Cvičení HRADBA 2018 bylo výrazně vyšší 'level'
Cvičení HRADBA 2018 bylo výrazně vyšší „level" než stejnojmenné cvičení před dvěma lety, říká v rozhovoru externí poradce náčelníka Generálního štábu AČR pro AZ a velitel roty AZ 601.skss Ludvík Cimburek.
Foto: Rozhovor jsem vedl s externím poradcem náčelníka Generálního štábu AČR pro AZ a velitelem roty AZ 601.skss Ludvíkem Cimburkem
Celý měsíc duben probíhalo největší cvičení aktivních záloh (AZ) HRADBA 2018. Vy jste se podílel na přípravách tohoto i minulého cvičení HRADBA, můžete je porovnat?
Cvičení HRADBA 2016 proběhlo na jaře roku 2016 ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá. Všech 14 krajských pěších rot se po dvou jednotkách v průběhu 7 týdnů vystřídalo ve srubovém táboře. Jednotky plnily stejné úkoly, takže bylo možné porovnat, jak je jednotlivé pěší roty dokáží splnit.
HRADBA 2018 byla svým námětem, rozsahem, náročností přípravy a zejména provedením na podstatně vyšší úrovni. Slovy hráče počítačových her, šlo o „výrazně vyšší level". Média často zmiňovala, že před dvěma roky bylo povoláno 1100 záložníků, zatímco letos jich bylo 1400. To však nedělá ze cvičení vyšší úroveň, to je důsledek zvýšení počtů aktivních záložníků v jednotlivých jednotkách.
Foto: Na cvičení HRADBA se přijeli podívat členové Výboru pro obranu Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.
Foto: Briefing na letišti Mošnov. Na snímku První náměstek policejního prezidenta brigádní generál Martin Vondrášek, náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Josef Bečvář, ministryně obrany Karla Šlechtová.
Můžete to více rozvést?
Osobně vidím největší rozdíly takto:
1. Cvičení HRADBA 2018 proběhlo podle scénáře Skolkan, který používá mnoho států NATO, a české pozemní síly s ním mají mnohaletou zkušenost. Pro účely cvičení se využila jen část tohoto komplexního scénáře. Velmi zjednodušeně – na pozadí fiktivní historie došlo ke konfliktu mimo území ČR. AČR tam vyslala brigádní úkolové uskupení a nyní se připravuje jeho rotace. Na území ČR se pohybují nepřátelské jednotky a skupiny, které napadají důležitou infrastrukturu státu. Vláda ČR rozhodla o povolání jednotek AZ do operačního nasazení k posílení ochrany a obrany objektů důležitých pro obranu státu (ODOS) a k posílení plnění úkolů Policie ČR.
2. Cvičení HRADBA 2016 řídil Ředitel Krajského vojenského velitelství (KVV) Ostrava plk. Hrabec. Velitelé rot dostali úkol/ rozkaz od velitele úkolového uskupení na úrovni prapor, na základě kterého pak zpracovali svůj bojový rozkaz velitele roty.
Cvičení HRADBA 2018 řídilo Velitelství Pozemních sil, které v rámci rozehry představovalo velitelství brigády. Ředitelé všech 14 KVV se společně se svými štáby aktivně zapojili do cvičení, když na základě rozkazu od brigády, sami zpracovávali bojové rozkazy velitelů praporů. Ty pak následně předali k rozpracování velitelům rot jednotek AZ.
Klíčovou roli při přípravě cvičení HRADBA 2018 měl Náčelník štábu Pozemních sil plk. Antonín Genser. (Rozhovor s plk. Genserem)
Foto: Zesílená ochrana objektu Řízení letového provozu pěší rotou Praha – střední Čechy
3. HRADBA 2016 probíhala na jednom místě, střežily se dva objekty ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá.
HRADBA 2018 probíhala ve všech krajích ČR. Byly střeženy reálné objekty (ODOSy) v civilním prostředí, za běžného provozu. V každém místě bylo potřeba vojáky ubytovat a na místo dopravit prostředky pro obranu a ochranu. Na každém místě byly připraveny „opoziční jednotky" které rozehrávaly jednotlivé incidenty, od jednoduchých (provokace, demonstrace, snaha o pronesení zbraně) až po komplexní útok na objekt. Stejně tak všude museli být rozhodčí, kteří vyhodnocovali činnost a reakce jednotek AZ.
Foto: Liberecká pěší rota řeší situaci v ulicích Liberce
4. Ve všech krajích spolupracovaly jednotky AZ s Policií ČR, což samozřejmě vyžadovalo plánování a koordinaci i na centrální úrovni mezi Prezidiem Policie ČR a velením Pozemních sil.
Foto: Příslušníci karlovarské pěší roty při společné hlídce s Policií ČR
A jaký je další „level" cvičení AZ, když zůstaneme u tohoto pojmu?
Cvičení nejsou proto, aby se dělala větší a novináři měli o čem psát ;-) Pokud by se podobné cvičení konalo za dva roky, určitě bychom povolávali více záložáků, protože jednotky se dále budou naplňovat. Kvalitativní změnou by bylo, pokud by nařízení ke cvičení vydala Vláda ČR. V takovém případě by příslušníci AZ např. při společných hlídkách s Policí ČR mohli nosit bílé pásky „Policie ČR" a měli by pravomoci Policie ČR, tak jako tomu bylo při cvičení AČR a PČR ve třech krajích Brána 2016.
Foto: Společná hlídka Policie ČR a aktivní zálohy v Brně
Stále mluvíme jen o pěších rotách AZ, bude nějaké podobné cvičení i pro jednotky AZ u bojových útvarů?
Vrcholem výcviku jednotek AZ u bojových útvarů je cvičení v rámci cvičení „jejich" celého praporu/ základny. Předpokládám, že jednotky AZ se v budoucnu zúčastní i cvičení „své" brigády, až cvičení takového rozsahu bude. Myslím, že v budoucnu se jednotky AZ (nebo jejich části) budou pravidelně zúčastňovat i cvičení v zahraničí, stejně tak, jako tomu bylo už v loni, kdy se družstvo AZ 72.mpr zúčastnilo se svou jednotkou cvičení v Polsku.
Ve scénáři Skolkan se píše o tom, že protivník provádí vlivové operace. Jak na tyto hrozby reagovaly při cvičení HRADBY 2018 jednotky AZ?
Pěší roty AZ jsou určeny pro ochranu a obranu objektů (ODOSů). Na tyto hrozby by reagovaly jiné jednotky Armády ČR. Reakce na tyto hrozby se procvičovaly např. na cvičení Speciálních sil Dark Shadow v loňském roce.
Video: Cvičení Dark Shadow 20017 / YouTube
Komentáře