Detektorář nalezl poklad Vikingů
Největší poklad vikingských šperků, jaký kdy byl na britských ostrovech nalezen, vykopal 47letý hledač Derek McLennan. Obsahuje stovky cenných artefaktů, vytipovanou lokalitu přitom Derek vytipované místo pečlivě prohledával s povolením majitele pozemku více než rok. Poklad byl nalezen asi 60 cm pod povrchem, hlouběji než si Derek McLennan myslel, že jeho detektor dosáhne.
Foto: Derek vytipované místo pečlivě prohledával s povolením majitele pozemku více než rok - vyplatilo se
Přesné místo nálezu odmítají příslušné instituce a úřady s ohledem na pokračující výzkum označit, uvedly pouze, že se tak stalo na pozemku patřící skotské episkopální církve poblíž města Dumfries na historickém území jménem Galloway, které leží na jihozápadě Skotska.
Derek byl na poli s dalšími nadšenými hledači, jeden z nich David Bartholomew popisuje okamžik nálezu: „Jednoho dne jsme se opět vypravili hledat na místa, o kterých si Derek od počátku myslel, že se tam pohybovali Vikingové. Uplynula malá chvíle a najednou běží k nám, vzrušeně mává stříbrným náramkem nad hlavou a křičí: Viking, Viking!“
Derek McLennan vzpomíná, že když se před ním objevil poklad, doslova ztratil řeč a byl tak rozrušen, že když volal své ženě, aby se s ním podělil o tu ohromnou radost, myslela si nejdříve, že měl dopravní nehodu. Nebyl to však Derekův první významný nález – již před tím našel spolu s dalšími hledači depot více než 300 středověkých stříbrných mincí.
Foto: Takovýto nález se hned tak nevidí
Derekův kolega David Bartholomew dál vzpomíná: „Byl jsem ohromně vzrušen, zvláště když archeolog později na místě nálezu odhalil stříbrný kříž ležící „tváří dolů“ ve změti stříbrných kousků a zdobených náramků spojených se stříbrným řetězem."
Foto: Unikátní nález vikingského pokladu
Když archeolog kříž otočil a my spatřili bohatou výbavu druhé strany, bylo to na infarkt. Raně křesťanský, masivní, stříbrný kříž byl přibližně datován do 9. – 10. století. Do kříže jsou vyryty ozdoby, které jsou podle odborníků velmi neobvyklé. Derek McLennan se domnívá, že zobrazují čtyři evangelisty: Matouše, Marka, Lukáše a Jana. „Domnívám se, že se podobají řezbářské práci, jakou můžete vidět na zbytcích rakve svatého Cuthberta v Durhamské katedrále. Pro mne kříž otevírá možnost fascinujícího spojení mezi ostrovy Lindisfarne a Iona.
Foto: Když archeolog kříž otočil a my spatřili bohatou výbavu druhé strany, bylo to na infarkt
Lindisfarne přílivový ostrov u pobřeží severovýchodní Anglie. Někdy je také nazýván Svatý ostrov. Na ostrově se nachází klášter založený roku 635 svatým Aidanem, jenž byl roku 793 n. l. vypleněn dánskými Vikingy. Jde o první známý nájezd Vikingů na v této oblasti, proto bývá pokládán za počátek normanské expanze vůbec. Roku 883 n. l. byl klášter ze strachu před nájezdníky přeložen do Durhamu.
Vykopávky zahájil místní archeolog Andrew Nicholson, hned poté, co Derek McLennan nalezl předměty v první vrstvě, u které se zastavil.
Foto: Další výzkum odhalil v druhé vrstvě poklad s mnohem cennějšími předměty
Další výzkum odhalil v druhé vrstvě poklad s mnohem cennějšími předměty. Obsahoval mj. zřejmě největší stříbrnou nádobu z Carolingianské dynastie – franského šlechtického rodu.
Foto: Zřejmě největší stříbrná nádoba z Carolingianské dynastie
Neporušená kovová nádoba, obsahující více předmětů, dosud nebyla vyprázdněna. Odborníci chtějí nejdříve její obsah prozkoumat rentgenem. Derek McLennan říká: „Zatím nevíme přesně, co je uvnitř, ale věřím, že nám to poskytne vodítko, komu ty věci patřily, nebo alespoň odkud jsou.“
Podle skotského zákona pro nakládání s nálezy je poklad, který obsahuje mnoho historicky unikátních artefaktů přesahující svým významem hranice Skotska i celé Británie, v péči skotské instituce Treasure Trove Unit.
Dohoda mezi vlastníkem půdy – Skotskou církví – a nálezcem dospěla k přiměřenému náleznému. Tajemník správní rady církve David Robertson prohlásil: "Jsme nadšeni, že jsme mohli být u tohoto historického nálezu a oceňujeme Derekovo nadšení, s kterým pracoval s námi a ostatními subjekty podílejícími se na tom, aby nález byl správně vyzvednut a popsán.
Všechny peníze, které by mohly být z tohoto nálezu získány, půjdou v první řadě k dobru místní farnosti. Respektujeme, že Derek zodpovědně sleduje svůj zájem, ale nehodláme podporovat detektoring na církevní půdě, pokud by nebyly podrobné podmínky hledání předem dohodnuty s dozorčí radou Skotské církve.“
Fiona Hyslop, skotská ministryně kultury a vnějších vztahů o pokladu prohlásila: „Vikingové jsou proslulí nájezdy na skotské pobřeží, dnes můžeme ocenit i to ostatní, co bylo za tím: nádherný příspěvek ke kulturnímu dědictví Skotska.“
Zdroj: churchofscotland. org. uk, Treasure Trvove Unit / SWNS.com, DailyMail
Komentáře
Fera
29. 03. 2019, 10:36To u nás za komunistu vyoravali jak zbrane z druhe svetove tak stredoveke zbytky zbroje a zbrani a hazelo se to do srotu.