Další kamikadze drony pro americkou námořní pěchotu
Americká námořní pěchota se intenzivně připravuje na možnou konfrontaci s ČLR v Jihočínském moři. Tamní jednotky již byly vyzbrojeny speciální municí ve formě dronů AeroVironment Switchblade, ale velení USMC se rozhodlo rozšířit možnosti malých jednotek ještě o další nové drony kamikadze.
Foto: Tamní jednotky již byly vyzbrojeny speciální municí ve formě dronů AeroVironment Switchblade, ale velení USMC se rozhodlo rozšířit možnosti malých jednotek ještě o další nové drony kamikadze. (ilustrační foto) | archiv společnosti AeroVironment / avinc.com (se souhlasem autora)
V rámci programu Organic Precision Firees - Infantry Light zamýšlí USMC zakoupit novou generaci létající munice. Klíčovými požadavky programu je schopnost dronů působit v hejnech a současně zasáhnout velké množství cílů.
Požadavky na perspektivní drony jsou celkem realistické - nasazení a vypuštění by neměly provádět více než dva lidé, je vyžadován komunikační dosah 20 km, doba letu 90 minut, ochrana proti rušení a schopnost sjednotit se a jednat jako skupina. Je také vyžadována schopnost zasáhnout živou sílu i vozidla.
Switchblade je řízenou střelou resp. bezpilotním letadlem, které bylo vyvinuto společností AeroVironment. Switchblade je navržen jako tzv. kamikadze dron, který je schopen narazit do cíle a za pomoci výbušné hlavice jej zničit. Switchblade je dostatečně malý na to, aby jej bylo možné nosit v batohu, a lze jej spustit z různých pozemních, námořních a leteckých platforem.
Po vystřelení dronu Switchblade tento automaticky nabere výšku a "čeká" na další instrukce od operátora. Voják pak dron navede na cíl pomocí kamerky, která je zakomponována v nose dronu nebo může využít GPS. Switchblade pak cíl zasahuje střemhlavě a ničí ho pomocí výbušniny. Jednou z největších předností Switchblade je přesné zacílení z čehož vyplývá maximální redukce tzv. vedlejších škod.
Komentáře
Jan Ing. Frydrych
23. 07. 2021, 09:57"Dočasně okupovaná" provincie Taiwan - kým je okupovaná ? Číňany.
Jirka
13. 12. 2020, 14:48Článek je napsán tak, jako by USA měly v Jihočínském moři co pohledávat.
ČLR neobsadila žádné cizí ostrovy. Postavila základny na ostrovech, které jí patří a navíc to do té doby ani nikdo nezpochybňoval. Jediný, kdo na těch ostrovech nemá co dělat, je čínská (dočasně okupovaná) provincie Taiwan.
Je zvláštní, že propagandě v ČR nevadí taiwanská okupace čínského ostrova Itu Aba a na něm postavené letiště vzniklé cca 10 let před čínským na vedlejším ostrově. Resp. že nevadí i okupace Formosy, Kinmenu atd..
O Paracelských ostrovech a městu Sansha se nemá smysl bavit. To je nezpochybnitelné čínské území...