od všeho, co nemá schopnost vystřelenou kulku pojmout. Je to i v popisu pro výkon strážní služby, dát výstrahu "Stůj!", když to nepomůže, výstražná střelba do vzduchu... Je to rozdíl od pečlivě mířené palby na občana cizí země, kterému se fakt okupace nelíbí tak, že jej příslušník okupačního kontingentu musí střelit do kolene nebo přímo do hlavy. Je to taky rozdíl od toho, vyslýchat občana cizí země tak, až vám zemře pod rukama. Fakt okupace ČSSR vojsky Varšavského paktu nijak nezlehčuji, jenom upozorňuji na rozdíl pojetí okupace. Voják Varšavského paktu záměrně usmrcuje odraženou střelou a voják Severoatlantické aliance osvobozuje přímou střelbou do lidí, aby tamní občany osvobodil od středověkého tmářství.
astor
22. 01. 2021, 08:38Karel
Sčítáte jablka a hrušky. Já se neptám na přejeté občany Afghánistánu. Ptám se na prostý součet zabitých občanů našimi vojáky v rámci agresí USA a jejich spojenců z NATO. Takhle bychom se mohli dostat k tisícům zabitým našimi vojáky od roku 1991.
astor
22. 01. 2021, 04:29Bombero:
ÚSTR uvádí na svých stránkách 137 obětí na životech ze srpna 1968. Převážně obětí odražených kulek z výstražné střelby do vzduchu a obětí dopravních nehod. Nikde nepíše o záměrném zabití a honech na lidi. Poslední český voják byl zabit při razii na předměstí Kábulu, nemýlím-li se. Pachatel strelby byl českým komandem dopaden, bohužel nepřežil vyslech... Co se vlastně naši vojáci jezdí do Afghánistánu učit? Boj s rovnocenným protivníkem rozhodně ně. Boj proti guerilám? Bojí se současné české elity vzpoury vlastního obyvatelstva? Kolik vlastně zabili čeští vojáci schovaní ve spojeneckých kontingentech okupujících cizí země cizích občanů, kterým se tato skutečnost nelíbila? Bylo to víc jak těch 137 mrtvých v důsledku okupace ČSSR vojsky Varšavského paktu v roce 1968? A kde se ve svém předchozím příspěvku zmiňuji Rusko? Rusko v roce 1968 jako mezinárodně uznaný stát neexistovalo.
Martin
22. 01. 2021, 02:19Obvykle nereagujem, lenze to to tu citam uz velmi dlho a neda mi to.
Karel a jemu podobny: to ze niekto je proti politike NATO a USA este neznamena ze miluje Putina. To ze niekto kritizuje F 35 este neznamena ze obdivuje rusku techniku. To ze niekto obdivuje SU 57 a haji ho vo forach, neznamena ze podla neho je F35 kus srotu. To ze v niecom suhlasi s Putinom neznamena ze ho obdivuje, ze je rusofil, alebo ja uz neviem co. PREBOHA LUDIA UVEDOMTE SA A ZACNITE MYSLIET. SVET NIEJE CIERNOBIELY. A krucinal zacnite pouzivat rovnaky meter na vsetko a na vsetkych. Na USA, na NATO, na EU, na Cinu, na Rusko, na americku vojensku techniku, na rusku...atd
bombero
21. 01. 2021, 22:31Koukám, že proruská kolaborantská úderka už nastoupila. Jen se vám divím, že tady v tom zločineckém a teroristickém státu žijete, že se neodstěhujete do toho mírového sluníčkového ruska za největším lidumilem putinem, který ani náhodou nenechává vraždit své oponenty.To mi hlava nebere, že se svobodně neodstěhujete do toho ruskýho ráje, který v minulosti nenapadl cca 120 zemí, když vám dnes nic nehrozí. Já kdybych se za svého mládí chtěl odstěhovat tam kam chci, tak by mě nejspíš zastřelili na té vaší "svobodné" hranici..
astor
21. 01. 2021, 19:21Míra: Mluvíte mi z duše. NATO je zločinecká organizace. Karlové furt fňukají nad 21. srpnem 1968 a nad jeho neustále se zvyšujícími počty obětí. Kolik občanů cizích států zabili naši vojáci schovaní v okupačních kontinentech od roku 1991? Zveřejňuje naše ministerstvo obrany takové údaje a nebo je to tajné?
Monarchista
21. 01. 2021, 14:58Hezká pohádka. Pochopitelně naši kluci se nenechali zastínit vojáky US. Ale osobně si myslím, že právě ten specifický a specielní český výcvik to by neměli zapomenout.Nikdy nevíme, proti komu budeme jednou bránit vlast.
Diviš
21. 01. 2021, 13:55Byl jsem účastníkem. Zbývá doplnit, že naše rota byla po pár dnech pojmenovaná "Ďábelští psi".