Další cenný nález ve tvrzi Hůrka - díl II.
V březnu 2016 jsme zveřejnili článek, který popisoval příběh pancéřového pěchotního zvonu č. 63, jenž byl osazen ve střeše pěchotního srubu K - S 10 "U boží muky" tvrze Hůrka.
Foto: Pancéřový pěchotní zvon č. 63 v pravém krycím křídle srubu K-S 10 - v pozadí boží muka, která dala srubu jméno
Tehdejší nález masivní střepiny prstence tohoto pancéřového bojového stanoviště představoval mezi bunkrology na Králicku jistou senzaci. O tom, že je v sutinách vyplňujících šachtu pod zvonem kus pancíře, se vědělo delší dobu. Kus masivní oceli mezi troskami totiž vyčníval.
Foto: Střepina zvonu zaklíněná v šachtě - jištěná ocelovou konstrukcí proti posunu
Foto: Střepina zvonu zaklíněná v šachtě - jištěná ocelovou konstrukcí proti posunu
Až při odklízení trosek v průběhu čištění interiéru srubu se začala rodit senzace. Trosek ubývalo, šachta se vyprazdňovala, kusanec pancíře se naopak stále zvětšoval... Nakonc se ukázal ve své celé velikosti! Přinesl velkou radost, ale zároveň i značnou starost... Jak cenný exponát vystavit? Jeho hmotnost spolu s rozměry neumožňovala manipulaci v šachtě, ani vytažení - přemístění na nějaké vhodné místo v interiéru horního patra srubu, tak aby si jej návštěvníci mohli bezpečně prohlédnout.
Foto: Otevřená šachta zvonu je připravená na vyzvednutí střepiny
Na prodloužený víkend 6. - 9. 7. 2018 dobrovolníci pracující na rekonstrukci tvrze Hůrka připravili akci, při které postupně otevřeli betonovou zálivku zvonové šachty, zaklíněnou a v šachtě ocelovou konstrukcí zajištěnou střepinu uvolnili, jeřábem vyzvedli, nákladním autem převezli a uložili na místo jejího prozatímního vystavení ve vstupním areálu tvrze Hůrka, poblíž vchodového srubu K - S 12a "U rybníčku".
Foto: Uvolňování střepiny ze suti tvořené úštěpky betonu a betonovu drtí
Při této příležtosti zároveň dočistili interér srubu tam, kde tomu až dosud střepina zvonu bránila. Při dočišťování došlo na další nálezy drobných vzácných artefaktů, tvořících kdysi zvon č. 63. I ty dostanou v budovaných expozicích svoje místo...
Foto: Několikatunový kus kvalitní ocelolitiny je úvazkem připevněn k háku
Střepina, cca 1/4 podkladového prstence zvonu č. 63, představuje třetí největší kus pancíře, dochovaný v objektech tvrze Hůrka. Na svém místě - tedy ve střešní konstrukci srubu - se zachoval celý podkladový prstenec zvonu č. 62 (pěchotní zvon třístřílnový, s hmotností 52 tun - na levém krycím křídle srubu K - S 10), stejně jako celý podkladový prstenec zvonu č. 64 (pěchotní zvon třístřílnový, s hmotností 52 tun - na levém krycím křídle srubu K - S 11 "Na svahu"). Oba přežily řádění n. p. Kovošrot ve 2. polovině 50. let minulého století a někteří návštěvníci je mohou vidět v rámci speciálních prohlídkových okruhů.
Foto: Historický okamžik - střepina zvonu po více než šedesáti letech od jeho roztrhání putuje ze srubu ven
Střepina zvonu č. 63 je nyní největším kusem pancíře, který si mohou prohlédnout díky dobré dostupnosti všichni návštěvníci tvrze Hůrka.
Foto: Na světle se ukazuje, že se skutečně jedná asi o 1/4 podkladového prstence zvonu
Dosud největší střepina pancéřového bojového stanoviště vystavená na Králicku byla část pěchotního zvonu z srubu K - S 25, instalovaná ve vjezdu pro nákladní auta vchodového srubu tvrze Bouda. Nedávný nález poměrně masivní střepiny (cca 100 kg) u jednoho z objektů tvrze Bouda dává naději, že sbírky obou muzeí provozovaných naší Společností přátel čs. opevnění, o. p. s. doplní další zajímavé artefakty.
Foto: Střepina na korbě nákladního auta připravena k transportu
Průběh vyzvednutí střepiny, její převoz a instalaci na místo, kde bude prozatím vystavena, dokumentují přiložené fotografie.
Foto: Střepina je ukládána na místo svého prozatímního vystavení
Komentáře